Connect with us

Tech

Asteroida Bennu: Jakie jest prawdopodobieństwo kolizji? – Ucieczka przez „dziurkę od klucza” określa ryzyko trafienia w roku 2185

Published

on

“Dziurka od klucza” decyduje: naukowcy NASA zawęzili orbitę zbliżającej się do Ziemi asteroidy Bennu – a wraz z nią groźba nadchodzącego uderzenia. Zgodnie z tym bliski przelot w 2135 roku może decydować o tym, czy 500-metrowy odcinek trafi na jeden z kolejnych pasów. Jeśli trafi w „dziurkę od klucza” w 2013 r.5, może uderzyć w Ziemię we wrześniu 2182 r. Jednak prawdopodobieństwo tego wynosi tylko 1 na 2700.

Ma 500 metrów długości i 60 milionów ton asteroida benno Jest to jedno z niewielu ciał niebieskich w pobliżu Ziemi, które są obecnie klasyfikowane jako potencjalne zagrożenie dla Ziemi. Ponieważ w swojej 1,2-letniej orbicie segment ten wielokrotnie przecina orbitę Ziemi. Co kilka lat zbliża się do naszej planety. Między innymi z tego powodu NASA wybrała Bennu jako cel misji OSIRIS-REx, w której sonda dokładnie identyfikuje asteroidę i próbka weź jego powierzchnię.

Rok 2135 jest rokiem decydującym

Teraz zespół kierowany przez Davida Farnocchię z Jet Propulsion Laboratory NASA ocenił dane zebrane przez sondę kosmiczną w ciągu dwóch lat i uzyskał nowe informacje o trajektorii Bennu i ryzyku zderzenia. „Misja OSIRIS-REx dała nam niezwykłą okazję do dokładniejszego przewidzenia, gdzie będzie Bennu, gdy zbliży się do Ziemi za ponad sto lat” – powiedział Kelly Fast z NASA.

Wiadomo, że asteroida zbliży się do Ziemi w roku 2135 niż jej orbita wokół Księżyca. Nie ma niebezpieczeństwa kolizji, ale efekt grawitacji na Ziemi może zmienić jej orbitę w taki sposób, że uderzy w naszą planetę w jednym z ostatnich jej okrążeń. To, czy tak się stanie, zależy od tego, czy Bennu 2135 przeleci przez jedną z „kluczowych dziur” – miejsc w kosmosie bliskim Ziemi, gdzie grawitacja Ziemi może kierować masą po kursie kolizyjnym.

Ryzyko uderzenia na poziomie 1:1750

Pojawiają się nowe obliczenia oparte na danych OSIRIS-Rex: Bennu prawie na pewno przegapi 24 z 26 „kluczowych luk”. Jednak Farnocchia i jego zespół nie mogą całkowicie wykluczyć efektu do 2300 roku. Według niej ryzyko to wynosi 0,057% lub 1:1750. To stawia Benno na szczycie skali Palermo, wskazując na ryzyko uderzenia. Jedynie asteroida (29075) 1950 DA, która ma rozmiar około jednego kilometra, ma podobnie wysoką przechyłkę, ale nie może stać się niebezpieczna do 2880 roku.

READ  Kup PS5 od Mobilcom-Debitel: konsola jest ponownie dostępna, liczba sztuk ograniczona

Naukowcy z NASA sugerują, że 24 września 2182 r. jest najbardziej prawdopodobnym czasem na zderzenie — jeśli do tego dojdzie.Według ich obliczeń prawdopodobieństwo zderzenia z Ziemią w tym dniu wynosi 0,037%, czyli 1:2700. Rok 2037 może pokazać, czy utrzyma się na tej wartości, czy też się zmieni. Ponieważ wtedy Bennu ponownie zbliża się stosunkowo blisko Ziemi, a zatem dane z jego orbity mogą być ponownie porównane za pomocą teleskopów.

Jak naukowcy zmniejszyli ryzyko wystąpienia efektu benault.©NASA/GSFC

Efekt Jarkowskiego: blok trzech winogron

Tak zwany efekt Yarkovsky’ego jest jednym z czynników wpływających, który Varnokia i współpracownicy przeanalizowali bardziej szczegółowo na potrzeby tej oceny ryzyka. Dzieje się tak, ponieważ promieniowanie słoneczne nagrzewa boki asteroidy w różnym stopniu. W zależności od rotacji elementu i jego prędkości lotu, może on łatwo zostać odchylony do wewnątrz lub na zewnątrz przez to ciśnienie promieniowania. Zwłaszcza jeśli chodzi o „dziurki od klucza”, które wyznaczają ścieżkę, może to wystarczyć, aby radykalnie zmienić ryzyko uderzenia. Może to obejmować asteroida Apophis Taka jest sytuacja.

W przypadku Bennu naukowcy określili efekt Jarkowskiego tak dokładnie, jak to możliwe, korzystając z danych z OSIRIS-Rex. Wynik: „Wpływ na Bennu jest w przybliżeniu równoważny masie trzech winogron”, według współautora Steve’a Chesleya z JPL. „To bardzo małe, ale ma znaczenie, jeśli chodzi o ryzyko wpłynięcia na kilka dziesięcioleci lub stuleci w przyszłość”.

Ozyrys Rex
Sonda kosmiczna NASA OSIRIS-Rex na krótko przed pobraniem próbki (ilustracja) ©NASA/GSFC

Czy Osiris-Rex zmienił ścieżkę Benno?

Kolejnym czynnikiem badanym przez naukowców była sama misja OSIRIS-REx, w której sonda kosmiczna używała dyszy gazowej podczas pobierania próbki w celu lekkiego wzbudzenia powierzchni asteroidy. Na szczęście zespół był w stanie podać wszystko, co oczywiste: „Siła wywierana na Bennu w tym wydarzeniu była niewielka, nawet w porównaniu z innymi słabymi czynnikami wpływającymi”, mówi Richard Byrne z NASA Goddard Space Flight Center. „Riko nie zmienił efektu Benno”. (Ikar, 2021; doi: 10.1016/j.icarus.2021.114594)

READ  Zespoły są odpowiedzialne za ogromne problemy z podglądem systemu Windows 11

Co: NASA

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tech

Nowa przeglądarka Edge jest dostępna na Xbox

Published

on

Microsoft dał Xboxowi nową przeglądarkę Edge, której można używać do grania w gry Stadia, uzyskiwania dostępu do Discord i nie tylko.

Firma Microsoft wydała zaktualizowaną wersję przeglądarki Edge dla konsoli Xbox. Po sześciomiesięcznym okresie próbnym wersja Chromium Edge jest teraz dostępna na wszystkie konsole Xbox One i Xbox Series X/S.

Wersja przeglądarki na Xbox działa teraz tak płynnie, jak na PC i wygląda w zasadzie tak samo. Synchronizuje również wszystkie ustawienia, ulubione, karty i historię online.

Dzięki obsłudze myszy i klawiatury możesz uzyskać dostęp do Worda lub Excela online lub grać w gry Google Stadia, opcjonalnie przy użyciu konsoli Xbox. Chociaż Xbox nie ma jeszcze aplikacji Discord, nowa wersja Edge może być używana do uzyskiwania dostępu do wersji internetowej. Dzięki Discord możesz wykonywać połączenia głosowe i brać udział w czatach na kanale tekstowym.

Przetestowaliśmy już nową przeglądarkę Edge i możemy potwierdzić, że ta wersja jest bardzo dużym ulepszeniem w stosunku do swojego poprzednika. Bardziej nowoczesny wygląd i krótsze czasy ładowania sprawiają wrażenie bardziej nadętych.

READ  Detektory mierzą fale grawitacyjne kosmicznej katastrofy - ale to się znowu dzieje
Continue Reading

Tech

Produkt niszowy staje się obowiązkowym stylem życia

Published

on

Jak dotąd iPad mini miał nieco drugorzędne życie w rodzinie tabletów Apple. Teraz najmłodszy aktor przeszedł metamorfozę i nagle gra na samej górze. Mimo niewielkich rozmiarów…

Innowacją był Apple Keynote 2021: Szósta generacja iPada mini jest teraz dostępna w zupełnie nowym wyglądzie. Agencja informacyjna prezentowana w wiadomościach miała już okazję przetestować nowy tablet Apple przed wejściem do sprzedaży. Od 24 września urządzenia dostępne są również w sklepach Apple na całym świecie.

Wraz z ponownym wprowadzeniem najmniejszego członka rodziny iPadów, Apple w dużym stopniu polega na karcie Lifestyle, co widać również po dostępnych kolorach. Oprócz szarej przestrzeni i gwiazdy polarnej (białej) jest róża i fiolet. W szczególności dwie ostatnie grupy mają wyraźnie żeńską grupę docelową. Po rozpakowaniu iPad mini naprawdę imponuje eleganckim, prostym designem i solidnym wykonaniem produktów Apple.

Pasuje do projektu!

Całkowicie zmieniony projekt jest atrakcyjny i opiera się na obecnych iPadach Pro, iPadach Air i iPhone’ach. Kanciasty projekt nawiązuje do obecnego Apple, który jest używany w iPhone’ach od 12. generacji. Zasadniczo podstawowy model zwykłego iPada nie osiągnął jeszcze nowego wyglądu. Nawet w ostatniej wersji, która została zaprezentowana równolegle z nowym iPadem mini.

Wyświetlacz Liquid Retina iPada mini znacznie się powiększył w porównaniu z poprzednim modelem. Apple nazywa to skutecznym pełnoekranowym wyświetlaczem reklamowym. 8,3-calowy ekran o rozdzielczości 2266 x 1488 pikseli zastąpił przycisk Home. Znajduje swoją nową lokalizację w prawym górnym rogu obudowy.

Bardziej kompaktowy pomimo większego ekranu

Ogólnie wymiary stały się mniejsze w porównaniu z poprzednim modelem. Szerokość 134,8 mm pozostała bez zmian, a grubość o 0,2 mm mniejsza, ale długość 195,4 zamiast 203,2 mm jest zdecydowanie zauważalna. iPad mini mieści się w kieszeni kurtki i łatwo znika w kopertówkach, co czyni go bardziej atrakcyjnym, szczególnie dla kobiet.

READ  Konkurs Habbo Spring Fashion Contest rozpoczyna się dzisiaj!

Pod pudełkiem jest też kilka nowości: dzięki chipowi A15 Bionic iPad mini zapewnia do 80 procent wyższą wydajność niż poprzednia generacja. Tablet obsługuje również technologię 5G i jest wyposażony w nowe, mocniejsze aparaty. Z jednej strony przedni aparat z ultraszerokokątnym czujnikiem 12 MP i tylny aparat z czujnikiem 12 MP z pikselami ostrości i większą przysłoną. Apple Pencil jest teraz również obsługiwany.

wniosek

W ostatnich latach tablety wielu producentów stały się większe. Małe urządzenia często nie są w stanie sprostać wysokim wymaganiom z powodu niewystarczającej wydajności. Apple wkracza teraz w tę niszę dzięki nowemu iPadowi mini. Grupą docelową będzie można zarządzać, ale jeśli szukasz małego tabletu, który z łatwością może rywalizować z większymi braćmi pod względem wydajności, to nie możesz uniknąć najmniejszego tabletu od Apple.

Cena – przynajmniej jak na standardy Apple – jest stosunkowo umiarkowana. Cena zaczyna się od 549 euro za tablet 64 GB z Wi-Fi. iPad mini 256 GB z Wi-Fi i siecią komórkową jest dostępny za 889 EUR. Dla porównania: cena nowego iPada waha się od 379 do 689 euro, a iPada Air od 649 do 959 euro. Zaawansowane rozwiązanie Apple, iPad Pro, kosztuje od 879 do 2409 euro.

Continue Reading

Tech

Więc używasz M.2 SSD w konsoli

Published

on

Z niedawno wydaną aktualizacją dla PlayStation 5 Firma Sony włączyła opcję instalacji rozszerzenia pamięci za pośrednictwem dysku SSD M.2. Zrobiłem to teraz sam przy użyciu konsoli i chciałbym o tym krótko powiedzieć kilka słów.

Sony ma pewne wymagania dotyczące dysków SSD M.2. Tak więc nie można po prostu zainstalować dowolnego dysku SSD, według Sony, musi to być przynajmniej model PCI Express Gen4x4. Jeśli rozejrzysz się po YouTube, znajdziesz też kilka testów, które doszły do ​​wniosku, że możliwe są również inne warianty, ale kupiłem oficjalnie obsługiwany dysk SSD Western Digital 1 TB – od 250 GB do 4 TB obsługiwane przez PS5.

WD_BLACK SN850 1 TB Wewnętrzny dysk SSD NVMe do gier; Technologia PCIe Gen4, prędkość odczytu do 7000 MB/s, M.2 …

  • WD_BLACK SN850 imponuje nie tylko smukłą konstrukcją, ale wewnętrzny dysk twardy zapewnia również doskonałą wydajność w grach.
  • Wewnętrzny dysk twardy SSD o pojemności do 1 TB zapewnia wystarczająco dużo miejsca na zapisywanie ulubionych gier — a do środka zmieści się również kolejny duży tytuł
  • Wewnętrzny dysk SSD oraz niesamowita prędkość odczytu i zapisu do 7000 MB/s i 5300 MB/s sprawiają, że szybciej wchodzisz do gry

Masz zmienną długość, możesz używać modeli 30, 40, 60, 80 lub 110 mm, ale żaden z nich nie musi być większy niż 2,5 mm i 11,25 mm grubości. Nie masz tak grubego dysku SSD? To prawda, ale Sony zaleca stosowanie radiatora/radiatora, który obecnie jest trudny do uzyskania. Tutaj też są testy, które pokazują, że można je wykonać również bez radiatora, ale biorąc pod uwagę żywotność, osobiście zastosuję się do zalecenia. Mój wybór padł na jednostronny model od Icy Box.

READ  Windows Server 2022 „LTSC” Edition, data półroczna

Teraz dochodzimy do instalacji, która jest stosunkowo łatwa. Ale żeby to zrobić, musisz najpierw otworzyć konsolę. Umieść PS5 z dyskiem Blu-Ray przed sobą w lewym dolnym rogu – oczywiście zamkniętym. Teraz łapiesz prawy górny róg i wciskasz coś w dół, jednocześnie podnosząc nieco lewy dolny róg napędu. Pokrywa konsoli wyskakuje. Dbrand wyjaśnia wszystko w swoim filmie instalacyjnym do ciemnych paneli:

Po otwarciu urządzenia widać już osłonę gniazda SSD. Odkręciłem to śrubokrętem krzyżakowym i zdjąłem pokrywę. Teraz znajdziesz otwór ze śrubą i podkładką. Poluzuj śrubę (przekładkę) po prawej stronie i umieść dysk dystansowy w gnieździe, które pasuje do długości dysku SSD. Jeśli kupisz standardowy dysk SSD, powinien mieć długość 80 mm.

Teraz montujesz radiator, zwykle w zestawie są samoprzylepne podkładki cieplne, które przykleja się do radiatora, a następnie z kolei przykleja radiator do dysku SSD. W moim przypadku były dwie dodatkowe gumki do mocowania korpusu do SSD. W zależności od typu zakupionego radiatora może być konieczne połączenie ich ze sobą.

Gdy to zrobisz, włóż dysk SSD do portu, a karta powinna wystawać pod kątem. Teraz ostrożnie wciśnij dysk SSD i wkręć śrubę na miejsce w przekładce. Załóż nasadkę, załóż ją z powrotem i mocno dokręć.

kompletny. Teraz ponownie podłączasz kable za pomocą cewki Play Station Konsola się uruchomi. Natychmiast po uruchomieniu PlayStation 5 poinformuje Cię, że dysk SSD M.2 musi zostać sformatowany. Możesz to zrobić za dotknięciem przycisku. Teraz następuje test prędkości i uzyskałem prędkość odczytu 6,8 GB/s. Ale to może się różnić nawet w przypadku identycznego dysku SSD. Jedyną ważną rzeczą jest to, że masz ponad 5,5 GB/s.

Po przejściu do ekranu głównego systemu możesz przejść do Ustawienia > Pamięć > Miejsce instalacji i zdecydować, czy gry na PS5 i PS4 zakończą się w przyszłości standardowo na dysku SSD M.2 czy w pamięci konsoli. Możesz także przenosić gry z pamięci konsoli na dysk SSD w Bibliotece gier. To już było.

READ  Konkurs Habbo Spring Fashion Contest rozpoczyna się dzisiaj!

Linki afiliacyjne są zawarte w tym artykule. Kliknięcie go przeniesie Cię bezpośrednio do dostawcy. Jeśli zdecydujesz się tam kupić, dostaniemy niewielką prowizję. Dla Ciebie nic się nie zmienia w cenie. Dziękuję za wsparcie!


Continue Reading

Trending