Connect with us

science

17-latek zgłębia język kubański

Published

on

17-latek zgłębia język kubański
  1. Come-on.de
  2. Linital
  3. Plettenberga

Naciska

Frederik Keislich (17 l.) z Plettenberg z nauczycielem chemii Nielsem Herrmannem, który wspiera serię eksperymentów w Rivius-Gymnasium w Attendorn i na Uniwersytecie w Siegen, a także dyrektor szkoły Danielą Gretmann. F: Rivius-Gymnasium © Agencja

Fredrik Keislich różni się nieco od innych dzieci i młodzieży w jego wieku, ponieważ interesuje się chemią. Co więcej, Plettenberger w wieku 13 lat zasłynął próbą pobicia rekordu świata.

PLETTENBURG – Ogromna góra pianki z „pasty do zębów słonia” miała wpisać lokalnych pasjonatów chemii do Księgi Rekordów Guinnessa. Aby to zrobić, nadtlenek wodoru i jodek potasu musiały zostać zmieszane z wodą, detergentami i barwnikami, co spowodowało reakcję chemiczną na jak największej powierzchni. Jednak dochód z kampanii crowdfundingowej nie był wówczas wystarczający, aby pobić rekord.

Praca nad nowym dużym projektem

17-latek od około roku pracuje nad kolejnym dużym projektem, który mieszkaniec Plettenbergu udało się dobrze połączyć ze specjalistyczną pracą na kursie zaawansowanej chemii w Rivius-Gymnasium Attendorn.

Chodzi o molekułę kubańską, którą Plettenberger chce wyprodukować. Dzięki specjalistycznej pracy, która zastępuje jeden z dwóch egzaminów na zaawansowanym kursie chemii, Keslić może teraz przeprowadzać eksperymenty na Uniwersytecie w Siegen pod okiem Robina Schulte. „To wspaniale, że szkoła daje mi możliwość studiowania na uniwersytecie i przeprowadzania tam niebezpiecznych eksperymentów pod okiem ludzi, którzy mają dużą wiedzę na ten temat” – cieszy się.

Według Keslića eksperymenty w lokalnych eksperymentach nie powiodły się – uwaga, teraz sytuacja się komplikuje – na etapie, w którym cząsteczka jest naświetlana światłem ultrafioletowym, a następnie zmieniana jest jej struktura poprzez tzw. zręczny transfer elektronów.

Dużo chemii na studiach

„Ten krok wymaga już wysokiego poziomu chemii uniwersyteckiej, dlatego na Uniwersytecie w Siegen byłem i nadal jestem w bardzo dobrych rękach, ponieważ oprócz tych eksperymentów wyjaśniono mi tam wiele mechanizmów i procesów, między innymi I mogę także bezpośrednio zbadać cząsteczki, które wytwarzam.” Za pomocą spektroskopii magnetycznego rezonansu jądrowego.” W zależności od sąsiedniego atomu atom wodoru waha się w różnym stopniu w tak zwanej skali ppm.

READ  Stiko zaleca szczepienie przeciwko dendze po przebytej infekcji
Frederik Keislich podczas poprzedniego eksperymentu z pastą do zębów dla słonia.
Frederik Keislich podczas poprzedniego eksperymentu z pastą do zębów dla słonia. © Archiwum ST

Uczeń liceum jest także wdzięczny swojemu nauczycielowi chemii Nilsowi Herrmannowi. „Wspiera mnie, gdzie tylko może, między innymi w przygotowaniach do eksperymentów uniwersyteckich, ale także w eksperymentach w szkole. Dzięki temu mogłem z nim przeprowadzać różne eksperymenty w pracowni chemicznej” – mówi Kislich, który również wyraża swoją wdzięczność. dyrektor szkoły Danieli Gretmann za wsparcie szkoły, zapewniono mi także niezbędny sprzęt laboratoryjny.”

niestabilna cząsteczka

Kislich tak wyjaśnił swoją serię eksperymentów i to, co tam badał: „Kubańska to bardzo szczególna cząsteczka, ponieważ przez długi czas uważano ją za niestabilną i jedynie teoretyczną cząsteczkę”. Wynika to z kątów wiązania wynoszących 90 stopni i struktury sześcianu. „Wiązania są tak mocno rozciągnięte, że w cząsteczce magazynuje się dużo energii” – mówi Kislich, który sam napisał ponad jedną trzecią artykułu w Wikipedii na temat słowa kluczowego copan. To samo tyczy się innych związków stosowanych w składzie miseczek.

„Z pomocą uniwersytetu udało mi się stworzyć nową syntetyczną ścieżkę, która znacznie upraszcza różne ścieżki” – wyjaśnia Kislich.

Sód i woda razem: Wybuch i powstała chmura dymu prawdopodobnie nie uszła uwadze sąsiada 14-letniego wówczas Fredericka Keislicha.
Sód i woda razem: Wybuch i powstała chmura dymu prawdopodobnie nie uszła uwadze sąsiada 14-letniego wówczas Fredericka Keislicha. © Archiwum ST

Cuban został po raz pierwszy wyprodukowany w 1964 roku przez profesora Dr. Filipa Eatona. To bardzo drogi materiał. Cena kwasu dikarboksylowego wynosi około 670 euro za gram – mówi 17-letni chemik-amator. „Podczas eksperymentów szybko zdajesz sobie sprawę, że cząsteczka nie jest całkowicie trywialna”. Kubańczyk sam w sobie jest potencjalnie toksyczny i potencjalnie śmiertelny w przypadku wdychania, „ponieważ substancja stała to mała cząsteczka, która może przejść przez barierę krew-mózg”.

Aplikacje na przyszłość

Według Keslića nie ma bardziej szczegółowych badań nad wszystkimi kubańskimi związkami pierwiastkowymi, ponieważ są one po prostu jeszcze niezbadane. „Możesz być szczęśliwy, jeśli znajdziesz wyniki dotyczące temperatury topnienia, ponieważ początkowo zaczynasz od cieczy, o której wciąż jest niewiele informacji, ale im głębiej się zagłębisz, tym bardziej nieznane stają się związki” – mówi Kislich. Kto pracuje dla Kubańczyka, widzi także zamówienia w przyszłości. Można go stosować zarówno jako materiał wybuchowy w postaci oktanetrokupanu, jako dodatek do paliw, a nawet jako ulepszoną wersję farmaceutyczną.

READ  Nowo odkryta kometa leci w kierunku Słońca

We wstępnych badaniach leki zawierające kobeb obiecują lepszą rozpuszczalność w organizmie człowieka, szybszy rozpad, skuteczność i inne pozytywne aspekty, które pozwalają porównać go ze znanymi lekami.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

science

Spanie w weekendy jest dobre dla zdrowia psychicznego

Published

on

Spanie w weekendy jest dobre dla zdrowia psychicznego
  1. 24vita
  2. ochrona

Naciska

Jeśli nie wysypiasz się regularnie, nie robisz nic dobrego dla swojego zdrowia. Być może jednak uda się zrekompensować brak snu w weekend. © Biblioteka obrazów naukowych/Imago

Jeśli nie wysypiasz się w tygodniu, w weekend będziesz chciał pospać trochę dłużej. Jest to zdrowe, jak sugerują najnowsze badania.

Na zdrowy sen składa się wiele czynników: niejedzenie zbyt późno, niejedzenie ciężkich potraw oraz ciemna i chłodna sypialnia mają kluczowe znaczenie dla dobrego snu. Jednak ważniejsze są regularne harmonogramy snu. Zasadniczo, jeśli codziennie kładziesz się spać i budzisz się o tej samej porze, prowadzisz zdrowszy tryb życia. Są jednak wyjątki – np. w weekendy – kiedy najlepszą alternatywą jest spanie bez budzika. Niedawne badanie przeprowadzone w Chinach wykazało, że spanie w weekendy może zmniejszyć ryzyko depresji. Wyniki opublikowano w czasopiśmie specjalistycznym Dziennik zaburzeń afektywnych opublikowany.

Nadrabianie zaległości w weekendzie: dobre dla zdrowia?

Chińscy uczeni Uniwersytet Południowo-Centralny Przeanalizuj to dla nich Zostań Dane od około 7330 osób biorących udział w badaniu. W kilku kwestionariuszach uczestnicy podali informacje na temat zachowań podczas snu i występowania objawów depresyjnych. Eksperci odkryli, że spanie zaledwie godzinę lub dwie w weekend może mieć pozytywny wpływ na stan psychiczny.

Naukowcy odkryli, że prawie połowa osób kompensowała utratę snu, dłużej pozostając w łóżku w weekendy. Dłuższy sen zmniejszył ryzyko wystąpienia objawów depresji, takich jak utrzymujące się uczucie smutku i brak zainteresowania zajęciami, o 46%. Dotyczy to osób, które w weekendy śpią godzinę lub dwie dłużej. Wyniki były szczególnie pozytywne w przypadku osób, które spały tylko sześć godzin w tygodniu lub mniej. Związek ten wydaje się również silniejszy wśród mężczyzn i osób poniżej 65. roku życia.

Więcej ekscytujących tematów zdrowotnych znajdziesz w naszym bezpłatnym biuletynie, na który możesz się zapisać tutaj.

Szczególnie ważny jest zdrowy rytm snu i odpowiednia ilość snu

Według naukowców sen ma kluczowe znaczenie dla dobrego zdrowia. Długość snu jest powiązana z występowaniem różnych problemów psychologicznych. Amerykanin Amerykanin Narodowa Fundacja Snu Na przykład zaleca się, aby nastolatki spały od ośmiu do dziesięciu godzin dziennie. Jeden jest obecnie w trakcie realizacji Metaanaliza Uniwersytetu Otago Jednak Nowa Zelandia wykazała, że ​​młodzi ludzie w wieku od 15 do 18 lat odpoczywają jedynie 7,4 godziny dziennie.

READ  Aplikacja ostrzegająca o koronie osiągnęła 35 milionów pobrań

Chociaż naukowcy klasyfikują swoje odkrycia jako dodatkowy dowód epidemiologiczny na wpływ snu na objawy depresji, nieregularne wzorce snu mogą również negatywnie wpływać na zdrowie. Według amerykańskiego magazynu informacyjnego wcześniejsze badania wykazały, że „spanie w weekend” zwiększa ryzyko cukrzycy, chorób serca i otyłości. codzienna poczta wspomniany.

Artykuł ten zawiera jedynie ogólne informacje na dany temat zdrowotny i dlatego nie jest przeznaczony do autodiagnostyki, leczenia ani przyjmowania leków. W żadnym wypadku nie zastępuje to wizyty u lekarza. Nasz zespół redakcyjny nie ma prawa odpowiadać na indywidualne pytania dotyczące schorzeń.

Continue Reading

science

Małpy rezus są dla siebie milsze po huraganie

Published

on

Małpy rezus są dla siebie milsze po huraganie

Stan na: 25 czerwca 2024 r. o 9:19

Po klęskach żywiołowych ludzie często zbliżają się do siebie, aby sobie pomóc. Naukowcy odkryli podobne zachowanie u rezusów na Monkey Island w pobliżu Puerto Rico.

Autorytarny – tak opisuje się zachowanie rezusów (Macaca mulatta) wobec siebie. Istnieje ścisła hierarchia i niewielka tolerancja dla małp człekokształtnych niższej rangi, nawet jeśli żyją w tej samej grupie. Często objawia się to klapsami, ukąszeniami, wyrywaniem futra lub ciągnięciem ogona.

Tylko zwierzęta dominujące mają dostęp do zasobów, takich jak żywność i woda. Jeśli mężczyzna nie ma ochoty na tropikalny romantyczny związek, może czuć się nękany i raniony przez wysoką rangą kobietę.

Tornado oferuje badaczom niezwykły widok

W 2017 r. badacze ze Stanów Zjednoczonych przez pięć lat monitorowali rezusy na Cayo Santiago – znanej również jako Małpia Wyspa – niezamieszkanej przez ludzi wyspie u wybrzeży Portoryko. Następnie uderzył huragan Maria. W samym Portoryko zginęło 3000 osób, co oznacza, że ​​była to jedna z najgorszych klęsk żywiołowych w Stanach Zjednoczonych.

Dla badaczy była to również ciekawa okazja do zbadania, jak rezusy radzą sobie ze skutkami takiej burzy. W rzeczywistości przewidzieli, że agresywne zachowanie będzie się nasilać tylko wtedy, gdy po burzy zabraknie zasobów.

Małpy stały się dla siebie milsze – aby przetrwać

Jednak makaki zaskoczyły badaczy: stały się bardziej społeczne i tolerancyjne w stosunku do innych. Przede wszystkim byli bardziej tolerancyjni, jeśli w pobliżu znajdowała się inna małpa i przegoniliby ją przed burzą.

Naukowcy początkowo nie wiedzieli, dlaczego tak się dzieje, ale było to niewątpliwie ważne dla przetrwania. Ponieważ każde miejsce zajmowane przez małpę zwiększa jej szansę na przeżycie.

Małpy zyskały więcej przyjaciół

Z reguły rezusy mają wielu partnerów bliskości, jak nazywają je badacze, takich jak partnerzy z sąsiedztwa lub „siedzący przyjaciele”: inne małpy z grupy, które tolerują ich obecność w pobliżu. Gdyby ktoś inny usiadł obok nich, albo przegoniłyby małpę, albo same zostałyby przepędzone.

READ  Unia Europejska: rocznie około 240 000 przedwczesnych zgonów spowodowanych drobnym pyłem

Po huraganie wzrosła liczba siedzących przyjaciół – szczególnie wśród niektórych z wcześniej nielicznych małp człekokształtnych – a wraz z nią prawdopodobieństwo przeżycia. Jeśli po huraganie małpa miała około 13 przyjaciół, prawdopodobieństwo jej śmierci było o 40% mniejsze.

Efekt długoterminowy

Z dużej ilości danych, które badacze zebrali już przed huraganem, udało im się wywnioskować, że przed huraganem efekt ten nie występował. Posiadanie większej liczby przyjaciół nie było specjalną zaletą. Musiało to więc mieć związek z klęską żywiołową.

Naukowcy wykluczyli bezpośrednią reakcję na huragan, na przykład gromadzenie się małp po zniszczeniu ich siedliska, aby zapewnić grupie przetrwanie. Bo nawet pięć lat później Zostań Było już po wszystkim, a rezusy nadal były dla siebie miłe.

Małpy dzielą chłodny cień

Jak się okazało, rozwiązaniem zagadki był cień. Słońce na Cayo Santiago regularnie wznosi się do ponad 40 stopni Celsjusza. Jeśli spędzają zbyt dużo czasu na słońcu, rezusy umierają w wyniku szoku cieplnego.

Huragan Maria zniszczył dużą część drzew na wyspie, a tym samym dużą część zacienionego obszaru. Po burzy małpy musiały trzymać się blisko siebie, aby przetrwać intensywne popołudniowe upały.

Ale zmiana w zachowaniu nie ograniczała się tylko do rodzaju rozejmu, aby uciec przed upałem. Nawet w chłodne poranki, kiedy rezusy spędzają znacznie mniej czasu w cieniu, średnio tolerują więcej innych małp w swoim otoczeniu.

Cayo Santiago – znana również jako Małpia Wyspa – położona jest u wybrzeży Portoryko.

Makaki na wyspie

Naukowcy uważają, że przynajmniej w przypadku grup zamieszkujących Cayo Santiago zwiększenie tolerancji wydaje się lepszą taktyką niż polowanie na innych przedstawicieli gatunku i zagarnianie dla siebie cienia.

Może to być również spowodowane tym, że żyją na bardzo ograniczonej przestrzeni. Na kontynencie małpy miałyby możliwość rozproszenia się na większym obszarze, aby uzyskać dostęp do wcześniej nieużywanych zacienionych obszarów.

READ  Sonda kosmiczna NASA liczy ziarna pyłu kosmicznego i dokonuje zaskakującego odkrycia

Nie jest jasne, jak stabilne będzie nowe zachowanie

Ponieważ jednak zachowanie wobec innych może zmienić się tak szybko, istnieje coś jeszcze, co może sprawić, że małpy ponownie staną się bardziej agresywne. Na przykład, jeśli choroba się rozprzestrzeni, małpom, które trzymają się z daleka od innych lub je przeganiają, może być lepiej.

Tak czy inaczej, to badanie pokazuje, jak elastyczne jest zachowanie naczelnych, aby dostosować się do szerokiego zakresu warunków. W szybko zmieniającym się środowisku może to być ogromna zaleta.

Continue Reading

science

Spanie w weekendy jest dobre dla zdrowia psychicznego

Published

on

Spanie w weekendy jest dobre dla zdrowia psychicznego
  1. 24vita
  2. ochrona

Naciska

Jeśli nie wysypiasz się regularnie, nie robisz nic dobrego dla swojego zdrowia. Być może jednak uda się zrekompensować brak snu w weekend. © Biblioteka obrazów naukowych/Imago

Jeśli nie wysypiasz się w tygodniu, w weekend będziesz chciał pospać trochę dłużej. Jest to zdrowe, jak sugerują najnowsze badania.

Na zdrowy sen składa się wiele czynników: niejedzenie zbyt późno, niejedzenie ciężkich potraw oraz ciemna i chłodna sypialnia mają kluczowe znaczenie dla dobrego snu. Jednak ważniejsze są regularne harmonogramy snu. Zasadniczo, jeśli codziennie kładziesz się spać i budzisz się o tej samej porze, prowadzisz zdrowszy tryb życia. Są jednak wyjątki – np. w weekendy – kiedy najlepszą alternatywą jest spanie bez budzika. Niedawne badanie przeprowadzone w Chinach wykazało, że spanie w weekendy może zmniejszyć ryzyko depresji. Wyniki opublikowano w czasopiśmie specjalistycznym Dziennik zaburzeń afektywnych opublikowany.

Nadrabianie zaległości w weekendzie: dobre dla zdrowia?

Chińscy uczeni Uniwersytet Południowo-Centralny Przeanalizuj to dla nich Zostań Dane od około 7330 osób biorących udział w badaniu. W kilku kwestionariuszach uczestnicy podali informacje na temat zachowań podczas snu i występowania objawów depresyjnych. Eksperci odkryli, że spanie zaledwie godzinę lub dwie w weekend może mieć pozytywny wpływ na stan psychiczny.

Naukowcy odkryli, że prawie połowa osób kompensowała utratę snu, dłużej pozostając w łóżku w weekendy. Dłuższy sen zmniejszył ryzyko wystąpienia objawów depresji, takich jak utrzymujące się uczucie smutku i brak zainteresowania zajęciami, o 46%. Dotyczy to osób, które w weekendy śpią godzinę lub dwie dłużej. Wyniki były szczególnie pozytywne w przypadku osób, które spały tylko sześć godzin w tygodniu lub mniej. Związek ten wydaje się również silniejszy wśród mężczyzn i osób poniżej 65. roku życia.

Więcej ekscytujących tematów zdrowotnych znajdziesz w naszym bezpłatnym biuletynie, na który możesz się zapisać tutaj.

Szczególnie ważny jest zdrowy rytm snu i odpowiednia ilość snu

Według naukowców sen ma kluczowe znaczenie dla dobrego zdrowia. Długość snu jest powiązana z występowaniem różnych problemów psychologicznych. Amerykanin Amerykanin Narodowa Fundacja Snu Na przykład zaleca się, aby nastolatki spały od ośmiu do dziesięciu godzin dziennie. Jeden jest obecnie w trakcie realizacji Metaanaliza Uniwersytetu Otago Jednak Nowa Zelandia wykazała, że ​​młodzi ludzie w wieku od 15 do 18 lat odpoczywają jedynie 7,4 godziny dziennie.

READ  Psycholog wyjaśnia, jak „wewnętrzni sabotażyści” budzą w ludziach zło

Chociaż naukowcy klasyfikują swoje odkrycia jako dodatkowy dowód epidemiologiczny na wpływ snu na objawy depresji, nieregularne wzorce snu mogą również negatywnie wpływać na zdrowie. Według amerykańskiego magazynu informacyjnego wcześniejsze badania wykazały, że „spanie w weekend” zwiększa ryzyko cukrzycy, chorób serca i otyłości. codzienna poczta wspomniany.

Artykuł ten zawiera jedynie ogólne informacje na dany temat zdrowotny i dlatego nie jest przeznaczony do autodiagnostyki, leczenia ani przyjmowania leków. W żadnym wypadku nie zastępuje to wizyty u lekarza. Nasz zespół redakcyjny nie ma prawa odpowiadać na indywidualne pytania dotyczące schorzeń.

Continue Reading

Trending