Connect with us

science

Jowisz: Wielka Czerwona Plama jest mniejsza niż sądzono – astronomowie odkrywają „czystą dziurę” w historii gazowego giganta

Published

on

Jowisz: Wielka Czerwona Plama jest mniejsza niż sądzono – astronomowie odkrywają „czystą dziurę” w historii gazowego giganta

Zaskakujące odkrycie: Wielka Czerwona Plama na Jowiszu ma zaledwie 350 lat, ale jest znacznie młodsza. Astronomowie odkryli, że na gazowym olbrzymie znajdowały się dwa różne supercyklony, a między nimi istniała „świetlista” przerwa, która trwała 118 lat. Obecna Wielka Czerwona Plama ma zatem zaledwie 193 lata. Rzuca to również nowe światło na niedawne zmiany w burzy eliptycznej: jej kurczenie się może zwiastować rozproszenie superburzy na Jowiszu.

Wielka Czerwona Plama na Jowiszu to największy huragan w naszym Układzie Słonecznym i najbardziej uderzająca cecha gazowego olbrzyma. 350 lat temu – a przynajmniej tak sądzono wcześniej – astronomowie zaobserwowali i opisali tę owalną burzę, która w wyniku reakcji fotochemicznej zabarwia się na czerwono. Dlatego też Wielką Czerwoną Plamę uznano za bardzo stabilną i stacjonarną – nawet jeśli huragan na Jowiszu stał się w ostatnich latach bardziej okrągły i mniejszy.

Astronom Giovanni Cassini wykonał ten rysunek „stałej plamy” Jowisza w 1672 roku. Na tym rysunku południe jest na górze. © Historyczne

Cassini był pierwszy

Jednak to, jak długo istnieje Wielka Czerwona Plama, jak długo istnieje i jak powstała, pozostaje do dziś tajemnicą. Według zapisów astronomicznych Jowisz musiał wykazywać uderzającą ciemną plamę już w XVII wieku. Jednym z pierwszych, którzy opisali tę cechę Jowisza, którą nazwał „stałą plamą”, w 1665 roku był włoski astronom Giovanni Cassini. W kolejnych latach badacze wielokrotnie zgłaszali i mapowali tę dużą owalną plamę.

„Jednak nie jest jeszcze jasne, czy ciemny owal opisany przez Giovanniego Cassiniego w latach 1665–1713 to rzeczywiście Wielka Czerwona Plama” – wyjaśnił Agustín Sanchez Lavega z Uniwersytetu Kraju Basków w Bilbao i współpracownicy. Dlatego teraz szczegółowo ocenili wszystkie historyczne opisy, rysunki i fotografie i porównali je pod względem wielkości, kształtu, przestrzeni i ruchu.

„Bezbłędna” luka w aktach

Rezultat: do roku 1713 na większości wczesnych zdjęć i opisów Jowisza pojawiła się „stała plama”. Wydaje się, że z biegiem czasu wielkość tego miejsca stale się zmniejsza. Jednak od tego czasu miejsce to nagle zniknęło z obserwacji: „Pomiędzy rokiem 1713 a 1831 nie było żadnych raportów ani innych oznak istnienia miejsca burzowego – i to przez 118 lat” – powiedział Sánchez La Vega i jego zespół.

Nawet znani astronomowie, tacy jak Charles Messier i William Herschel, którzy obserwowali Jowisza w tym czasie, odnotowali skupiska burz i kilka mniejszych plam, ale na szerokości geograficznej, na której wcześniej pojawiła się stała plama, nie odnotowano żadnej plamy burzowej. „Biorąc pod uwagę raczej małą średnicę trwałej plamki na rysunkach z lat 1672–1692, ta luka obserwacyjna najprawdopodobniej wynikała z faktu, że plama zniknęła w tym okresie” – napisali astronomowie.

Porównaj rok 1890 i 2024
Wielka Czerwona Plama Jowisza na zdjęciu historycznym z lat 1890–2024. U góry południe. © Obserwatorium BDIP w Paryżu/NASA/ESA, StScI, Program OPAL

Wielka Czerwona Plama istnieje dopiero od 1831 roku

Dopiero w 1831 roku rysunki historyczne ponownie ukazywały uderzającą owalną burzę. Jak wynika z rysunków historycznych, granice tego obszaru zostały już wyraźnie wytyczone i otoczone ciemnym owalnym pierścieniem. „Obecna Wielka Czerwona Plama istnieje zaledwie od 193 lat” – napisali Sanchez LaVega i jego zespół. Ta nowo utworzona owalna burza stawała się w kolejnych latach coraz bardziej czerwona, a w latach 1872–1876 rozwinęła się także jasna obwódka, która była bardziej widoczna na jednym końcu.

Korzystając z symulacji komputerowych, Sanchez LaVega i jego zespół zrekonstruowali następnie proces powstawania Wielkiej Czerwonej Plamy. Ujawniło to, że w przeciwieństwie do Saturna, połączenie supercyklonów lub antycyklonów nie wystarczy, aby utworzyć tornado wielkości Wielkiej Czerwonej Plamy. Zamiast tego silne uskoki wiatru pomiędzy sąsiadującymi gromadami burzowymi Jowisza prawdopodobnie spowodowały powstanie gigantycznej owalnej burzy.

To uskok wiatru występuje, ponieważ gazy na północ od Wielkiej Czerwonej Plamy pędzą na zachód z prędkością ponad 50 metrów na sekundę, a na południe od niej na wschód z prędkością ponad 40 metrów na sekundę. W regionie przygranicznym powoduje to turbulencje, które mogą powodować powstawanie płaskich, wydłużonych owalnych komórek burzowych – wyjaśnia zespół. Według nowej symulacji, kiedy te komórki burzowe kurczą się, przyspieszając swój napływ do wewnątrz, pozostają wystarczająco stabilne, aby utworzyć długowieczne tornado wielkości i kształtu Wielkiej Plamy.

Zmniejszenie głównej czerwonej plamy
Redukcja i przybliżenie Wielkiej Czerwonej Plamy od 1995 roku. © NASA/ESA i A. Simon (Centrum Lotów Kosmicznych Goddarda)

Czy wielka czerwona plama zanika?

Od 1831 roku gigantyczny cyklon jowiszowy istnieje stale – ale nie pozostaje niezmieniony. W porównaniu do poprzedniego stanu, duża czerwona plama stała się mniej owalna i zauważalnie mniejsza. W 1879 roku jej długość wynosiła 39 tysięcy kilometrów, dziś zaś wynosi zaledwie około 14 tysięcy kilometrów i jest niemal okrągła, jak wyjaśniają astronomowie. Ale co to oznacza dla przyszłości Wielkiej Czerwonej Plamy?

„Od tego czasu Wielka Czerwona Plama skurczyła się, a jej prędkość obrotowa wzrosła” – wyjaśniają Sánchez-Lavega i współpracownicy. „W rezultacie nabrał spójności i konsekwencji oraz stał się bardziej zaokrąglony”. Nasuwa się pytanie, jak mały może być huragan bez rozproszenia się – podobnie jak jego poprzednik, stałe miejsce obserwowane przez sondę Cassini.

Sanchez Lavega i jego zespół chcą teraz przeprowadzić więcej symulacji, aby spróbować wyjaśnić, czy Wielka Czerwona Plama może w pewnym momencie ponownie całkowicie zniknąć. W szczególności chcą wiedzieć, czy istnieje minimalna wielkość, powyżej której taki trwały cyklon staje się niestabilny. (Listy z badań geofizycznych, 2024; doi: 10.1029/2024GL108993)

Źródło: Amerykańska Unia Geofizyczna, Uniwersytet Kraju Basków (UPV/EHU)

20 czerwca 2024 – Nadia Podbrigar

READ  Czy jest to niebezpieczne po kontuzji?
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

science

Kobieta podejrzewa „kłopoty małżeńskie”, ale lekarze szokująco diagnozują u niej demencję

Published

on

Kobieta podejrzewa „kłopoty małżeńskie”, ale lekarze szokująco diagnozują u niej demencję
  1. tz
  2. świat

Naciska

Najpierw ślub, potem dziecko, a zaraz potem szok. W krótkim czasie życie rodziny zostaje całkowicie wywrócone do góry nogami.

SACRAMENTO – Niektórzy ludzie, szczególnie w młodym wieku, mają tendencję do ignorowania własnego dobra zdrowie Należy to potraktować poważnie. Ale nawet w przypadku stosunkowo młodych ludzi życie może się radykalnie zmienić w krótkim czasie. Szczególnie widać to na przykładzie rodziny kalifornijskiej.

Christine Holloway miała około trzydziestu lat, kiedy zauważyła nagłe zmiany w swoim małżeństwie. Na początku myślała, że ​​jej mąż Lee stracił do niej miłość i dlatego dystansował się. Ale wtedy lekarz postawił 35-latkowi zmieniającą życie diagnozę: otępienie czołowo-skroniowe.

Z powodu otępienia czołowo-skroniowego: Osobowość męża zmienia się w ciągu kilku miesięcy

Para rozpoczęła wspólne życie bardzo szczęśliwie. Kristin i Lee pobrali się na Maui na Hawajach w 2015 roku, a rok później urodziło się ich dziecko. W artykule gościnnym magazynu internetowego Samego siebie Christine Lee opisała swojego męża jako „cudownego, niesamowitego męża”.

Wspólne selfie na Facebooku pokazuje, że para nadal jest szczęśliwa na wakacjach w 2014 roku. © Facebook @christineholloway

W tym momencie cierpiał na migrenę już od jakiegoś czasu, ale nie miał innych zauważalnych objawów. Ale tylko trochę Kilka miesięcy później jego osobowość uległa całkowitej zmianie – powszechny znak na nim choroba.

Początkowo Christine myślała, że ​​zmiany wynikają z operacji serca, którą Lee przeprowadził na krótko przed ślubem. Lekarze podejrzewali, że jego migreny mogą mieć związek z wrodzoną wadą serca. Po operacji wszystko wydawało się wrócić do normy. Wrócił do zdrowia po operacji i kilka miesięcy później wrócił do pracy.

„Martwiłam się, że to problem małżeński” – lekarze diagnozują otępienie czołowo-skroniowe

Jednak około rok po zabiegu jej mąż nagle zaczął mieć trudności z dotarciem do pracy na czas. Był notorycznym wstawaniem wcześnie, a teraz ledwo może wstać na czas i codziennie nosi te same ubrania. Czasami przez cały dzień tęsknił za pracą w firmie zajmującej się cyberbezpieczeństwem, której był współzałożycielem. Christine stwierdziła, że ​​pokłócił się ze współpracownikami, popadł w coraz większą izolację i w końcu cały swój czas spędzał w domu na kanapie, oglądając w kółko te same seriale.

READ  Omikron Wave: szybkie spojrzenie na 30 największych hotspotów w Niemczech

Christine początkowo zakładała, że ​​mógł nie w pełni wyzdrowieć po ryzykownym zabiegu kardiologicznym. Po wielu przemyśleniach w końcu wycofał się z firmy, podczas gdy Christine pracowała i opiekowała się ich synem. „Powiedziała mi, że nie jestem szczęśliwa i potrzebuję dalszej pomocy przy dziecku, a on nie miał innej odpowiedzi niż: «Wyzdrowieję»” – powiedziała Christine. „Martwiłam się, że to problem małżeński, może to nie było życie, jakiego chciał”.

W styczniu 2017 roku neuropsycholodzy dotarli do sedna objawów. Lekarze początkowo podejrzewali, że ma problemy psychiczne. Jednak po przeprowadzeniu kilku badań musieli powiedzieć rodzinie, że Lee miał wczesne stadia demencji czołowo-skroniowej.

Decyzja nie była łatwa, gdyż szalony mąż został oddzielony od żony i dziecka

Podczas gdy pacjenci z chorobą Alzheimera coraz częściej cierpią na problemy z pamięcią, u pacjentów z otępieniem czołowo-skroniowym częściej wykazują takie objawy, jak zaniedbanie ciała i życia codziennego. Podobnie jest w przypadku Lee, który ma obecnie 43 lata i jest w zaawansowanym stadium choroby. Według Christine nie może mówić ani dbać o siebie. Dlatego teraz mieszka z rodzicami w oddzielnym domu, w oddzieleniu od żony i dziecka.

Otępienie czołowo-skroniowe

Otępienie czołowo-skroniowe (FTD) to choroba charakteryzująca się śmiercią komórek nerwowych zlokalizowanych głównie w obszarach czołowych i skroniowych (=płatach czołowych i skroniowych) mózgu. Obszary te odpowiadają m.in. za kontrolowanie emocji i zachowań społecznych.

U większości chorych już na początku choroby można zaobserwować zmiany w osobowości i zachowaniu interpersonalnym. Zmiany te objawiają się przede wszystkim apatią, ale także drażliwością, nietaktownością i brakiem zahamowań. Niektórzy pacjenci cierpią także na poważne zaburzenia językowe, zwłaszcza trudności w znajdowaniu i nazywaniu słów.

Źródło: Niemieckie Stowarzyszenie Alzheimera

Według Christine decyzja o oddzielnym życiu nie była łatwa. Ponieważ jednak jej mąż zapomniał o takich rzeczach jak zamknięcie drzwi wejściowych i nie dopilnował, aby jego syn mógł biegać bez opieki po ruchliwej ulicy, Christine zdecydowała się zamieszkać w oddzielnych mieszkaniach. Tylko w ten sposób może zapewnić synowi możliwie normalne życie i skupić się na jego wychowaniu. Może odwiedzać ojca, kiedy tylko chce.

Do chwili obecnej nie ma „ukierunkowanych opcji leczenia” otępienia czołowo-skroniowego

Przypadek pokazuje, że otępienie czołowo-skroniowe jest poważną chorobą, na którą bardzo cierpią również najbliżsi. „Ponieważ procesy prowadzące do śmierci neuronów są w dużej mierze nieznane i nie można na nie wpływać, obecnie nie ma możliwości leczenia celowanego” – podaje na swojej stronie internetowej Niemieckie Stowarzyszenie Alzheimera. strona internetowa.

Leczenie opiera się wyłącznie na lekach i ma na celu złagodzenie problemów behawioralnych pacjenta. Lekarze zalecają ćwiczenia, jeśli cierpisz na demencję, aby zapobiec depresji.

Wśród osób cierpiących na tę znaną na całym świecie chorobę jest urodzony w Niemczech amerykański aktor Bruce Willis, który stał się gwiazdą Hollywood o międzynarodowej sławie przede wszystkim dzięki swoim filmom akcji. W lutym 2023 roku rodzina Bruce’a Willisa ogłosiła, że ​​hollywoodzka gwiazda również cierpi na postępującą demencję czołowo-skroniową. (NZD/YM)

Continue Reading

science

ALS: Naukowcy opracowują nowe leczenie | regionalny

Published

on

ALS: Naukowcy opracowują nowe leczenie |  regionalny

Hannover – [–>Jährlich erkranken in Deutschland rund 2500 Menschen neu an ALS, die unheilbare Nervenerkrankung endet tödlich. Jetzt gibt es Hoffnung auf ein längeres Leben!

Forscher der Medizinischen Hochschule Hannover habe einen neuen Therapie-Ansatz gefunden, der die tödlichen Prozesse im Körper verlangsamen und sogar teilweise rückgängig machen könnte!

Das ist ALS

Im Verlauf der Amyotrophen Lateralsklerose (ALS) sammeln sich sogenannte fehlgebildete Eiweiße in den Nervenzellen von Hirn und Rückenmark, die für die motorischen Bewegungen zuständig sind. Es entstehen Entzündungen, die die Motoneuronen schädigen.

Patienten leiden an Muskellähmungen, sind bald auf den Rollstuhl angewiesen. Im Endstadium wird die Atemmuskulatur gelähmt – ein Todes-Urteil.

Physiker Stephen Hawking litt an ALS

Einer der bekanntesten Patienten war Physiker Stephen Hawking (1942–2018), der an einer langsam fortschreitenden Form litt und 55 Jahre mit der Krankheit lebte.

Protein kann Erkrankung verhindern

Die MHH-Wissenschaftler um Prof. Dr. Susanne Petri fanden heraus, dass ein bestimmtes Protein den Krankheits-Prozess beeinflussen kann. Es sorgt dafür, dass die Eiweiße sich nicht fehlbilden und normal funktionieren. Außerdem stoppt das sogenannte MIF-Protein, dass sich die falschen Eiweiße ansammeln.

In den Zellen von ALS-Patienten fanden die Wissenschaftler deutlich weniger entzündungshemmendes Proteins als bei gesunden Menschen

In den Zellen von ALS-Patienten fanden die Wissenschaftler deutlich weniger entzündungshemmendes Proteins als bei gesunden Menschen

Foto: Karin Kaiser/MHH

Die Forscher untersuchten Nervengewebe von ALS-Patienten. Dr. Thomas Gschwendtberger, Chemiker an der Klinik für Neurologie: „Wir fanden in allen Fällen deutlich weniger entzündungshemmendes MIF als bei Gesunden.“

Deshalb kurbelten die Mediziner die Produktion des Eiweißes in den Nervenzellen wieder an. Und wirklich: Das Protein verhinderte die „Fehlbildung“ und Anlagerung des Eiweißes, im Maus-Modell gingen sogar die Entzündungsreaktionen zurück, die Tiere überlebten länger.

Prof. Dr. Petri: „Unsere Untersuchungen zeigen somit eine spannende neue Therapieoption für ALS auf.“ Klinische Studien sollen nun zeigen, ob die Methode auch bei Menschen funktioniert.

An dem Projekt waren Forschungseinrichtungen in Deutschland, Israel, Kanada und den USA beteiligt.

READ  Rozpoznanie raka okrężnicy: Zmiany w wypróżnieniach mogą być objawami
Continue Reading

science

Kobieta podejrzewa „kłopoty małżeńskie”, ale lekarze szokująco diagnozują u niej demencję

Published

on

Kobieta podejrzewa „kłopoty małżeńskie”, ale lekarze szokująco diagnozują u niej demencję
  1. tz
  2. świat

Naciska

Najpierw ślub, potem dziecko, a zaraz potem szok. W krótkim czasie życie rodziny zostaje całkowicie wywrócone do góry nogami.

SACRAMENTO – Niektórzy ludzie, szczególnie w młodym wieku, mają tendencję do ignorowania własnego dobra zdrowie Należy to potraktować poważnie. Ale nawet w przypadku stosunkowo młodych ludzi życie może się radykalnie zmienić w krótkim czasie. Szczególnie widać to na przykładzie rodziny kalifornijskiej.

Christine Holloway miała około trzydziestu lat, kiedy zauważyła nagłe zmiany w swoim małżeństwie. Na początku myślała, że ​​jej mąż Lee stracił do niej miłość i dlatego dystansował się. Ale wtedy lekarz postawił 35-latkowi zmieniającą życie diagnozę: otępienie czołowo-skroniowe.

Z powodu otępienia czołowo-skroniowego: Osobowość męża zmienia się w ciągu kilku miesięcy

Para rozpoczęła wspólne życie bardzo szczęśliwie. Kristin i Lee pobrali się na Maui na Hawajach w 2015 roku, a rok później urodziło się ich dziecko. W artykule gościnnym magazynu internetowego Samego siebie Christine Lee opisała swojego męża jako „cudownego, niesamowitego męża”.

Wspólne selfie na Facebooku pokazuje, że para nadal jest szczęśliwa na wakacjach w 2014 roku. © Facebook @christineholloway

W tym momencie cierpiał na migrenę już od jakiegoś czasu, ale nie miał innych zauważalnych objawów. Ale tylko trochę Kilka miesięcy później jego osobowość uległa całkowitej zmianie – powszechny znak na nim choroba.

Początkowo Christine myślała, że ​​zmiany wynikają z operacji serca, którą Lee przeprowadził na krótko przed ślubem. Lekarze podejrzewali, że jego migreny mogą mieć związek z wrodzoną wadą serca. Po operacji wszystko wydawało się wrócić do normy. Wrócił do zdrowia po operacji i kilka miesięcy później wrócił do pracy.

„Martwiłam się, że to problem małżeński” – lekarze diagnozują otępienie czołowo-skroniowe

Jednak około rok po zabiegu jej mąż nagle zaczął mieć trudności z dotarciem do pracy na czas. Był notorycznym wstawaniem wcześnie, a teraz ledwo może wstać na czas i codziennie nosi te same ubrania. Czasami przez cały dzień tęsknił za pracą w firmie zajmującej się cyberbezpieczeństwem, której był współzałożycielem. Christine stwierdziła, że ​​pokłócił się ze współpracownikami, popadł w coraz większą izolację i w końcu cały swój czas spędzał w domu na kanapie, oglądając w kółko te same seriale.

READ  Czy jest to niebezpieczne po kontuzji?

Christine początkowo zakładała, że ​​mógł nie w pełni wyzdrowieć po ryzykownym zabiegu kardiologicznym. Po wielu przemyśleniach w końcu wycofał się z firmy, podczas gdy Christine pracowała i opiekowała się ich synem. „Powiedziała mi, że nie jestem szczęśliwa i potrzebuję dalszej pomocy przy dziecku, a on nie miał innej odpowiedzi niż: «Wyzdrowieję»” – powiedziała Christine. „Martwiłam się, że to problem małżeński, może to nie było życie, jakiego chciał”.

W styczniu 2017 roku neuropsycholodzy dotarli do sedna objawów. Lekarze początkowo podejrzewali, że ma problemy psychiczne. Jednak po przeprowadzeniu kilku badań musieli powiedzieć rodzinie, że Lee miał wczesne stadia demencji czołowo-skroniowej.

Decyzja nie była łatwa, gdyż szalony mąż został oddzielony od żony i dziecka

Podczas gdy pacjenci z chorobą Alzheimera coraz częściej cierpią na problemy z pamięcią, u pacjentów z otępieniem czołowo-skroniowym częściej wykazują takie objawy, jak zaniedbanie ciała i życia codziennego. Podobnie jest w przypadku Lee, który ma obecnie 43 lata i jest w zaawansowanym stadium choroby. Według Christine nie może mówić ani dbać o siebie. Dlatego teraz mieszka z rodzicami w oddzielnym domu, w oddzieleniu od żony i dziecka.

Otępienie czołowo-skroniowe

Otępienie czołowo-skroniowe (FTD) to choroba charakteryzująca się śmiercią komórek nerwowych zlokalizowanych głównie w obszarach czołowych i skroniowych (=płatach czołowych i skroniowych) mózgu. Obszary te odpowiadają m.in. za kontrolowanie emocji i zachowań społecznych.

U większości chorych już na początku choroby można zaobserwować zmiany w osobowości i zachowaniu interpersonalnym. Zmiany te objawiają się przede wszystkim apatią, ale także drażliwością, nietaktownością i brakiem zahamowań. Niektórzy pacjenci cierpią także na poważne zaburzenia językowe, zwłaszcza trudności w znajdowaniu i nazywaniu słów.

Źródło: Niemieckie Stowarzyszenie Alzheimera

Według Christine decyzja o oddzielnym życiu nie była łatwa. Ponieważ jednak jej mąż zapomniał o takich rzeczach jak zamknięcie drzwi wejściowych i nie dopilnował, aby jego synek mógł biegać bez opieki po ruchliwej ulicy, Christine zdecydowała się zamieszkać w oddzielnych mieszkaniach. Tylko w ten sposób może zapewnić synowi możliwie normalne życie i skupić się na jego wychowaniu. Może odwiedzać ojca, kiedy tylko chce.

Do chwili obecnej nie ma „ukierunkowanych opcji leczenia” otępienia czołowo-skroniowego

Przypadek pokazuje, że otępienie czołowo-skroniowe jest poważną chorobą, na którą bardzo cierpią również najbliżsi. „Ponieważ procesy prowadzące do śmierci neuronów są w dużej mierze nieznane i nie można na nie wpływać, obecnie nie ma możliwości leczenia celowanego” – podaje na swojej stronie internetowej Niemieckie Stowarzyszenie Alzheimera. strona internetowa.

Leczenie opiera się wyłącznie na lekach i ma na celu złagodzenie problemów behawioralnych pacjenta. Lekarze zalecają ćwiczenia, jeśli cierpisz na demencję, aby zapobiec depresji.

Wśród osób cierpiących na tę znaną na całym świecie chorobę jest urodzony w Niemczech amerykański aktor Bruce Willis, który stał się gwiazdą Hollywood o międzynarodowej sławie przede wszystkim dzięki swoim filmom akcji. W lutym 2023 roku rodzina Bruce’a Willisa ogłosiła, że ​​hollywoodzka gwiazda również cierpi na postępującą demencję czołowo-skroniową. (NZD/YM)

Continue Reading

Trending