Connect with us

Tech

Asteroida Bennu mogła pochodzić ze starożytnego świata oceanicznego

Published

on

Asteroida Bennu mogła pochodzić ze starożytnego świata oceanicznego
  1. Strona główna
  2. Dowiedzmy się

Pojawia się coraz więcej szczegółów na temat próbek pobranych z asteroidy Bennu. Badacz ma szczególnie niesamowitą tezę roboczą.

TUCSON – We wrześniu 2023 roku należąca do NASA sonda kosmiczna Osiris-Rex dostarczyła na Ziemię cenny pakiet: materiał z egzotycznego ciała niebieskiego. W poprzednich latach był to statek kosmiczny Niebezpieczna asteroida „Bennu” Odwiedził i zebrał tam materiały o dużym zainteresowaniu naukowym. Asteroidy są pozostałością po okresie formowania się Układu Słonecznego i mogą dostarczyć cennych informacji na temat tego okresu. Trwa również debata na temat tego, czy byli odpowiedzialni za sprowadzenie wody, a nawet cegiełek tworzących życie na Ziemię.

Pino (1999 RQ₃)
Asteroida Apolla
11 września 1999
437 dni
0,492 km
566 m x 542 m x 499 m

NASA analizuje materiały z niebezpiecznej asteroidy „Bennu”

Pierwsze próbki materiału od Osiris Rex trafiły do ​​instytucji badawczych w zeszłym roku – taka próbka jest również analizowana we Frankfurcie. Jednak NASA nie miała dostępu do większości materiałów aż do niedawna, kiedy udało jej się odkręcić dwie zablokowane śruby za pomocą specjalnych narzędzi. Dante Lauretta, główny badacz misji Ozyrys-Rex, badał wcześniej materiał w laboratorium na Uniwersytecie w Arizonie.

„Będziemy zajęci przez bardzo długi czas”. Badacz opowiada portalowi stronie internetowej Space.com. „To dla nas ogromna ilość próbek.” Pierwsze wyniki zostaną zaprezentowane przez różne zespoły badawcze na konferencji Lunar and Planetary Science Conference w Teksasie w przyszłym miesiącu. Według Lauretty nadesłano już ponad 70 streszczeń wyników naukowych konferencji. „Wszystko zostanie opublikowane od marca” – powiedział badacz.

Pojemnik na próbki zawierający materiał z asteroidy Bennu znajduje się w tak zwanej „skrzynce rękawicowej” i otoczony jest azotem. Można go otworzyć tylko w tej skrzyni. (Zdjęcie archiwalne) © IMAGO/Okładki

W skałach asteroidy Bennu odkryto elementy składowe życia.

Wiadomo już, że w materiale asteroidy – a tym samym w cegiełkach życia na Ziemi – wykryto ślady wody i węgla. Zainteresowanie społeczności badawczej wzbudziło już inne odkrycie: że materiał asteroidy „wygląda dramatycznie inaczej niż wszystko inne na naszej planecie”. – Zestaw meteorytów – mówi Loretta. „Istnieje cała gama materiałów, do których nie będziemy mieli dostępu, jeśli będziemy polegać wyłącznie na meteorytach” – dodaje.

READ  Aktualizacja Hammera dla Google Maps: Nowa funkcja całkowicie zmienia planowanie tras

Problem z meteorytami: spadają przez atmosferę ziemską, gdzie wzrasta ich temperatura. Zmienia to ich materiał i nie zawsze łatwo jest określić, do której asteroidy należą. W przypadku meteorytów zebranych niedawno w pobliżu Berlina, Jednak nie stanowiło to problemu.

Naukowcy spekulują na temat pochodzenia Bennu: czy asteroida pochodzi ze starożytnego świata oceanicznego?

Materiał pobrany bezpośrednio z asteroidy w kosmosie oferuje korzyści badawcze: można go pakować w atmosferze, która w miarę możliwości nie zmienia materiału. Dzięki temu badacze mają dostęp do oryginalnych materiałów z początków Układu Słonecznego. Ponadto misja asteroidy jest łatwa.

NASA otwiera pojemnik zawierający próbkę asteroidy Bennu
Pojemnik zawierający próbkę szczątków asteroidy Bennu. NASA próbowała otworzyć kontener tygodniami. © Erika Blumenfeld i Joseph Ebbers/NASA Johnson Space Center, ARES/dpa

Próbki Bennu zawierają skorupę fosforanową, której nigdy wcześniej nie obserwowano w meteorytach, mówi Loretta. Według badacza podobnie wysokie stężenie fosforanów odkryto już na pozaziemskich światach oceanicznych. Na przykład księżyc Saturna Enceladus zawiera fosforan, ważny element budulcowy życia. Loretta uważa, że ​​„asteroida Bennu może być częścią starożytnego świata oceanicznego”. Wyjaśnia, że ​​to jego robocza teoria W porównaniu z nowy Świat. „To nadal wysoce spekulatywne. Jednak jest to najlepszy dowód, jaki w tej chwili posiadam, pozwalający wyjaśnić pochodzenie tego materiału”. (niezapłacony rachunek)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tech

Po Macbooku Air: Macbook Pro z M3 będzie obsługiwał dwa zewnętrzne wyświetlacze

Published

on

Po Macbooku Air: Macbook Pro z M3 będzie obsługiwał dwa zewnętrzne wyświetlacze

Kiedy Apple wprowadziło niedawno nowego Macbooka Air z chipem M3, prawdziwą niespodzianką nie był sam chipset M3. Co ciekawe, nowa generacja obsługuje dwa zewnętrzne ekrany, a nie tylko jeden. Posiadacze droższego Macbooka Pro z chipem M3 (test) zapewne będą się zastanawiać, czy oni też mają taką opcję.


Apple potwierdzone Magazyn 9to5Mac Teraz modele Pro są również aktualizowane za pomocą aktualizacji oprogramowania. Można wówczas wykorzystać dwa panele zewnętrzne, jak w nowym 13- i 15-calowym Macbooku Air. Generalnie jest jednak pewien haczyk. Można połączyć dwa panele o rozdzielczości 5K i częstotliwości obrazu 60 Hz. Jednak w tym celu klienci muszą zamknąć wbudowany wyświetlacz Macbooka.

Łącznie maksymalnie dwa ekrany

W praktyce M3 może nadal sterować maksymalnie dwoma panelami. Możliwa jest dowolna kombinacja wyświetlaczy zewnętrznych i wbudowanych. Jest to nadal zaleta w produktywnym środowisku pracy, ponieważ większe wyświetlacze mogą wyświetlać więcej okien obok siebie, bez sprawiania wrażenia, że ​​czcionki i elementy obrazu są zbyt małe. Monitory zewnętrzne można również regulować w wygodniejszy sposób. Jest to bardzo ważne na dłuższą metę w przypadku pracy biurowej.

Firma Apple nie ogłosiła jeszcze, kiedy klienci otrzymają aktualizację dla swojego MacBooka Pro M3. Być może zostanie on wydany w nadchodzących tygodniach. Rodzi się również pytanie: czy ta funkcja jest możliwa również w przypadku Macbooka Air z chipem M2? W końcu urządzenie nadal jest oferowane przez Apple jako tania alternatywa. W przyszłości klienci mogą być zaskoczeni, jeśli ich nowo zakupione M2 obsługuje tylko jedną kartę zewnętrzną.

READ  Po Androidzie Auto przychodzi CarPlay


Continue Reading

Tech

Nintendo Switch: ugoda w wysokości 1 miliona dolarów w sporze prawnym dotyczącym emulatora Yuzu

Published

on

Nintendo Switch: ugoda w wysokości 1 miliona dolarów w sporze prawnym dotyczącym emulatora Yuzu

Emulator Switch Yuzu spowodował między innymi, że The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom zostało pirackie ponad milion razy, dlatego Nintendo złożyło pozew. Teraz okazuje się, że trwa już ugoda na kwotę miliona dolarów.

Emulator Switch Yuzu został pierwotnie wydany w 2018 roku, kilka miesięcy po premierze samego Nintendo Switch, a oprogramowanie umożliwiło granie w gry Switcha na komputerach stacjonarnych lub smartfonach – w tym hitowy hit The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom.

Nintendo niedawno rozpoczęło spór prawny przeciwko twórcom Yuzu z powodu ponad miliona ataków hakerskich na samo Tears of the Kingdom przy użyciu Yuzu – nie wspominając już o innych tytułach na Switcha i wynikających z tego szkodach. To, co początkowo wydawało się czasochłonnym i długotrwałym procesem prawnym, teraz okazało się szybkim rozwiązaniem.

Mówi się, że pozew przeciwko twórcom Yuzu został już rozstrzygnięty, ponieważ osiągnęli ugodę z Nintendo. Zapewnia to Nintendo odszkodowanie w wysokości 2,4 miliona dolarów oraz stały nakaz sądowy, dzięki czemu emulator Yuzu należy już do przeszłości. Dalsza dystrybucja Emulatora, a także marketing lub wzmianki w mediach społecznościowych są surowo zabronione. Z nazwy domeny też warto zrezygnować.

Nintendo i twórcy Yuzu for Tropic Haze złożyli do sądu dokumenty ugodowe po tym, jak Nintendo potępiło naruszenie praw autorskich, obejście zabezpieczeń Switcha i sprzedaż takich technologii obchodzenia. Aby osiągnięte obecnie porozumienie mogło ostatecznie zakończyć postępowanie, nadal konieczna jest zgoda sędziego.

Japończycy podkreślają w ten sposób swoją reputację podmiotu walczącego z naruszeniami ich praw własności intelektualnej. W przeszłości podejmowano już różne działania w tym zakresie, m.in. przeciwko witrynom pirackim, takim jak RomUnivers, któremu również nakazano zapłacić ponad 2 mln dolarów odszkodowania. Haker Switcha, Gary Bowser, został ukarany mandatem za sprzedaż hacków na Switcha. Jego wyrok już wygasł, ale nadal jest winien Nintendo 10 milionów dolarów odszkodowania.

READ  Złoto dla Zachodniego Zakazanego Horyzontu
The Legend of Zelda – dlatego Tears of the Kingdom jest na każdym Switchu!

Powiemy Ci, dlaczego teraz jest idealny moment, aby zacząć grać w The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom.

Continue Reading

Tech

Nowy odcinek podcastu: Wymiana ciepła w oczyszczalni ścieków w Jenie: gazeta dla zakładów komunalnych

Published

on

Nowy odcinek podcastu: Wymiana ciepła w oczyszczalni ścieków w Jenie: gazeta dla zakładów komunalnych

„2% zapotrzebowania energetycznego sieci ciepłowniczej pokrywamy biogazem, a w przyszłości podwoimy ten udział” – wyjaśnia Christian Dornak, dyrektor ds. strategii w Stadtwerke Jena Netze.

Tutaj również zastosowany zostanie elektrolizer: „Chcemy wtłoczyć wytwarzany tu zielony wodór do fermentora, a następnie wykorzystać go poprzez bioretrofitację za pomocą CO2”.2 Oraz wodór, który dodatkowo będzie produkował zielony metan.” Podwoiłoby to wydajność biogazowni.

Biogaz ma przyszłość w Turyngii

„Biogaz odgrywa w Turyngii dużą rolę ze względu na nasz krajobraz” – wyjaśnia Jana Liebe, dyrektor generalna sieci energii odnawialnej w Turyngii (ThEEN). W sumie działają 273 biogazownie. „Nasi uczestnicy sieci znajdują rozwiązania zwiększające wykorzystanie tego biogazu, aby można go było wprowadzać do sieci gazowych lub sieci ciepłowniczych”.

Sieć Energii Odnawialnej Turyngii to sieć jurysdykcyjna, której członkiem jest również Stadtwerke Jena. „Prawo klimatyczne dało nam możliwość wyjścia poza nasze linie dostaw, ponieważ istnieją wymogi umożliwiające postęp w zakresie dekarbonizacji” – mówi Dornak. „Łączymy wiedzę i wspólnie pracujemy nad rozwiązaniem”.

„Wszędzie będzie mieszanka technologii”.

Stało się jasne, że nie ma złotego standardu, który zapewniłby neutralność klimatyczną dostaw ciepła: „Wszędzie będzie stosowana mieszanka technologii, a my wywodzimy się z systemu opartego w 100% na gaz ziemny i, co do zasady, cztery do pięciu zastosowane zostaną technologie.” Wykorzystaj to w przyszłości.”

W podcaście dowiesz się, jak przebiega transformacja cieplna w Jenie i jaka jest misja komunikacyjna ThEEN.

Nasz podcast o wymianie ciepła

Cały pierwszy sezon „In Focus” poświęcony jest tematowi ciepła. Aby nie przegapić żadnego odcinka Zasubskrybuj „In Focus” w swojej aplikacji do podcastów. (BFA)

READ  Jaka jest różnica między Playstation 5 a Xbox Series X?
Continue Reading

Trending