Clippers PL

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Clippers PL

Wir UE: Parlament wywiera presję na Polskę i Węgry – ale najpierw Niemcy

  • zFlorian Nauman

    Blisko

W UE rośnie presja – we wszystkich kierunkach: Parlament wzywa do działania przeciwko Węgrom i Polsce. Ale najpierw zaczyna się sprawa przeciwko Niemcom. Sprawy są pośrednio powiązane.

Bruksela / Strasburg – The Parlament Europejski * Traktował to poważnie – i wezwał Komisję Europejską pod przewodnictwem prezydent Ursuli van der Leyen (CDU) do wykorzystania zasad mechanizmu prawnego przeciwko Victorowi Orbans* Węgrom i Polsce. Tymczasem komisja jest o krok do przodu, jeśli chodzi o rozpatrywanie całości Niemiec: w środę władze rozpoczęły formalne działania przeciwko republice federalnej. Według fascynującego. Jest to pośrednio związane z kontrowersją wokół Węgier i Polski.

Polska i Węgry: Parlament wzywa komisję UE do działania – Weber zadowolony z CSU Europe

Biorąc pod uwagę Węgry i Polskę, parlament stara się poczynić dalsze postępy. W ciągu dwóch tygodni przewodniczący parlamentu David Sosoli ma zwrócić się do Komisji o zastosowanie rządów prawa. Pod koniec procesu może nawet wystąpić sprawa. Wiceprezydent Katarina Barley (SPD) mówiła wcześniej Merkur.de* Ponaglany do pośpiechu *. UE zostanie „wypędzona od wewnątrz”, ostrzegł: „Wtedy wiemy, że ta UE nie przetrwa długo”.

Polityk CSU Manfred Weber, przewodniczący komisji parlamentarnej Konserwatywnej EPP, również zapytał przed głosowaniem. Merkur.de* Z zadowoleniem przyjmuje projekty. „EPL jest jednym z pionierów rządów prawa. Ta praktyka jest bardzo ważnym osiągnięciem dla UE. Teraz Parlament w pełni zgadza się, że mechanizm powinien być stosowany” – powiedział Weber. Następnie należy podjąć działania. “

Komisja UE podejmuje działania przeciwko Niemcom w związku z orzeczeniem: Czy naruszono prawo podstawowe?

Już zagrał Komisja UE * Ale do Berlina. Pańskie oskarżenie jest ogromne: Komisja stwierdza, że ​​Niemcy naruszają podstawowe zasady prawne Unii Europejskiej. W środę władze brukselskie uzasadniły 20 maja formalne powództwo przeciwko Republice Federalnej w kontrowersji wokół orzeczenia konstytucyjnego Carlsruhe w sprawie Europejskiego Banku Centralnego.

READ  Demo "Quartenger" w Berlinie: Setki aresztowano po zakazie demo

Już w zeszłym roku orzeczenie Federalnego Trybunału Konstytucyjnego wywołało poruszenie. W tamtym czasie sędziowie Carlsruhe sprzeciwiali się kupowaniu obligacji o wartości miliardów w ramach programu PSPP Europejskiego Banku Centralnego uruchomionego w 2015 r. – mimo że Europejski Trybunał już na to zatwierdził. Chociaż orzeczenia najwyższego sądu UE są wiążące dla wszystkich państw członkowskich, po raz pierwszy zignorowały one orzeczenie ETS.

Jest to obecnie kluczowa cecha zarzutów Komisji Europejskiej: Carlsruhe zakwalifikował projekt ECP i orzeczenie ETS jako „ultrawirusowe”. Tym samym Federalny Trybunał Konstytucyjny złamał zasadę, że prawo UE ma pierwszeństwo przed prawem krajowym.

„Europe car la Carte”: Komisja podnosi zarzuty przeciwko Niemcom – bez obaw o Polskę i Węgry

Rzecznik Komisji Christian Wigand powiedział, że jeśli zostanie złapany, doprowadzi to do „Europy la carte”. Jednak prawo europejskie musi być jednakowo stosowane wszędzie i wobec wszystkich obywateli. Jest to również sygnał, że Komisja rozpoczyna obecnie nadużycia wobec Niemiec: nawet najpotężniejsze państwo członkowskie nie może działać w pojedynkę.

Sytuacja po wyroku w Karlsruhe, którą eksperci prawni ocenili jako trudną, w rzeczywistości uległa ostatnio złagodzeniu. Zgodnie z orzeczeniem rząd federalny i Bundestack powinny podjąć działania, aby ECP ponownie rozważyła, czy zakup obligacji jest proporcjonalny. Obecnie to się dzieje, co potwierdził Trybunał Konstytucyjny pod koniec kwietnia. Więc można było pozwolić, by konflikt się uspokoił.

Ale w oczach Komisji Europejskiej nie jest to możliwe, ponieważ inni wykorzystują teraz niemieckie orzeczenie na swoją korzyść. Premier Polski Matteo Moraveki mówił już o „jednej z najważniejszych decyzji w historii UE” w 2020 roku. Teraz szuka konfrontacji z ETS.

W Luksemburgu byli sędziowie Polska * Pod koniec maja wydano polecenie tymczasowe o zatrzymaniu kopalni węgla brunatnego w kopalni odkrywkowej Turo. Ale Moraviski nie zaakceptował tego. Szef rządu powiedział wówczas, że bezpieczeństwo energetyczne polskich obywateli nie zostanie naruszone („bo ktoś w (europejskim) sądzie podjął taką czy inną decyzję”. Żadna decyzja UE nie powinna zagrażać polskim obywatelom.

READ  Polska: Jak UE i opozycja nagle pomagają Psu - komentarz

UE chce niemieckiej reakcji na orzeczenie w Karlsruhe – dopiero okaże się, jak to będzie działać

W opinii Brukseli sprawy wkraczają do sprawy, co przewodnicząca Komisji Ursula van der Leyen wyjaśniła rok temu: „W Luksemburgu zawsze mówi się ostatnie słowo prawa UE. Nigdzie indziej. Rzecznik rządu Angeli Merkel, Stephen Seibert, zareagował w środę stanowczo, że „uważnie rozważą obawy wyrażone w liście ostrzegawczym, a następnie odpowiedzą na nie na piśmie zgodnie z planem”. Niemcy mają na to dwa miesiące.

Pikantne: Rząd federalny zajmuje się działaniami UE, ale nie może narzucać żadnych zasad Trybunałowi Konstytucyjnemu. Rzecznik Komisji Wigand był niejasny. Oczywiście w pełni szanuje się niezależność sądownictwa w Niemczech. Ale: „Ostatecznie zmiana sądownictwa w Niemczech lub orzeczenie Europejskiego Trybunału mogą mieć ważną funkcję wyjaśniającą w tym kontekście”. Jeśli nie ma porozumienia, najprawdopodobniej sprawa: kolejny proces dla Luksemburga, w tym możliwość sporu z Karlsruhe.

Tymczasem pojawiła się nowa (drobna) praktyka naruszeń wobec Węgier. Chodzi o cofnięcie koncesji na nadawanie niezależnemu nadawcy Glupradio. Komisja poinformowała w środę, że węgierskie władze “nie działały proporcjonalnie i przejrzyście” odrzucając wniosek o przedłużenie koncesji na nadawanie. To „naruszenie prawa UE”. Klupradio było najważniejszą, ale niezależną rozgłośnią radiową na Węgrzech. W lutym sąd w Budapeszcie odrzucił odwołanie Glupradio od cofnięcia jego koncesji na nadawanie. (fn / dpa) *Merkur.de to oferta IPPEN.MEDIA.