Connect with us

Top News

Wojna na Ukrainie: ukraińscy uchodźcy w Polsce: gotowość do pomocy powoli rośnie w cenie

Published

on


Większość ukraińskich uchodźców nadal otrzymuje pierwszą pomoc w Polsce. Ale rząd w Warszawie zaczyna liczyć koszty. Raport tymczasowy po jedenastu tygodniach wojny.

Wybucha z Iriny w tunelu pod szyną. – Dlaczego? Dlaczego to wszystko? Łzy napływają jej na policzki. „O co chodzi? Wszystkie czołgi, bomby i pociski”. Przycisnęła twarz do ramienia obcej kobiety i zaczęła płakać. Silną ręką potarła plecy Iriny. Olga jest o głowę wyższa i zdecydowanie dwa razy cięższa. „Nie ma sensu”, woła. – Nie ma znaczenia. Obcość kobiet, których nigdy nie spotkał, zamienia się w arbitralną intymność w tunelu Ostbahnhof w Warszawie. Obaj mają po trzydzieści kilka lat i mówią raczej po rosyjsku niż po ukraińsku, co jest pomocne.

Irina po chwili uciekła z Mariupola do Dinibro na początku marca i czekała tam do końca. Ojcu, który przebywał w zbombardowanym mieście portowym na Morzu Azowskim. Dziewczynka nie przestała czekać, mimo że straciła kontakt. Dopiero teraz daje się przekonać i ścigać Polska Opuściła rodzinną rezydencję brata. „Oczywiście, że wierzę”, powtarza: „Oczywiście”. Ale zdała sobie sprawę, że nie pomogłoby jej, gdyby czekała na niego w Dinibro. – Dobrze – mówi Olga. Jeździ też odwiedzić krewnych w Polsce. Jednak Olga uciekła bezpośrednio z Charkowa na północnym wschodzie, który jest pod ciągłym ostrzałem rosyjskim. Podała również przyczynę opóźnienia.

Polska od początku wykazała się ogromną chęcią pomocy

Nadchodzi mężczyzna. Na jego jasnożółtej sukience widnieje napis „ochotnik”, co identyfikuje go jako asystenta. Wolontariusze nadal pracują w Ostbahnhof. Ale mniej. Z przodu święta Wielkanocne Każdego dnia przyjeżdża stąd i odchodzi około tysiąca osób Ukraina Pociągami, specjalnymi autobusami lub prywatnymi samochodami. Pierwsze miejsce na pobyt w centrum pomocy na tyłach stacji. Dzięki norweskiemu wsparciu powstał tam obóz namiotowy o powierzchni 6000 metrów kwadratowych, wyposażony w wysoki profesjonalizm z zapleczem zdrowotnym, placami zabaw dla dzieci, szpitalem i płytą. Chodzą tam też wolontariusze z Iriną i Olgą, te dwie spóźnialskie, które od jakiegoś czasu są rozbite w metrze, są bardzo przygnębione, bo dopiero przyjeżdżają.

READ  Zakaz fajerwerków w Nowy Rok: szalona kolejka przed sklepem z fajerwerkami w Polsce!

Wojna o rosyjską okupację Ukrainy od dawna weszła w nową fazę. Atak na Kijów nie powiódł się. Na wschodzie i południu nasiliły się walki. Nic się nie skończyło. Jeszcze. Większość ludzi w kraju znalazła czas na wojnę w ciągu jedenastu tygodni. dokonać ustaleń. Dotyczy to krajów ościennych, zwłaszcza Polski. Największy członek Unii Wschodniej z 530-kilometrową granicą z Ukrainą wykazał ogromną chęć pomocy od początku wojny. Polityka, wojsko, gospodarka. Ale ludzkość ponad wszystko. Spośród 5,3 mln uchodźców z Ukrainy około 3,2 mln jako pierwsze wjechało do Polski. W kraju mieszka ponad dwa miliony ludzi, głównie kobiet i dzieci.

Przeczytaj też o tym

Teraz Warszawa potrzebuje dodatkowej pomocy od Brukseli

Premier Mateusz Morawiecki pochwalił „ogromny wysiłek narodowy”. Wszyscy zebraliby się razem: gminy, organizacje wolontariackie, kościół, instytucje i niezliczone ilości osób prywatnych, które „otworzyły swoje drzwi i serca”. Rząd wykonał swoją część. Reguluje rynek pracy, szkołę i uczelnię, opiekę nad dziećmi i pomoc społeczną za pomocą przejrzystych przepisów. Poznańska ekspertka ds. imigracji Klaudia Gołębiowska jest jednak nieugięta, że ​​Polska „na dłuższą metę nie poradzi sobie z tak dużą liczbą uchodźców”. Brak do tego doświadczenia. Prawicowy, konserwatywny rząd, zwłaszcza w Warszawie, jest w rzeczywistości jednym z najgłośniejszych „podejrzanych o migrację” w UE. W kryzysie uchodźczym 2015/16 odrzucił limit. Jednak teraz wszyscy mieszkańcy Moravików odwołują się do aktualnych zasad i proszą o pomoc finansową. UE„Jeszcze nie zapłacił ani grosza”.

Precedensem powinna być umowa z Turcją, która od lat otrzymywała od UE duże sumy pieniędzy na przyjmowanie uchodźców. Jednak spór między Brukselą a Warszawą jest problemem ze względu na brak rządów prawa w Polsce. Dlatego Komisja uniemożliwia wypłatę miliardów z funduszu Corona. Dzięki nowym pieniądzom na pomoc humanitarną pośrednio zmniejszy własną presję na nakładanie sankcji. W tej sytuacji obie strony polegają na wspólnych konferencjach darczyńców. Przedstawiciele Komisji Europejskiej, rządów, międzynarodowych instytucji finansowych i organizacji spotkali się niedawno w Warszawie po raz drugi w ciągu kilku tygodni, aby zebrać pieniądze dla Ukrainy.

READ  Rowery Europe Wool z Polski na całą Europę

Rosnąca gospodarka może skorzystać na pracownikach

W końcu jednak inne rzeczy mogą decydować o tym, czy wysiłek humanitarny się powiedzie. Ekonomia jest bardzo ważna. Około dwóch milionów ludzi z Ukrainy pracowało w Polsce przed wojną. Byli to głównie mężczyźni, którzy pracowali w budownictwie lub przemyśle. Uwzględniono teraz wiele kobiet, które mogą wzmocnić system opieki zdrowotnej bez złych pracowników. Jeśli integracja się powiedzie, musi na tym skorzystać stale rozwijająca się gospodarka. Ale przebieg wojny pozostaje decydujący. Widać to również w warszawskim Ostbanhofie. W pierwszych dniach maja w tunelu pod torami przed stołem odlotów gromadzą się osoby ukraińsko- lub rosyjskojęzyczne. Najlepsze połączenie jest poszukiwane w domu. Eksperci szacują, że liczba powracających wkrótce przekroczy liczbę uchodźców.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Top News

Wypełnianie w Polsce nie jest już korzystne dla berlińczyków

Published

on

Dużo pojazdów z Niemiec na polskiej stacji benzynowej – może się zmienić od 1 czerwca (zdjęcie archiwalne) Zdjęcie: ppl exa

Wyłączony Michael Chaverpeer

Berlińczycy i Brandenburczycy mogą teraz zaoszczędzić jedną czwartą kosztów paliwa na polskich dystrybutorach. Dzięki zniżce na czołgi od 1 czerwca podróż nie jest już tego warta.

Na granicy olej napędowy kosztuje obecnie 1,56 euro za litr i 1,54 euro za litr. W Berlinie kierowcy musieli zapłacić minimum 56 paisów za benzynę i 39 paisów więcej za olej napędowy. Przy napełnieniu zbiornika o pojemności 50 litrów to różnica 28 euro.

Przy zniżce na zbiorniki od 1 czerwca przewaga Polski kurczy się do 20 centów (diesel) i 19 centów na benzynę. Ponieważ podatek jest obniżony o 17 lub 35 centów za litr. W Polsce można zaoszczędzić tylko dziesięć euro na jednym baku.

Zaproszony: Od czerwca warto przekraczać granicę tylko jeśli mieszkasz niedaleko Polski. W zależności od typu samochodu może kosztować od 39 do 99 centów za kilometr i tył – wliczając podatki, ubezpieczenie, warsztat, opony, paliwo i amortyzację.

Mieszkańcy przygranicznych miast Brandenburgii nadal mają niewielkie oszczędności. Nie dla berlińczyków: to najbliższa polska stacja benzynowa na wschodnim krańcu stolicy i 110 kilometrów do tyłu.

Lekcje:

Ceny gazu
Diesel
Polska
Stacja paliw

READ  Polscy partnerzy mówią „dziękuję” za transport pomocy z dystryktu Altenkirchen
Continue Reading

Top News

Nowe technologie, które na nowo zdefiniują przyszłość

Published

on

Przyszłość nadchodzi i to szybciej niż myślisz. Te pojawiające się technologie zmienią sposób, w jaki żyjemy, sposób, w jaki dbamy o nasze ciała i pomogą nam zapobiec katastrofie klimatycznej. Technologia szybko się poprawia, co roku oferując nowe innowacje i rewolucyjne projekty. W każdej chwili naukowcy, inżynierowie i bardzo bystre umysły tworzą kolejną część przyszłej technologii, która zmieni nasze życie. Można odnieść wrażenie, że postęp naukowy jest stały, ale przeżyliśmy okres ogromnego postępu technologicznego w ciągu ostatniego półwiecza. Czy jeszcze 30 lat temu ktokolwiek wyobrażał sobie, że w przyszłości choćby popularna gra hazardowa jak ruletka online na prawdziwe pieniądze (nie mówiąc już o kryptowalutach) będzie dostępna na wyciągnięcie ręki? I to dosłownie — bo możesz grać w nią na telefonie, który masz w kieszeni.

W tej chwili dzieją się innowacje, które zostały wyrwane prosto ze stron opowieści science-fiction. Niezależnie od tego, czy są to roboty, które potrafią czytać w myślach, NFTS, bioniczne oczy, smartwatche zasilane Twoim potem, czy wiele innych oszałamiających technologii, jest wiele do oczekiwania od świata technologii przyszłości. Poniżej wybraliśmy niektóre z największych i najciekawszych pomysłów.

Roboty czytające dane mózgowe

Nie jest to już wymysł autorów Science-Fiction, wykorzystanie technologii czytania w mózgu znacznie się poprawiło w ostatnich latach. Jedno z najciekawszych i najbardziej praktycznych zastosowań, jakie widzieliśmy do tej pory, pochodzi od naukowców ze Szwajcarskiego Federalnego Instytutu Technologii w Lozannie (EPFL).

Dzięki algorytmowi uczenia maszynowego ramieniu robota i interfejsowi mózg-komputer badaczom udało się stworzyć sposób na interakcję ze światem dla pacjentów z tetraplegią (tych, którzy nie mogą poruszać górną lub dolną częścią ciała).

W testach ramię robota wykonywałoby proste zadania, takie jak poruszanie się wokół przeszkody. Algorytm następnie interpretował sygnały z mózgu za pomocą czepka EEG i automatycznie określał, kiedy ramię wykonało ruch, który mózg uznał za nieprawidłowy, na przykład poruszając się zbyt blisko przeszkody lub jadąc zbyt szybko.

READ  Kontrowersje wokół Odry: dlaczego ostatnia wolna rzeka w Niemczech powinna być ograniczona

Z czasem algorytm może dostosować się do indywidualnych preferencji i sygnałów mózgowych. W przyszłości może to doprowadzić do powstania wózków inwalidzkich sterowanych przez mózg lub maszyn asystujących pacjentom z tetraplegią.

Kości drukowane w 3D

Druk 3D to branża obiecująca wszystko, od taniego budowania domów po przystępną cenowo, wytrzymałą zbroję, ale jednym z najciekawszych zastosowań tej technologii jest budowanie kości drukowanych w 3D. Firma Ossiform specjalizuje się w medycznym druku 3D, tworząc dopasowane do pacjenta zamienniki różnych kości z fosforanu trójwapniowego — materiału o właściwościach zbliżonych do ludzkich kości.

Korzystanie z tych wydrukowanych w 3D kości jest zaskakująco łatwe. Szpital może wykonać rezonans magnetyczny, który jest następnie przesyłany do firmy Ossiform, która tworzy model 3D potrzebnego implantu dla danego pacjenta. Chirurg akceptuje projekt i po jego wydrukowaniu może być wykorzystany w chirurgii.

Cechą szczególną tych wydrukowanych w 3D kości jest to, że dzięki zastosowaniu fosforanu trójwapniowego organizm przemodeluje implanty w unaczynioną kość. Oznacza to, że umożliwią pełne przywrócenie funkcji, jaką miała zastępowana kość. Aby osiągnąć najlepszą możliwą integrację, implanty mają porowatą strukturę oraz duże pory i kanały, przez które komórki mogą przyczepiać się i przekształcać kość.

Produkty mleczne wytwarzane w laboratorium

Słyszałeś być może o hodowanym „mięsie” i stekach Wagyu hodowanych komórka po komórce w laboratorium, ale co z innymi produktami spożywczymi pochodzenia zwierzęcego? Rosnąca liczba firm biotechnologicznych na całym świecie bada produkty mleczne wytwarzane w laboratoriach, w tym mleko, lody, sery i jajka.

Przemysł mleczarski nie jest przyjazny dla środowiska, nawet nie jest blisko. Odpowiada za 4 procent światowej emisji dwutlenku węgla, więcej niż podróże lotnicze i żegluga razem wzięte, a rośnie zapotrzebowanie na bardziej ekologiczne napoje, które wlewają się do naszych filiżanek do herbaty i miseczek na płatki zbożowe.

W porównaniu z mięsem, mleko nie jest tak trudne do wytworzenia w laboratorium. Zamiast hodować go z komórek macierzystych, większość badaczy próbuje wyprodukować go w procesie fermentacji, chcąc wyprodukować białka mleka, serwatkę i kazeinę. Niektóre produkty są już na rynku w Stanach Zjednoczonych, od firm takich jak Perfect Day, a ciągłe prace koncentrują się na odtwarzaniu odczucia smakowego w ustach i wartości odżywczych zwykłego mleka krowiego. Poza tym naukowcy pracują nad wyprodukowaną w laboratorium mozzarellą, która idealnie rozpływa się na pizzy, a także na innych serach i lodach.

READ  Znowu tanie tankowanie: Polska uruchamia program stymulacji gospodarczej

Samoloty napędzane wodorem

Emisje dwutlenku węgla są ogromnym problemem, jeśli chodzi o loty komercyjne, ale istnieje potencjalne rozwiązanie, które ostatnio otrzymało spore dofinansowanie. Wart 15 milionów funtów brytyjski projekt ujawnił plany dotyczące samolotu napędzanego wodorem. Projekt ten znany jest jako Fly Zero i jest kierowany przez Instytut Technologii Lotniczych we współpracy z rządem Wielkiej Brytanii.

W ramach projektu opracowano koncepcję samolotu średniej wielkości napędzanego całkowicie ciekłym wodorem. Mógłby przewieźć około 279 pasażerów przez pół świata bez zatrzymywania się na tankowanie. Uaktualnienie tej technologii mogłoby oznaczać lot bez emisji dwutlenku węgla i bez międzylądowania między Londynem a zachodnim wybrzeżem USA lub też z Londynu do Nowej Zelandii z jedną przesiadką — i to dopiero w Australii.

Cyfrowe „bliźniaki”, które śledzą Twoje zdrowie

W Star Trek, gdzie kiełkowało wiele naszych pomysłów na przyszłość technologii, ludzie mogą po prostu wejść do ambulatorium i poddać się cyfrowemu skanowaniu całego ciała pod kątem wykrywania potencjalnej choroby i urazu. Jak twierdzą twórcy Q Bio, zrobienie tego w prawdziwym życiu poprawiłoby wyniki zdrowotne i jednocześnie odciążyłoby lekarzy.

Amerykańska firma zbudowała skaner, który mierzy setki biomarkerów w ciągu około godziny, od poziomu hormonów, poprzez gromadzenie się tłuszczu w wątrobie, po markery stanu zapalnego lub dowolnej liczby nowotworów. Zamierza wykorzystać te dane do stworzenia cyfrowego awatara 3D ciała pacjenta — znanego jako cyfrowy bliźniak — który można śledzić w czasie i aktualizować przy każdym nowym skanowaniu.

Dyrektor generalny Q Bio, Jeff Kaditz, ma nadzieję, że doprowadzi to do nowej ery profilaktycznej, spersonalizowanej medycyny, w której ogromne ilości gromadzonych danych nie tylko pomagają lekarzom w ustaleniu priorytetów, których pacjentów należy pilnie zgłosić, ale także w opracowaniu bardziej wyrafinowanych sposobów diagnozowania chorób.

Continue Reading

Top News

Olaf Scholes na Dniu Katolika w Stuttgarcie: „Bezpieczeństwo zniknęło”

Published

on

Scholz ostrzega przed kryzysem gospodarczym i finansowym

Kanclerz ostrzegła przed światowym kryzysem gospodarczym i finansowym, biorąc pod uwagę ogromne pożyczki udzielane przez Chiny biednym krajom, zwłaszcza afrykańskim. Niemcy koordynują współpracę z zachodnimi pożyczkodawcami znanymi jako Klub Paryski i dostarczają informacji na temat udzielania pożyczek, aby uniknąć powtarzania błędów z przeszłości. „Jedną z największych ambicji, do których dążymy, jest dodanie Chin jako pożyczkodawcy w nowy sposób” – powiedział Scholes.

„Następny poważny kryzys zadłużenia na globalnym południu będzie pochodził z pożyczek udzielonych przez Chiny na całym świecie i nie ma perspektyw na siebie, ponieważ zaangażowanych jest wielu graczy” – ostrzegł kanclerz. „Wtedy pogrąży Chiny i globalne południe w poważnym kryzysie gospodarczym i finansowym i nie dotknie przypadkowo reszty świata”. Zmiana tego jest poważnym problemem, powiedział Scholz.

Kanclerz odniosła się do strategii „Global Gateway” jako do jednej z inicjatyw europejskich. UE chce go przejąć i przeznaczyć około 150 mld euro na projekty infrastrukturalne w Afryce.

Koncentracja na wojnie na Ukrainie

Scholes wziął udział w panelu dyskusyjnym „Niemiecka polityka w niepewnych czasach” w ramach Dnia Katolickiego. Chodzi między innymi o następstwa wojny na Ukrainie. Oprócz Scholesa w dyskusji wzięli udział Irme Stetter-Corp, przewodnicząca Centralnego Komitetu Katolików Niemieckich oraz pisarka Nora Posang.

Tymczasem aktywistka wywołała poruszenie na imprezie. Chciał, żeby burza uderzyła w scenę, na której był kanclerz. Inny aktywista krzyczał „bzdury”, gdy Sholes mówił. Przeczytaj więcej na ten temat tutaj. Pod koniec sesji pytań i odpowiedzi Scholes dał wgląd w swoje życie osobiste. Przeczytaj, co ujawnił tutaj. Po dyskusji odbył się centralny wiec pokojowy pod hasłem „Solidarność z narodem Ukrainy”.

Scholes ostrzega z góry

102. Dzień Katolika rozpoczął się w środę wieczorem w Stuttgarcie. Z 1500 wydarzeniami odbywa się na żywo po raz pierwszy od czterech lat. Dzień Katolika odbywa się zwykle co dwa lata – w 2020 roku został odwołany z powodu epidemii korony. Szacuje się, że do niedzieli w stolicy Badenii-Wirtembergii zgromadzi się 25 000 wiernych.

Continue Reading

Trending