Connect with us

science

Z jej pakietem pomocy sygnalizacja świetlna wpadła w wiele pułapek

Published

on

Artykuł gościnny: Ekonomiści behawioralni: Dzięki pakietowi pomocy sygnalizacja świetlna wpadła w wiele pułapek

Ze względu na wysoką inflację rząd federalny zdecydował się na podjęcie działań na dużą skalę – dla firm i prywatnych gospodarstw domowych. Zrozumiałe jest, że przy tak szybkiej reakcji w trudnej sytuacji nie wszystko idzie optymalnie, ale warto przyjrzeć się działaniom bliżej, bo to też pokazuje, jak czynniki psychologiczne, szczególnie w Niemczech, często prowadzą do źle ukierunkowanych polityk .

Za linki na tej stronie FOCUS Online może otrzymać prowizję od sprzedawcy, na przykład z wyraźny. Więcej informacji

Albo nie aura A teraz wojna na Ukrainie – niemiecka gospodarka i wielu obywateli jęczy z powodu finansowych konsekwencji tego podwójnego wariata. Rosną ceny gazu ziemnego, oleju opałowego i benzyny, podobnie jak ceny pszenicy i innych artykułów spożywczych. W rezultacie inflacja rośnie do bezprecedensowego poziomu.

Rząd federalny zdecydował się na podjęcie działań na dużą skalę – dla firm i prywatnych gospodarstw domowych. Zrozumiałe jest, że przy tak szybkiej reakcji w trudnej sytuacji nie wszystko idzie optymalnie, ale warto przyjrzeć się działaniom bliżej, bo to też pokazuje, jak czynniki psychologiczne, szczególnie w Niemczech, często prowadzą do źle ukierunkowanych polityk .

Dla firm znaczenie ma „zbyt duże, by upaść”

Przyjrzyjmy się najpierw pakietowi pomocy dla firm. Z ekonomicznego punktu widzenia z pewnością sensowna byłaby pomoc firmom w sytuacji kryzysowej, gdyby nie można było uchronić się przed kryzysem, na przykład dlatego, że nikt nie spodziewał się kryzysu, lub gdyby podstawowe obszary gospodarki mogły wpaść w tarapaty w jakimś innym sposób („większy” niż nieudany”).

O ekspertach

Dr Mei Wang jest profesorem ekonomii behawioralnej w WHU – Otto Beisheim School of Management, jednej z wiodących niemieckich szkół biznesu.

Dr Mark Oliver Rieger jest niemieckim matematykiem i profesorem finansów. Od 2010 roku jest profesorem bankowości i finansów na Uniwersytecie w Trewirze.

Rząd posługuje się argumentem „zbyt dużej porażki” w odniesieniu do krótkoterminowych linii kredytowych KfW Oferta dla firm energetycznych. Możesz to zrozumieć z ekonomicznego punktu widzenia. W dalszych działaniach jednak rolę odgrywa nieoczekiwany argument kryzysowy – ale czy rzeczywiście wytrzymuje próbę?

Firmy korzystają z pomocy publicznej

Gwałtowny wzrost cen niektórych towarów nie był bynajmniej wyjątkowy, ponieważ firmy nie miały zabezpieczać się przed takimi wahaniami cen. Na przykład w latach 2007/2008 miały miejsce podobne skoki cen. Jeśli państwo pomaga w takich sytuacjach, firmy są zachęcane do mniejszego zarządzania ryzykiem w przyszłości i wolą wykorzystać utrzymywane w ten sposób rezerwy gdzie indziej, np. do osiągania większych zysków. Nie musisz być socjalistą, żeby myśleć, że to źle.

Ponadto odpowiednie środki pomocy są przeznaczone wyłącznie dla przedsiębiorstw z sektorów energochłonnych i energochłonnych, a niektóre z nich koncentrują się na bardzo konkretnych sektorach, w szczególności w przemyśle chemicznym, szklarskim i stalowym. Konkretnie oznacza to, że państwo decyduje, które obszary są szczególnie dotknięte. Oczywiście nie zawsze tak będzie.

Oznacza to jednak również, że niektóre sektory chronione przez państwo mają mniejszą presję na dostosowanie się niż inne: znalezienie sposobów na oszczędzanie gazu dla firmy z tych sektorów przyniesie efekt przeciwny do zamierzonego, na przykład w porównaniu z firmami z innych sektorów. Może to oznaczać, że oszczędności nie są zapisywane tam, gdzie jest to łatwiejsze, ale tam, gdzie państwo pomaga mniej.

Jednorazowe płatności nie są skuteczne – ale częściowo ponosimy za to odpowiedzialność

Jednak bardziej problematyczne niż środki wsparcia dla przedsiębiorstw są te, które mają na celu odciążenie obywateli: tutaj może wejść do gry przysłowiowe nawadnianie. Pracownicy i dzieci otrzymują jednorazową stałą kwotę, aby zrekompensować wzrost kosztów ogrzewania. Jest więc jasne, że tylko niewielka jego część faktycznie dociera do miejsca, w którym ma to sens – to znaczy do tych, którzy w innym przypadku musieliby zamrozić.

Twoje codzienne życie składa się tylko z oszczędzania?

Inflacja w Niemczech jest wyższa niż od 40 lat. Więc FOCUS Online pyta: Twoje codzienne życie to tylko oszczędności? Naprawdę musisz wydawać każdy grosz i ciągle szukać sposobów na zarabianie na życie? Chcemy opowiedzieć Twoją historię. Napisz do nas na [email protected] Opisz nas w a E-mail Opisz krótko swoją sytuację, a także napisz do nas, kiedy będziemy mogli skontaktować się z Tobą telefonicznie w ciągu najbliższych dni. Wielkie dzięki!

Bądźmy szczerzy: zdecydowana większość obywateli odczuje ból związany ze wzrostem kosztów, ale nie ucierpi w rezultacie. Chętnie przyjmowany jest prezent od państwa w wysokości 300 euro (+100 euro na dziecko), ale nie służy on zapobieganiu prawdziwemu cierpieniu.

Politycy oczywiście nie są tak głupi, jak ludzie lubią być filmowani. Dlaczego więc rozdzielają pieniądze w źle ukierunkowany sposób? I tu pojawia się psychologia: załóżmy, że rząd wypłaca stały dodatek na ogrzewanie tylko tym, którzy tego potrzebują. Ale kto jest „potrzebujący”, nie można dokładnie określić. Zawsze jest ktoś, kto nie dostaje oferty, ale potrzebuje jej trochę bardziej niż ktoś inny, kto ją dostaje.

Na podstawie takich indywidualnych przykładów można by wtedy określić środek jako „niesprawiedliwy”. W naszym społeczeństwie, gdzie sprawiedliwość jest często rozumiana jako indywidualna sprawiedliwość i równość, byłoby to fatalne dla polityków. My, jako obywatele, jesteśmy również częściowo winni, jeśli politycy unikają tego problemu i wolą rozdawać pieniądze za pomocą konewki.

Pułapki psychologiczne, aby pomóc

Kolejna pułapka psychologiczna czeka, gdy podatek energetyczny zostanie obniżony: ogromna obniżka podatków w wysokości 29,55 centów/litr w dużej mierze zrekompensuje poprzedni wzrost cen benzyny o około 30 centów/litr spowodowany wojną na Ukrainie. To w dużej mierze eliminuje obecną zachętę do oszczędzania paliwa. To jest problem, bo oczywiście byłoby lepiej dla nas wszystkich, gdyby konsumpcja spadła.

(Reklama)

Przeglądaj kanapę W Rosji: Jak prawie tak bardzo zrozumiałam Putina

Jednak wycofanie się z tego środka będzie trudniejsze: podwyżka podatku energetycznego, która następnie doprowadzi do skoku cen benzyny, stanie się zupełnie niepopularna. Z psychologii wiemy, że ludzie postrzegają straty jako znacznie silniejsze niż zyski. Politykom nie będzie więc łatwo ponownie zakończyć ten środek.

Transport publiczny jest zatłoczony: można zmarnować bilet o wartości 9 euro

Zniżka na transport publiczny jako alternatywa dla samochodu wydaje się być wyjściem, czyż nie ma biletu 9 euro? Niestety bilet 9 euro jest też typowym przykładem dobrodusznego działania rządu, którego efekty są nieco wątpliwe: ci, którzy i tak korzystają z komunikacji miejskiej, po prostu oszczędzają i częściej korzystają z pociągu na podróż A może więcej autobusów zamiast jeździć na rowerze. Jeśli nie korzystasz z transportu publicznego, ponieważ nie ma dla Ciebie wygodnego transportu, nie będziesz w stanie tego zmienić, nawet jeśli autobus i pociąg nagle staną się prawie bezpłatne.

Spowoduje to jedynie mniejszą liczbę podróży samochodem dla tych, którzy wcześniej unikali transportu publicznego ze względu na koszty. Ponieważ jednak oferta nie jest rozszerzana jednocześnie, w najgorszym przypadku pierwsze doświadczenia z autobusami i pociągami są negatywne: jeśli są one całkowicie zatłoczone dzięki niskim cenom.

Ostatecznie pod koniec trzech miesięcy cena wzrasta do poprzedniego poziomu, co jest wyraźnie odbierane jako strata. Najważniejsze jest to, że bardziej umiarkowana, ale trwała redukcja kosztów i więcej pieniędzy na rozwój transportu publicznego z pewnością byłaby lepszą alternatywą. Ale będzie nudniej i mniej popularnie.

Wniosek: Nie wszystko, co na pierwszy rzut oka wygląda dobrze, jest też dobrze przemyślane

Krótko mówiąc: nie wszystko, co na pierwszy rzut oka wygląda dobrze, jest też dobrze przemyślane. Wiele nowoczesnych pakietów pomocy jest zgodnych z zasadą konewek: pieniądze są wydawane, ale niekoniecznie trafiają tam, gdzie są faktycznie potrzebne.

Psychologia często odgrywa tu kluczową rolę, bo ostatecznie my, elektorat, jesteśmy tylko ludźmi i nie cenimy racjonalnie każdego działania. Politycy tego oczekują i tylko wysokiej jakości media mogą pomóc przezwyciężyć tę sytuację, wskazując na problematyczne aspekty pozornie atrakcyjnych działań rządu.

Inni czytelnicy są również zainteresowani:

Aldi, Lidl, Neto: Jak dyskontowanie korzysta teraz z turboinflacji

science

Berlin zatonie? Meteorolog profesor Latif doradza w przypadku burzy

Published

on

Niemieckie Biuro Met ostrzega przed złą pogodą w Niemczech – a prognostycy apelują o ostrożność.

„To zbieg okoliczności, że burza zbliża się teraz do nas. Meteorolog i badacz klimatu, profesor dr Mujib Latif z Centrum Badań Oceanicznych im. „

Ponieważ zmiana klimatu nie jest jedynym czynnikiem prowadzącym do burz, według meteorologa zawsze należy brać pod uwagę sumę wszystkich zdarzeń, tj. patrzeć na długie okresy czasu. To, że sytuacja w Berlinie i Brandenburgii jest dziś być może mniej niebezpieczna niż w zachodnich Niemczech, wynika ze specyficznej pogody.

„W przeszłości doświadczyłem poważnych powodzi w Niemczech Wschodnich, kiedy myślę o powodziach na Odrze i Łabie. Charakterystyki regionalne odgrywają bardzo ważną rolę. Na przykład doliny rzeczne są szczególnie narażone. Ogólnie można powiedzieć, że prawdopodobieństwo ulewnych deszczów wzrasta Wszędzie w Niemczech, a wraz z nimi wzrasta również ryzyko powodzi.

Nowa normalna?

Przyczyna burzy pozostaje taka sama: masy ciepłego powietrza spotykają się z masami zimnego powietrza i mogą wystąpić gwałtowne burze i ulewne deszcze. Cieplejszy, ulewny deszcz. Profesor Latif nie chce jednak podkreślać, że gwałtowne burze są teraz dla nas czymś normalnym.

Oczywiście burze są nadal rzadkie. To nie jest tak, że zdarza się to codziennie. Prawdopodobieństwo ich wystąpienia znacznie wzrosło i obecnie występują częściej. Możliwość katastrofy powodziowej takiej jak 2021 w zachodnich i południowych Niemczech była sto lat temu. Teraz coś takiego będzie się działo może co dziesięć lat. I tak, według meteorologów każda burza niesie ze sobą śmiertelne niebezpieczeństwo.

„Błyskawicom, silnym wiatrom, ulewnym deszczom itp. mogą towarzyszyć burze”. Naukowiec radzi więc: „Lepiej w ogóle nie wychodzić. A jeśli stanie się to zbyt ekstremalne, jak w zeszłym roku, to urzędnicy muszą po prostu odpowiednio szybko ewakuować ludzi”.

zanim król Meteorolog Jörg Kachelmann wskazuje, że w Berlinie mogą istnieć obie opcje: może „tylko” padać. Ale według Kachelmanna, w komentarzu dla gazety Berliner Zeitung, prawdopodobne są również prawdziwe burze. „Nie wiesz, silne burze są również prawdopodobne między 18:00 a 12:00. Ale nie wiesz jeszcze, czy Berlin uderzy przypadkiem, czy jego częściami”.

READ  Dlaczego upaść? Dane GPS dostarczają ważnej wskazówki
Continue Reading

science

Nowa metoda rewolucjonizująca diagnostykę nowotworów Towarzystwo Maxa Plancka

Published

on

Głęboka proteomika wizualna zapewnia specyficzne dla komórki, oparte na białkach informacje do analizy raka

Jak rozwija się rak? Jak struktura komórkowa guza zmienia jego złośliwe właściwości? Te pytania są konieczne i trudne do odpowiedzi. Są jednak niezbędne do zrozumienia raka i znalezienia trwałego leczenia. Zespół niemiecko-duński kierowany przez Matthiasa Manna opracował przełomową technologię „Głęboka proteomika wizualna”. Technologia ta dostarcza naukowcom i klinicystom informacji opartych na białkach i pomaga zrozumieć nowotwory poprzez rozwiązywanie poszczególnych typów komórek. Technologia po raz pierwszy pokazuje swój potencjał w zastosowaniu w komórkach nowotworowych.

Białka to niezbędne elementy układanki w przypadku różnych chorób. Są one również określane jako „molekularne konie robocze komórki”. Jego właściwa funkcja determinuje funkcję komórki, a tym samym również funkcję jednostki. Matthias Mann wyjaśnia: „Jeśli coś w naszych komórkach nie działa prawidłowo i jesteśmy chorzy, możesz być pewien, że białka są zaangażowane na różne sposoby. Z tego powodu mapowanie natury białka może pomóc nam odkryć : Dlaczego guz mógł rozwinąć się u konkretnego pacjenta?” Jakie są słabe strony tego guza i jaka metoda leczenia jest korzystna?” wyjaśnia Matthias Mann Instytut Biochemii im. Maxa Plancka Blisko do Monachium i od Centrum Badań nad Białkiem Novo Nordisk na Uniwersytecie Kopenhaskim w Danii.

Zainspirowany tymi pytaniami, multidyscyplinarny zespół badawczy kierowany przez Matthiasa Manna opracował nową i innowacyjną metodę. W badaniu wizualne cechy guza są określane przy użyciu technologii głębokiego profilowania w celu analizy białek w grupach nieprawidłowych komórek sąsiadujących z otaczającymi zdrowymi komórkami. Takie podejście może dać naukowcom bezprecedensowy wgląd w raka i pomóc onkologom w tworzeniu ukierunkowanych strategii diagnozowania i leczenia.

Głęboka proteomika optyczna łączy cztery technologie

Deep Optical Proteomics po raz pierwszy łączy zalety czterech różnych technologii w jedną metodologię. Po pierwsze, nowoczesna mikroskopia tworzy mapy tkanek o wysokiej rozdzielczości. Po drugie, algorytmy uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji służą do klasyfikowania komórek na podstawie ich kształtu, rozmiaru lub lokalizacji białka przed zebraniem pojedynczych komórek za pomocą mikrodysekcji laserowej o wysokiej rozdzielczości. Po trzecie, po posortowaniu normalnych lub zróżnicowanych populacji chorych komórek, tysiące białek w tych populacjach komórek jest jednocześnie identyfikowanych za pomocą ultraczułej spektrometrii mas. Po czwarte, złożone analizy bioinformatyczne generują mapy białek, które umożliwiają przestrzenne rozdzielenie białek w wysoce złożonych chorobach, takich jak rak. Te mapy białkowe są cennymi narzędziami dla klinicystów, aby lepiej zrozumieć mechanizmy zdrowia i choroby.

„Nasza nowa koncepcja »głębokiej proteomiki optycznej« może stać się zmianą paradygmatu patologii molekularnej w klinice. Korzystając z tej metody, pobieramy próbkę tkanki z komórkami nowotworowymi i możemy zidentyfikować tysiące białek w bardzo krótkim czasie i przy minimalnym wysiłku. Te analizy proteomiczne ujawniają mechanizmy, które napędzają rozwój. W ten sposób nowe cele terapeutyczne można uzyskać bezpośrednio z pojedynczego odcinka tkanki w biopsji pacjenta” – mówi Andreas Mund, profesor nadzwyczajny w Centrum Badań nad Białkami i członek zespołu kierowanego przez Matthias Mann, który kierował tym rozwojem w Centrum Badań nad Białkiem i Instytucie Biochemii im. Maxa Plancka.

Związek z patologią kliniczną

W badaniu naukowcy byli w stanie zastosować „głębokie białka optyczne” do komórek pacjentów z rakiem ślinowym i rakiem skóry. Lise Mette Rabek Gerderm, Konsultant Konsultant i Profesor Nadzwyczajny Badań Klinicznych na Oddziale Patologii Szpitala Uniwersyteckiego Sealand Roskilde oraz na Wydziale Medycyny Klinicznej Uniwersytetu w Kopenhadze, opisuje: „Ta unikalna metoda łączy analizę struktury tkanek i analizę proteomiczną, która jest istotne dla wybranych komórek.Diagnozowanie klinicznie bardzo złożonego stanu za pomocą analizy Deep Visual Proteomics.

Fabian Coscia, jeden z pierwszych autorów badania opublikowanego w Nature Biotechnology i szef grupy badawczej „Spatial Proteomics” od czerwca 2021 r. Centrum Medycyny Molekularnej im. Maxa Delbrücka w Towarzystwie Helmholtza W Berlinie mówi: „Technologia może być również wykorzystana w podobny sposób do opisania innych typów nowotworów”. Jego celem jest wykorzystanie zarchiwizowanych danych z biobanków do odkrywania nowych punktów ataku dla indywidualnych terapii przeciwnowotworowych, a tym samym form leczenia dostosowanych do potrzeb pacjentów – także w przypadku guzów wcześniej opornych na leczenie.

Nie tylko rak można lepiej zrozumieć przy użyciu głębokich białek wizualnych. Metodologia może być również stosowana do innych chorób. „Możesz na przykład analizować białka neuronów, aby zobaczyć, co dokładnie dzieje się w komórce w przebiegu chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera czy choroba Parkinsona” – kontynuuje Coscia. „Łącząc mikroskopię, sztuczną inteligencję i wysoce czułe białka oparte na spektrometrii mas, opracowaliśmy bardzo skuteczną metodę zrozumienia obwodów molekularnych zdrowych i chorych komórek, która może pomóc klinicystom w identyfikacji celów leków i przyszłej diagnostyce” – wyjaśnia Matthias Mann. .

READ  Omega 3 więcej niż Omega 6 - Ćwiczenia lecznicze
Continue Reading

science

Obiecujące eksperymenty ze szczepionkami koronowymi w aerozolu do nosa

Published

on

Nauki ścisłe żywa szczepionka

Obiecujące eksperymenty ze szczepionkami koronowymi w aerozolu do nosa

spray do nosa spray do nosa

Szczepienie donosowe wytwarza miejscową odporność błony śluzowej

Źródło: Getty Images / ULTRA.F

Możesz posłuchać podcastu WELT tutaj

Aby wyświetlić osadzone treści, wymagana jest odwoływalna zgoda na przesyłanie i przetwarzanie danych osobowych, ponieważ taka zgoda jest wymagana przez dostawców treści osadzonych jako dostawców zewnętrznych [In diesem Zusammenhang können auch Nutzungsprofile (u.a. auf Basis von Cookie-IDs) gebildet und angereichert werden, auch außerhalb des EWR]. Ustawiając przełącznik w pozycji ON, zgadzasz się na to (która może zostać odwołana w dowolnym momencie). Obejmuje to również zgodę użytkownika na przekazywanie niektórych danych osobowych do innych krajów, w tym do Stanów Zjednoczonych Ameryki, zgodnie z art. 49 ust. 1 lit. a RODO. Więcej informacji na ten temat znajdziesz. Zgodę możesz wycofać w dowolnym momencie za pomocą przełącznika i opcji Prywatność na dole strony.

Berlińscy naukowcy podjęli ważny krok w opracowaniu żywej szczepionki: w badaniach na zwierzętach zapewnia to lepszą ochronę przed Covid-19 niż poprzednie szczepionki. Składa się z osłabionych wirusów, które tkwią w nosie – gdzie do organizmu dostają się prawdziwe wirusy.

drWcześniejsze szczepionki przeciwko SARS-CoV-2 mają jedną wadę: wszystkie są wstrzykiwane do mięśnia i stymulują tam układ odpornościowy. Zapewniają więc dobrą ogólnoustrojową odpowiedź immunologiczną we krwi, ale zapewniają mniejszą odporność lokalną w błonach śluzowych dróg oddechowych – tam, gdzie wirus wnika do organizmu. Od pewnego czasu uważa się, że szczepienie aerozolem do nosa może być skuteczniejsze niż szczepienie iniekcyjne. Dobra ochrona immunologiczna błon śluzowych przechwyci wirusa, gdy przeniknie, co prawdopodobnie zapobiegnie zakażeniu osób zaszczepionych i dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa.

Berlińscy naukowcy zrobili ogromny krok naprzód w opracowaniu takiej szczepionki. Opracowali nową szczepionkę o nazwie SCPD9 i umieścili ją w nosie tych chomików syryjskich. Są one szczególnie odpowiednie do badań nad Covid-19. Trzy tygodnie później zarazili zwierzęta prawdziwym wirusem. W tym samym czasie szczepili innych chomik Ze szczepionką mRNA firmy Biontech i szczepionką na bazie adenowirusa podobną do szczepionki AstraZeneca. Wynik jest imponujący: szczepienie donosowe znacznie wyraźniej niż inne szczepionki zapobiegało ilości wirusa w płucach i chorobom zwierząt.

Przeczytaj także

Generał dywizji Carsten Breuer, lat 57, kieruje federalnymi i stanowymi zespołami koronawirusa w Kancelarii

Lider zespołu ds. kryzysu koronowego

Praca została dotychczas opublikowana jedynie jako wstępny projekt, więc nie została jeszcze zrecenzowana. Badacz szczepionek Liv Sanders z Berlina Charité pogratulował swoim kolegom na Twitterze: „Świetna robota. Atenuowany koronawirus jako żywa szczepionka donosowa, sam lub w połączeniu ze szczepionką mRNA, zapewnia znacznie lepszą ochronę przed SARS-CoV-2 u chomików. medycyna Molecular and Charité Co jest szczególnego w sCPD9: To żywa szczepionka, to znaczy poważnie osłabiona odmiana Sars-CoV-2.

Te żywe szczepionki są również stosowane przeciwko innym chorobom, na przykład przeciwko nim odra lub paraliż dziecięcy. Jednak rozwój i produkcja są znacznie bardziej złożone, na przykład, niż produkcja mRNA. Do tej pory stworzono żywe szczepionki, umożliwiając mutację naturalnych wirusów w określonych warunkach w laboratorium przez wiele lat. W przeciwieństwie do tego, sCPD9 to jeden typ wirusa, w którym naukowcy celowo wprowadzili 200 mutacji. Jest to możliwe, ponieważ teraz lepiej rozumiemy poszczególne funkcje genów wirusa.

Przeczytaj także

Pojedynek producentów szczepionek

Osłabiony wirus może atakować komórki błony śluzowej człowieka, ale tam się nie rozmnaża. „Z tego powodu można być zaszczepionym dawkami wirusów wielokrotnie wyższymi niż w przypadku infekcji naturalnych”, wyjaśnia Emmanuel Wheeler z Centrum Maxa Delbrücka, który był zaangażowany w tę pracę. Może to prowadzić do silniejszej i bardziej niezawodnej odpowiedzi immunologicznej niż normalna infekcja. Ponieważ osłabione wirusy prawie się nie replikują, nie mogą wykorzystywać mechanizmów, dzięki którym naturalne wirusy mogą tłumić odpowiedź immunologiczną.

Więcej przeciwciał w błonie śluzowej

Eksperymenty z chomikami wykazały, że zwierzęta testowe mają znacznie więcej przeciwciał IgA w błonie śluzowej dróg oddechowych po szczepieniu niż inne szczepionki – a także więcej niż zwierzęta nieszczepione po zakażeniu. Ta klasa przeciwciał jest wytwarzana przez komórki odpornościowe znajdujące się w błonie śluzowej i jest odpowiedzialna za lokalną odpowiedź immunologiczną. Ponadto, wkrótce po zakażeniu, wytwarzanie przeciwciał IgA było silnie stymulowane u zwierząt immunizowanych sCPD9. Odpowiedź była znacznie słabsza u zwierząt zaszczepionych starymi szczepionkami

Szczepionka sCPD9 ma teraz zostać opracowana przez firmę biotechnologiczną Rocketvax z Bazylei, założoną w 2020 roku. Jednak do pierwszych badań klinicznych minie jeszcze kilka miesięcy. Amerykańska firma Codagenix opracowuje podobną szczepionkę. Badania kliniczne już się rozpoczęły. Szczepienie przeciwko koronie jako zbliżający się aerozol do nosa.

READ  Omega 3 więcej niż Omega 6 - Ćwiczenia lecznicze
Continue Reading

Trending