Connect with us

science

Zalesianie w Afryce: rozwój „zielonego ogrodzenia” jest opóźniony

Published

on

To ambitny projekt nasadzeń w walce z rozprzestrzenianiem się pustyń i degradacją gleby: tak zwana zielona ściana rozciąga się na około 8000 km od Senegalu na zachodzie przez cały region Sahelu do Dżibuti na wschodzie kontynentu.

Około 100 milionów hektarów zdegradowanych gruntów – prawie trzy razy większych od Niemiec – będzie żyznych i ponownie uprawianych do 2030 roku. Przyniesie to korzyści ponad 230 milionom ludzi na tym obszarze. Zielona ściana była również głównym tematem Światowego Kongresu Gleby w Abidżanie (Wybrzeże Kości Słoniowej), który trwał do piątku.

Projekt to znacznie więcej niż sadzenie drzew. Zielona Ściana ma na celu pomoc w walce ze zmianami klimatycznymi, suszą, głodem, konfliktami, migracją i degradacją ziemi. Według raportu Unii Afrykańskiej (UA), która zainicjowała projekt w 2007 r., nowe fabryki mogą sekwestrować 250 mln ton węgla i stworzyć 10 mln zielonych miejsc pracy. Bezpieczny dochód jest jednym z najważniejszych środków zwalczania przyczyn lot w regionie.

Ostatni raport okresowy, opublikowany dwa lata temu w imieniu Organizacji Narodów Zjednoczonych, jasno określił, że do 2030 r. jest jeszcze wiele do zrobienia: W zależności od departamentu, projekt osiągnął zaledwie 4 do 20 procent swoich celów, odkąd stał się oficjalny. Wystrzelony. W ciągu 15 lat zazieleniono zaledwie 15 mln hektarów. Według artykułu opublikowanego w Fachzeitjournal na początku maja istnieją również luki w finansowaniu. charakter temperamentu Opublikowany artykuł.

Chociaż cel rządów afrykańskich i międzynarodowych darczyńców wynosi 30 miliardów dolarów (28,5 miliarda euro), jak dotąd osiągnięto tylko 19 miliardów. Również konflikty w regionie, takie jak w Mali i Burkina Faso, utrudniają realizację projektu. Krytycy narzekają również, że aby jak najszybciej osiągnąć sukces zielonej ściany, często stosuje się szybko rosnące drzewa i inne rośliny. Ale jako ekosystem nie przyniesie prawie takich samych korzyści jak lasy naturalne.

READ  RKI odnotowuje 3539 nowych infekcji – wskaźnik infekcji w ciągu siedmiu dni wzrasta do 19,4

Według organizacji „SOS Sahel” około 90 procent ludności regionu utrzymuje się z rolnictwa. Szacuje się, że do 2050 roku populacja wzrośnie do około 500 milionów ludzi. Dla nich walka z pustynią jest kwestią egzystencji. Podczas środowej dyskusji w Abidżanie wielokrotnie podkreślano znaczenie pracy z osobami dotkniętymi chorobą. W Sahelu, który graniczy z Saharą na północy, nasila się pustynnienie z powodu wylesiania, erozji, zasolenia i wyczerpywania się zasobów wodnych.

Według amerykańskiej Narodowej Fundacji Nauki (NSF) pustynia urosła o dziesięć procent w ciągu ostatnich 100 lat. Według raportu ONZ dotyczącego suszy przedstawionego w zeszłym tygodniu, Afryka odpowiadała za prawie 45 procent wszystkich susz na świecie w ciągu ostatnich 100 lat.

Ponowne zalesianie Sahelu to „ogromne wyzwanie”, mówi Lindsey Cope, rzeczniczka amerykańskiej organizacji Trees for the Future, która współpracuje z Unią Afrykańską nad projektami zielonych ścian w Senegalu, Czadzie, Mali i Gambii. Nie chodzi tylko o masowe sadzenie drzew, ale także o to, by drzewa przetrwały. Wymaga to publicznego zaangażowania. „Masowe sadzenie drzew jest trochę krótkowzroczne. Potrzebujesz ludzi, którzy zajmą się tymi drzewami, upewniając się, że są podlewane, a nie stada zwierząt, które niszczą młode drzewa”.

Nie należy wyobrażać sobie zielonego muru jako prawdziwej fortecy roślinnej – nawet jeśli pierwotnie tak miało być. Zamiast tego projekt jest wszechstronną inicjatywą rozwoju obszarów wiejskich, która ma na celu stworzenie mieszanki produktywnych krajobrazów. Jednak kraje takie jak Senegal czy Etiopia, gdzie rząd organizuje coroczną kampanię sadzenia milionów drzew, poczyniły spore postępy.

Trees for the Future od prawie dziesięciu lat szkoli lokalnych rolników w zakresie uprawy „leśnych ogrodów”. Na polach uprawia się różne rośliny odporne na suszę, otoczone „żywym płotem” z krzewów i drzew, które chronią przed erozją gleby i wypasem zwierząt gospodarskich. Odejście od monokultury w kierunku samowystarczalnego ekosystemu. Według Cobba rolnicy przechodzą również szkolenie w zakresie gospodarki wodnej, stosowania kompostu i naturalnego zwalczania szkodników.

Organizacja non-profit Trees for the Future pomaga budować Zieloną Ścianę

(Zdjęcie: Drzewa dla przyszłości)

W ciągu dziesięciu lat Trees for the Future pomogło niemal 50 000 rolnikom w czterech krajach zasadzić prawie 34 miliony drzew – z których wszystkie przyczyniają się do powstania Zielonej Ściany. „Widzimy 400-procentową poprawę ich dochodów i 700-procentową poprawę ich diety” – mówi Cobb.

Jednym z takich rolników jest senegalski Saliou Seck. „Wcześniej wiedziałem tylko, jak uprawiać proso i orzeszki ziemne”, mówi. Ale wtedy Seck nauczył się, jak stworzyć leśny ogród. Odkąd rozszerzył swoją uprawę na trzcinę cukrową, papaję, mango, pomidory, okrę, chili, bakłażany, moringę, maniok i banany, zarabia stały dochód.

Niemcy wspierają również walkę z rozprzestrzenianiem się pustyni: Niemieckie Towarzystwo Współpracy Międzynarodowej (GIZ) jest zaangażowane w kilka projektów w imieniu rządu federalnego zajmujących się zalesianiem i pustynnieniem – m.in. w Etiopii, Senegalu, Nigrze i w Ghanie, mówi rzeczniczka. Na przykład w Etiopii szkółki drzew są zakładane obok społeczności wiejskich i sadzi się lokalne gatunki drzew odporne na suszę.


(KB)

do strony głównej

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

science

Żywność wzbogacona witaminą D może uratować dziesiątki tysięcy istnień

Published

on

  1. Strona główna
  2. zdrowie

kreatura:

do: Karolina Schaefer

Witamina D jest niezbędna dla organizmu. Według badań, wzbogacanie żywności może zmniejszyć śmiertelność z powodu raka. © Karl-Josef Hildenbrand / dpa

Witamina D jest niezbędna dla zdrowia. Nowe badanie pokazuje, że dodatkowe wzbogacanie żywności zmniejsza liczbę zgonów z powodu raka.

Heidelberg – Oprócz chorób kości i mięśni, niedobór witaminy D jest również związany z rakiem. Badania wykazały, że przyjmowanie suplementów witaminy D może zmniejszyć śmiertelność z powodu raka. Dlatego w niektórych krajach, takich jak Zjednoczone państwoCanada and Finland Foods już wzbogacone witaminą D.

Epidemiolodzy z Niemieckiego Centrum Badań nad Rakiem (DKFZ) kierowanego przez Hermanna Brennera w Europie zbadali to teraz. W tym celu zespół badawczy zebrał informacje na temat polityki suplementacji witaminy D z 34 krajów europejskich.

siedzenie Heidelberg
Liczba pracowników 3000
Liczba wydziałów i młodszych grup badawczych powyżej 90
Rada Naukowa Michael Bowman

Witamina D: Wzmocnienie w żywności może zapobiec wielu zgonom związanym z rakiem

Liczbę zgonów związanych z rakiem i oczekiwaną długość życia w krajach powiązano następnie z wynikami poprzedniego badania. Korzystając z dostępnych danych, naukowcy oszacowali „liczbę zgonów związanych z rakiem, którym faktycznie zapobiegano w krajach o wzbogaconej żywności” – czytamy w raporcie. praca naukowa w maju. Obliczyli również liczbę dodatkowych zgonów, których można było uniknąć, gdyby tego wszystkiego można było uniknąć Unia EuropejskaKraje wzbogacają żywność witaminą D.

Rezultat: zapłodnienie może co roku zapobiec około 27 000 zgonów związanych z rakiem w krajach europejskich. „Według naszych obliczeń modelowych, gdyby wszystkie badane przez nas kraje wzbogaciły żywność odpowiednią ilością witaminy D, można by zapobiec około 130 000 lub około dziewięciu procentom wszystkich zgonów z powodu raka w Europie” – wyjaśnił kierownik badań Brenner. Odpowiada to przyrostowi wieku około 1,2 miliona lat.

Więcej witaminy D w diecie: „Zmniejszanie śmiertelności na raka”

„Obecne dane na temat zmniejszenia śmiertelności z powodu raka pokazują ogromny potencjał, jaki może mieć poprawa podaży witaminy D, ale nie tylko w zapobieganiu nowotworom” – mówi Brenner. „Powinniśmy lepiej to wykorzystać w przyszłości”. Nawet jeśli witamina D nie zmniejsza ryzyka raka, badania pokazują, że zmniejsza śmiertelność. Nie zastępuje jednak odpowiedniego leczenia raka.

Ale jak to jest? Witamina hamuje czynniki sprzyjające rakowi i przewlekłe reakcje zapalne, powiedział Tobias Niedermayer w wywiadzie. ntv.dektórzy również brali udział w badaniu. Ze względu na różnorodny wpływ na organizm wzrasta prawdopodobieństwo „przeżycia raka”.

Te pokarmy zawierają witaminę D

W żywności prawie nie ma witaminy D, dlatego często jest ona przyjmowana jako suplement. Można jednak… Nadmierna suplementacja witaminy D szkodzi zdrowiu efekt. Jednak niektóre produkty spożywcze służą jako dobre źródła:

  • Ryby tłuste, takie jak śledź, makrela i łosoś
  • wątroba wołowa
  • awokado
  • jajko
  • Grzyby jadalne, takie jak grzyby i grzyby
  • Żywność wzbogacana, taka jak margaryna

Większość naszych rezerw witaminy D, znanej również jako witamina słońca, uzupełniana jest dzięki odpowiedniej ekspozycji na słońce. Dlatego DKFZ zaleca spędzanie około dwunastu minut na słońcu dwa do trzech razy w tygodniu. Ośrodek badawczy wskazał na konieczność odsłaniania twarzy, dłoni, części ramion i nóg oraz niestosowania przez ten czas kremów z filtrem przeciwsłonecznym. (ser)

READ  W cotygodniowym porównaniu z RKI: liczba nowych przypadków korony dramatycznie wzrasta
Continue Reading

science

Raport tygodniowy RKI: liczba koronowych rośnie dynamicznie – znowu więcej pacjentów

Published

on

pojawia się letnia fala
Liczba koronawirusa rośnie dynamicznie

Wskaźnik zakażeń koronawirusem w Niemczech ponownie rośnie. Infekcja rośnie przez siedem dni, podobnie jak liczba hospitalizowanych pacjentów. Podtyp BA.5 nadal jest powszechny. Instytut Roberta Kocha ostrzega przed przestrzeganiem zasad dystansu i higieny.

Wyższy wskaźnik infekcji, więcej epidemii w domach opieki i domach opieki, więcej pacjentów z Covid-19 ponownie na oddziałach intensywnej terapii – według Instytutu Roberta Kocha (RKI) proces infekcji wykazał ostatnio dynamiczną tendencję wzrostową. Ogólnokrajowy siedmiodniowy bieg odnotował 38-procentowy wzrost w ostatnim tygodniu w porównaniu z poprzednim tygodniem, według Raport tygodniowy RKI On się pojawia. W związku z tym wzrost ten dotknął wszystkie grupy wiekowe, zwłaszcza osoby starsze, dzieci i młodzież.

Według raportu, w ubiegłym tygodniu ponownie nastąpił znaczny wzrost liczby ognisk w domach opieki i domach opieki oraz liczby osób leczonych Covid-19 na oddziałach intensywnej terapii. Według Rejestru Intensywnej Terapii DIVI, liczba pacjentów na oddziale intensywnej terapii wyniosła w ten czwartek 934 – w porównaniu do 600 na początku miesiąca.

Ponadto, zgodnie z tygodniowym raportem, ostatnio wzrosła w Niemczech podwariant omikronowy BA.5, który od pewnego czasu dominuje w Niemczech. Według najnowszych wyników – próbki sprzed tygodnia – ich udział wyniósł około 66 proc. W poprzednim tygodniu udział BA.5 wynosił około 52 proc. Jak pisali eksperci RKI, wariant BA.4 w ostatnim czasie nadal rósł, ale z mniejszą siłą niż w poprzednich tygodniach – według najnowszych wyników było to około 7 proc. W Niemczech cały genom jest badany tylko w niewielkim odsetku próbek pozytywnych.

„W ten sposób udziały linii zależnych Omicron w Niemczech podążają za trendem w wielu innych krajach”, mówi. Zgodnie z obecnym stanem wiedzy, tak zwane białka kolczaste BA.4 i BA.5 mają właściwości „związane ze zwiększoną przenośnością i/lub ucieczką immunologiczną”. Eksperci w raporcie zauważają, że dostępne do tej pory dane epidemiologiczne nie wskazują, aby infekcje BA.4 lub BA.5 powodowały stosunkowo cięższą progresję choroby lub śmiertelność niż wcześniej BA.1 i BA.2. Jednak: ze względu na gwałtowny wzrost zachorowań obecnie obserwuje się większą liczbę ostrych przebiegów – o czym świadczy wzrost liczby hospitalizacji.

RKI ostrzega, że ​​„istnieje wzrost liczby zgonów w stosunku do spodziewanych późnych doniesień”. W tym kontekście eksperci podkreślili również za pośrednictwem Twittera, że ​​„można nadal zakładać bardzo dobrą ochronę przed szczepieniem przeciwko groźnej chorobie”, zwłaszcza w przypadku osób stosujących szczepionki przypominające. W świetle rozwoju i zagrożeń dla zdrowia populacji spowodowanych przez Covid-19, które nadal są klasyfikowane jako „wysokie”, RKI nadal opowiada się za przestrzeganiem zaleceń w celu uniknięcia infekcji: zachowaj dystans, przestrzegaj zasad higieny, noś maskę, przewietrzyć i użyć ostrzeżenia z aplikacji Corona. Instytut zaleca również „pilne” unikanie kontaktu z nowymi objawami, takimi jak katar, ból gardła czy kaszel, a w razie potrzeby kontakt z lekarzem rodzinnym – niezależnie od statusu szczepienia, a nawet jeśli wynik szybkiego testu jest ujemny.

READ  RKI odnotowuje 3539 nowych infekcji – wskaźnik infekcji w ciągu siedmiu dni wzrasta do 19,4
Continue Reading

science

Bardziej atrakcyjne dla komarów: wirusy dengi zmieniają zapach swoich żywicieli

Published

on

Komary – co tu dużo mówić, nienawidzimy ich. Wydają denerwujące odgłosy, zawsze brzęczą przed nosem i swędzą ich ukąszenia. Co gorsza, przenoszą również choroby. Nawiasem mówiąc, ta okoliczność jest bardzo korzystna dla wirusów. Są łatwo przenoszone i rozprzestrzeniane z miejsca na miejsce przez krew zainfekowanych gospodarzy. Ale dlaczego komary gryzą niektórych ludzi bardziej niż innych? Jednym z wyjaśnień jest zapach potencjalnych ofiar dźgnięć. Niektóre ciała pachną bardziej atrakcyjnie niż inne. Ta świadomość nie jest nowa. Rośliny wykorzystują tę metodę również do przyciągania zapylaczy.

Wirusy zmieniają zapach ciała swoich gospodarzy

Wirusy również wykorzystują tę sprytną okoliczność do rozprzestrzeniania się. Naukowcy z Uniwersytetu Tsinghua w Pekinie zbadali to na przykładzie wirusów Zika i dengi. Wyniki swoich badań opublikowali właśnie w czasopiśmie Cell.

Zespół badawczy zamknął grupę zarażonych myszy i grupę zdrowych myszy w pudełku zawierającym głodne komary i obserwował, kto został ugryziony więcej niż raz. Zakażone myszy przyciągały od 60 do 75 procent komarów. Naukowcy odkryli, że te myszy produkowały więcej acetofenonu niż zdrowe zwierzęta.

Acetofenon to aromatyczny organiczny związek chemiczny, który występuje również w wielu owocach i niektórych rodzajach sera. Występuje u osób zakażonych w szczególnie wysokim stężeniu i sprawia, że ​​pachnie bardzo apetycznie dla komarów.

Podważanie mechanizmów regulacyjnych skóry

Acetofenon tworzy się naturalnie na skórze. W normalnych warunkach kluczowe białko RELMa reguluje skład mikrobiomu skóry i kontroluje bakterie produkujące acetofenon. Jednak wirusy denga i Zika tłumią RELMa. Oznacza to, że bakterie wytwarzające acetofenon rozmnażają się nadmiernie, a pacjenci lub zwierzęta nagle mają bardzo atrakcyjny zapach dla komarów.

Komary i wirusy wchodzą w wyrafinowaną symbiozę. Wirusy Zika i denga zależą od komarów, aby przetrwać. Choroba jest przenoszona głównie przez dobowe komary z rodzaju Aedes, zwłaszcza Aedes aegypti (komar żółtej febry) i Aedes albopictus (azjatycki komar tygrysi). Jeśli zdrowy komar ugryzie zainfekowanego żywiciela, przenosi wirusa. Z kolei komary polegają na węchu, który kieruje swoim przetrwaniem. Idealne dopasowanie – ale i ogromne zagrożenie.

READ  Polycystemia: przyczyny, objawy i leczenie

Gorączka denga: jedno z dziesięciu największych zagrożeń dla zdrowia na świecie

Prawie połowa światowej populacji mieszka na obszarach o wysokim ryzyku zarażenia się gorączką denga. Występuje w tropikalnych i subtropikalnych rejonach Azji, Afryki i Ameryki Łacińskiej. Światowa Organizacja Zdrowia zalicza gorączkę denga do dziesięciu największych zagrożeń dla zdrowia na świecie, ponieważ obszar rozprzestrzeniania się rozszerza się, a zarażanie wzrasta. Istnieją cztery podtypy wirusa. Więc możesz zarazić się cztery razy. Po zakażeniu istnieje dożywotnia odporność. Ale infekcja wcale nie jest nieszkodliwa, ponieważ każda kolejna infekcja zwiększa również ryzyko rozwoju niebezpiecznego przebiegu choroby.

Wirusy dengi uszkadzają układ krwiotwórczy. W przypadku gorączki denga następuje spadek liczby komórek krwi, zwłaszcza płytek krwi, które są ważne dla krzepnięcia krwi. W pierwszej postaci, klasycznej dengi, u osób cierpiących na objawy grypopodobne pojawiają się wysypki. Gorączka zwykle leczy się bez konsekwencji. Drugą postacią jest gorączka krwotoczna denga (DHF), która w skrajnych przypadkach może prowadzić do zespołu wstrząsu denga (DSS). Nieleczone DHF i DSS są często śmiertelne. Szczególnie zagrożone są dzieci.

Chociaż istnieje szczepionka Dengvaxia na dengę, zaleca się ją tylko z zastrzeżeniami, ponieważ może pogorszyć chorobę. W 2017 roku kampania szczepień na Filipinach musiała zostać wstrzymana z powodu poważnych komplikacji i zgonów. Nowa szczepionka znajduje się w fazie 3 próbnej i jest testowana.

Znajdź inne sposoby na przeciwdziałanie przyjaznemu zapachowi komarów

Dlatego, aby w inny sposób powstrzymać rozprzestrzenianie się dengi, pomocne byłoby, gdyby nosiciele wirusa nie wyczuwali kuszącego zapachu komarów. Jak można zapobiec produkcji acetofenonu?

„Spożywanie izotretynoiny w diecie zwierząt zakażonych flawiwirusem zmniejszyło ulatnianie się acetofenonu poprzez odtworzenie rezydujących bakterii komensalnych (które często żyją w nieszkodliwej symbiozie z gospodarzem) na skórze gospodarza” – mówi Cheng. Kolejnym krokiem naukowców jest przetestowanie wpływu leczenia izotretynoiną u ludzi na zmniejszenie aktywności komarów powodowanej przez acetofenon. Mogłoby to być podejście do ograniczenia rozprzestrzeniania się dengi i Zika.

Poważne skutki uboczne: potrzebne są dalsze badania

Oczywiście nie zostało to jeszcze dokładnie zbadane, ponieważ chociaż izotretynoina jest lekiem stosowanym od wielu lat w leczeniu ciężkiego trądziku, jest to również lek na receptę z długą listą potencjalnie poważnych skutków ubocznych. Zwłaszcza kobiety w wieku rozrodczym powinny go przyjmować tylko wtedy, gdy jednocześnie stosują antykoncepcję, ponieważ istnieje bardzo duże ryzyko, że lek spowoduje poważne wady wrodzone u płodu. Ponadto leczenie izotretynoiną jest tymczasowe, ale należy na stałe uniemożliwić komarom gryzienie ludzi. Trzeba więc przeprowadzić trochę badań w kraju, zanim będzie można w ten sposób zapobiec rozprzestrzenianiu się gorączki denga.

Continue Reading

Trending