Connect with us

entertainment

„Wszystko zaczyna się od rozmowy”: Nowy ksiądz Belgasz przyjechał do Szwajcarii z Polski

Published

on

„Wszystko zaczyna się od rozmowy”: Nowy ksiądz Belgasz przyjechał do Szwajcarii z Polski

obraz

„Wszystko zaczyna się od rozmowy”: Nowy ksiądz Belgasz przyjechał do Szwajcarii z Polski

Gregor Ceska dorastał w Polsce. Od ośmiu lat mieszka w Szwajcarii. Na początku tego miesiąca rozpoczął posługę kapłańską w Belgasz.

Od 1 sierpnia ks. Gregor Ceska jest przedstawicielem parafii w Belgash i kapelanem w Oddziale Duszpasterskim.

To właśnie góry otaczające dolinę Renu wzbudziły w o. Gregorze Cesce poczucie swojskości. Choć noszą one inne imiona niż jego imiona z dzieciństwa, przypominają mu jego dom pod Krakowem na południu Polski.

Młody Gregor Ceska tak przywiązał się do gór, że zapragnął zostać ratownikiem górskim. Sprawy potoczyły się inaczej. Nie ratuje ludzi od trudów gór, ale raczej troszczy się o dusze jako katolicki ksiądz. Po studiach teologicznych wstąpił do Zgromadzenia Ojców Salette (Misjonarzy z La Salette) i w 2009 roku przyjął święcenia kapłańskie.

Zmiana nie była zaskoczeniem

Ksiądz od czterech lat pracował w dużej parafii w Rzeszowie we wschodniej Polsce, kiedy proboszcz okręgu zapytał go, czy nie chciałby wyjechać do Szwajcarii, aby uczyć się języka niemieckiego i zostać księdzem.

Przeprowadzka do innego kraju nie była zaskoczeniem. Grzegorz Ceska wstąpił do wspólnoty religijnej u sułtanów, której członkowie mieszali się z ludem i nie wycofywali się z kontemplacji monastycznej. „Nie sądziłem, że będę pracować w Szwajcarii” – mówi. Myślał bardziej o świecie anglojęzycznym. Ale szwajcarskie społeczeństwo potrzebuje teraz wsparcia tej grupy. Prowincja lokalna została zniesiona w 2013 roku i włączona do województwa polskiego.

Wspólnota religijna jest jak rodzina

Dom misyjny Untere Waid w Mörschwil jest nowym domem księdza. Społeczność ta stała się podstawą wśród Szwajcarów z dala od domu. „Społeczność pomogła mi odnaleźć drogę i zrozumieć mentalność mieszkańców wschodniej Szwajcarii” – mówi Gregor Ceska.

„Nasze społeczeństwo jest jak społeczeństwo rodzinne”.

Między innymi z tego powodu wstąpił do zakonu i nie został księdzem świeckim. W rezultacie nadal mieszka w domu misyjnym, po tym jak 1 sierpnia został przedstawicielem parafii w Belgach i kapelanem Jednostki Opieki Duszpasterskiej Belgach-Widnau-Dieboldsau/Schmitter. „Chcę rozwinąć poczucie tego, kiedy parafia mnie potrzebuje, a kiedy potrzebuje mnie wspólnota”.

Wygląda na to, że nauka języka niemieckiego już od dawna nie przynosiła sukcesów. W szkole wszystko szło dobrze, ale Gregor Ceska nie rozumiał nikogo na ulicy. „Uczę się, uczę, uczę się, a to na nic się nie zda” – mówił sobie wtedy ksiądz. Potem zdał sobie sprawę, że ludzie mówią dialektem. Dziś rozumie prawie wszystko i wyraża się jasno i inaczej. „To wyraz szacunku, gdy próbuję zrozumieć słowa innych i ich sposób myślenia, zanim coś im powiem” – mówi.

„Wyjście do ludzi”

Gregor Ceska nie postrzega siebie jako księdza, który jedynie stoi za ołtarzem lub siedzi w swoim gabinecie. „Muszę wyjść do ludzi” – mówi. Nie chce się nikomu narzucać, raczej chce wymieniać się między sobą pomysłami. „Doceniajmy się i szanujmy, uczmy się od siebie nawzajem”.

Jeśli chcesz to zrobić w komfortowych warunkach, prawdopodobnie znajdziesz taką okazję podczas wędrówki po górach lub pielgrzymki do La Salette we Francji. „W drodze pojawiają się głębokie pytania, które w Kościele prawie nikt nie zadaje”.

„Naszym darem jest pojednanie”.

Temat pojednania jest szeroko rozpowszechniony między obiema społecznościami. „To nasza charyzma. „Pojednanie w świecie, między narodami, w rodzinach i z samym sobą” – mówi Gregor Ceska. Psychoterapia jest przydatna do zrozumienia historii. „Ale sama wiedza nie wystarczy; potrzebujemy łaski Bożej, aby rany mogły się zagoić”. Dotyczy to także ateistów. „Bóg kocha wszystkich, niezależnie od tego, czy wierzą, czy nie”.

Podobnie należy rozwiązywać konflikty w parafiach, jednostkach duszpasterskich i diecezji, pomiędzy wyświęconymi i nie wyświęconymi, pomiędzy wolontariuszami a pracownikami pełnoetatowymi, a także pomiędzy mężczyznami i kobietami. „Czasami nie wiadomo, skąd bierze się kontuzja”. Możesz dowiedzieć się tylko od konkretnych osób. „Wszystko zaczyna się od rozmowy. Kiedy ludzie osiągają wewnętrzny spokój, zaczyna się pojednanie.

Kiedy ksiądz wyemigrował do Szwajcarii, dowiedział się także o dualnym systemie Kościoła katolickiego. „W Polsce to nie działa” – mówi. Kościół polski zapewniał ludziom bezpieczeństwo. Było to przeciwieństwo państwa. Dziś jest silnie kojarzony z rządzącą partią prawicową. Ma to negatywny wpływ na Kościół. „Jednakże Kościół nadal może wspierać ludzi i im pomagać”. Chrześcijanie są także częścią społeczeństwa i mają prawo do wyrażania swoich opinii. „Doceniam system szwajcarski”. W Polsce Kościół żyje z datków i zdarza się, że ksiądz prosi o pieniądze przed udzieleniem Komunii.

Ksiądz Gregor Ceska przedstawia się każdemu parafianinowi w Oddziale Duszpasterskim w odrębnym nabożeństwie. Zrobi to w Belgash w niedzielę 15 sierpnia o godzinie 9:00. W Dieboldsau w sobotę 21 sierpnia o 18:30 i w Widenau w sobotę 28 sierpnia o 17:00, oba w Kościele katolickim.

READ  Berlinale 2023: Otwarcie Festiwalu Berlinale Selinski, strajki, aktywiści klimatyczni i gwiazdy
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

entertainment

Prezenter ARD Alexandre Pomis chce odwołać program – ogromny błąd

Published

on

Prezenter ARD Alexandre Pomis chce odwołać program – ogromny błąd

Alexandre Pomis umiarkowanie „zapytany-goniony”.Zdjęcie: ARD/Arne Volstedt

sławni ludzie

Jennifer Ulrich

W dni powszednie o 18:00 na ARD napisano: „Rozpoczyna się polowanie”. W pokazie konkursowym „Gefragt – Gejagt” Alexander Pomis wita czterech uczestników, którzy stają naprzeciw myśliwego. Przełożony często przyjmuje ofensywną postawę i atakuje ekspertów testowych.

Ale w numerze z 18 lipca jeden z kandydatów również został pobity: Patrick Donath podał błędną odpowiedź, co rozgniewało Alexandre’a Boumesa. Ale nie tylko on popełnił błąd.

Zapytany – ścigany: Alexandre Boumes musi się wycofać

Alexander Pomis urodził się w Kilonii i do dziś pozostaje blisko związany z miastem. Jako fan piłki nożnej nie muszę dodawać, że Holstein powinien pogratulować Kilonii. Pod koniec ubiegłego sezonu klub świętował awans do niemieckiej I ligi.

Watson jest teraz na WhatsApp

Teraz na Whatsapp i Instagramie: zaktualizuj swojego Watsona! Zaopiekujemy się Tobą Tutaj na WhatsAppie Z dzisiejszymi atrakcjami Watsona. Tylko raz dziennie – bez spamu, bez bla, tylko siedem linków. obietnica! Czy wolisz być na bieżąco na Instagramie? Tutaj Znajdziesz nasz kanał streamingowy.

18 lipca w „Gefragt – Gejagt” drużyna zawodników zmierzyła się z myśliwą Annegret Schinkel. Ekspert ds. testów i kandydat Patrick Donath podczas pojedynku musiał zmierzyć się między innymi z następującym pytaniem: „Który klub z II Bundesligi został mistrzem jesieni w sezonie 2023/2024?”

  • Klub św. Pawła
  • Fortuna Dusseldorf
  • Holsztyńska Kilonia

Nic dziwnego, że przełożonemu spodobało się to pytanie. Jak wynika z jego własnych wypowiedzi, musiał się też szczególnie postarać, aby przeczytać go beznamiętnie, aby mimowolnie nie zdradzić wskazówki do prawidłowej odpowiedzi.

Alexandre Boumis grozi odwołaniem programu w ARD

Wkrótce jednak Alexandre Boumis przeżył rozczarowanie, ponieważ Patrick Donath zdecydował się dołączyć do FC St. Pauli. Reakcja moderatora na to jest jasna: „byliśmy przyjaciółmi.” Kandydat przeprasza, mówiąc, że sympatyzuje z Schalke.

READ  Reakcja na zdjęcia mat do całowania - Oliver Bucher dodaje otuchy

Sprawa gospodarza stała się jeszcze bardziej gorzka, gdy stało się jasne, że Annegret Schenkel również nie zna prawidłowej odpowiedzi. Podpisała także kontrakt z opcją St. Pauli.

W tym momencie Alexandre Pomis miał już dość. „Myślę o kontynuowaniu gry” – wyjaśnił ze złością. Kiedy Annegret Schinkel przypomniała mu o jego kontrakcie z ARD, powiedział Patrickowi Donathowi: „Dam ci kolejną szansę”. Później wyjaśnił, że znów się uspokoił i nie chowa urazy.

Continue Reading

entertainment

Jak Adele przebywa podczas wizyty w Monachium – długa lista luksusowych dodatków

Published

on

Jak Adele przebywa podczas wizyty w Monachium – długa lista luksusowych dodatków
  1. tz
  2. Monachium
  3. miasto

Naciska

Adele będzie przebywać w luksusowym hotelu w Monachium w sierpniu 2024 roku. Na 36-latkę na piątym piętrze czekają dodatkowe atrakcje.

Monachium – Adele oznacza same superlatywy. Jak informowaliśmy, brytyjska gwiazda międzynarodowa, która w sierpniu przyjedzie do Isar na dziesięć koncertów (od 2 do 31 sierpnia), obecnie posiada własny stadion na terenach targowych w Reims na 80 000 miejsc. Ceny biletów, które w szczycie przekraczają 400 euro, wnoszą do kasy piosenkarza pokaźną sumę. Piosenkarka musi zapłacić rachunek za hotel z drobnej gotówki. Koszt noclegu w jednym z najbardziej luksusowych hoteli w mieście to 30 tysięcy euro. Adele pozwala sobie na rozrywanie!

Jak podaje gazeta Bild, artysta wybrał hotel Rosewood na Starym Mieście. Królowa Popu („Skyfall”, „Hello”) podczas swojego pobytu w Monachium podobno przebywa w hotelowym apartamencie XXXL. Szlachetny hostel został otwarty dopiero w październiku 2023 roku przy Kardinal-Faulhaber-Straße i został sklasyfikowany przez klienta Bayerische Hausbau jako „Five Star Ultra Luxury”.

Adele podczas wizyty w Monachium zatrzymuje się w luksusowym hotelu: obsługa lokaja i marmurowe łazienki

Dawna siedziba Bayerische Staatsbank i przyległy Palais Neuhaus-Preysing zostały przekształcone w Rosewood. Pałac pozostał – w domu z neobarokową fasadą króluje przepych: na 20 tysiącach metrów kwadratowych znajdują się łącznie 73 pokoje, 59 luksusowych apartamentów, obsługa lokaja, otwarte kominki, duże szafy i marmurowe łazienki.

Adele wkrótce weźmie prysznic w jednym. Podczas pobytu w Monachium Goldkihlschen zatrzymuje się w „Domu króla Maksymiliana I” na piątym piętrze hotelu – nieruchomości o powierzchni 452 metrów kwadratowych, w której znajdują się cztery sypialnie, sześć łazienek, w pełni wyposażona kuchnia, jadalnia dla maksymalnie dwanaście osób i kominek. Sala telewizyjna, dwa tarasy i kamerdyner. Cena za noc w sierpniu: 30 000 euro – bez śniadania. Kosztuje to dodatkowe 50 euro za osobę.

Adele spędza sierpień w Monachium – z wieloma udogodnieniami

Po pełnych potu godzinach na scenie piosenkarka może zrelaksować się na tarasie w patio lub wypić drinka ze swoją ekipą, aby uczcić udany wieczór. Czysty luksus! W cenę wliczone jest również: korzystanie z prywatnego baru, luksusowa pościel z Włoch, rozpakowanie i zapakowanie wraz z usługą prasowania – za pięć sztuk odzieży. Nie jest jasne, czy piosenkarce uda się tego dokonać, biorąc pod uwagę jej niesamowite kostiumy sceniczne. Ale na pewno nie musi sama używać żelazka.

Hotel w Monachium
Hotel Rosewood w Monachium zostanie otwarty jesienią 2023 roku. © Jens Hartmann

Mieszkańcy hotelu Rosewood są przyzwyczajeni do odwiedzania gości i nie robią wielkiego zamieszania w związku z ważnymi gośćmi. Pracownik luksusowej restauracji powiedział naszej gazecie: „Kate Winslet była tam niedawno”. Jest bardzo prawdopodobne, że Adele również się wycofa. „Traktujemy gwiazdy jak każdego innego gościa.”

Wygląda na to, że Królowa Popu nie może się doczekać Monachium. Jak informowaliśmy, kilka dni temu zamieściła na swoim koncie na Instagramie wygenerowane przez sztuczną inteligencję zdjęcia, na których jest ubrana w dirndl, z ciastami i ciastkami. „Już niedługo… pakuj się!” Napisała pod zdjęciem. Oczekiwanie jest ogromne. Również z mieszkańcami Monachium. Bilety na wszystkie 10 koncertów są nadal dostępne, ale tanie bilety na tylnych poziomach (74,90 euro) zostały już wyprzedane.

READ  „Faraon”: polski hit od 10 marca 2023 na Blu-ray w trzech limitowanych DigiPakach
Continue Reading

entertainment

Jak Adele przebywa podczas wizyty w Monachium – długa lista luksusowych dodatków

Published

on

Jak Adele przebywa podczas wizyty w Monachium – długa lista luksusowych dodatków
  1. tz
  2. Monachium
  3. miasto

Naciska

Adele będzie przebywać w luksusowym hotelu w Monachium w sierpniu 2024 roku. Na 36-latkę na piątym piętrze czekają dodatkowe atrakcje.

Monachium – Adele oznacza same superlatywy. Jak informowaliśmy, brytyjska gwiazda międzynarodowa, która w sierpniu przyjedzie do Isar na dziesięć koncertów (od 2 do 31 sierpnia), obecnie posiada własny stadion na terenach targowych w Reims na 80 000 miejsc. Ceny biletów, które w szczycie przekraczają 400 euro, wnoszą do kasy piosenkarza pokaźną sumę. Piosenkarka musi zapłacić rachunek za hotel z drobnej gotówki. Koszt noclegu w jednym z najbardziej luksusowych hoteli w mieście to 30 tysięcy euro. Adele pozwala sobie na rozrywanie!

Jak podaje gazeta Bild, artysta wybrał hotel Rosewood na Starym Mieście. Królowa Popu („Skyfall”, „Hello”) podczas swojego pobytu w Monachium podobno przebywa w hotelowym apartamencie XXXL. Szlachetny hostel został otwarty dopiero w październiku 2023 roku przy Kardinal-Faulhaber-Straße i został sklasyfikowany przez klienta Bayerische Hausbau jako „Five Star Ultra Luxury”.

Adele podczas wizyty w Monachium zatrzymuje się w luksusowym hotelu: obsługa lokaja i marmurowe łazienki

Dawna siedziba Bayerische Staatsbank i przyległy Palais Neuhaus-Preysing zostały przekształcone w Rosewood. Pałac pozostał – w domu z neobarokową fasadą króluje przepych: na 20 tysiącach metrów kwadratowych znajdują się łącznie 73 pokoje, 59 luksusowych apartamentów, obsługa lokaja, otwarte kominki, duże szafy i marmurowe łazienki.

Adele wkrótce weźmie prysznic w jednym. Podczas pobytu w Monachium Goldkihlschen zatrzymuje się w „Domu króla Maksymiliana I” na piątym piętrze hotelu – nieruchomości o powierzchni 452 metrów kwadratowych, w której znajdują się cztery sypialnie, sześć łazienek, w pełni wyposażona kuchnia, jadalnia dla maksymalnie dwanaście osób i kominek. Sala telewizyjna, dwa tarasy i kamerdyner. Cena za noc w sierpniu: 30 000 euro – bez śniadania. Kosztuje to dodatkowe 50 euro za osobę.

Adele spędza sierpień w Monachium – z wieloma udogodnieniami

Po pełnych potu godzinach na scenie piosenkarka może zrelaksować się na tarasie w patio lub wypić drinka ze swoją ekipą, aby uczcić udany wieczór. Czysty luksus! W cenę wliczone jest również: korzystanie z prywatnego baru, luksusowa pościel z Włoch, rozpakowanie i zapakowanie wraz z usługą prasowania – za pięć sztuk odzieży. Nie jest jasne, czy piosenkarce uda się tego dokonać, biorąc pod uwagę jej niesamowite kostiumy sceniczne. Ale na pewno nie musi sama używać żelazka.

Hotel w Monachium
Hotel Rosewood w Monachium zostanie otwarty jesienią 2023 roku. © Jens Hartmann

Mieszkańcy hotelu Rosewood są przyzwyczajeni do odwiedzania gości i nie robią wielkiego zamieszania w związku z ważnymi gośćmi. Pracownik luksusowej restauracji powiedział naszej gazecie: „Kate Winslet była tam niedawno”. Jest bardzo prawdopodobne, że Adele również się wycofa. „Traktujemy gwiazdy jak każdego innego gościa.”

Wygląda na to, że Królowa Popu nie może się doczekać Monachium. Jak informowaliśmy, kilka dni temu zamieściła na swoim koncie na Instagramie wygenerowane przez sztuczną inteligencję zdjęcia, na których jest ubrana w dirndl, z ciastami i ciastkami. „Już niedługo… pakuj się!” Napisała pod zdjęciem. Oczekiwanie jest ogromne. Również z mieszkańcami Monachium. Bilety na wszystkie 10 koncertów są nadal dostępne, ale tanie bilety na tylnych poziomach (74,90 euro) zostały już wyprzedane.

READ  Reakcja na zdjęcia mat do całowania - Oliver Bucher dodaje otuchy
Continue Reading

Trending