Connect with us

Tech

Badania do testów grawitacyjnych

Published

on

Do wersji nieprzenośnej

07. Maj 2021, godz

Nowy teleskop do badania teorii względności Einsteina i obiektów o większej gęstości we wszechświecie. Korzystając z południowoafrykańskiego teleskopu MeerKAT, astronomowie systematycznie badają pulsujące gwiazdy podwójne do testów grawitacyjnych. Komunikat prasowy Instytutu Radioastronomii im. Maxa Plancka w Bonn.

6 maja 2021 – Międzynarodowa grupa astronomów pod kierownictwem Max Planck Institute for Radio Astronomy (MPIfR) w Bonn i University of British Columbia (UBC) w Vancouver przedstawia pierwsze wyniki szeroko zakrojonego programu obserwacyjnego stworzonego przez Południe Afrykański radioteleskop MeerKAT do testowania teorii Einsteina z niespotykaną dotąd dokładnością. Program nazwano pulsarami binarnymi i relatywistycznymi? (RelBin) Pierwsze wyniki przedstawiono w artykule opublikowanym dzisiaj w Journal of Monthly Notices of the Royal Astronomical Society? Opisane.

Ogólna teoria względności Alberta Einsteina jest jedną z najlepiej zbadanych teorii w fizyce i jest obecnie najlepszym opisem grawitacji, jednak pozostają pytania, takie jak natura ciemnej materii? Albo „ciemna energia”? Bez odpowiedzi, a możliwe odchylenia od ogólnej teorii względności są nadal badane. W tym przypadku badanie podwójnych pulsarów, gwiazd o niezwykle dużej gęstości, które działają jak kosmiczne latarnie i minutowe zegary, dostarcza unikalnych informacji, które uzupełniają inne eksperymenty, na przykład z detektorami fal grawitacyjnych lub misjami satelitarnymi.

Pulsary mają rozmiar około 15 mil i są zbudowane głównie z neutronów. Mając masę około dwa razy większą od Słońca, jest to najbardziej ekstremalny obiekt w obserwowalnym wszechświecie. Śledząc ich ruch wokół potencjalnego towarzysza, innej gwiazdy neutronowej lub większego „białego karła”, który jest odsłoniętym rdzeniem zwykłej gwiazdy pod koniec jej życia, radioteleskopy, takie jak MeerKAT w RPA, mogą zlokalizować je na ich własnych orbitach za jedyne 30 dokładnie za metr! Może to ujawnić szereg efektów relatywistycznych w ruchu orbitalnym, takich jak emisja fal grawitacyjnych lub wpływ na propagację światła w silnych polach grawitacyjnych.

Teleskop MeerKAT to doskonały nowy radioteleskop opracowany przez Radio Astronomy Observatory w Republice Południowej Afryki. (Saraw) został zbudowany i obsługiwany. Zapewnia wysoką czułość dzięki zestawowi sygnału z 64 pojedynczych anten o długości 13 metrów. Jako część dużej propozycji ankiety? Projekt MeerTime, kierowany przez profesora Matthew Bilesa z Uniwersytetu Swinburne w Australii, był projektem „Relative and Binary Pulsars”. (RelBin) Pod kierownictwem profesora Michaela Kramera, dyrektora MPIfR w Bonn i profesor Ingrid Steers z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie, był to najlepszy program naukowy proponowany dla MeerKAT. Zespół RelBin International wraz z kolegami z Afryki, Australii, Europy i Ameryki Północnej przedstawia teraz pierwsze wyniki tego programu.

READ  Google oferuje teraz „bezpłatne” alternatywne wyszukiwarki dla Androida

RelBin koncentruje się głównie na monitorowaniu efektów relatywistycznych w układach podwójnych pulsarów, aby umożliwić dokładne pomiary mas gwiazd neutronowych i testy teorii grawitacji. Nawet jeśli szczegółowych wyników można się spodziewać dopiero po kilku miesiącach obserwacji, zespół może już wykazać, że obserwacje za pomocą MeerKAT zazwyczaj poprawiają bieżące dane z innych teleskopów 2-3-krotnie, a czasem o cały rząd wielkości. Michael Kramer Excited: Meerkat radzi sobie lepiej, niż się spodziewaliśmy! Możemy teraz przeprowadzać eksperymenty, które zajęłyby nie tylko około 10 lat z innymi teleskopami, ale możemy je również wykonywać z dużo większą precyzją.

Michael Kramer / MPIfR

Powiększ obrazPSR J0737-3039A: System podwójnych pulsarów składa się z dwóch pulsarów (z okresami 23 ms i 2,8 sekundy) krążących wokół siebie. Podwójny pulsar jest jednym z obserwatorów badanych w ramach programu RelBin.
(Zdjęcie: Michael Kramer / MPIfR)

Badane źródła obejmują słynny system podwójnych pulsarów, w którym dwa pulsary krążą wokół siebie w zaledwie 2,5 godziny. Współprzewodnicząca projektu, Ingrid Stairs, wyjaśnia: „Możemy teraz zbadać ten system bardziej szczegółowo. System stale zmienia swoją konfigurację orbity z powodu efektów relatywistycznych i możemy uważnie śledzić te efekty w testach ogólnej teorii względności”.

RelBin to największe jak dotąd badanie relatywistycznych podwójnych pulsarów, a także ma na celu zwiększenie liczby precyzyjnie zmierzonych mas gwiazd neutronowych. Dr. Vivek Venkatraman Krishnan, doktorant MPIfR i współorganizator pracy, podsumowuje to: ?? Masa gwiazd neutronowych dostarcza informacji o tym, jak gęste są wiązki materii we Wszechświecie. Dzięki obserwacjom MeerKAT relatywistycznego wpływu na ruch gwiazd neutronowych w układach podwójnych, możemy zmierzyć ich masy z dokładnością około 1% lub lepszą i ewentualnie udowodnić lub wykluczyć szereg modeli zaproponowanych przez fizyków jądrowych. ??

Zespół Matthew Bilesa ze Swinburne University of Technology opracował infrastrukturę superkomputera, która codziennie przyjmuje prawie 300 milionów megabajtów danych wejściowych z teleskopu i przekształca je w dane przydatne naukowo. „MeerKAT to doskonały przykład globalnego projektu naukowego, w ramach którego eksperci z całego świata spotykają się, aby stworzyć doskonałe narzędzie, które wprawia w ruch prawa Einsteina” – mówi.

READ  „Matka wszystkich naruszeń”: 26 miliardów znanych rekordów danych
Południowoafrykańskie Obserwatorium Radioastronomiczne (SARAO)

Powiększ obrazAnteny radiowe dla sieci teleskopów MeerKAT na półwyspie Karoo w RPA, pod rozgwieżdżonym nocnym niebem.
(Zdjęcie: Radio Astronomy Observatory w Republice Południowej Afryki (Saraw))

Sieć teleskopów Merkat obsługiwana przez Saraw jest największym radioteleskopem na półkuli południowej i jednym z dwóch głównych urządzeń projektu SKA, który powstał w RPA. Teleskop radiowy na pustyni Karoo zostanie wkrótce rozszerzony przez Towarzystwo Maxa Plancka we współpracy z SARAO i INAF we Włoszech o kilka dodatkowych anten odbijających. Ten projekt o nazwie „MeerKAT +” poprawi możliwości MeerKAT. Teleskop będzie później stopniowo integrowany ze Środkowym Teleskopem SKAO. Pierwsze obserwacje naukowe ulepszonym teleskopem MeerKAT mogą rozpocząć się już w 2023 r., Kiedy teleskop nadal jest testowany.

Chcielibyśmy tylko pogratulować naszym południowoafrykańskim kolegom ich wspaniałych wyników. Jesteśmy dumni i wdzięczni, że możemy używać teleskopu wraz z naszymi afrykańskimi kolegami do wspólnych badań. Czekaj na bardziej ekscytujące wyniki! Podsumowuje Michael Kramer.

Informacje ogólne
Jedno z obserwatorium radioastronomicznego w Afryce Południowej (SARAO), sieć teleskopów MeerKAT, jest największym radioteleskopem na półkuli południowej i jednym z dwóch początkowych instrumentów projektu SKA, który będzie znajdował się w Afryce Południowej. Teleskop radiowy na pustyni Karoo zostanie wkrótce rozszerzony o dodatkowe anteny odpowiadające projektowi Meerkat +. rozszerzony. Teleskop będzie później stopniowo włączany do projektu SKA, a budowa teleskopu rozpocznie się wkrótce i potrwa do 2028 r. Pierwsze obserwacje naukowe z wykorzystaniem MeerKAT + mogą rozpocząć się już w 2023 r., Podczas fazy testowania teleskopu.

MeerTIME to „duża propozycja badań” teleskopu MeerKAT zarządzanego przez Swinburne University of Technology. We współpracy z kilkoma australijskimi instytutami, a także z INAF, University of Manchester, MPIfR, NRAO i SARAO.

?????????????????????????????????? Czy RelBin to program naukowy będący częścią „dużej propozycji ankiety”? MeerTime, do systematycznego badania podwójnych układów pulsarów do testów grawitacyjnych. Program jest moderowany przez profesora Michaela Kramera, dyrektora MPIfR w Bonn oraz profesor Ingrid Stairs z University of British Columbia (UBC). W skład międzynarodowego zespołu badawczego RelBin wchodzą naukowcy z Afryki, Australii, Europy i Ameryki Północnej.

READ  Amazon: Od dłuższego czasu możemy korzystać z Windows 365 — a teraz także w przeglądarce internetowej

W skład zespołu badawczego wydawnictwa wchodzą Michael Kramer, Ingrid H. Schody, Vivek Venkatraman Krishnan, Paolo C. Freire, Federico Abate, Matthew Biles, Marta Burgay, Sandra Bochner, David J. Champion, Ismail Cognard, Tasha Gautam, Marisa Geyer, Lucas Guillemot, Huanchen Hu, Gemma Janssen, Marcus E. Lower , Aditya Parthasarathy, Andrea Possenti, Scott Ransom, Daniel J. Rridon, Alessandro Ridolfi, Maciej Serylak, Ryan M. Shannon, Renée Spiewak, Gilles Theureau, Willem van Straten, Norbert Wex, Lucy S. Oswald, Betina Bosselt, Charlotte Soby, Ewoan Dr. Barr, Fernando Camilo, Benjamin Hugo, Andrew Jameson, Simon Johnston, Aris Carstrejo, Michael Keith i Stefan Usowski. Jedenastu autorów (Kramer, Venkatraman Krishnan, Frere, Abatee, Champion, Gotham, He, Parthasarathy, Ridolfi, Wicks i Parr) należy do MPIfR.

Originalveröffentlichung
Binarny program względny MeerKAT: cele naukowe i pierwsze wyniki
M. Kramer i in.
Monthly Notices of the Royal Astronomical Society (MNRAS), tom 504, wydanie 2, czerwiec 2021, strony 2094 2114),
DOI: doi.org/10.1093/mnras/stab375

Binarny program względny MeerKAT: cele naukowe i pierwsze wyniki
arXiv-Preprint (Kramer i in. 2021, MNRAS Tom 504, wydanie 2, czerwiec 2021, strony 2094–2114)

Powiązane wiadomości na Raumfahrer.net:

Porozmawiaj z nami na forum Raumcon:

Źródło: Instytut Radioastronomii im. Maxa Plancka

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tech

Google tworzy grupę roboczą ds. bezpiecznej sztucznej inteligencji

Published

on

Google tworzy grupę roboczą ds. bezpiecznej sztucznej inteligencji

„Sztuczna inteligencja potrzebuje bezpiecznych ram i standardów aplikacji, które nadążą za szybkim rozwojem” – twierdzi Google. Aby sprostać tym wyzwaniom, ma zostać utworzona nowa organizacja: Koalicja na rzecz bezpiecznej sztucznej inteligencji (CoSAI), która została powołana w czwartek. Oprócz Google członkami założycielami są Amazon, Anthropic, Chainguard, Cisco, Cohere, GenLab, IBM, Intel, Microsoft, NVIDIA, OpenAI, PayPal i Wiz. (Wiz to start-up zajmujący się bezpieczeństwem IT, którego przejęciem jest zainteresowany Google).

reklama

Najwyższa Komisja Kontroli i Kontroli Finansowej Chciałbyś współpracować z nauką, innymi organizacjami i ogólnie branżą IT i początkowo kierować trzema grupami roboczymi: zabezpieczyć łańcuch dostaw AI (bezpieczeństwo łańcucha dostaw oprogramowania dla systemów AI), przygotować bezpieczeństwo IT na zmieniające się scenariusze zagrożeń dzięki sztucznej inteligencji, a także do zarządzania bezpieczeństwem sztucznej inteligencji.

Ta druga grupa powinna np. opracować system definicji, aby ludzie w branży mniej o sobie mówili. Lista zadań do wykonania obejmuje także listy kontrolne i ustandaryzowane systemy oceny służące do oceny gotowości na problemy związane z bezpieczeństwem w aplikacjach AI, zarządzania nimi i monitorowania ich oraz raportowania problemów związanych z bezpieczeństwem.

Aby wzmocnić bezpieczeństwo IT w walce z atakami wykorzystującymi sztuczną inteligencję, druga grupa robocza CoSAI stworzy ramy, które pomogą obrońcom IT zdecydować, czy zainwestować w środki łagodzące. Pierwsza grupa robocza opracuje instrukcje w oparciu o doświadczenia z wykorzystaniem klasycznego oprogramowania. Przewodniki te mają pomóc Ci dowiedzieć się, jak wygląda dana sztuczna inteligencja (pochodzenie i utworzenie) oraz w jaki sposób może ona wchodzić w interakcje z ofertami stron trzecich w celu wnioskowania o zagrożeniach.

Inne inicjatywy CoSAI Jesienią Google rozszerzył swój program nagród za błędy o produkty AI, aby zachęcić strony trzecie do badania luk w zabezpieczeniach AI. W czerwcu poprzedniego roku firma danych Bezpieczny framework dla sztucznej inteligencji Opublikowano we współpracy z partnerami z branży Dobrowolne zobowiązania dotyczące sztucznej inteligencji opublikowany.

READ  Google oferuje teraz „bezpłatne” alternatywne wyszukiwarki dla Androida

Polecane treści redakcyjne

Po Twojej akceptacji, zewnętrzny kwestionariusz (Opinary GmbH) zostanie przesłany tutaj.

Zawsze przesyłaj ankiety


(S)

Continue Reading

Tech

Dołączone procesory graficzne RDNA 3: Zgadnij o nowych kartach graficznych

Published

on

Dołączone procesory graficzne RDNA 3: Zgadnij o nowych kartach graficznych

Ten rok był jak dotąd skąpy w wydawaniu nowych kart graficznych obecnych generacji. Dopiero w styczniu 2024 roku Nvidia i AMD zdecydowały się na rozbudowę Ada Lovelace i RDNA 3. Pod koniec roku plotki spodziewają się także premiery kolejnych generacji Blackwell (Geforce RTX 5000) i RDNA 4 (Radeon RX 8000). Jednak obecnie lista niestandardowych projektów sporządzona przez partnera zarządu firmy Acer w Euroazjatyckiej Komisji Gospodarczej (EEC) pokazuje, że RDNA 3 może pójść jeszcze dalej.

Czy pojawią się jeszcze trzy nowe modele RX-7000?

Na tej liście znajduje się wiele niestandardowych projektów kart graficznych, które są już dostępne, ale firma Acer wspomina także o trzech innych modelach, które nie są jeszcze dostępne na rynku, ale gdzie indziej nie ma o nich żadnych informacji lub jest ich niewiele. Na liście EEC można znaleźć kompilacje Predator Bifrost i Nitro Custom dla różnych procesorów graficznych Arc Alchemist i RDNA 3 firm Intel i AMD.

Odkryj karty graficzne z serii Radeon RX 7000 na Amazon

Nowością są Radeon RX 7700, 7800 i 7900 bez przyrostka XT. Na razie wspomniane modele dostępne są wyłącznie w wersjach XT, natomiast Radeon RX 7600 to jedyna generacja procesorów graficznych wypuszczona przez AMD bez XT. Ponieważ nie należy się już spodziewać premiery tych modeli, można założyć, że Acer chce się zabezpieczyć, podając dowolne nazwy procesorów graficznych, na wypadek gdyby AMD tutaj podjęło działania.

Radeon RX 7990 XTX: aktualizacja RDNA 3 do 405 W?

Jednak projektant chipów może nadal pozostawić lukę otwartą i rozważyć wypuszczenie jej w późniejszym terminie. Istnieje również duża rozbieżność w liczbie różnych modeli 2 i 3 opartych na RDNA. Wydanie Radeonów RX 7700, 7800 i 7900 wydaje się obecnie mało prawdopodobne. Firma Seasonic niedawno rozpoczęła spekulacje na temat wskaźników TDP na temat tego, czy AMD może zaktualizować wysokiej klasy RDNA 3.

READ  Amazon: Od dłuższego czasu możemy korzystać z Windows 365 — a teraz także w przeglądarce internetowej

źródło: Europejska Wspólnota Gospodarcza


Continue Reading

Tech

Renowacja iPoda z Apple Watch: TinyPod jest już dostępny

Published

on

Renowacja iPoda z Apple Watch: TinyPod jest już dostępny

W USA realizowany jest ciekawy stary projekt: tak zwany TinyPod ma na celu przekształcenie Apple Watch w rodzaj mini-iPoda za pomocą specjalnego etui. Komputerowy zegarek umieszczono w kopercie bez paska, który z kolei powinien móc mechanicznie przekierować cyfrową koronkę Apple Watcha na kółko przewijania z przodu. Teraz firma stojąca za TinyPod zaczęła publikować więcej szczegółów na temat różnych modeli i przyjmować pierwsze zamówienia. Zostanie on jednak dostarczony dopiero jesienią.

reklama

Jak wynika ze strony internetowej i maila do zainteresowanych, będzie to TinyPod W dwóch opcjachKażdy będzie dostępny w trzech rozmiarach. Standardowy TinyPod kosztuje 89,99 USD plus podatek od wysyłki i importu i jest wyposażony w wyżej wymienione kółko przewijania. Etui jest wykonane z tworzywa sztucznego i posiada także przyciski identyczne z przyciskami sterującymi Apple Watcha.

Istnieją również otwory na głośniki i mikrofon, a miejsce ładowania zegarka jest odsłonięte z tyłu, dzięki czemu można kontynuować ładowanie urządzenia za pośrednictwem MagSafe. TinyPod oferuje w sumie trzy wersje oparte na różnych rozmiarach Apple Watch: 41/40 mm, 45/44 mm i 49 mm dla Apple Watch Ultra 1 i 2. Dostępny latem tego roku w cenie 39,99 dolarów plus podatek od sprzedaży, wysyłka i import, TinyPod lite to po raz kolejny tylko etui na Apple Watch, który wydaje się być wykonany z rozciągliwego materiału. Tutaj przyciski zegarka również pojawiają się jako przyciski z jednej strony, ale z drugiej strony są po prostu skierowane na zewnątrz obudowy. Brakuje kółka przewijania.

Twórca TinyPod i szef małej firmy z Nowego Jorku Były inżynier projektant w komunikatorze Snap, szczególnie dumny z kółka przewijania. „Tak, faktycznie się przewija. Dzięki starannie napędzanym elementom wewnątrz kółko TinyPod ma bezpośredni kontakt z koroną zegarka Apple Watch”. Oznacza to, że można w naturalny sposób przewijać cały system operacyjny – piszą twórcy TinyPod.

READ  Nowe urządzenie Amazona jest już mocno przecenione: po premierze zdobądź Echo Spot o 42 procent taniej - Kino News

Ideą TinyPod jest przekształcenie Apple Watch w zupełnie nowe urządzenie, które dzięki małemu ekranowi i pełnemu pakietowi aplikacji, w tym do komunikacji, może być używane jako prosty zamiennik smartfona, który mieści się w kieszeni. Oczywiście nadal można normalnie nosić Apple Watch na nadgarstku, ale pomysł wydaje się kuszący. Nadal nie jest jasne, kiedy będzie można przetestować TinyPod.
(licencjat)

Continue Reading

Trending