Connect with us

science

Wywiad z prof. Jelinekiem: „Zaszczepieni ludzie są chronieni i prawie niezakaźni”

Published

on

Tomasz Jelinek uważa, że ​​wartość występowania szybko traci na znaczeniu. Konsultant WHO jest przekonany, że sytuacji latem 2021 r. nie można porównywać z sytuacją w 2020 r. Zdaniem Jelinka istotny wpływ miały szczepienia. Jellinek odrzuca obowiązkowe szczepienia dzieci i młodzieży.

ntv.de: Minister zdrowia Spahn ostrzega, że ​​jesienią może być 100 przypadków, jeśli trend nowych infekcji będzie się utrzymywał. Co myślisz o tej spadającej wartości?

Profesor Tomasz Jelinek: Trudne. Trudno odgadnąć przyszłe wartości upadku. Jest stosunkowo jasne, że liczba wypadków znów się zwiększy. Jak daleko zajdą dalej, będzie widać.

Jakie znaczenie mają wyższe wartości zapadalności w rzeczywistości?

Cóż, nie można zapominać, że jesteśmy w zupełnie innej sytuacji niż w zeszłym roku. Ponieważ coraz więcej osób jest szczepionych, a każdy, kto jest szczepiony, jest w dużej mierze chroniony. Przede wszystkim przed zachorowaniem, ale w większości przypadków również przed infekcją.

Ale kiedy infekcja się nasila, infekcja również.

Tak, ale oczywiście wartości zapadalności to tylko jedno. Pojawia się infekcja, ale naprawdę ważne są choroby. Zwłaszcza w przypadku nowego wariantu, wariantu delta, wykazano, że chociaż jest on bardziej zaraźliwy, to znaczy wskaźnik infekcji jest zwiększony, w rzeczywistości wskaźnik infekcji jest niższy.

Kiedy podróżujemy, odnosimy się do wartości upadku, jeśli chodzi o ograniczenia i ograniczenia. Czy uważasz, że to nadal jest prawidłowa wartość?

Uważam, że dalsze narzucanie obowiązujących warunków osobom, które zostały zaszczepione, nie jest uzasadnione. W szczególności, jeśli chodzi o ograniczenia w podróży lub kwarantannę po powrocie. Jest coraz więcej danych i wszystkie są naprawdę wystandaryzowane i nie ma absolutnie żadnych ucieczek w badaniach pokazujących, że zaszczepione osoby są dobrze chronione i prawie nie są zaraźliwe, z nielicznymi wyjątkami. Nie ma naukowego powodu dla tych środków.

A co z osobami nieszczepionymi?

READ  Czy witamina D pomaga w leczeniu kataru siennego i astmy?

Z osobami nieszczepionymi wygląda to oczywiście zupełnie inaczej. Nadal są zagrożone wirusem i mogą również zachorować. Osoby, które nie zostały zaszczepione, powinny nadal odpowiednio się chronić. Na szczęście coraz większy jest udział osób zaszczepiających.

Odsetek ten jest coraz większy, ale w tej chwili połowa populacji nie jest w pełni zaszczepiona. Czy to naprawdę dobry pomysł, aby powiedzieć, że nie patrzymy na wypadki, ale na tych, którzy poważnie zachorują? Czy liczba nowych infekcji nie przypomina systemu wczesnego ostrzegania?

Można powiedzieć, że wypadki to oczywiście pierwsze, co widzimy, a choroby przychodzą później. Ale właśnie dlatego, że chronimy dużą część populacji, trzeba mieć oko na inne liczby. Nie można zapominać, że również na początku epidemii mówiono, że musimy chronić szpitale i system opieki zdrowotnej przed przeciążeniem, a ryzyko jest coraz mniejsze. Izraelczycy pokazali już w kwietniu, że przy wskaźniku szczepień wynoszącym około 50 procent – tak jak teraz mamy w Niemczech – wskaźniki transmisji spadły o ponad 90 procent. Istotny efekt objęcia szczepieniami u około połowy zaszczepionej populacji. Tego samego oczekuję od Niemiec.

chociaż zmienna delta?

Nowe warianty pojawiły się trochę, ponieważ są też trochę zaraźliwe. Nie ma to jednak doniosłego efektu w kierunku gwałtownego wzrostu liczby wypadków.

Odsetek osób powracających do podróży z nowymi infekcjami wynosi obecnie około 20 procent. Powracający podróżnicy to często młodzi dorośli i rodziny, a do końca sezonu turystycznego jeszcze nam daleko. Czego się tutaj spodziewasz?

Spodziewam się lekkiego wzrostu kontuzji. Ale pytanie brzmi, czy to osoby powracające często prowadzą ten akt. Zeszłego lata przez długi czas mówiono, że powracający podróżnicy będą odpowiedzialni za następną falę. To wcale nie była prawda. A latem ubiegłego roku nie byliśmy zaszczepieni. Tego lata jest dużo. Więc tak, to na pewno miałoby efekt, ale myślę, że to nie jest ostateczny efekt.

READ  Czy nasze ubrania są przygotowane na upały i ulewny deszcz?

Więc jakie są krytyczne czynniki?

Decydującym czynnikiem jest nadal zachowanie. I to jest zachowanie w Niemczech tak samo jak podczas podróży, czyli chodzenia do miejsc, w których na małej przestrzeni gromadzą się duże tłumy, czyli na imprezy typu superspreader. Jest to niebezpieczne i należy go unikać, zwłaszcza tych, którzy nie zostali zaszczepieni. Ale to nie ma nic wspólnego z podróżami.

W tej chwili mamy przypadek posiadania wystarczającej ilości szczepionek, ale powoli brakuje ludzi, którzy chcą się zaszczepić. W niektórych miejscach nawet szczepionkę trzeba wyrzucić. co jest nie tak?

Przede wszystkim myślę, że to również kwestia dystrybucji. W tej chwili w ogóle tego z nami nie testuję. Mamy dużą liczbę osób, które chciałyby się zaszczepić i chętnie umówią się na szczepienie. Myślę, że po prostu musieliśmy wcześniej rozszerzyć kampanię szczepień o różne praktyki, aby osiągnąć szeroki zasięg i nie koncentrować szczepionek w poszczególnych miejscach z taką samą siłą, jak to miało miejsce. Bo oczywiście szczepionkę można tam zostawić.

Ale są też sceptycy od szczepień, którzy mogą być pod presją…

…musimy perswazować. Perswazja, a nie przymus, jak od razu dyskutowano. Trzeba przekonać ludzi, że ochrona przed tym wirusem ma sens. Z własnego interesu, ale także z interesu publicznego. A tam z pewnością możemy zrobić trochę więcej.

Czy zakładasz, że większość osób, które nie zostały jeszcze zaszczepione, jest sceptycznych lub zaszczepionych? A może musisz zaoferować coś w rodzaju minimalnych ofert i łatwiej zaszczepić ludzi?

Z pewnością nie sądzę, aby połowa osób, które nie zostały zaszczepione, była sceptycznie nastawiona do szczepionki. Nie mamy tak dużego udziału w Niemczech. Są ludzie, którzy po prostu przyjdą, ci, którzy mają tylko spotkania. Wskaźnik szczepień będzie nadal rósł. Es ist aber richtig, niedrigschwellige Angebote sind eine ganz entscheidende Idee, wenn man vor allen Dingen junge Erwachsene, junge Menschen erreichen will, die einfach selten zum Arzt müssen undm deswegen hab.

READ  Ochrona przeciwsłoneczna: wyższy SPF nie musi być lepszy

Jak to mogło wyglądać?

Pomysł, żeby zrobić to gdzieś w centrach handlowych itp., tak jak zrobili to Amerykanie, jest bardzo dobry. Ponieważ chcemy dotrzeć do jak największej liczby przy minimalnym wysiłku. Jest to z pewnością strategia, którą musimy zintensyfikować.

Dotrzyj do jak największej liczby osób, czy to oznacza również 12-latków? Od teraz wszyscy wrócą na lekcje „twarzą w twarz” po wakacjach, być może po wakacjach za granicą.

To jest trwająca dyskusja. Jedna szczepionka jest zatwierdzona dla dzieci w wieku od 12 lat, a inne są testowane. Oznacza to, że otrzymamy więcej szczepień również dla dzieci, ale już teraz możemy szczepić dzieci i nastolatki. Szczepionka jest zatwierdzona, skuteczna i każdy lekarz może zaszczepić dzieci i młodzież, jeśli uzna, że ​​jest słuszna i jeśli dostarczą odpowiednie informacje. Uważam też, że słuszne jest przedstawianie tego w zasadzie.

Również zalecenie szczepień dla nastolatków?

Krytycznie należy rozważyć ogólne zalecenia dotyczące szczepień dla wszystkich dzieci i młodzieży, a nawet jakiś rodzaj podkładki szczepień dla tych, którzy mają chodzić do szkoły. Nie sądzę, że każdy, kto chodzi do szkoły, musi być zaszczepiony. Ponieważ dzieci i nastolatki nie są w ogóle narażone na zarażenie Covid-19 jako dorośli, zwłaszcza osoby starsze.

Catherine Neumann rozmawiała z profesorem Thomasem Jelinek

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

science

Ta niebezpieczna dezinformacja pojawiła się wokół tematu profilaktyki raka piersi

Published

on

Diagnoza raka piersi dotyczy wielu kobiet w Niemczech. Niektórzy słyszą to po raz pierwszy w życiu, a inni wracają do choroby (często Odpowiadają za to dwa czynniki ryzyka). Istnieje wiele plotek o przyczynach i środkach zapobiegawczych, które chcielibyśmy dzisiaj wyjaśnić.

Geny odgrywają dużą rolę

To prawda, że ​​niektóre mutacje genetyczne kilkakrotnie zwiększają ryzyko zachorowania na raka piersi. 70% wszystkich kobiet z wykrywalną mutacją BRCA1 faktycznie zachoruje na raka piersi. Jednak większość pacjentów, którzy otrzymują diagnozę, nie ma historii rodzinnej.

Według dr. Sumana Arora, wiceprezes Zdrowie z dnia na dzień Indie, Inne czynniki odgrywają znacznie większą rolę:

Około 13% kobiet w populacji ogólnej zachoruje na raka piersi w pewnym momencie swojego życia. Zakłada się, że tylko około 5 do 10% wszystkich przypadków jest dziedzicznych. Większość ludzi nie ma historii rodzinnej, co sugeruje, że inne czynniki, takie jak środowisko i styl życia, odgrywają większą rolę.

Nie oznacza to jednak, że kobiety z chorobą często w rodzinie powinny całkowicie wykluczyć składnik genetyczny, ponieważ jest to bardzo poważny czynnik ryzyka.

Wiek odgrywa główną rolę

Jest to błąd. Diagnoza raka piersi nie kończy się w każdym wieku. Choroba najczęściej dotyka kobiety w wieku 50 lat lub starsze, ale nie oznacza to, że młode kobiety są na nią odporne i powinny poważnie podchodzić do swoich badań lekarskich.

Karmienie piersią może zapobiegać rakowi

Podczas gdy karmienie piersią dzieci może zmniejszyć ryzyko raka piersi, młode matki nie mogą temu zapobiec.

Pigułki antykoncepcyjne mogą powodować raka piersi

Zażywanie tabletek robi głośne Pinkville Nie stwarzają dużego ryzyka zachorowania na raka piersi, ponieważ zawierają raczej niewielkie ilości progesteronu i estrogenu.

współudział Mosiądz

Chociaż noszenie staników jest czasami powiązane z rozwojem raka piersi, nie udowodniono jeszcze, że są one ze sobą powiązane.

READ  Czy nasze ubrania są przygotowane na upały i ulewny deszcz?

Zapobieganie jest możliwe dzięki zdrowej diecie

Generalnie zaleca się zdrowy tryb życia, ale zdrowa dieta lub aktywność fizyczna nie mogą zapobiec rakowi piersi. Tylko zdrowy styl życia może nieco zmniejszyć ryzyko.

Radzimy bardzo świadomie podchodzić do profilaktycznych badań kontrolnych i regularnie macać piersi – do czasu ich uzyskania Pięć oznak raka piersi sprężysty. Jeśli rak zostanie wykryty wcześnie, szanse na całkowite wyleczenie są bardzo duże.

Continue Reading

science

Połączenie galaktyk karłowatych: naukowcy odkrywają charakterystyczne gromady kuliste

Published

on

połączenie galaktyk karłowatych
Naukowcy odkrywają charakterystyczne gromady kuliste

Wielki Obłok Magellana to galaktyka sąsiadująca z Drogą Mleczną. Tam naukowcy natknęli się na gromadę kulistą, jedyny świadek połączenia dwóch małych galaktyk. Odkrycie potwierdza regułę w kosmologii.

Gromada kulista NGC 2005 to dziwny gaz w Wielkim Obłoku Magellana, małej galaktyce sąsiadującej z Drogą Mleczną. Obserwacje przeprowadzone przez międzynarodowy zespół naukowców pokazują, że skład chemiczny jej gwiazd znacznie różni się od składu innych gromad gwiazd w galaktyce karłowatej. W związku z tym powinny to być pozostałości mniejszej galaktyki, która połączyła się z Wielkim Obłokiem Magellana, Tak więc naukowcy z czasopisma „Nature Astronomy”. Widzisz to jako afirmację „hierarchicznego scenariusza” kosmologii.

„Następnie obserwowane przez nas duże galaktyki osiągnęły swoją ogromną masę, łącząc się z wieloma mniejszymi galaktykami” – wyjaśniają Alessio Mucciarelli wraz z kolegami z Uniwersytetu Bolońskiego we Włoszech. „Ale ten proces powinien zachodzić również w galaktykach mniejszych satelitów, takich jak Obłoki Magellana”. Widać to w symulacjach komputerowych ewolucji kosmicznej – ale jak dotąd nie ma obserwacji, które dowodzą takich połączeń w galaktykach karłowatych.

Mucciarelli i współpracownicy przebadali 11 gromad kulistych w Wielkim Obłoku Magellana i 15 gromad kulistych w Drodze Mlecznej, korzystając z własnych obserwacji i danych archiwalnych z Bardzo Dużego Teleskopu ESO w Chile. Gromady kuliste to niezwykle gęste gromady kilku tysięcy gwiazd. “Ze względu na swoją gęstość mogą przetrwać połączenia przez miliardy lat” – podczas gdy mniejsza galaktyka, która przebiła się przez większą, już w tym czasie rozpadła się bez śladu – twierdzą naukowcy.

„duże różnice chemiczne”

Zgodnie z oczekiwaniami skład chemiczny gwiazd w gromadach kulistych Drogi Mlecznej i Wielkiego Obłoku Magellana znacznie się od siebie różni, ponieważ obie galaktyki mają różne historie ewolucyjne. Mucciarelli postrzega to jako potwierdzenie, że gromady kuliste są dobrze przystosowane do badania ewolucji galaktyk. Istnieje jednak anomalia wśród gromad kulistych Wielkiego Obłoku Magellana: NGC 2005 nie pasuje do innych gromad galaktyki karłowatej.

„Oczywiste różnice chemiczne między NGC 2005 a innymi gromadami kulistymi pokazują, że musiały istnieć tutaj dwie bardzo różne ścieżki ewolucyjne” – powiedzieli Mucciarelli i współpracownicy. NGC 2005 nie mogła powstać w tym samym środowisku, co inne gromady gwiazd. Zamiast tego niższy udział ciężkich pierwiastków pokazuje, że NGC 2005 pochodzi ze znacznie mniejszej galaktyki, w której formowanie się gwiazd zachodziło wolniej niż Wielki Obłok Magellana.

Tak więc NGC 2005 jest jedynym zachowanym świadkiem połączenia małej galaktyki z Wielkim Obłokiem Magellana. Nie ma już śladu po samej małej galaktyce, ponieważ proces ten miał miejsce podobno miliardy lat temu. Zgodnie z przewidywaniami scenariusza hierarchicznego, nie tylko duże galaktyki, ale także galaktyki karłowate rosną w wyniku fuzji.

READ  Orionidy w październiku 2021 r.: Kiedy można zobaczyć najwięcej spadających gwiazd?
Continue Reading

science

Leczenie raka lekami przeciwdepresyjnymi: badanie bada nową formę leczenia

Published

on

  • Nowa nadzieja dla raka okrężnicy i trzustki
  • umiejętność Leki przeciwdepresyjne spowalniają wzrost guza?
  • Leki przeciwdepresyjne na raka: Pierwsza obiecująca egzaminy z myszami

Obecne badania nad leczeniem raka w ramach badania pacjentów dają nadzieję na nową formę leczenia: Według szwajcarskich naukowców znany antydepresant „Prozac” może zapobiegać rozwojowi guzów okrężnicy i raka trzustki. Udowodniły to przynajmniej pierwsze obiecujące testy na myszach.

Leki przeciwdepresyjne na raka: mówi się, że Prozac spowalnia wzrost guza

Sprawę zbadał zespół badawczy z Uniwersytetu w Zurychu W niedawnym badaniuJak serotonina wpływa na komórki rakowe. Serotonina znana jest również jako „hormon szczęścia” i odpowiada przede wszystkim za nasz nastrój. Osoby z niskim poziomem serotoniny mogą cierpieć na depresję. Tak wiele popularnych antydepresantów zaczyna się tutaj. Często są inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny i zwiększają poziom serotoniny w mózgu.

Jednak większość serotoniny jest wytwarzana w wyściółce jelit i magazynowana w płytkach krwi. Inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) zwiększają poziom serotoniny w mózgu, zmniejszając w ten sposób poziom serotoniny w płytkach krwi. Naukowcy odkryli, że komórki rakowe wykorzystują serotoninę przekaźnikową do kamuflowania się przed komórkami odpornościowymi.

W jaki sposób antydepresyjna fluoksetyna, lepiej znana jako Prozac, może pomóc w walce z rakiem? Ponieważ antydepresanty obniżają poziom serotoniny w płytkach krwi, nowotwory nie mogą już używać substancji przekaźnikowej. W eksperymentach na myszach naukowcy odkryli, że wzrost guza znacznie spowolnił u myszy i że więcej limfocytów T migrowało do guzów, aby walczyć z rakiem.

Blokery serotoniny pomagają zidentyfikować komórki rakowe

„Leki przeciwdepresyjne i inne blokery serotoniny powodują, że komórki odpornościowe ponownie rozpoznają komórki rakowe i skutecznie je eliminują” – wyjaśnia jeden z naukowców biorących udział w badaniu. Może spowolnić wzrost raka okrężnicy i trzustki u myszy.

Porada dla książek: komórki rakowe nie lubią jagód — sprawdź Amazon

„Nasze wyniki dają nadzieję pacjentom chorym na raka, ponieważ stosowane leki zostały już zatwierdzone do użytku klinicznego” – mówi badacz Pierre-Alain Clavin. Mam nadzieję, że rozpoczną się również badania kliniczne leki przeciwdepresyjne na raka Zacznij wkrótce.

READ  Czy witamina D pomaga w leczeniu kataru siennego i astmy?

Interesujące również: Antybiotyki zwiększają ryzyko raka okrężnicy: badanie pokazuje związek

Artykuł zawiera linki afiliacyjne

*Uwaga: W redakcji zawsze szukamy produktów przydatnych dla naszych czytelników. Linki podane w tym artykule i oznaczone ikoną koszyka na zakupy lub gwiazdką są nazywane linkami partnerskimi/linkami sponsorowanymi. Jeśli klikniesz na jeden z tych linków i dokonasz z niego zakupu, otrzymamy prowizję od sprzedawcy. To nie zmienia ceny dla Ciebie. Nasze raporty redakcyjne są przede wszystkim niezależne od obecności lub wysokości prowizji.

Continue Reading

Trending