Connect with us

Tech

Asteroida Bennu: Jakie jest prawdopodobieństwo kolizji? – Ucieczka przez „dziurkę od klucza” określa ryzyko trafienia w roku 2185

Published

on

„Dziurka od klucza” decyduje: naukowcy NASA zawęzili orbitę zbliżającej się do Ziemi asteroidy Bennu – a wraz z nią groźba nadchodzącego uderzenia. Zgodnie z tym bliski przelot w 2135 roku może decydować o tym, czy 500-metrowy odcinek trafi na jeden z kolejnych pasów. Jeśli trafi w „dziurkę od klucza” w 2013 r.5, może uderzyć w Ziemię we wrześniu 2182 r. Jednak prawdopodobieństwo tego wynosi tylko 1 na 2700.

Ma 500 metrów długości i 60 milionów ton asteroida benno Jest to jedno z niewielu ciał niebieskich w pobliżu Ziemi, które są obecnie klasyfikowane jako potencjalne zagrożenie dla Ziemi. Ponieważ w swojej 1,2-letniej orbicie segment ten wielokrotnie przecina orbitę Ziemi. Co kilka lat zbliża się do naszej planety. Między innymi z tego powodu NASA wybrała Bennu jako cel misji OSIRIS-REx, w której sonda dokładnie identyfikuje asteroidę i próbka weź jego powierzchnię.

Rok 2135 jest rokiem decydującym

Teraz zespół kierowany przez Davida Farnocchię z Jet Propulsion Laboratory NASA ocenił dane zebrane przez sondę kosmiczną w ciągu dwóch lat i uzyskał nowe informacje o trajektorii Bennu i ryzyku zderzenia. „Misja OSIRIS-REx dała nam niezwykłą okazję do dokładniejszego przewidzenia, gdzie będzie Bennu, gdy zbliży się do Ziemi za ponad sto lat” – powiedział Kelly Fast z NASA.

Wiadomo, że asteroida zbliży się do Ziemi w roku 2135 niż jej orbita wokół Księżyca. Nie ma niebezpieczeństwa kolizji, ale efekt grawitacji na Ziemi może zmienić jej orbitę w taki sposób, że uderzy w naszą planetę w jednym z ostatnich jej okrążeń. To, czy tak się stanie, zależy od tego, czy Bennu 2135 przeleci przez jedną z „kluczowych dziur” – miejsc w kosmosie bliskim Ziemi, gdzie grawitacja Ziemi może kierować masą po kursie kolizyjnym.

Ryzyko uderzenia na poziomie 1:1750

Pojawiają się nowe obliczenia oparte na danych OSIRIS-Rex: Bennu prawie na pewno przegapi 24 z 26 „kluczowych luk”. Jednak Farnocchia i jego zespół nie mogą całkowicie wykluczyć efektu do 2300 roku. Według niej ryzyko to wynosi 0,057% lub 1:1750. To stawia Benno na szczycie skali Palermo, wskazując na ryzyko uderzenia. Jedynie asteroida (29075) 1950 DA, która ma rozmiar około jednego kilometra, ma podobnie wysoką przechyłkę, ale nie może stać się niebezpieczna do 2880 roku.

READ  Amazon Fire TV 4 Series Smart TV z rabatem prawie 300 euro jest tańszy niż kiedykolwiek

Naukowcy z NASA sugerują, że 24 września 2182 r. jest najbardziej prawdopodobnym czasem na zderzenie — jeśli do tego dojdzie.Według ich obliczeń prawdopodobieństwo zderzenia z Ziemią w tym dniu wynosi 0,037%, czyli 1:2700. Rok 2037 może pokazać, czy utrzyma się na tej wartości, czy też się zmieni. Ponieważ wtedy Bennu ponownie zbliża się stosunkowo blisko Ziemi, a zatem dane z jego orbity mogą być ponownie porównane za pomocą teleskopów.

Jak naukowcy zmniejszyli ryzyko wystąpienia efektu benault.©NASA/GSFC

Efekt Jarkowskiego: blok trzech winogron

Tak zwany efekt Yarkovsky’ego jest jednym z czynników wpływających, który Varnokia i współpracownicy przeanalizowali bardziej szczegółowo na potrzeby tej oceny ryzyka. Dzieje się tak, ponieważ promieniowanie słoneczne nagrzewa boki asteroidy w różnym stopniu. W zależności od rotacji elementu i jego prędkości lotu, może on łatwo zostać odchylony do wewnątrz lub na zewnątrz przez to ciśnienie promieniowania. Zwłaszcza jeśli chodzi o „dziurki od klucza”, które wyznaczają ścieżkę, może to wystarczyć, aby radykalnie zmienić ryzyko uderzenia. Może to obejmować asteroida Apophis Taka jest sytuacja.

W przypadku Bennu naukowcy określili efekt Jarkowskiego tak dokładnie, jak to możliwe, korzystając z danych z OSIRIS-Rex. Wynik: „Wpływ na Bennu jest w przybliżeniu równoważny masie trzech winogron”, według współautora Steve’a Chesleya z JPL. „To bardzo małe, ale ma znaczenie, jeśli chodzi o ryzyko wpłynięcia na kilka dziesięcioleci lub stuleci w przyszłość”.

Ozyrys Rex
Sonda kosmiczna NASA OSIRIS-Rex na krótko przed pobraniem próbki (ilustracja) ©NASA/GSFC

Czy Osiris-Rex zmienił ścieżkę Benno?

Kolejnym czynnikiem badanym przez naukowców była sama misja OSIRIS-REx, w której sonda kosmiczna używała dyszy gazowej podczas pobierania próbki w celu lekkiego wzbudzenia powierzchni asteroidy. Na szczęście zespół był w stanie podać wszystko, co oczywiste: „Siła wywierana na Bennu w tym wydarzeniu była niewielka, nawet w porównaniu z innymi słabymi czynnikami wpływającymi”, mówi Richard Byrne z NASA Goddard Space Flight Center. „Riko nie zmienił efektu Benno”. (Ikar, 2021; doi: 10.1016/j.icarus.2021.114594)

READ  Kolejny start z SpaceX jest już blisko

Co: NASA

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tech

Po Macbooku Air: Macbook Pro z M3 będzie obsługiwał dwa zewnętrzne wyświetlacze

Published

on

Po Macbooku Air: Macbook Pro z M3 będzie obsługiwał dwa zewnętrzne wyświetlacze

Kiedy Apple wprowadziło niedawno nowego Macbooka Air z chipem M3, prawdziwą niespodzianką nie był sam chipset M3. Co ciekawe, nowa generacja obsługuje dwa zewnętrzne ekrany, a nie tylko jeden. Posiadacze droższego Macbooka Pro z chipem M3 (test) zapewne będą się zastanawiać, czy oni też mają taką opcję.


Apple potwierdzone Magazyn 9to5Mac Teraz modele Pro są również aktualizowane za pomocą aktualizacji oprogramowania. Można wówczas wykorzystać dwa panele zewnętrzne, jak w nowym 13- i 15-calowym Macbooku Air. Generalnie jest jednak pewien haczyk. Można połączyć dwa panele o rozdzielczości 5K i częstotliwości obrazu 60 Hz. Jednak w tym celu klienci muszą zamknąć wbudowany wyświetlacz Macbooka.

Łącznie maksymalnie dwa ekrany

W praktyce M3 może nadal sterować maksymalnie dwoma panelami. Możliwa jest dowolna kombinacja wyświetlaczy zewnętrznych i wbudowanych. Jest to nadal zaleta w produktywnym środowisku pracy, ponieważ większe wyświetlacze mogą wyświetlać więcej okien obok siebie, bez sprawiania wrażenia, że ​​czcionki i elementy obrazu są zbyt małe. Monitory zewnętrzne można również regulować w wygodniejszy sposób. Jest to bardzo ważne na dłuższą metę w przypadku pracy biurowej.

Firma Apple nie ogłosiła jeszcze, kiedy klienci otrzymają aktualizację dla swojego MacBooka Pro M3. Być może zostanie on wydany w nadchodzących tygodniach. Rodzi się również pytanie: czy ta funkcja jest możliwa również w przypadku Macbooka Air z chipem M2? W końcu urządzenie nadal jest oferowane przez Apple jako tania alternatywa. W przyszłości klienci mogą być zaskoczeni, jeśli ich nowo zakupione M2 obsługuje tylko jedną kartę zewnętrzną.

READ  „Bardzo duża i nieoczekiwana igła w stogu siana”: Naukowcy odkryli niezwykle szybko rosnącą czarną dziurę – Wikipedia.


Continue Reading

Tech

Nintendo Switch: ugoda w wysokości 1 miliona dolarów w sporze prawnym dotyczącym emulatora Yuzu

Published

on

Nintendo Switch: ugoda w wysokości 1 miliona dolarów w sporze prawnym dotyczącym emulatora Yuzu

Emulator Switch Yuzu spowodował między innymi, że The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom zostało pirackie ponad milion razy, dlatego Nintendo złożyło pozew. Teraz okazuje się, że trwa już ugoda na kwotę miliona dolarów.

Emulator Switch Yuzu został pierwotnie wydany w 2018 roku, kilka miesięcy po premierze samego Nintendo Switch, a oprogramowanie umożliwiło granie w gry Switcha na komputerach stacjonarnych lub smartfonach – w tym hitowy hit The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom.

Nintendo niedawno rozpoczęło spór prawny przeciwko twórcom Yuzu z powodu ponad miliona ataków hakerskich na samo Tears of the Kingdom przy użyciu Yuzu – nie wspominając już o innych tytułach na Switcha i wynikających z tego szkodach. To, co początkowo wydawało się czasochłonnym i długotrwałym procesem prawnym, teraz okazało się szybkim rozwiązaniem.

Mówi się, że pozew przeciwko twórcom Yuzu został już rozstrzygnięty, ponieważ osiągnęli ugodę z Nintendo. Zapewnia to Nintendo odszkodowanie w wysokości 2,4 miliona dolarów oraz stały nakaz sądowy, dzięki czemu emulator Yuzu należy już do przeszłości. Dalsza dystrybucja Emulatora, a także marketing lub wzmianki w mediach społecznościowych są surowo zabronione. Z nazwy domeny też warto zrezygnować.

Nintendo i twórcy Yuzu for Tropic Haze złożyli do sądu dokumenty ugodowe po tym, jak Nintendo potępiło naruszenie praw autorskich, obejście zabezpieczeń Switcha i sprzedaż takich technologii obchodzenia. Aby osiągnięte obecnie porozumienie mogło ostatecznie zakończyć postępowanie, nadal konieczna jest zgoda sędziego.

Japończycy podkreślają w ten sposób swoją reputację podmiotu walczącego z naruszeniami ich praw własności intelektualnej. W przeszłości podejmowano już różne działania w tym zakresie, m.in. przeciwko witrynom pirackim, takim jak RomUnivers, któremu również nakazano zapłacić ponad 2 mln dolarów odszkodowania. Haker Switcha, Gary Bowser, został ukarany mandatem za sprzedaż hacków na Switcha. Jego wyrok już wygasł, ale nadal jest winien Nintendo 10 milionów dolarów odszkodowania.

READ  Kolejny start z SpaceX jest już blisko
The Legend of Zelda – dlatego Tears of the Kingdom jest na każdym Switchu!

Powiemy Ci, dlaczego teraz jest idealny moment, aby zacząć grać w The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom.

Continue Reading

Tech

Nowy odcinek podcastu: Wymiana ciepła w oczyszczalni ścieków w Jenie: gazeta dla zakładów komunalnych

Published

on

Nowy odcinek podcastu: Wymiana ciepła w oczyszczalni ścieków w Jenie: gazeta dla zakładów komunalnych

„2% zapotrzebowania energetycznego sieci ciepłowniczej pokrywamy biogazem, a w przyszłości podwoimy ten udział” – wyjaśnia Christian Dornak, dyrektor ds. strategii w Stadtwerke Jena Netze.

Tutaj również zastosowany zostanie elektrolizer: „Chcemy wtłoczyć wytwarzany tu zielony wodór do fermentora, a następnie wykorzystać go poprzez bioretrofitację za pomocą CO2”.2 Oraz wodór, który dodatkowo będzie produkował zielony metan.” Podwoiłoby to wydajność biogazowni.

Biogaz ma przyszłość w Turyngii

„Biogaz odgrywa w Turyngii dużą rolę ze względu na nasz krajobraz” – wyjaśnia Jana Liebe, dyrektor generalna sieci energii odnawialnej w Turyngii (ThEEN). W sumie działają 273 biogazownie. „Nasi uczestnicy sieci znajdują rozwiązania zwiększające wykorzystanie tego biogazu, aby można go było wprowadzać do sieci gazowych lub sieci ciepłowniczych”.

Sieć Energii Odnawialnej Turyngii to sieć jurysdykcyjna, której członkiem jest również Stadtwerke Jena. „Prawo klimatyczne dało nam możliwość wyjścia poza nasze linie dostaw, ponieważ istnieją wymogi umożliwiające postęp w zakresie dekarbonizacji” – mówi Dornak. „Łączymy wiedzę i wspólnie pracujemy nad rozwiązaniem”.

„Wszędzie będzie mieszanka technologii”.

Stało się jasne, że nie ma złotego standardu, który zapewniłby neutralność klimatyczną dostaw ciepła: „Wszędzie będzie stosowana mieszanka technologii, a my wywodzimy się z systemu opartego w 100% na gaz ziemny i, co do zasady, cztery do pięciu zastosowane zostaną technologie.” Wykorzystaj to w przyszłości.”

W podcaście dowiesz się, jak przebiega transformacja cieplna w Jenie i jaka jest misja komunikacyjna ThEEN.

Nasz podcast o wymianie ciepła

Cały pierwszy sezon „In Focus” poświęcony jest tematowi ciepła. Aby nie przegapić żadnego odcinka Zasubskrybuj „In Focus” w swojej aplikacji do podcastów. (BFA)

READ  Przeciek: ujawniono datę premiery MacBooka Pro i Maca mini M1X
Continue Reading

Trending