Connect with us

science

Biały karzeł jest najmniejszym ciężarem ciężkim – pozostałości gwiazd są prawie tak małe jak Księżyc, ale większe niż Słońce.

Published

on

Mały, ale potężny: Astronomowie odkryli białego karła, który jest niezwykły pod wieloma względami. Przy promieniu 2140 kilometrów jest najmniejsza w swoim rodzaju – jest niewiele większa od Księżyca. Jednocześnie jednak jest silnie namagnesowany, a przy 1,35 mas Słońca jest prawdopodobnie największą masą każdego innego białego karła. Możliwe, że nawet zapadnie się w gwiazdę neutronową, donieśli naukowcy w czasopiśmie Nature.

Białe karły powstają, gdy gwiazda o małej masie osiąga koniec swojego cyklu życia. Również nasze Słońce Rozrośnie się w czerwonego olbrzyma za około siedem miliardów lat, a następnie zrzuci swój kadłub. Pozostaje świecące jądro – biały karzeł. Z biegiem czasu ochładza się to coraz bardziej, a w skrajnych przypadkach może się zdarzyć krystalizacja. Jeśli jest częścią podwójnego układu gwiezdnego, może również wyciągać materiał od swojego towarzysza, dopóki nie znajdzie się w Supernowa typu I Eksploduje.

Bardzo szybki i bardzo magnetyczny

Ale istnieje trzecia ścieżka, na co wskazuje biały karzeł ZTF J1901 + 1458, około 130 lat świetlnych stąd. Została odkryta przez astronomów współpracujących z Ilarią Caiazzo z Kalifornijskiego Instytutu Technologii podczas oceny danych z Zwicky Transit Facility w Obserwatorium Palomar w Kalifornii. Pierwszą rzeczą, jaką zauważyliśmy, było to, że te gwiezdne szczątki wirowały niezwykle szybko: jeden obrót zabrał tylko 6,94 minuty, podczas gdy większość innych białych karłów zajęło to kilka godzin.

Jeszcze bardziej zaskakujące jest jednak to, że analizy spektroskopowe jego światła wykazały, że biały karzeł ma niezwykle silne pole magnetyczne. „Jego pole magnetyczne sięga od 600 do 800 milionów gausów” – donoszą Kayatsu i współpracownicy. Oznacza to, że pozostałości gwiazd są namagnesowane miliard razy bardziej niż nasze Słońce. Ponadto, przy temperaturze powierzchni około 46 000 K, jest bardzo gorąco i według szacunków astronomów może osiągnąć od 20 do 30 milionów stopni w pomieszczeniach.

READ  Sonda Pluto New Horizons: 50 razy od Słońca, od Ziemi

Najmniejszy i najcięższy w swoim rodzaju

Jak donoszą astronomowie, biały karzeł bije prawdziwy rekord pod względem wielkości i masy: o promieniu 2140 km jest najmniejszym znanym do tej pory białym karłem. Pozostałości gwiazd są nieco większe od ziemskiego księżyca. Ale ma to również konsekwencje dla jego masy: „Brzmi to paradoksalnie, ale mniejsze białe karły są większe niż większe białe karły” – wyjaśnia Kayazu. „Dzieje się tak, ponieważ białym karłom brakuje syntezy jądrowej, która stabilizuje normalne gwiazdy wbrew ich własnej grawitacji”.

To również kompresuje pobyty gwiazdy. Im mniejszy biały karzeł, tym mniej jest w stanie oprzeć się ściskającej sile grawitacyjnej i dlatego staje się coraz bardziej gęsty. W przypadku ZTF J1901+1458 Caiazzo i jej zespół określili masę od 1327 do 1365 mas Słońca. „To może być największy biały karzeł, jaki kiedykolwiek odkryto” – mówią. „Jego masa wynosi mniej niż 2% najwyższej możliwej masy białego karła”.

połączyła się z dwoma przodkami

Ale jak powstały te małe, ale ciężkie pozostałości gwiazd? Kiedy gwiazda osiąga ten etap swojego cyklu życia, zwykle kończy się jako biały karzeł, który jest większy i lżejszy. Astronomowie podejrzewają więc, że ZTF J1901 + 1458 jest produktem procesu łączenia, w którym dwa białe karły w układzie podwójnym gwiazd krążą blisko, a następnie zderzają się. Pierwsze wskazówki Astronomowie wykryli taką fuzję u innego białego karła już w 2020 roku.

W przypadku ZTF J1901+1458 „taniec śmierci” nadawałby mu silne pole magnetyczne i szybki spin, wyjaśniają Caiazzo i współpracownicy. Jeśli zostanie potwierdzony, pobliski biały karzeł byłby dobrym kandydatem do wyjaśnienia niektórych otwartych pytań dotyczących takich wydarzeń. „Na przykład nie wiemy jeszcze, jak wysokie jest tempo łączenia białych karłów i ile z nich kończy się w supernowej typu 1a” – wyjaśnia Kayazu. „Jak pole magnetyczne jest generowane podczas tych wydarzeń i dlaczego ich siła jest bardzo zróżnicowana, pozostaje niejasne”.

READ  Wskaźnik infekcji ponownie rośnie - ulga dla zaszczepionych osób

Czy biały karzeł zamieni się w gwiazdę neutronową?

Intrygujące jest również to, że “ekstrawaga” białego karła staje się gwiazdą neutronową – znacznie gęstszą pozostałością gwiazd, która zwykle pojawia się dopiero po supernowej masywnej gwiazdy. „ZTF J1901 + 1458 jest tak masywny i gęsty, że elektrony mogą zostać wychwycone przez protony w jego jądrze, co prowadzi do powstania neutronów” – wyjaśnia Kayazu. „Gdyby w ten sposób została połknięta duża liczba elektronów, jądro gwiazdy zapadłoby się”.

Rezultatem będzie gwiazda neutronowa. „Z polem magnetycznym o wartości 20 miliardów gausów i okresem wirowania wynoszącym 15 milisekund, ta młoda gwiazda neutronowa przypominałaby małego pulsara” – wyjaśniają astronomowie. Rodzi to intrygujące pytanie, czy wiele z tych szybkich gwiazd neutronowych i silnego magnetyzmu nie powstało z supernowej ciężkiej gwiazdy, ale z połączenia dwóch białych karłów – w końcu jest to ostatni etap dla ponad 90% wszystkie gwiazdy we wszechświecie.

Zespół badawczy ma nadzieję dowiedzieć się więcej na ten temat wkrótce. “Ośrodek tranzytowy Zwicky obecnie odkrywa wiele ciężkich białych karłów. To może pomóc nam lepiej zrozumieć pochodzenie i los tych obiektów” – powiedzieli astronomowie (Nature, 2021; doi: 10.1038/s41586-021-03615-y)

Quelle: WM Keck . Obserwatorium

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

science

Te objawy pojawiły się 10 lat temu

Published

on

  • Poznaj oznaki udaruNiektóre objawy pojawiły się 10 lat temu
  • Badanie się powiodło Przełom we wczesnym wykrywaniu
  • oni są Najczęstsze objawy udaru mózgu w późniejszym życiu
  • oni są Znaki ostrzegawcze na krótko przed udarem

Udary mózgu należą do najczęstszych przyczyn zgonów w Niemczech. Wczesne wykrycie może uratować życie. Jest również często główną przyczyną niepełnosprawności i niepełnosprawności w wieku dorosłym. Szacunki Dziennik medyczny Dla mnie Każdego roku w Niemczech do 270 000 osób doznaje udaru mózgu. Holenderskie badanie daje teraz nadzieję. Tam jest napisane, że pacjent po udarze już istnieje Dziesięć lat przed wydarzeniem rozpoznawalny. Twoje wyniki wyszukiwania Eksperci wydawniczy w Journal of Neurology, Neurosurgery and Psychiatry.

Badanie udaru: osoby badane przez prawie 30 lat – zaskakujące nowe odkrycia

Prawie 30 lat Zespół naukowców z Uniwersytetu Erasmus MC w Rotterdamie prowadzi badania od dłuższego czasu 14 712 osób. W latach 1990-2016 ochotnicy wielokrotnie przechodzili serię testów psychicznych i fizycznych. Przeanalizowano pamięć, płynność językową i czasy reakcji. Ponadto ludzie muszą oceniać swoje umiejętności interpersonalne w codziennych zadaniach, takich jak pranie, gotowanie, sprzątanie i zarządzanie finansami.

Możesz być zainteresowanym także tym: Badanie udarów: nowe badanie publikuje szokujące statystyki

W ciągu ponad dwudziestoletniego okresu badań 1,662 osób doznało udaru mózgu. Był w średnim wieku 80 lat. Analiza wykazała, że ​​stan osób dotkniętych chorobą zaczął się znacznie pogarszać w ciągu ostatnich kilku lat test poznawczy Wyciąć z tego, czym byli na swój wiek zwykły To mogło być. Efekt ten był widoczny już dziesięć lat przed wystąpieniem udaru. Około dwa do trzech lat przed zachorowaniem wystąpiła również negatywna tendencja w Robienie codziennych rzeczy.

Jakie są pierwsze oznaki udaru? Kim są ludzie szczególnie zagrożeni?

Badanie zawiera również oświadczenie o osobach szczególnie dotkniętych udarami. Według raportu był w tym głównie trend kobieta, ludzie z Niski poziom wykształcenia I ludzie z jednym Generał, który jest powiązany z chorobą Alzheimera, jest szczególnie narażony na udary.

READ  Wskaźnik infekcji ponownie rośnie - ulga dla zaszczepionych osób

Wskazówka dotycząca książki Amazon: Udar mózgu – wspólny powrót do życia

Konsekwencje udarów nadal pogarszały zdolności poznawcze i zwiększały ograniczenia w codziennych czynnościach.

„Przyspieszony spadek funkcji poznawczych i codziennego funkcjonowania przed udarem sugeruje, że osoby, które będą miały udar w przyszłości, będą miały nagromadzenie obrażeń cierpią wewnątrz mózgu”, wyjaśnia dr Alice Heshmatallah z Erasmus MC University W rozmowie z codzienna poczta.

Ciało bije na alarm: Te objawy są poważne – co się stanie, jeśli dostaniesz udaru?

W przypadku udaru kilka minut może oznaczać różnicę między życiem a śmiercią. Jeśli istnieje sytuacja zagrażająca życiu, należy ją rozpoznać na czas. Objawy udaru zwykle pojawiają się nagle i nie są zgłaszane. Najczęstsze znaki ostrzegawcze to:

  • problemy ze wzrokiem: Ograniczenie pola widzenia i pominięcie rzeczy i ludzi
  • Zaburzenia mowy i rozumienia: Niestabilny język, krzywe sylaby, majaczenie, problemy ze zrozumieniem
  • Paraliż i drętwienie: Oznaki paraliżu po jednej stronie ciała, uczucie sierści, opadające kąciki ust
  • Zawroty głowy z niestabilnym chodem: Zawroty głowy, zawroty głowy, chorzy czują się jak w jacuzzi
  • Silny ból głowy: Nagły silny ból głowy, często z nudnościami lub wymiotami

Pełną i szczegółową listę wszystkich znaków ostrzegawczych można znaleźć tutaj.

Jeśli wystąpią takie objawy samodzielnie lub w połączeniu, należy natychmiast zadzwonić pod numer alarmowy 112! Pacjenci po udarze są leczeni na specjalnych oddziałach – oddziałach udarowych. Jednostki udarowe znajdują się na naszym terenie w Bambergu, Norymberdze, Erlangen, Forsheim-Külmbach, Bayreuth, Coburg, Lichtenfels, Würzburgu, Schweinfurcie i Bad Neustadt/Saly. Dostępne są dodatkowe informacje, listy kontrolne i testy dotyczące np. ryzyka udaru mózgu www.schlaganfall-hilfe.de lub www.dsg-info.de.

Artykuł zawiera linki afiliacyjne

*Uwaga: W redakcji zawsze szukamy świetnych okazji i przydatnych produktów dla naszych czytelników – rzeczy, które nas inspirują i okazji, których nie można zignorować. Linki podane w tym artykule i oznaczone ikoną koszyka na zakupy lub gwiazdką są nazywane linkami partnerskimi/linkami sponsorowanymi. Jeśli klikniesz na jeden z tych linków i dokonasz z niego zakupu, otrzymamy prowizję od sprzedawcy. To nie zmienia ceny dla Ciebie. Nasze raporty redakcyjne są zasadniczo niezależne od obecności lub wysokości prowizji.

Continue Reading

science

Turbostopped w Delta Hotspots: dlaczego trend nagle się zmienia?

Published

on

Wielka Brytania, Holandia i Portugalia: Turbo zatrzymuje się w hotspotach Delta! Dlaczego trend się teraz zmienia?

Liczba wypadków w wielu krajach gwałtownie rośnie: Delta kontroluje proces infekcji w Europie. Liczby nagle znowu spadają, szczególnie w hotspocie w Wielkiej Brytanii, a także w Holandii i Portugalii. Epidemiolog wyjaśnia, dlaczego tak się dzieje i czy rozwój jest zrównoważony.

Wariant delta spowodował wzrost liczby infekcji w Wielkiej Brytanii w ostatnich tygodniach. W połowie lipca Ministerstwo Zdrowia zgłosiło ponad 60 000 przypadków w ciągu zaledwie jednego dnia. Na początku stycznia liczby prawie osiągnęły poziom silnej drugiej fali. I chociaż w Wielkiej Brytanii ponad 70 procent populacji w wieku 18 lat lub więcej jest obecnie w pełni zaszczepionych – a przynajmniej 88 procent zostało zaszczepionych jako pierwsze.

Ale kilka dni temu krzywa w Wielkiej Brytanii ponownie zaczęła się obniżać: liczba przypadków spadła o ponad 50 procent od 15 lipca, do nieco ponad 24 000 dziennie, co odnotowano 26 lipca. 7-dniowy wskaźnik infekcji wynosi obecnie 490 przypadków na 100 000 populacji. Kilka dni temu wciąż było znacznie powyżej znaku 500. Ogólnie liczba spraw jest nadal bardzo wysoka, ale dlaczego liczby nagle spadają?

Zamknięcia szkół i wpływ lata mogą odgrywać pewną rolę

Naukowiec Kit Yates z University of Bath podejrzewa, że ​​może to mieć związek z zamkniętymi szkołami, napisał codzienne lustro. do lata TemperaturyWedług Yatesa życie za granicą mogło przyczynić się do niższych wskaźników infekcji. Dlatego też pewną rolę może odegrać fakt, że wielu Brytyjczyków jest na wakacjach i nie jest poddawanych testom.

Epidemiolog Timo Ulrichs z Akkon University w Berlin Sugerowano, że te czynniki mogą odgrywać pewną rolę. „Nie testowano ze względu na wakacje, ludzie nie są na miejscu, ale na wakacjach i prawie rezygnują z testowania tam”, wyjaśnia, pytany przez FOCUS Online. Dodatkowo, ze względu na dobrą pogodę, ludzie częściej przebywali na zewnątrz, co zmniejsza prawdopodobieństwo przeprowadzki.

READ  Wskaźnik infekcji ponownie rośnie - ulga dla zaszczepionych osób

Wszystkie ważne informacje o koronawirusie w e-biuletynie FOCUS. Zapisz się teraz.

W odniesieniu do Anglii Ulrich nadal podejrzewa, że ​​zniesienie wszystkich ograniczeń nałożonych na wirusa Corona może nadal skłaniać ludzi do ogólnej ostrożności.

dla SzkocjaW przeciwieństwie do południowo-zachodniej części Wielkiej Brytanii, gdzie liczba wypadków faktycznie zmniejsza się regionalnie, inny czynnik może być częścią wyjaśnienia: Szkocja ustala własne środki, aby poradzić sobie z Coroną i, w przeciwieństwie do reszty Wielkiej Brytanii, nie chce więcej do sierpnia 9, jeśli trend jest w dół Ograniczenia wzrostu. Procedury są tam bardziej rygorystyczne niż gdziekolwiek indziej w Wielkiej Brytanii.

Turbo przestaje się dziać w gorących punktach delty! Liczba infekcji spada również w Holandii

W rzeczywistości Wielka Brytania nie jest jedynym krajem, w którym pomimo ogromnego rozpowszechnienia wariantu delta, generalnie spada liczba zakażeń. Również w Holandii liczby drastycznie spadły przez kilka dni – chociaż kraj, według RKI, jest obszarem o wysokiej zachorowalności od wtorku (27 lipca), a Federalne Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało ostrzeżenie dotyczące podróży.

Według tablicy rozdzielczej Corona rządu holenderskiego, liczba nowych infekcji w dniu 16 lipca nadal przekracza 11 000 w ciągu 24 godzin. W ciągu ostatnich 10 dni liczba nowych codziennych infekcji spadła do 3914 (stan na 26 lipca). Siedmiodniowy wskaźnik infekcji wynosi obecnie 266 przypadków na 100 000 mieszkańców, ale tydzień temu był znacznie wyższy: 407 przypadków. Więc poziom jest podobny do w Anglii Nadal jest wysoki, ale nadal niski.

Holenderski rząd ponownie zaostrzył przepisy

Za tym spadkiem mogą również stać zmieniające się działania: bo to dopiero pod koniec czerwca Holandia Zasady korony Został prawie całkowicie odwołany, a duże imprezy są również dozwolone dla osób zaszczepionych, które uzyskały wynik negatywny, a następnie 1000 osób zostało zarażonych podczas festiwalu na świeżym powietrzu w Utrechcie. Od tego czasu rząd holenderski ponownie zaostrzył przepisy: kluby nocne i dyskoteki są ponownie zamknięte, a pojemność i godziny otwarcia sektora gastronomicznego zostały ograniczone. Ponadto premier Mark Rutte wezwał mieszkańców do ponownej pracy w domowym biurze i do utrzymywania przez cały czas odległości co najmniej 1,5 metra od innych osób. Do zmniejszenia liczby mogły przyczynić się bardziej rygorystyczne środki.

Ponieważ ponad 50 procent populacji w Holandii jest teraz w pełni zaszczepionych, a prawie 70 procent otrzymało przynajmniej jedną dawkę szczepionki, rząd chce ponownie złagodzić zasady podróżowania dla swoich obywateli. W poniedziałek rząd ogłosił, że ostrzeżenia dotyczące podróży do krajów Unii Europejskiej o wysokim wskaźniku infekcji zostaną zniesione od wtorku. Obecnie jest nadal używany przez nieistotnego turystę na podróż prawie do Hiszpaniii Portugalii i Cypr doradzać przeciwko. Rząd powiedział, że ostrzeżenia dotyczące podróży oparte wyłącznie na liczbie infekcji nie były proporcjonalne, a także zwrócił uwagę na wysoki poziom szczepień w Europie.

Wskazówka dotycząca surfowania: Wirus koronowy – śmiertelna odmiana delta? Jak naprawdę niebezpieczny jest boom

Niewielki spadek infekcji również w Portugalii

W Portugalii również od kilku dni nastąpił nieznaczny spadek liczby infekcji – po tym, jak liczba infekcji stale rosła od czerwca i przyniosła krajowi trzecią falę. W połowie lipca portugalski urząd ds. zdrowia odnotował ponad 3300 nowych infekcji dziennie. Zmniejsza się tylko od kilku dni i obecnie wynosi 1610 nowych infekcji dziennie (stan na 26 lipca). Bieżące wystąpienie 7 dni w Portugalii O godzinie 214, 21 lipca, była jeszcze godzina 224.

READ  Hrabstwo Dallas zgłosiło 506 przypadków COVID-19 i 8 zgonów osób, które zostały w pełni zaszczepione

Wypadki 7-dniowe były jak dotąd najwyższe w Algarve i w Lizbonie. Ale tam też wyraźnie zatonęły. Według portugalskiego Ministerstwa Zdrowia w Algarve liczba ta wynosiła obecnie 419. 19 lipca było to 493 w Lizbonie, a obecnie 315 w dniu 18 lipca. Dali władzom 348.

Spadające liczby mogą być związane z bardziej rygorystycznymi środkami nałożonymi niedawno w związku z sytuacją w Portugalii. . W Lizbonie i na wielu jej częściach istnieją znaczne ograniczenia dotyczące godzin otwarcia i pojemności restauracji i sklepów. Dotyczy to zwłaszcza dni świątecznych i weekendów.

Ponadto ponownie obowiązuje godzina policyjna od 23:00 do 5 rano w miastach takich jak Lizbona i obszarach o wysokim wskaźniku infekcji. W Niemczech Portugalia od 7 lipca jest obszarem o wysokim poziomie infekcji. W Portugalii 51 procent populacji jest w pełni zaszczepionych; 15 proc. zostało zaszczepionych po raz pierwszy.

Ulrich obawia się spadku, który nie potrwa długo

Epidemiolog Timo Ulrichs nie wierzy, że ten pozytywny rozwój utrzyma się długo w Portugalii, a także w Wielkiej Brytanii i Holandii. „Obawiam się, że liczby ponownie gwałtownie wzrosną po powrocie tylu osób do tych krajów i że to zakłócenie jest tylko przejściowym zjawiskiem” – mówi.

„Nie ma powodu, aby wskaźnik infekcji w tych krajach spadał niemal sam – szczególnie ze względu na znacznie bardziej zaraźliwy wariant delta”. Byłoby tak tylko wtedy, gdyby populacja stała się już wysoce odporna poprzez szczepienie i zanieczyszczenie, co pokazuje, że wirus nie był już w stanie przeciwdziałać łatwowierności immunologicznej, jak to często bywa. Ale ten stan nie został jeszcze osiągnięty w Wielkiej Brytanii, Holandii czy Portugalii.

Mielony makaron z cukinii z serem jagnięcym: pyszne letnie danie dla młodszych i starszych

Do 50 stopni! Piekielne ciepło ogarnia południową Europę

CS / z materiałem z dpa