Connect with us

Economy

Oczekuje się kilku dodatkowych płatności: Ogrzewanie będzie kosztować najemców znacznie więcej w 2023 r

Published

on

Oczekuje się kilku dodatkowych płatności: Ogrzewanie będzie kosztować najemców znacznie więcej w 2023 r

Spodziewaj się wielu opóźnień w płatnościach
Ogrzewanie będzie kosztować najemców znacznie więcej w 2023 roku

Posłuchaj materiału

Ta wersja audio została stworzona sztucznie. Więcej informacji | Wyślij swoją opinię

W tych tygodniach wielu lokatorów otrzymuje rachunek za ogrzewanie i raczej nie będzie to powodem do radości. Ponieważ koszty ogrzewania gwałtownie wzrosły w zeszłym roku. Nawet ekonomiczne ogrzewanie i łagodne zimy pomagają tylko w ograniczonym stopniu.

Według obliczeń firmy doradczej Ista, koszty ogrzewania wynajmowanych domów w Niemczech w 2023 r. znacznie wzrosły. W porównaniu z 2022 r. koszty kilowatogodzin wzrosły średnio o 7 proc. w przypadku ogrzewania sieciowego, o 34 proc. w przypadku oleju opałowego i o 44 proc. procent w przypadku gazu ziemnego – podaje spółka. Liczby te opierają się na ocenie około 800 000 rachunków za ogrzewanie. Uwzględniono hamulce państwowych cen gazu i ciepła sieciowego, które obowiązywały w 2023 roku.

Ponieważ ogrzewanie było bardziej oszczędne na początku roku i raczej umiarkowane pod koniec roku, zużycie ciepła w 2023 r. było średnio nieco niższe niż w 2022 r. Dla przeciętnego mieszkania o powierzchni mieszkalnej 70 m2 roczne zużycie i ogrzewanie koszty ogrzewania sieciowego wzrosły średnio o 2 procent do 792 euro. Cena gazu ziemnego wzrosła o 37 procent do 817 euro, a oleju opałowego o 30 procent do 1095 euro. „Wielu najemców będzie musiało płacić więcej za ogrzewanie swoich mieszkań niż kiedykolwiek wcześniej” – powiedział prezes Ista, Hagen Lessing. Spółka zakłada, że ​​w wielu przypadkach za ogrzewanie gazem i olejem będą naliczane dodatkowe opłaty.

W kolejnej analizie miesięcznych danych grzewczych z 350 000 mieszkań ESTA określiła zużycie w 20 największych niemieckich miastach w sezonie grzewczym 2023/24, liczone od początku września do końca kwietnia. Wynik: po uwzględnieniu warunków pogodowych ogrzewanie najemców w Stuttgarcie było tylko o około jeden procent niższe niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Następnie Drezno ze wzrostem zużycia o jeden procent i Monachium ze wzrostem zużycia energii grzewczej o dwa procent w porównaniu z rokiem poprzednim. Ostatecznie to właśnie Bielefeld po uwzględnieniu warunków pogodowych dodatkowe zużycie było o dwanaście procent wyższe. W sumie, według Esta, w sezonie grzewczym 2023/24 w Niemczech zużyto o pięć procent więcej energii grzewczej, po uwzględnieniu warunków pogodowych, niż w roku poprzednim.

READ  Od „rynku polskiego” do stabilizującego filaru berlińskiej gospodarki
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Economy

Większy wzrost niż Niemcy: polska gospodarka kwitnie

Published

on

Większy wzrost niż Niemcy: polska gospodarka kwitnie

Polska, kraj UE, rozwija się obecnie szybciej gospodarczo niż Niemcy.
Sojusz Wizerunkowy

Według prognoz Komisji Europejskiej polska gospodarka wzrośnie w 2024 r. o 2,8 proc., a w 2025 r. o 3,4 proc.

Znacznie słabiej oceniono natomiast Niemcy, których tempo wzrostu gospodarczego wyniosło zaledwie 0,1 proc.

Wzrost ten napędzany jest przede wszystkim konsumpcją prywatną, a także funduszami unijnymi, które również przyciągają duże ilości kapitału zagranicznego.

Według Komisji Europejskiej w 2024 roku Polska osiągnie wzrost gospodarczy na poziomie 2,8 proc. Jednak od trzech dekad kraj rozwija się znacznie szybciej niż średnia w Niemczech i UE. Zgodnie z oczekiwaniami, ten pomyślny trend nie zatrzyma się w chwili obecnej. Zarówno Niemcy (0,1 proc.), jak i UE (1,3 proc.) pozostają daleko w tyle za krajem Europy Wschodniej w swoich szacunkach na 2024 r. – dlaczego tak jest?

Dlaczego oczekuje się od Polski takiego dobrobytu?

Ekonomista Paweł Tokarski z Fundacji Nauki i Polityki (SWP) uzasadnia to stwierdzeniem, że aktywna polityka gospodarcza jest przede wszystkim tym, co stymuluje gospodarkę. Cytowano jego wypowiedź, że obejmuje to nowe transfery socjalne i tym samym zwiększa konsumpcję w prywatnych gospodarstwach domowych „zdjęcie”.

Dodatkowo impulsu dodają środki unijne wypłacane Polsce z Narodowego Planu Rozwoju – pisze Niemiecko-Polska Izba Przemysłowo-Handlowa (AHK Polska).

Wpływ tego narzędzia widzi także Jakub Rybacki, szef zespołu makroekonomii w Polskim Instytucie Ekonomicznym (PIE) Rok 2025 napłynąć. Można więc spodziewać się także boomu inwestycyjnego.

Plany reform przygotowane przez nowego polskiego premiera Donalda Tuska w dużej mierze odpowiadają za wznowienie zawieszonych wcześniej przez Unię Europejską płatności na rzecz Polski. Chce poprawić praworządność. Konserwatywny rząd PiS forsował już wcześniej kontrowersyjne reformy sądownictwa. Nowe reformy mogą pomóc krajowi 137 miliardów euro Wkład, relacjonuje „Tagesschau”.

READ  Po krótkim „oddechu” – skumulowane stopy procentowe ponownie rosną

Punkt przyciągający inwestycje zagraniczne

Kraj od kilku lat pozostaje w cieniu 20 najlepszych Otrzymywanie bezpośrednich inwestycji zagranicznych. To była ostatnia rzecz, która zabolała Niemcy też Informacje o niektórych witrynach: Mercedes-Benzale również Millie Rozliczyłem się z produkcją w Polsce.

Zaufanie zagranicznych przedsiębiorców do działań polityki gospodarczej rządu jest w Polsce wysokie. z Ponad 87 proc Zdecydowana większość postrzega to jako pozytywne lub neutralne. Oprócz polityki gospodarczej i administracyjnej kraju, chwalono także politykę infrastrukturalną i energetyczną kraju. Lars Gutheil, członek zarządu AHK, napisał także, że gospodarka pozytywnie zareaguje na ostatnie decyzje nowego rządu.

Unia Europejska oferuje ożywienie, a Niemcy są kulawe

Ale nie powinniśmy zapominać, że Polska była na dobrej drodze do porażki Kurs liberalizmu i demokracji Usytuowany. Niemcy znajdowały się już wówczas w znacznie lepszej pozycji wyjściowej i tym samym w mniejszym stopniu korzystały z efektów bazowych szczególnie słabych wyników gospodarczych. Ponadto Polska pozostaje krajem biedniejszym gospodarczo niż Niemcy: według danych MFW Niemcy są w dalszym ciągu znacznie bogatsze od Polski z PKB na mieszkańca wynoszącym 54 290 USD (równowartość 54 290 USD) i około 50 000 EUR (23 010 USD). 21230 euro).

fp

Continue Reading

Economy

Rheinmetall i Leonardo są gotowe zamówić od Włoch 1 miliard dolarów

Published

on

Rheinmetall i Leonardo są gotowe zamówić od Włoch 1 miliard dolarów

Gepardy i rysie
Niemiecko-włoski sojusz czołgów czeka na wielką ofertę

Posłuchaj materiału

Ta wersja audio została stworzona sztucznie. Więcej informacji | Wyślij swoją opinię

Włochy podobno chcą zamówić nowe czołgi za 20 miliardów euro. Giganci branżowi Rheinmetall i Leonardo przejmują i kładą podwaliny. Współpraca z producentem Leopardem wcześniej nie powiodła się.

Niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall przygotowuje duże, wielomiliardowe zamówienie z Włoch na dostawę setek czołgów. W tym celu firma chce założyć spółkę joint venture z włoskim gigantem obronnym Leonardo. Obie spółki podpisały podobną deklarację woli. Rheinmetall i Leonardo to jedne z największych firm obronnych w Europie.

Biznes w tej branży kwitnie ze względu na wojnę na Ukrainie i konflikty w innych regionach. Komisja Budżetowa i Obrony Bundestagu dała dziś zielone światło na zakup 105 czołgów podstawowych Leopard 2A8 dla armii niemieckiej. Wartość zamówienia wynosi około trzech miliardów euro. Oczekuje się, że firma zbrojeniowa KNDS dostarczy czołgi armii niemieckiej do 2030 r. Głównym dostawcą uzbrojenia jest firma Rheinmetell.

„Chcemy wyznaczać nowe standardy”

Każdy akcjonariusz będzie właścicielem 50 procent nowej spółki. Przeznaczony jest do opracowania głównego czołgu bojowego i bojowego wozu piechoty. Mówi się, że ten ostatni jest wersją bojowego wozu piechoty Lynx firmy Rheinmetall, podczas gdy głównym czołgiem bojowym będzie prawdopodobnie Pantera. Rheinmetall promuje tego stalowego giganta jako czołg bojowy najnowszej generacji. Nie jest on jednak jeszcze gotowy do produkcji seryjnej. Oczekuje się, że nowe wspólne przedsięwzięcie otrzyma zamówienie z Włoch, które według doniesień medialnych może mieć wartość do 20 miliardów euro i okres realizacji przekraczający dziesięć lat.

„Wspólnie chcemy ustanowić nowe standardy i otworzyć drzwi nowej generacji ultranowoczesnych pojazdów bojowych w Europie i dla Europy” – wyjaśnił Prezydent Rheinmetall Armin Baberger. „Skupiamy się na rynku włoskim, a także na innych krajach partnerskich, które wymagają modernizacji w zakresie systemów bojowych”.

Pierwotnie Leonardo miał współpracować z niemiecką częścią europejskiego koncernu zbrojeniowego KNDS, czyli z byłym Krauss-Maffei Wegmannem. Jednak umowa na budowę głównych czołgów bojowych Leopard nie doszła do skutku. Teraz Rheinmetall włącza się do akcji.

„Postrzegamy to porozumienie jako zasadniczy wkład w utworzenie wspólnego europejskiego obszaru obronnego” – powiedział Roberto Cingalone, prezes Leonardo. Rheinmetall nie przekazał żadnych informacji na temat potencjalnych ilości docelowych planowanego wspólnego przedsiębiorstwa. Według informacji Handelsblatta jest ich ponad 550, w tym ponad 200 Panther i co najmniej 350 Lynx.

W kraju południowoeuropejskim Rheinmetall ma już trzy spółki zależne zatrudniające około 1400 pracowników w pięciu lokalizacjach. Do realizacji oświadczenia woli dotyczącego wspólnego przedsięwzięcia wymagana jest w dalszym ciągu zgoda właściwych organów regulacyjnych.

Od wybuchu wojny na Ukrainie Rheinmetall osiągnął silny wzrost. Rusznikarz dopiero niedawno otrzymał wzorowe kontrakty od armii niemieckiej. Jeden dotyczy amunicji artyleryjskiej o wartości do 8,5 miliarda euro, drugi dotyczy wojskowych ciężarówek o wartości do 3,5 miliarda euro. W przypadku dużego systemu włoskiego i tak już stroma trajektoria wzrostu ulegnie pogorszeniu. Leonardo zatrudniający ponad 50 000 pracowników osiągnął niedawno roczną sprzedaż przekraczającą 15 miliardów euro.

W 2023 r. firma Rheinmetall osiągnęła sprzedaż o wartości 7,2 miliarda euro i zatrudniała około 34 000 pracowników. Księga zamówień firmy z Düsseldorfu jest pełniejsza niż kiedykolwiek. Od czasu rosyjskiego ataku na Ukrainę i ogłoszonego przez kanclerza Olafa Scholza punktu zwrotnego, w tym specjalnego funduszu dla armii niemieckiej o wartości 100 miliardów euro, cena akcji Grupy DAX wzrosła ponad sześciokrotnie i obecnie wynosi ponad 500 euro na akcję.

READ  Wartość rynkowa poniżej wartości księgowej: Siemens na minusie: Siemens tnie o 2,8 miliarda euro na Siemens Energy | biuletyn Informacyjny
Continue Reading

Economy

W pierwszych kilku krajach wycofywane są niedrogie subskrypcje Netflixa

Published

on

W pierwszych kilku krajach wycofywane są niedrogie subskrypcje Netflixa

Netflix anulował subskrybentów w pierwszych kilku krajach, którzy nadal korzystali z podstawowego abonamentu dostawcy. Jeśli obecni abonenci chcą nadal korzystać z subskrypcji transmisji strumieniowej bez reklam, będą musieli przejść na droższy model subskrypcji. Niektórzy abonenci mogą jeszcze przez kilka dni korzystać ze swojej podstawowej subskrypcji Netflix. W Reddit Osoby dotknięte chorobą zostały zgłoszone w kilka Wątki dookoła niego; Większość wkładów pochodzi z Kanady i Wielkiej Brytanii.






Na początku 2024 roku, kiedy ogłoszono najnowsze dane biznesowe, Netflix ogłosił, że podstawowy abonament zostanie wycofany z rynku w Wielkiej Brytanii i Kanadzie w drugim kwartale 2024 roku. W ostatniej kolejności Netflix nie podał dalszych szczegółów na temat tych informacjiwięc nie jest jasne, które kraje będą następne.

Od października 2023 r. podstawowa subskrypcja Netflix nie jest już dostępna w Niemczech dla obecnych klientów lub stałych abonentów. W Kanadzie Netflix wycofał z rynku podstawowy abonament dla nowych klientów w czerwcu 2023 r. Niemcy poszły za Kanadą przez cztery miesiące. Obecnie nie wiadomo, kiedy Netflix zaprzestanie wszystkich istniejących subskrypcji Basic w tym kraju.

Netflix podniósł ceny wszystkich subskrypcji bez reklam

Ceny wszystkich subskrypcji bez reklam w Niemczech ostatnio wzrosły – łącznie z subskrypcjami bieżącymi. Od tego czasu podstawowa subskrypcja Netflix w Niemczech kosztuje 9,99 euro miesięcznie – wcześniej kosztowała 7,99 euro miesięcznie. W przeciwieństwie do subskrypcji finansowanej z reklam, subskrypcja podstawowa obejmuje cały katalog Netflix. Cała zawartość jest dostępna w maksymalnej rozdzielczości HD i nie można jej używać równolegle na innym urządzeniu.

READ  Kup golarkę Braun za połowę ceny w tej ofercie Lidla




Klienci Netflixa w Wielkiej Brytanii i Kanadzie będą musieli przynajmniej przejść na standardowy abonament, jeśli chcą nadal oglądać filmy i seriale bez reklam i mieć dostęp do całego katalogu. W tym kraju ten model subskrypcji kosztuje 13,99 euro miesięcznie. Cała zawartość jest wówczas dostępna w rozdzielczości Full HD, a w domu dozwolone są maksymalnie dwa równoległe strumienie.

W Niemczech Netflix namawiał abonentów do podjęcia decyzji o podwyższeniu ceny, zmianie lub rezygnacji z subskrypcji, mimo że mogli przez jakiś czas nadal korzystać z subskrypcji po starej cenie.

Continue Reading

Trending