Connect with us

Top News

Zamieszanie na lotniskach w Polsce: dlaczego kontrolerzy ruchu lotniczego odchodzą masowo

Published

on

„Powiedz mi, że to pół godziny, ale jak późno jest lot?” Warto spróbować. Jednak pytanie niczego nie wymyśliło. Jak chwalebny dodatek: „Powinieneś wiedzieć więcej niż to, co jest zamieszczone na tablicy”. Trzy kwadranse później stało się jasne: mój lot z Warszawy do Gilona Cora (Grunberg) został odwołany. Był to ostatni lot tego wieczoru do miasta oddalonego od granicy niemieckiej.

Lot został oficjalnie odwołany z powodu alarmu bombowego na Warszawskim Lotnisku Mydlanym. Wtedy pracownik lotniska powiedział mi, że trzeci dzień z rzędu ktoś zadzwonił i ostrzegł mnie, że w arabskim samolocie jest bomba. Fakt, że wszystkie inne samoloty latają ponownie po ostrzeżeniu o bombie, w rzeczywistości nie zmienia faktu, że moja linia lotnicza odwołała lot pod pretekstem alarmu bombowego. Jak wszystkie jej inne loty tego wieczoru.

Dlaczego polscy kontrolerzy ruchu lotniczego odchodzą masowo?

Tylko garstka samolotów startuje w Polsce i wkrótce nastąpi lądowanie. To dlatego, że tamtejsi kontrolerzy ruchu lotniczego masowo zrezygnowali od 30 kwietnia. Polski rząd wydał zasadę, że loty są ograniczone do określonych miast, takich jak Londyn, Frankfurt czy Nowy Jork, a loty do takich miast muszą odbywać się w godzinach od 9 do 17:30.

Z jednej strony może to być spowodowane złymi warunkami finansowymi zapewnianymi kontrolerom ruchu lotniczego, ale z drugiej strony należy obniżyć standardy bezpieczeństwa. W rezultacie wielu kontrolerów ruchu lotniczego zdecydowało się na rezygnację. Zamiast tego rząd mówi o strajku.

Kontrolerzy ruchu lotniczego w Polsce chcą więcej zarabiać

Porozumienie zostało osiągnięte w ostatniej chwili. Okres wypowiedzenia kontrolerów ruchu lotniczego został przedłużony do 10 lipca. Do tego czasu obie strony, polscy kontrolerzy ruchu lotniczego i kontrolerzy ruchu lotniczego, będą starały się rozwiązać konflikt. Jeśli nie znajdą rozwiązania, loty do Polski zostaną odwołane w okresie wakacji.

READ  Mimo decyzji ETS: Polska nie chce zaprzestać wydobycia węgla brunatnego

Byłbym bardzo szczęśliwy, gdyby kontrolerzy ruchu lotniczego nadal lepiej zarabiali. Bez względu na to, czy według polskiego rządu jest to równowartość około 7000 euro, czy też od 1700 do 3000 euro netto, jak obliczyło Stowarzyszenie Kontrolerów Ruchu Lotniczego. Pamiętaj, że średnia miesięczna pensja w Polsce to około 900 euro.

Chociaż moja własna praca administratora upadłości jest uważana za stresującą, bycie kontrolerem ruchu lotniczego nadal wiąże się z większym stresem. Byłoby więc miło, gdyby kontrolerzy ruchu lotniczego w Polsce nie musieli gdzieś wykonywać dodatkowej pracy. To samo dotyczy najniżej opłacanych pilotów w niektórych krajach. Nienawidzę latania ze zmęczonym pilotem, który najpierw miał do wykonania pracę na pół etatu.

W Polsce powietrze jest praktycznym środkiem transportu

Ale wracając do mojego odwołanego lotu: Po wiadomości o odwołaniu lotu nadszedł czas, aby ponownie odebrać bagaż i przekonać współpracownika, że ​​po raz pierwszy chcę mu pokazać tłum wierzycieli w Groenbergu. Tak, oczywiście mogliśmy podróżować pociągiem lub samochodem zamiast najpierw podróżować samolotem. Jednak po kilkukrotnym spaniu na kole pociąg o długości ponad 400 km wydawał się bardzo powolny przez co najmniej sześć godzin, a latanie było najlepszym wyborem. W końcu pojechaliśmy do celu samochodem.

Jednak Polska jest niestety dobrze skomunikowana w niektórych miejscach tylko koleją i autostradą. Dotyczy to zwłaszcza połączeń między głównymi miastami. Z drugiej strony nadal dążę do pokonania 398 km z Warszawy w południowo-wschodniej Polsce do Lesco w ciągu sześciu godzin. Ale to prawie nie działa. Wąskie drogi, które często przechodzą przez wioski, nie są przystosowane do szybkiej podróży. I tak nie jeździł tam żaden pociąg.

Dlatego samolot, który przez wielu uważany jest za elitarny, najdroższy, a przede wszystkim klimatyczny zabójca, jest w zasadzie środkiem transportu, którego należy w Polsce nie doceniać. Zwłaszcza, gdy trzeba bardzo szybko przejść z punktu A do punktu B.

READ  Eskaluje spór o kliknięcie: najpierw spoliczkowany, potem zastrzelony: młody mężczyzna zabity | Regionalny

Najdłuższy czas podróży z Niemiec do Polski

Dla mnie odwołanie lotu od maja do 10 lipca oznacza, że ​​muszę podróżować samochodem do Berlina i Frankfurtu. Jakoś ostatnio podniesiono ceny biletów lotniczych. Ze względu na uchodźców przybywających z Ukrainy wyjeżdżają z Polski do Niemiec i innych krajów i robią to wszelkimi możliwymi sposobami, w tym drogą powietrzną.

Już o zbliżającym się „strajku” powiedziałem mojej najlepszej przyjaciółce, która miała się ze mną spotkać po raz pierwszy w Warszawie. Jeśli jego lot z Kolonii zostanie odwołany, spotkamy się pierwsi i przełożymy jego przyjazd. Podróż pociągiem od 11 do 17 godzin może wydawać się przygodą, ale w długie weekendy może to być trochę za dużo.

Pielęgniarki w Niemczech też muszą zarabiać więcej

Dwa lata temu, w Wielkanoc 2020 roku, musiałem kilka razy jeździć po Niemczech do pracy. W Niemczech oczywiście pociągiem. Chociaż często podróżowałem sam całym pociągiem, pociągi kursowały w regularnych odstępach czasu. Nie mogę zapomnieć tego, co powiedział mi wówczas dyrygent, boi się korony. Bo on i jego żona przyprowadzili do nich chorą teściową.

„Jesteśmy dla ciebie koleją. To moja praca” – powiedział na wysokości Corony.

Tylko jedna grupa zawodowa ma większe poczucie obowiązku, więc nie będą strajkować: personel pielęgniarski w Niemczech otrzymuje za swoje usługi mniej niż przeciętnie. Jest to kwestia, którą zdecydowanie należy się zająć.

John Hambura jest prawnikiem i konsultantem ds. upadłości w Polsce. Studiował na Wolnym Uniwersytecie w Berlinie, obecnie mieszka w Warszawie.

Czy nasz nauczyciel ma komentarz? Napisz do nas! Podsumowanie @ berliner-zeitung.de

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Top News

Wypełnianie w Polsce nie jest już korzystne dla berlińczyków

Published

on

Dużo pojazdów z Niemiec na polskiej stacji benzynowej – może się zmienić od 1 czerwca (zdjęcie archiwalne) Zdjęcie: ppl exa

Wyłączony Michael Chaverpeer

Berlińczycy i Brandenburczycy mogą teraz zaoszczędzić jedną czwartą kosztów paliwa na polskich dystrybutorach. Dzięki zniżce na czołgi od 1 czerwca podróż nie jest już tego warta.

Na granicy olej napędowy kosztuje obecnie 1,56 euro za litr i 1,54 euro za litr. W Berlinie kierowcy musieli zapłacić minimum 56 paisów za benzynę i 39 paisów więcej za olej napędowy. Przy napełnieniu zbiornika o pojemności 50 litrów to różnica 28 euro.

Przy zniżce na zbiorniki od 1 czerwca przewaga Polski kurczy się do 20 centów (diesel) i 19 centów na benzynę. Ponieważ podatek jest obniżony o 17 lub 35 centów za litr. W Polsce można zaoszczędzić tylko dziesięć euro na jednym baku.

Zaproszony: Od czerwca warto przekraczać granicę tylko jeśli mieszkasz niedaleko Polski. W zależności od typu samochodu może kosztować od 39 do 99 centów za kilometr i tył – wliczając podatki, ubezpieczenie, warsztat, opony, paliwo i amortyzację.

Mieszkańcy przygranicznych miast Brandenburgii nadal mają niewielkie oszczędności. Nie dla berlińczyków: to najbliższa polska stacja benzynowa na wschodnim krańcu stolicy i 110 kilometrów do tyłu.

Lekcje:

Ceny gazu
Diesel
Polska
Stacja paliw

READ  Brakujące płatności: pieniądze na łóżka na OIOM-ie szpitale zaczynają dziesiątki przypadków
Continue Reading

Top News

Nowe technologie, które na nowo zdefiniują przyszłość

Published

on

Przyszłość nadchodzi i to szybciej niż myślisz. Te pojawiające się technologie zmienią sposób, w jaki żyjemy, sposób, w jaki dbamy o nasze ciała i pomogą nam zapobiec katastrofie klimatycznej. Technologia szybko się poprawia, co roku oferując nowe innowacje i rewolucyjne projekty. W każdej chwili naukowcy, inżynierowie i bardzo bystre umysły tworzą kolejną część przyszłej technologii, która zmieni nasze życie. Można odnieść wrażenie, że postęp naukowy jest stały, ale przeżyliśmy okres ogromnego postępu technologicznego w ciągu ostatniego półwiecza. Czy jeszcze 30 lat temu ktokolwiek wyobrażał sobie, że w przyszłości choćby popularna gra hazardowa jak ruletka online na prawdziwe pieniądze (nie mówiąc już o kryptowalutach) będzie dostępna na wyciągnięcie ręki? I to dosłownie — bo możesz grać w nią na telefonie, który masz w kieszeni.

W tej chwili dzieją się innowacje, które zostały wyrwane prosto ze stron opowieści science-fiction. Niezależnie od tego, czy są to roboty, które potrafią czytać w myślach, NFTS, bioniczne oczy, smartwatche zasilane Twoim potem, czy wiele innych oszałamiających technologii, jest wiele do oczekiwania od świata technologii przyszłości. Poniżej wybraliśmy niektóre z największych i najciekawszych pomysłów.

Roboty czytające dane mózgowe

Nie jest to już wymysł autorów Science-Fiction, wykorzystanie technologii czytania w mózgu znacznie się poprawiło w ostatnich latach. Jedno z najciekawszych i najbardziej praktycznych zastosowań, jakie widzieliśmy do tej pory, pochodzi od naukowców ze Szwajcarskiego Federalnego Instytutu Technologii w Lozannie (EPFL).

Dzięki algorytmowi uczenia maszynowego ramieniu robota i interfejsowi mózg-komputer badaczom udało się stworzyć sposób na interakcję ze światem dla pacjentów z tetraplegią (tych, którzy nie mogą poruszać górną lub dolną częścią ciała).

W testach ramię robota wykonywałoby proste zadania, takie jak poruszanie się wokół przeszkody. Algorytm następnie interpretował sygnały z mózgu za pomocą czepka EEG i automatycznie określał, kiedy ramię wykonało ruch, który mózg uznał za nieprawidłowy, na przykład poruszając się zbyt blisko przeszkody lub jadąc zbyt szybko.

READ  Mohammed Ali na początku NTV: przewodniczący lewicowej komisji parlamentarnej obawia się przetrwania swojej partii

Z czasem algorytm może dostosować się do indywidualnych preferencji i sygnałów mózgowych. W przyszłości może to doprowadzić do powstania wózków inwalidzkich sterowanych przez mózg lub maszyn asystujących pacjentom z tetraplegią.

Kości drukowane w 3D

Druk 3D to branża obiecująca wszystko, od taniego budowania domów po przystępną cenowo, wytrzymałą zbroję, ale jednym z najciekawszych zastosowań tej technologii jest budowanie kości drukowanych w 3D. Firma Ossiform specjalizuje się w medycznym druku 3D, tworząc dopasowane do pacjenta zamienniki różnych kości z fosforanu trójwapniowego — materiału o właściwościach zbliżonych do ludzkich kości.

Korzystanie z tych wydrukowanych w 3D kości jest zaskakująco łatwe. Szpital może wykonać rezonans magnetyczny, który jest następnie przesyłany do firmy Ossiform, która tworzy model 3D potrzebnego implantu dla danego pacjenta. Chirurg akceptuje projekt i po jego wydrukowaniu może być wykorzystany w chirurgii.

Cechą szczególną tych wydrukowanych w 3D kości jest to, że dzięki zastosowaniu fosforanu trójwapniowego organizm przemodeluje implanty w unaczynioną kość. Oznacza to, że umożliwią pełne przywrócenie funkcji, jaką miała zastępowana kość. Aby osiągnąć najlepszą możliwą integrację, implanty mają porowatą strukturę oraz duże pory i kanały, przez które komórki mogą przyczepiać się i przekształcać kość.

Produkty mleczne wytwarzane w laboratorium

Słyszałeś być może o hodowanym „mięsie” i stekach Wagyu hodowanych komórka po komórce w laboratorium, ale co z innymi produktami spożywczymi pochodzenia zwierzęcego? Rosnąca liczba firm biotechnologicznych na całym świecie bada produkty mleczne wytwarzane w laboratoriach, w tym mleko, lody, sery i jajka.

Przemysł mleczarski nie jest przyjazny dla środowiska, nawet nie jest blisko. Odpowiada za 4 procent światowej emisji dwutlenku węgla, więcej niż podróże lotnicze i żegluga razem wzięte, a rośnie zapotrzebowanie na bardziej ekologiczne napoje, które wlewają się do naszych filiżanek do herbaty i miseczek na płatki zbożowe.

W porównaniu z mięsem, mleko nie jest tak trudne do wytworzenia w laboratorium. Zamiast hodować go z komórek macierzystych, większość badaczy próbuje wyprodukować go w procesie fermentacji, chcąc wyprodukować białka mleka, serwatkę i kazeinę. Niektóre produkty są już na rynku w Stanach Zjednoczonych, od firm takich jak Perfect Day, a ciągłe prace koncentrują się na odtwarzaniu odczucia smakowego w ustach i wartości odżywczych zwykłego mleka krowiego. Poza tym naukowcy pracują nad wyprodukowaną w laboratorium mozzarellą, która idealnie rozpływa się na pizzy, a także na innych serach i lodach.

READ  Policja: 182 dzieci zaginęły w Dolnej Saksonii bez śladu

Samoloty napędzane wodorem

Emisje dwutlenku węgla są ogromnym problemem, jeśli chodzi o loty komercyjne, ale istnieje potencjalne rozwiązanie, które ostatnio otrzymało spore dofinansowanie. Wart 15 milionów funtów brytyjski projekt ujawnił plany dotyczące samolotu napędzanego wodorem. Projekt ten znany jest jako Fly Zero i jest kierowany przez Instytut Technologii Lotniczych we współpracy z rządem Wielkiej Brytanii.

W ramach projektu opracowano koncepcję samolotu średniej wielkości napędzanego całkowicie ciekłym wodorem. Mógłby przewieźć około 279 pasażerów przez pół świata bez zatrzymywania się na tankowanie. Uaktualnienie tej technologii mogłoby oznaczać lot bez emisji dwutlenku węgla i bez międzylądowania między Londynem a zachodnim wybrzeżem USA lub też z Londynu do Nowej Zelandii z jedną przesiadką — i to dopiero w Australii.

Cyfrowe „bliźniaki”, które śledzą Twoje zdrowie

W Star Trek, gdzie kiełkowało wiele naszych pomysłów na przyszłość technologii, ludzie mogą po prostu wejść do ambulatorium i poddać się cyfrowemu skanowaniu całego ciała pod kątem wykrywania potencjalnej choroby i urazu. Jak twierdzą twórcy Q Bio, zrobienie tego w prawdziwym życiu poprawiłoby wyniki zdrowotne i jednocześnie odciążyłoby lekarzy.

Amerykańska firma zbudowała skaner, który mierzy setki biomarkerów w ciągu około godziny, od poziomu hormonów, poprzez gromadzenie się tłuszczu w wątrobie, po markery stanu zapalnego lub dowolnej liczby nowotworów. Zamierza wykorzystać te dane do stworzenia cyfrowego awatara 3D ciała pacjenta — znanego jako cyfrowy bliźniak — który można śledzić w czasie i aktualizować przy każdym nowym skanowaniu.

Dyrektor generalny Q Bio, Jeff Kaditz, ma nadzieję, że doprowadzi to do nowej ery profilaktycznej, spersonalizowanej medycyny, w której ogromne ilości gromadzonych danych nie tylko pomagają lekarzom w ustaleniu priorytetów, których pacjentów należy pilnie zgłosić, ale także w opracowaniu bardziej wyrafinowanych sposobów diagnozowania chorób.

Continue Reading

Top News

Olaf Scholes na Dniu Katolika w Stuttgarcie: „Bezpieczeństwo zniknęło”

Published

on

Scholz ostrzega przed kryzysem gospodarczym i finansowym

Kanclerz ostrzegła przed światowym kryzysem gospodarczym i finansowym, biorąc pod uwagę ogromne pożyczki udzielane przez Chiny biednym krajom, zwłaszcza afrykańskim. Niemcy koordynują współpracę z zachodnimi pożyczkodawcami znanymi jako Klub Paryski i dostarczają informacji na temat udzielania pożyczek, aby uniknąć powtarzania błędów z przeszłości. „Jedną z największych ambicji, do których dążymy, jest dodanie Chin jako pożyczkodawcy w nowy sposób” – powiedział Scholes.

„Następny poważny kryzys zadłużenia na globalnym południu będzie pochodził z pożyczek udzielonych przez Chiny na całym świecie i nie ma perspektyw na siebie, ponieważ zaangażowanych jest wielu graczy” – ostrzegł kanclerz. „Wtedy pogrąży Chiny i globalne południe w poważnym kryzysie gospodarczym i finansowym i nie dotknie przypadkowo reszty świata”. Zmiana tego jest poważnym problemem, powiedział Scholz.

Kanclerz odniosła się do strategii „Global Gateway” jako do jednej z inicjatyw europejskich. UE chce go przejąć i przeznaczyć około 150 mld euro na projekty infrastrukturalne w Afryce.

Koncentracja na wojnie na Ukrainie

Scholes wziął udział w panelu dyskusyjnym „Niemiecka polityka w niepewnych czasach” w ramach Dnia Katolickiego. Chodzi między innymi o następstwa wojny na Ukrainie. Oprócz Scholesa w dyskusji wzięli udział Irme Stetter-Corp, przewodnicząca Centralnego Komitetu Katolików Niemieckich oraz pisarka Nora Posang.

Tymczasem aktywistka wywołała poruszenie na imprezie. Chciał, żeby burza uderzyła w scenę, na której był kanclerz. Inny aktywista krzyczał „bzdury”, gdy Sholes mówił. Przeczytaj więcej na ten temat tutaj. Pod koniec sesji pytań i odpowiedzi Scholes dał wgląd w swoje życie osobiste. Przeczytaj, co ujawnił tutaj. Po dyskusji odbył się centralny wiec pokojowy pod hasłem „Solidarność z narodem Ukrainy”.

Scholes ostrzega z góry

102. Dzień Katolika rozpoczął się w środę wieczorem w Stuttgarcie. Z 1500 wydarzeniami odbywa się na żywo po raz pierwszy od czterech lat. Dzień Katolika odbywa się zwykle co dwa lata – w 2020 roku został odwołany z powodu epidemii korony. Szacuje się, że do niedzieli w stolicy Badenii-Wirtembergii zgromadzi się 25 000 wiernych.

Continue Reading

Trending