Connect with us

Economy

Oczekuje się kilku dodatkowych płatności: Ogrzewanie będzie kosztować najemców znacznie więcej w 2023 r

Published

on

Oczekuje się kilku dodatkowych płatności: Ogrzewanie będzie kosztować najemców znacznie więcej w 2023 r

Spodziewaj się wielu opóźnień w płatnościach
Ogrzewanie będzie kosztować najemców znacznie więcej w 2023 roku

Posłuchaj materiału

Ta wersja audio została stworzona sztucznie. Więcej informacji | Wyślij swoją opinię

W tych tygodniach wielu lokatorów otrzymuje rachunek za ogrzewanie i raczej nie będzie to powodem do radości. Ponieważ koszty ogrzewania gwałtownie wzrosły w zeszłym roku. Nawet ekonomiczne ogrzewanie i łagodne zimy pomagają tylko w ograniczonym stopniu.

Według obliczeń firmy doradczej Ista, koszty ogrzewania wynajmowanych domów w Niemczech w 2023 r. znacznie wzrosły. W porównaniu z 2022 r. koszty kilowatogodzin wzrosły średnio o 7 proc. w przypadku ogrzewania sieciowego, o 34 proc. w przypadku oleju opałowego i o 44 proc. procent w przypadku gazu ziemnego – podaje spółka. Liczby te opierają się na ocenie około 800 000 rachunków za ogrzewanie. Uwzględniono hamulce państwowych cen gazu i ciepła sieciowego, które obowiązywały w 2023 roku.

Ponieważ ogrzewanie było bardziej oszczędne na początku roku i raczej umiarkowane pod koniec roku, zużycie ciepła w 2023 r. było średnio nieco niższe niż w 2022 r. Dla przeciętnego mieszkania o powierzchni mieszkalnej 70 m2 roczne zużycie i ogrzewanie koszty ogrzewania sieciowego wzrosły średnio o 2 procent do 792 euro. Cena gazu ziemnego wzrosła o 37 procent do 817 euro, a oleju opałowego o 30 procent do 1095 euro. „Wielu najemców będzie musiało płacić więcej za ogrzewanie swoich mieszkań niż kiedykolwiek wcześniej” – powiedział prezes Ista, Hagen Lessing. Spółka zakłada, że ​​w wielu przypadkach za ogrzewanie gazem i olejem będą naliczane dodatkowe opłaty.

W kolejnej analizie miesięcznych danych grzewczych z 350 000 mieszkań ESTA określiła zużycie w 20 największych niemieckich miastach w sezonie grzewczym 2023/24, liczone od początku września do końca kwietnia. Wynik: po uwzględnieniu warunków pogodowych ogrzewanie najemców w Stuttgarcie było tylko o około jeden procent niższe niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Następnie Drezno ze wzrostem zużycia o jeden procent i Monachium ze wzrostem zużycia energii grzewczej o dwa procent w porównaniu z rokiem poprzednim. Ostatecznie to właśnie Bielefeld po uwzględnieniu warunków pogodowych dodatkowe zużycie było o dwanaście procent wyższe. W sumie, według Esta, w sezonie grzewczym 2023/24 w Niemczech zużyto o pięć procent więcej energii grzewczej, po uwzględnieniu warunków pogodowych, niż w roku poprzednim.

READ  W pełni automatyczne ekspresy do kawy są dostępne w sklepach De'Longhi i Philips & Co
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Economy

„Miękkie lądowanie” rzadko się sprawdza: Prezes EBC Lagarde: Nie udało się jeszcze pokonać inflacji

Published

on

„Miękkie lądowanie” rzadko się sprawdza: Prezes EBC Lagarde: Nie udało się jeszcze pokonać inflacji

Miękkie lądowania rzadko się sprawdzają.
Prezes Europejskiego Banku Centralnego Lagarde: Nie udało się jeszcze pokonać inflacji

Posłuchaj materiału

Ta wersja audio została stworzona sztucznie. Więcej informacji | Wyślij swoją opinię

Czy najgorsze już minęło po szoku inflacyjnym? Według prezes Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde gospodarka może ucierpieć w wyniku nowych szoków po stronie podaży. Widać to także na przykładzie poprzednich kryzysów, gdzie „miękkie lądowanie” rzadko kończyło się sukcesem.

Według prezes Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde EBC nie może być jeszcze pewien, że wygrał walkę z inflacją. Co więcej, jak powiedziała Lagarde na otwarciu sympozjum dotyczącego polityki pieniężnej w Sintrze w Portugalii, EBC nie może być pewien, że prowadzona przez niego polityka pieniężna nie doprowadzi do recesji.

„Jednak nadal istnieje pewna niepewność co do przyszłej inflacji, w szczególności w odniesieniu do ewolucji relacji między zyskami, płacami i produktywnością oraz tego, czy gospodarka będzie narażona na nowe wstrząsy po stronie podaży. Upłynie trochę czasu, zanim to nastąpi. Jak wynika z opublikowanego tekstu, Lagarde powiedziała: „Zebraliśmy wystarczającą ilość danych, aby mieć pewność, że ryzyko inflacji powyżej celu minęło”.

Biorąc pod uwagę skalę szoku inflacyjnego, Lagarde twierdzi, że „miękkie lądowanie” nadal nie jest gwarantowane. „Spojrzenie na historyczne cykle stóp procentowych od 1970 r. pokazuje, że gdy główne banki centralne podnosiły stopy procentowe w sytuacji wysokich cen energii, koszty dla gospodarki były zwykle bardzo wysokie” – stwierdziła Lagarde. Tylko około 15% udanych miękkich lądowań w tym okresie – zdefiniowanych jako uniknięcie recesji lub znacznego spadku zatrudnienia – udało się osiągnąć w następstwie szoków cenowych energii.

„Silny rynek pracy oznacza, że ​​zebranie nowych informacji może zająć trochę czasu, ale musimy też pamiętać, że perspektywy wzrostu gospodarczego pozostają niepewne” – powiedział prezes EBC. Wszystko to podkreśla determinację, aby polegać na danych i podejmować decyzje polityczne w ramach sesji po sesji.

READ  Kobieta w polskim ruchu na rzecz klimatu – w obliczu Dominika Lasoty | Europa | DW
Continue Reading

Economy

Przemysł budowlany i handel motoryzacyjny: to tutaj bankrutuje większość firm w Saksonii regionalny

Published

on

Przemysł budowlany i handel motoryzacyjny: to tutaj bankrutuje większość firm w Saksonii  regionalny

Dresden/Sachsen – [–>Höhere Preise, schwächelnde Konjunktur, steigende Zinsen: Die Zahl der Firmenpleiten in Sachsen ist so hoch wie seit fast 30 Jahren nicht mehr.

747 Firmen mussten im letzten Jahr Insolvenz anmelden. Das sind fast ein Viertel mehr als noch 2022: 23,5 Prozent. Diese beängstigende Zahl geht aus der Antwort des sächsischen Wirtschaftsministeriums auf eine Anfrage der Linken hervor.

Dramatisch: Die Gläubigerforderungen lagen insgesamt bei mehr als 500 Mio. Euro, die Summe hat sich im Vergleich zum Vorjahr fast verdoppelt. Das berichtete zuerst die LVZ. Bei 146 der betroffenen Firmen in Sachsen wurde nicht mal ein Insolvenzverfahren eröffnet – es war schlichtweg kein Kapital mehr da. [–>Der Negativtrend setzt sich leider fort: Im ersten Quartal 2024 meldeten schon 238 Unternehmen ihre Zahlungsunfähigkeit an – das waren noch einmal 67 (39 Prozent) mehr als von Januar bis März 2023.

Lage so düster wie vor 30 Jahren

Die wenigsten Pleiten gab es in Land- und Forstwirtschaft und der Fischerei (6) und auf dem Energiesektor (3). Anders sieht es in diesen Bereichen der sächsischen Wirtschaft aus.

Damit steckt Sachsen in der schlimmsten Pleitewelle seit 1996: Doch damals gründeten viele Menschen kleine Unternehmen, um nach dem Zusammenbruch der DDR-Wirtschaft der Arbeitslosigkeit zu entgehen. Jetzt erwischt es meist den Mittelstand (bis 249 beschäftigte).

READ  Co decyduje o sukcesie polskiego paczkomatu

Bürokratie muss weg

Experten sehen die Ursachen der Insolvenzen auch in den Nachwirkungen der Corona-Pandemie und fordern bessere Rahmenbedingungen, u.a. Bürokratie-Abbau.

Bürokratie macht Unternehmen sehr zu schaffen

Foto: Sebastian Gollnow/dpa

Die sächsische Linken-Chefin Susanne Schaper (47): „Das dümmste, was eine Regierung in Krisenzeiten machen kann, ist weiter zu kürzen. Viele Staaten kurbeln ihre Wirtschaft mit öffentlichen Investitionen an, und die Bundesregierung hält wie die sächsische Landesregierung eisern an der Investitionsbremse fest. Wir sagen: Der Staat muss den Unternehmen helfen, die für eine gute Zukunft wichtig sind.“

Denn andererseits fehlen laut Gründungsmonitor der Kreditanstalt für Wiederaufbau (KfW) 2024 momentan wirtschaftliche Impulse für Neugründungen. Im letzten Jahr machten sich in Deutschland 205 000 Menschen im Vollerwerb selbstständig.

Continue Reading

Economy

Przytulanie twarzy: nagle chińskie modele sztucznej inteligencji zdominowały benchmarki

Published

on

Przytulanie twarzy: nagle chińskie modele sztucznej inteligencji zdominowały benchmarki

Hugging Face ma nowy, bardziej wyrafinowany wygląd Klasyfikacje LLM typu open source opublikowany. Ocenia modele w oparciu o cztery główne kryteria: sprawdzanie wiedzy, umiejętność rozumowania w bardzo długich kontekstach, a także umiejętność rozwiązywania złożonych problemów matematycznych i wykonywania instrukcji.






Modele Qwen Alibaba zajmują trzy z 10 najlepszych miejsc, w tym nr 1. Według raportu Toms Hardware pokazuje to dobrą wydajność chińskich modeli sztucznej inteligencji w porównaniu z zachodnimi konkurentami, którzy pozostają znacznie w tyle. Niektóre nowsze wersje Metas Llama nie radziły sobie szczególnie dobrze. Jednak ChatGPT OpenAI w ogóle nie pojawia się na liście, podobnie jak Google Gemini, ponieważ nie są to modele typu open source.

Urządzenia Toma W jednym z artykułów wskazuje na przekroczenie poprzednich benchmarków, co może prowadzić do słabych wyników w rzeczywistych zastosowaniach, a co za tym idzie, także do gorszej oceny w nowych ocenach: W ten sposób producenci mogliby osiągnąć szczególnie wysokie wyniki w poprzednich benchmarkach, a ich sztuczna inteligencja wykonywać dokładnie te zadania. Szczególnie dobrze.

Jeśli model jest wysoce zoptymalizowany pod kątem określonych testów porównawczych, może dobrze wypaść w takich testach, ale nie ma to nic wspólnego z jego wydajnością w radzeniu sobie z rzeczywistymi aplikacjami lub nowymi, nieznanymi zadaniami. Jeśli zostanie wprowadzony nowy standard, który bardziej skupi się na kryteriach oceny, modele te zawiodą.

READ  Podwójne wycofanie firmy Edeka: problem dotyczy innego produktu

Continue Reading

Trending