Connect with us

Top News

Wydobycie węgla brunatnego w Polsce: Komisja Europejska popiera sprawę Czech

Published

on

Stan: 10.06.2021 15:13

Unia Europejska (UE) połączyła siły z Republiką Czeską, aby ścigać Polskę. Przyczyna: Poziom wód gruntowych nadal się obniża z powodu kopalni węgla brunatnego w pobliżu Dro. Jest to również problem ze strony niemieckiej.

Od Matthiasa Reicha,
ARD Studio Bruksela

Komisja Europejska przyłączy się do czeskiej sprawy przeciwko Polsce o kopalnię węgla brunatnego pod Troją. Poinformował o tym rzecznik Komisji Europejskiej. Praga pozywa w związku z załamaniem się wód gruntowych na granicy czeskiej z powodu polskiego górnictwa.

Maciej Reich
ARD Studio Bruksela

To poważny problem po stronie niemieckiej, dlatego wielu tam wierzyło, że rząd federalny pójdzie za przykładem UE. Ale termin minął. Od dzisiejszego ranka Niemcy mogły zostać wezwane do interwencji w operacji. Jednak sekretarz stanu w Federalnym Ministerstwie Środowiska Jochen Flasbart wyjaśnił to na obecnej konferencji ministrów środowiska UE w Luksemburgu:

Niemcy nie przyłączą się do sprawy Czech przeciwko Polsce w związku z odkrywkową kopalnią węgla brunatnego Drove na granicy polsko-czesko-niemieckiej.

Niemcy stawiają na negocjacje

Sprawy sądowe przeciwko sąsiednim państwom przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości to najtrudniejsza opcja, której rząd federalny chce jak najbardziej unikać. Flasford powiedział, że ministerstwo prowadzi rozmowy z Polską na temat implikacji kopalni True Open Cast w krajach sąsiednich, w tym w regionie Saksonii. „Będziemy kontynuować te rozmowy”.

Polityk CDU Peter Zahr powiedział, że zawsze lepiej jest się kłócić niż być na sali sądowej. Jako przewodniczący Komisji Petycji saksoński eurodeputowany pomógł w zapewnieniu, że sprawa Troi została rozwiązana w trybie pilnym w Parlamencie Europejskim.

Moim zdaniem Polska straciła wiele okazji do załagodzenia konfliktu. Teraz jest już za późno i UE, w tym Niemcy i Czechy, muszą działać.

Trwają negocjacje między Republiką Czeską a Polską

Przede wszystkim trwają obecnie negocjacje między Republiką Czeską a Polską w celu znalezienia porozumienia. Czeski parlamentarzysta Mikule Pexa powiedział, że Niemcy mogą odegrać swego rodzaju rolę mediacyjną. Polska musi jednak przyznać, że ocena oddziaływania na środowisko (OOŚ) nie została wówczas przeprowadzona prawidłowo. „Przede wszystkim chcemy nowej i uczciwej oceny oddziaływania na środowisko” – zażądał. „W OOŚ musimy ustalić datę mojego ostatecznego zamknięcia. Moim zdaniem powinno to nastąpić najpóźniej do 2026 roku”.

W rzeczywistości, z powodu nakazu ETS, koparki na trasie musiały być bezczynne od 21 maja – przynajmniej do czasu wydania ostatecznego werdyktu – powiedziała polityk z Zielonych Anna Kawasini. UE dała teraz jasno do zrozumienia, że ​​Saxon, podobnie jak wielu jego posłów, jest szczególnie ważny i że Warszawa nie może ignorować prawa europejskiego:

Dlatego uważam, że słuszne jest, aby czeski rząd wywierał teraz presję i poprosiłem ETS o umorzenie dla Polski kary w wysokości pięciu milionów euro dziennie.

Zwiększy to jednak presję na Polskę. Kawasini mówi, że to już działało w przeszłości.

Miliardy do przekształcenia w energię odnawialną

Polska otrzymuje miliardy z unijnych zbiorników na przejście z węgla na energię odnawialną. Kraj otrzymuje kluczowe pieniądze z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji o wartości 0,517,5 miliarda, który wspiera regiony UE najbardziej dotknięte emisją z fazy węglowej.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top News

Polsce grozi „eksplozja” długu publicznego – Euractive DE

Published

on

Polsce grozi „eksplozja” długu publicznego – Euractive DE

Według najnowszego raportu Komisji Unii Europejskiej dług publiczny Polski do 2034 roku wzrośnie do niemal 80 proc. PKB. Ekonomista Jakub Soulki uważa tę ocenę za pesymistyczną, ostrzega jednak, że obecne trendy wskazują na eksplozję długu publicznego.

Komisja opublikowała niedawno swój Monitor stabilności kredytowej. Zawiera przegląd krótko-, średnio- i długoterminowych wyzwań dla stabilności budżetowej, przed którymi stoją kraje UE. Dla Polski trzeci co do wielkości wzrost długu publicznego wśród krajów członkowskich UE przewidywany jest na rok 2034.

Szałki ze swojej strony prognozuje, że dług publiczny Polski wzrośnie z obecnych 50 proc. PKB do 77 proc. w 2034 r. „Niski wzrost PKB i wysokie stopy procentowe, w połączeniu z wysokimi deficytami, wszystko to prowadzi do eksplozji długu publicznego” – stwierdził Saulsky w X.

Prognozy Soulkiego opierają się na założeniu niezmienionej polityki fiskalnej. Dla Polski oznacza to, że deficyt pozostaje wysoki, ale wzrost PKB jest umiarkowany, który po 2030 r. raczej nie przekroczy dwóch procent. Wyższe będą również stopy procentowe, które mogą wzrosnąć z obecnych dwóch procent do czterech procent po 2030 roku.

Choć Sawulki przyznaje, że doszło do „eksplozji” długu publicznego, prognozę komisji uważa za szczególnie pesymistyczną i mało prawdopodobną. Trudno przewidzieć, czy zostaną spełnione wszystkie wymienione warunki w zakresie deficytu, stóp procentowych i wzrostu PKB.

Dlatego prognozę należy postrzegać jako „najgorszy scenariusz” – powiedział Saulsky.

Nie oznacza to jednak, że Polska powinna zignorować przewidywania Komisji. Bo w nowych zasadach budżetowych UE będą one podstawą oceny wysiłków Polski na rzecz ograniczenia deficytu. Oczekuje się zatem, że w średnim okresie Polska utrzyma deficyt poniżej 60 proc. – wyjaśnił Załowski.

Pomóc Polsce mogłoby specjalne potraktowanie wydatków na obronność, co wpłynęłoby na niezbędną redukcję deficytu. Nie jest jednak znana skala jego skutków – dodał.

READ  Po zarzutach Berbaugh ponownie wspomniał o szczegółach w sylabusie

Polska musi jednak przygotować się na konsolidację fiskalną, szukać nowych źródeł finansowania rosnących kosztów i pamiętać, że zasady budżetowe UE stają się coraz bardziej złożone, a nie prostsze – dodał Zawlski.

Ze sprawozdania Komisji wynika, że ​​po spowolnieniu wzrostu w 2023 r. UE wkracza w 2024 r. z gorszymi niż oczekiwano wynikami gospodarczymi. Z raportu wynika, że ​​do 2025 r. poziom zadłużenia sześciu państw członkowskich przekroczy 90%.

W średnim terminie, do 2034 r., dziewięć państw członkowskich, w tym Polska, jest zagrożonych gwałtownym wzrostem długu publicznego. W dłuższej perspektywie, do 2070 roku, Polska będzie jednym z 14 krajów średniego ryzyka pod względem stabilności finansowej.

[Bearbeitet von Kjeld Neubert]

Continue Reading

Top News

„Przekracza moją wyobraźnię”: Scholz nawet nie chce myśleć o współpracy z BSW

Published

on

„Przekracza moją wyobraźnię”: Scholz nawet nie chce myśleć o współpracy z BSW

„Poza moją wyobraźnią”
Scholz nawet nie chce myśleć o współpracy z BSW

Posłuchaj artykułu

Ta wersja audio została wygenerowana sztucznie. Więcej informacji | Wyślij komentarz

Jeśli wierzyć obecnym sondażom, bardzo realistyczne wydaje się to, że w najbliższej przyszłości w Bundestagu będzie reprezentowana Koalicja Sahra Wagenknecht (BSW), która prawdopodobnie jesienią trafi do kilku parlamentów krajowych NRD. Dla kanclerza Scholesa gry umysłowe dotyczące możliwych sojuszy są całkowicie wykluczone.

Kanclerz Olaf Scholes nie wyobraża sobie współpracy rządu pomiędzy jego SPD a koalicją Sahrą Wagenknecht (BSW). Scholz powiedział „Märkische Allgemeine Zeitung” w niemieckiej sieci redakcyjnej (RND). „BSW nie ma żadnych zaleceń dotyczących lepszej przyszłości dla krajów ani planu, dokąd Niemcy powinny się udać. Dlatego moim zdaniem takie gierki umysłowe nie wchodzą w grę”.

Zapytany konkretnie, jakie rządy stanowe wyobraża sobie z udziałem BSW i SPD po wrześniowych wyborach w kilku krajach związkowych NRD, Scholz odpowiedział: „Nie, to przekracza moje wyobrażenia”.

Była lewicowa polityk Sahra Wagenknecht wraz z kolegami założyła w styczniu partię BSW. BSW zamierza startować w czerwcowych wyborach europejskich oraz wyborach krajowych w Turyngii, Saksonii i Brandenburgii. W ogólnokrajowych sondażach partia osiąga lub nieco powyżej pięciu procent. W obecnym barometrze trendów RTL/ntv prowadziła FDP z 4 proc., a Lewica z 3 proc.

READ  Mistrzostwa Europy w Polsce: Niemieckie drużyny badmintona z wczesnymi porażkami
Continue Reading

Top News

28 przypadków w 48 godzin: Kolejni uchodźcy zatrzymani na polskiej granicy | Regionalny

Published

on

28 przypadków w 48 godzin: Kolejni uchodźcy zatrzymani na polskiej granicy |  Regionalny

Leipzig – [–>Immer mehr Flüchtlinge nutzen die neue Balkanroute über Polen!

Sie kommen aus Syrien, Afghanistan, Jemen, Sudan oder Ägypten und rollen von Schleusern versteckt über die deutsche Grenze: 28 Fälle allein bis Mittwoch (27. März) an der deutsch-polnischen Grenze im Landkreis Görlitz. Die Polizei hat alle Hände voll zu tun, um die Täter zu schnappen.

Alfred Klaner von der Bundespolizeiinspektion Ludwigsdorf: „Seit einer Woche stellen wir vermehrt unerlaubte Grenzübertritte fest. Warum sich die Fälle häufen, ist noch unklar. Denn seit einem Jahr fahren wir regelmäßig Streife an der tschechischen und polnischen Grenze zu Deutschland.“

Polizei kontrolliert an der Grenze zu Tschechien (Symbolfoto)

Foto: Picxell

In der Statistik tauchen sie irgendwann unter dem Stichwort „unerlaubt eingereist“ auf, in der Realität sind es Menschenschicksale, deren Not Schleuser zu Geld machen. Allein am Mittwoch in dieser Woche:

  • 1. In der Nacht schleust ein Ukrainer (51) mit seinem VW Passat mit polnischem Kennzeichen [–>zwei Syrer und einen Jemeniten[–> (21 bis 26) ins Bundesgebiet. Der Mann (51) chauffierte die drei in der Nacht zum Mittwoch mit seinem polnischen VW Passat über die Grenzbrücke in Hagenwerder – direkt an einer Streife vorbei. Er wird festgenommen, die Flüchtlinge kommen in Gewahrsam.
  • 2. Anwohner fallen morgens 6.30 Uhr in Bad Muskau sieben Migranten auf: [–> fünf Afghanen[–> in Begleitung von[–> zwei Pakistanern[–> (18 bis 28), sie waren über die Bahnbrücke gelaufen und wurden zur Polizei gebracht.
  • 3. Nachmittags 16.30 Uhr, wieder Bad Muskau. An der Stadtbrücke greifen Einsatzkräfte [–>fünf Somalier und einen Inder (16-28)[–> auf und nehmen sie in Gewahrsam.
  • 4. Hagenwerder, ein Ortsteil von Görlitz: Die Polizei greift [–>drei weitere Afghanen[–> (18 bis 31) auf.
  • 5. Kurz darauf machen Fahrzeuge das deutsch-tschechische Fahndungsteam auf unerlaubt Einreisende Migranten aufmerksam. Das Team ergreift kurz darauf [–>drei Syrer[–> (26 bis 28) gemeinsam mit [–>einer Sudanesin[–> (29), [–>zwei Sudanesen[–> (34, 36), [–>einem Äthiopier[–> und [–>einen Ägypter[–> (16).

Seit den wieder eingeführten Grenzkontrollen zu Polen, Tschechien, Österreich und der Schweiz stellte die Bundespolizei seit dem 16. Oktober 2023 rund 14.600 unerlaubte Einreisen fest.

READ  Zakończono akcję ratunkową dla samochodów ciężarowych z towarami niebezpiecznymi na autostradzie A14 w pobliżu Mütchen
Continue Reading

Trending