Connect with us

Top News

Zagrożona wolność prasy polskiej – polityka

Published

on

To było lekkie westchnienie ulgi, gdy 9 września większość polskiego Senatu zagłosowała przeciwko kontrowersyjnej ustawie o radiofonii i telewizji wprowadzonej przez rząd PIS. Sprzeciw Polski wobec dominacji w Senacie wysłał ważny sygnał przeciwko rządzącemu Narodowemu Stronnictwu Ludowemu. W lipcu ten ostatni uchwalił nowelizację, która zmusiłaby amerykańskich właścicieli nadawcy telewizyjnego TVN 24 do sprzedaży ich kontrolnej większości wraz ze zmianami w prawie. TVN24 to wiodący polski kanał informacyjny, najważniejsze niezależne ogólnopolskie źródło informacji. Rząd chce go pod swoją kontrolą, tak jak zrobił to w przeszłości z państwową telewizją i regionalną grupą prasową Polska Press, niedawno przejętym przez państwowy Arlan.

Stacja jest własnością US Group Discovery. Sekretarz stanu USA Anthony Blingen nazywa to ustawą TVN, która jest otwarta dla właścicieli spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego Większościowy udział w polskich stacjach radiowych lub telewizyjnych jest ograniczony, został ostro skrytykowany. W polskim Senacie służby prawne i inni eksperci prawni stwierdzili, że polska konstytucja od lat 90. narusza wiele aspektów traktatu UE i polsko-amerykańskiej umowy handlowej. Senatorowie odrzucili projekt stosunkiem głosów 53 do 100.

Ale lider PiS Jarosław Kaczyński się tego trzyma. „Jesteśmy głęboko przekonani, że prawo medialne jest niezbędne” – powiedział w zeszłym tygodniu. Pomimo ostrzeżeń byłych dyplomatów i członków opozycji przed głównymi środkami zaradczymi Waszyngtonu, jest równie surowy w kwestii prawa nadawczego, jak i spiera się z UE w sprawie zniesienia polskiego prawa.

Europejski Trybunał Sprawiedliwości (ETS) w poniedziałek przyznał Polsce 500 tys. euro dziennie. Rekordowa grzywna za niewstrzymanie wydobycia węgla brunatnego w polarnej kopalni odkrywkowej zgodnie z nakazem z maja – naruszając tym samym unijne prawo. Premier Polski Mathews Moraviki powtórzył, że biegun jest otwarty. Komisja Europejska wystąpiła do ETS o kolejne kary, ponieważ Warszawa ignoruje praworządność, np. nakazuje natychmiastowe rozwiązanie nielegalnego organu dyscyplinarnego, który wielokrotnie podejmował działania przeciwko niezależnym sędziom.

READ  Niemcy odwołują osiem kobiet podejrzanych o bycie IS z Syrii

„Media muszą służyć władcom”

Wręcz przeciwnie, nie ma jeszcze śladu, by to zostało wydane. Na wniosek głowy państwa znajdujący się pod kontrolą polityczną Trybunał Konstytucyjny ma orzec niekonstytucyjność artykułów traktatów UE, które nie mają zastosowania do Polski, ze względu na obowiązek przestrzegania praworządności. Szansę ma też ustawa o TVN: po głosowaniu w Senacie trafia do Sejmu, pierwszego parlamentu, który zwykłą większością głosów pokona Senat. Kaczyński prawdopodobnie spróbuje w tym tygodniu.

Ekspert ds. mediów John Dvok widzi trzy powody takiego podejścia Kachchiaskiego. „Joe Biden siedzi teraz w Białym Domu, a Kaczyński nie spodziewał się po nim niczego takiego jak Donald Trump. W dodatku od pięciu lat rządzi PIS. Nie zmienił tego nawet nowy, ogromny plan wydatków. Ale reelekcja odbędzie się jesienią 2023 roku. Zdaniem Kachchiaskiego media nie mają na celu kreowania demokratycznej opinii, wręcz przeciwnie Aby służyć władcom. “

Dvoக்k przez wiele lat był także przewodniczącym Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, organu konstytucyjnego, który mianował przewodniczącego Telewizji Publicznej DVB. Ale pod koniec 2015 roku The Zgromadzenie jest niezgodne z konstytucją. Nowy szef DVB Jacek Kurski, który okrzyknął się „Bull Terrierem Kazyoskiego”, natychmiast przekształcił nadajnik w „kanał propagandowy z odkrytą rzeczywistością”, jak mówi Dvorak. “Kachchiaski uważa, że ​​jeśli teraz będzie kontrolował TVN24, nie będzie już mógł mówić o całej korupcji w rządzie czy konfliktach z UE. Ma nadzieję, że uda mu się przekonać ludzi do swojej wersji rzeczywistości.”

Na razie nie wiadomo, co zrobi po opuszczeniu stanowiska. Powołany przez PIS prezydent Andrzej Duda zapowiedział weto, jeśli nowelizacja pozostanie w mocy. Duda jednak ostatecznie nie zablokował nielegalnej ustawy przed rządem PiS, ale był zadowolony ze zmian składu.

READ  NWZA potępia Polskę: Sędzia konstytucyjny mianowany nieregularnie

Przeciw telewizji – Rada Radiofonii i Telewizji działa lojalnie wobec rządu

Ale prawo przeciwko TVN24 to nie jedyna dźwignia. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji powinna była udzielić nadawcy przedłużenia koncesji, która wygasła w piątek. – Jest do tego prawnie zobowiązany – powiedział Dvorak. Tak się jednak nie stało. Czas pokaże, czy zostanie on zatwierdzony po posiedzeniu Rady zaplanowanym na ten wtorek.

Na wszelki wypadek właściciele TVN24 złożyli wniosek i otrzymali w sierpniu ogólnounijną koncesję na nadawanie w Holandii. Ale nadawca powiedział, że to nie rozwiąże problemu prawnie wymuszonej sprzedaży. W związku z tym wciąż trwają spekulacje, że stacja, która zatrudnia setki pracowników, straci swoją bazę w Polsce z powodu rzekomego łamania przepisów.

Jak Rada Radiofonii i Telewizji zaszkodzi stacji wskazywano już w sierpniu. Na żywo TVN24 wywołała gwałtowną krytykę polityka opozycyjnego Wadisowa Frasniyuka. Fresini skarżył się, że żołnierze, którzy przetrzymywali uchodźców na granicy polsko-białoruskiej „nie służyli państwu polskiemu”. – Żołnierze tak się nie zachowują. Po prostu bzdury. To nie jest ludzkie zachowanie, to jest antypolskie zachowanie – powiedział ochoczo. W rezultacie do Rady Radiofonii i Telewizji wpłynęło 25 rzekomych skarg od osób prywatnych.

Możliwe są też inne metody: w 2018 r., po raporcie ze śledztwa w sprawie polskich neonazistów, prokurator i służby specjalne podjęły zarzuty wobec TVN24 Mówi się, że to propaganda narodowego socjalizmu Wcześniej w 2017 r. rada nałożyła na nadawcę karę – która później została cofnięta – z wielomilionową grzywną. Przeciwnicy podjęli działania po wygranych wyborach PiS pod koniec 2015 roku. Nominowany autor obecnej ustawy o TVN, ówczesny poseł PIS Macy’s Evirsky, radził amerykańskim właścicielom, aby powiadomili swojego nadawcę.Wstyd dla jednej trzeciej społeczności ”. Być może. Swirsky miał już na myśli kolejne kroki: „masową sprawę”.

READ  Polska: Kryzys prawicowej koalicji rządowej
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top News

Wszystko jest w porządku: premier RP przed Parlamentem UE – polityka

Published

on

© AFP

Korona orzechowa

Polski premier Morawicz staje w obliczu konfrontacji z parlamentem UE. Musi być przygotowany na wymianę ciężkich ciosów.

Matthias jest poza kwestią Moraviki. Polski premier będzie rozmawiał o praworządności w swoim kraju z parlamentarzystami UE w Strasburgu we wtorek.

Ponieważ parlamentarzyści w tych dniach ponownie wywierają na Polskę coraz większą presję, szef rządu musi być przygotowany na zadanie dotkliwego ciosu. Większość sądownictwa parlamentarnego zagłosowała za przyjęciem przez Komisję Europejską ostrego stanowiska wobec kraju.

Tłem kontrowersji jest orzeczenie polskiego Trybunału Konstytucyjnego. 7 października uznał, że niektóre części prawa unijnego są niezgodne z polską konstytucją. Orzeczenie kwestionuje kamień węgielny europejskiej wspólnoty prawniczej, która wywołała silny sprzeciw w Brukseli.

Polski konserwatywny rząd PiS od lat przeprowadza restrukturyzację polskiego sądownictwa. W wyniku reform Komisja Europejska wszczęła już szereg spraw o naruszenie przeciwko Warszawie i złożyła pozew w Europejskim Trybunale.

[Wenn Sie die wichtigsten Nachrichten aus Berlin, Deutschland und der Welt live auf Ihr Handy haben wollen, empfehlen wir Ihnen unsere runderneuerte App, die Sie hier für Apple- und Android-Geräte herunterladen können.]

Większość eurodeputowanych w Parlamencie Europejskim krytycznie odnosi się do tego, że polskie prawo zapewnia swego rodzaju darmową przepustkę do rządów prawa i możliwość pożegnania się ze wspólnie uzgodnionymi przepisami europejskimi. W wyniku orzeczenia Polska ma obie nogi poza europejskim systemem prawnym. W takim przypadku byłoby niesprawiedliwe, aby polski rząd płacił europejskie pieniądze” – powiedziała Katrina Barley (SPD), niemiecka eurodeputowana. „Przewodnicząca komisji Ursula van der Leyen musi wreszcie zainicjować stosowne naruszenia wobec Polski i posłużyć się rządami prawa”.

Recenzja Konserwatywnej EPP

Podobne żądania płyną ze strony konserwatywnej grupy EPL. Mechanizm ten funkcjonuje od początku roku i pozwala odbiorcy ograniczyć lub opóźnić wypłatę środków z funduszy unijnych, jeśli w kraju nie ma zastosowania praworządność.

READ  Czego Ukryta Bruksela może nauczyć Polskę?

[Behalten Sie den Überblick: Jeden Morgen ab 6 Uhr berichten Chefredakteur Lorenz Maroldt und sein Team im Tagesspiegel-Newsletter Checkpoint das Aktuellste und Wichtigste aus Berlin. Jetzt kostenlos anmelden: checkpoint.tagesspiegel.de]

Prezydent Angela Merkel wypowiedziała się ze zdziwieniem, biorąc pod uwagę silną presję ze strony parlamentu UE, aby podjąć zdecydowane działania przeciwko Polsce. Wezwał Komisję Europejską do powstrzymania się na razie od stosowania nowych przepisów prawnych, pomimo rosnącej presji społecznej.

Jej zdaniem można poczekać na wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS) w sprawie polityka Sistu, Węgier i Polski. „Mamy duże problemy, ale radzę rozwiązać je w dialogu i znaleźć kompromisy” – powiedziała Merkel.

[Mehr aus der Hauptstadt. Mehr aus der Region. Mehr zu Politik und Gesellschaft. Und mehr Nützliches für Sie. Das gibt’s jetzt mit Tagesspiegel Plus. Jetzt 30 Tage kostenlos testen]

W przeciwieństwie do Angeli Merkel większość parlamentarzystów UE nie chce czekać na orzeczenie sądu luksemburskiego, którego można się spodziewać dopiero za kilka miesięcy. Boją się bardzo szybko opuścić kosmitę. Powód: Warszawa z niecierpliwością czeka na pomoc koronową, którą UE blokuje. W grę wchodzi dużo pieniędzy. Polska otrzyma dotację w wysokości 28 mld euro i pożyczkę w wysokości 34 mld euro.

Polska nadal jest “lojalnym członkiem UE” – obiecał w poniedziałek premier Moravici w liście otwartym do Komisji Europejskiej, Rady i Parlamentu Europejskiego. Ostrzegł jednak, że związek nie będzie wkrótce federacją niepodległych państw, ale instytucją kierowaną przez firmy, które będą unikać „wszelkiej demokratycznej kontroli”.

Continue Reading

Top News

Granica polsko-białoruska: „Błagaliśmy z obu stron”

Published

on

Stan: 18.10.2021 11:33

Polska chce zbudować ogrodzenie na granicy z Białorusią. 31 migrantów utknęło na granicy – na dwa miesiące. Boją się, że już nigdy nie opuszczą tej strefy żywi.

Isabel Sayani, Bamdat Esmeili i Olaf Bok

Przez siedem tygodni na granicy polsko-białoruskiej utknęło 26 mężczyzn i pięć kobiet. Ponieważ Polska ogłosiła cały obszar przygraniczny jako wyjątek, agencje pomocowe nie mają do nich dostępu, a dziennikarze nie mają stamtąd wstępu. „Błagaliśmy obie strony o pomoc, inaczej byśmy zginęli” – powiedział w rozmowie telefonicznej mężczyzna z Afganistanu.

W ostatnich tygodniach wzrosła liczba nielegalnych przekroczeń na tej zewnętrznej granicy UE. W miniony weekend w ciągu 24 godzin było 700 osób. Polski parlament zatwierdził teraz rządowy plan budowy ogrodzenia granicznego wzdłuż całej granicy Białorusi.

– Możesz to zrobić, to twój kraj – mówi jeden z zatrzymanych z Afganistanu. „Ale to niezgodne z prawem i przeciwko ludzkości, gdy trzymają nas za tym ogrodzeniem. Nie dali nam nic do jedzenia ani picia od dwóch miesięcy”. Białoruska straż graniczna nie zostawiła ludzi i nie wpuściła Polaków do kraju, choć twierdzą, że już pozwolono im składać wnioski o azyl.

„Trzy osoby siedzą na zewnątrz, dwie osoby śpią”

Wszyscy są słabi, Masood powiedział przez telefon: „Kiedy wezwaliśmy pomoc, nikt nas nie prosił. Było bardzo zimno. Nie wiedzieliśmy, co robić”. Ma przeziębienia i siniaki, które można usłyszeć.

Mówi, że wokół nich zbudowano ogrodzenie o wysokości od dwóch do trzech metrów. Uwięzieni ludzie będą mieli w sumie siedem namiotów, każdy z miejscem dla dwóch osób. — Ale nie są przyjazne zimą i nie są przeznaczone dla uchodźców. Podzielimy się z pięcioma. Trzech siedzi na zewnątrz, dwóch śpi, a potem zmieniamy się. Temperatury spadają, a zimno coraz bardziej zagraża ludziom.

READ  Niemcy odwołują osiem kobiet podejrzanych o bycie IS z Syrii

Masood mówi, że Afgańczycy z Białorusi mogli przynieść im ciepłe ubrania tylko raz. Jednej osobie udało się uciec z powrotem na Białoruś z granicy. Teraz obawia się deportacji do Afganistanu.

Bez pomocy humanitarnej, tylko ogrodzenie

Już kilka tygodni temu sytuacja unieruchomionych ludzi była napięta – od tego czasu nic się nie poprawiło: „Białoruscy żołnierze bronią nas i przysyłają nam własny chleb: trzy bochenki dziennie. Dzielimy się nimi” Masood. „Możesz dowiedzieć się, jak jest niski”. Z paczki 500 gramów pszenicy zrobili zupę, co dałoby im trzydzieści jeden.

W związku z napiętą sytuacją na granicy z Białorusią polski rząd chce teraz postawić „solidną barierę”. Projekt o wartości 366 mln euro zatwierdziła już pierwsza izba parlamentu. Żołnierze zbudowali już 2,50-metrowe ogrodzenie o długości około 90 km, które zostało rozbudowane, a później zastąpione systemem umocnień z systemem inwigilacji – polska opozycja nazywa to „murem”.

Minister obrony Marius Blascock napisał w weekend na Twitterze: „Bez dobrej współpracy między ogrodzeniem a żołnierzami i strażą graniczną będziemy mieli kryzys migracyjny jak w 2015 roku”.

“Zabierz nas gdziekolwiek”

Rzecznik komisji powiedział, że UE nie sfinansuje budowy ogrodzenia. Najwyraźniej jednak pogarszająca się sytuacja w Brukseli jest dobrze znana. Afgańczyk, głos z ogrodzonego terenu na granicy, jest uprzejmy. Mówi, że nie rozumieją sporu między dwoma krajami, Polską i Białorusią. „Prosimy ich, aby rozwiązali swoje problemy politycznie. Uniknęliśmy wojny. To nie nasza wina”.

Zapytany, co było ważne do powiedzenia, niechętnie odpowiedział: „Ktoś słyszy nasz głos. System pomocy. To nieważne. Możemy umrzeć z zimna, a nie z głodu. Zabierz nas gdzieś. Najważniejsze, że jesteśmy zależni od życia ”.

Continue Reading

Top News

Mabrid Ilner (rozmowa ZDF): Kontrowersje dotyczące korony! Lifers and Virologist Store Storm Lotterback

Published

on

Powrót do normalności po koronie wciąż trwa. Mabrid Ilner poprosiła o wyjaśnienia – Carl Lotterbach jest pod presją.

Mabrid Ilner Poświęca się starej wiecznej koronie w swoim tekście ZDF. “Zaszczepione, przetestowane, denerwujące – odważysz się być bardziej niezależnym?” Sędzia zadaje pytanie z kreatywnym wyjaśnieniem 3G. Preferowana jest modna komunikacja: „Spojrzenie tam i z powrotem bez gniewu!” Wstęp Ilner rymował swoją wiarygodność.

Wizja reprezentantów stanowisk jest jasno określona, ​​a sędzia rozbija obozy po prawej i lewej stronie okrągłego stołu. Pod koniec serialu aktor John Joseph Lifers zadaje wielkie pytanie: „Jak ogólnie chcemy żyć?” Dodał: „Jakiego rodzaju zarządzania ryzykiem potrzebujemy w przyszłości? 100 procent bezpieczeństwa? Zero, nic więcej? “

Ale pierwszy Ellener podchodzi do tematu w sposób pragmatyczny i dziennikarski, pytając, jak pięć procent zaszczepionych – „trzy miliony ludzi” – może wymknąć się spod radaru Instytutu Roberta Kocha (RKI).

Lateraback krytykuje kontakt z koroną podczas szczepienia

Carl Lauterbach wyjaśnia: „Za dużo udokumentowaliśmy w ośrodkach szczepień, a bardzo mało u lekarzy w prywatnej praktyce”, mówi lekarz, który również podawał szczepionkę koronową.

Ponadto od miesięcy można było wiedzieć, że liczby nie mogą być dokładne. Ilner zastanawiał się: „Więc dlaczego się z nim nie skontaktowano? Należy więc o tym wcześniej poinformować. I otwiera się o tym, kogo mówi “ty” …

Wirusolog Klaus Stahr widzi błąd gdzie indziej: „W Niemczech jest ziemia pozbawiona danych!” Były członek WHO przedstawia graficznie swoją krytykę strukturalną: „Mogę w każdej chwili odczytać cenę paliwa na każdej stacji benzynowej, ale tak naprawdę nie potrafię określić, ile osób jest zaszczepionych.” Zobacz, że nic nie ma.

“Mabrid Ilner” – Ci goście dyskutowali:

  • Carl Lotterbach (SPD) – Członek Bundestagu
  • John Joseph Lifers – Obsada, # allmalneschichtmachen # wszystkie zapieczętowane
  • Nauczyciel Yute – Prezes Stowarzyszenia Lekarzy Publicznej Służby Zdrowia (BVÖGD)
  • Sklep ze szkłem – Wirusolog, epidemiolog, immunolog
READ  Czego Ukryta Bruksela może nauczyć Polskę?

Lifers stara się wyjść z tej sytuacji pozytywnie: „Widzę, że 85 procent dorosłych Niemców zostało zaszczepionych”.

Carl Lotterbach – nielubiany przez Lifers i kilkakrotnie publicznie krytykowany – początkowo tłumi entuzjazm gwiazdy „Tatarda”. Wymagania dotyczące końca i masek dla 3G nie są w żaden sposób dyskusyjne: „Możemy teraz zdjąć nasze maski w sklepach i powiedzieć, że nie możemy już kontrolować 3G”.

Nagłówek Corony w „Ilnerze”: „Każdy chory to jeden”? Lifers myśli, że to “szalone”

Ute Teichert popiera polityka SPD. Według T-shirta, jako lekarz, jej praca polega w zasadzie na robieniu wszystkiego, co może, aby chronić ludzi przed chorobami. Woła z podnieceniem: „Każdy, kto jest chory i wymaga leczenia, to więcej niż jedna osoba!” Ratownicy reagują ze zdziwieniem: „Jeśli powiemy teraz: każdy chory jest jeden… to: wow!” Ludzie zawsze będą umierać z powodu chorób, ale jeśli każda śmierć jest oceniana jako „więcej niż jedna”, „to szaleństwo!” Lifers powiedział, a Lotterbach śmieje się z jego ogłoszenia.

Mabrid Ilner chce być bardziej precyzyjny: jeśli wszystko pójdzie dobrze, dlaczego nie „Dzień Niepodległości”? Dlaczego warto realizować 3G? Lauterbach pyta ją wprost: „Dlaczego nie obowiązkowe szczepienie?” Lauterbach mówi, że przymusowa szczepionka zostanie wykorzystana przez tę partię i „inne prawicowe grupy”, aby „poruszyć ludzi” na drodze ludu. Ostrzega: „Nie chcemy pracować z tymi grupami, wprowadzając obowiązek szczepień!”

Teraz wirusolog Stohar chce się dowiedzieć od Lotterback: „Jak możemy wrócić do normalności? Gdzie jest punkt graniczny? Ale loteria jest nadal wdzięczna za odpowiedź. Zamiast tego wybucha kontrowersje wokół długiej zatoki u dzieci.

Ratownicy domagają się więcej pieniędzy dla pielęgniarek – dr Tichard potwierdza: „Są zużyte”

Lauterbach maluje diabła na ścianie: „Do czasu otwarcia powinniśmy spodziewać się epidemii u naszych dzieci”. Sklep oskarżony o polityczny charakter zamiast wyjaśniania rzeczy, które budziły strach. Ale loteria nie spadła. „Nie znam żadnego naukowca, który mógłby zagwarantować, że za pięć lat dzieci z wolem nie będą się skarżyć”. Stahr odpowiada: „Nikt nie może powiedzieć, że nie zostaniemy zaatakowani, jeśli stąd wyjdziemy. Cegła spada po głowie”.

READ  Polska: Kryzys prawicowej koalicji rządowej

W końcu Lifers ponownie łamie soczewkę dla personelu pielęgniarskiego i domaga się dalszych pochwał. „Nie tylko oklaskami, ale także pieniędzmi!” Powiedział aktor. Teachard potwierdza: „Ludzie są zmęczeni!”.

Koniec prelekcji „Mabrid Ilner”

Niestety w „Maybrid Ilner” nie udzielono odpowiedzi na ważne pytania dotyczące wyników strategii wyjścia i potrzeby założenia maski. Kwestiami motywującymi na sali były względy zapewnianych poziomów ochrony i zakresu, w jakim strach można wykorzystać do osiągnięcia celów politycznych.

Continue Reading

Trending