Clippers PL

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Clippers PL

Winterkorn i skandal z olejem napędowym: oskarżenia przeciwko byłemu szefowi Volkswagena krzywoprzysiężone

Stan na: 06.09.2021 13:39

W Komisji U 2017 Winterkorn, były szef Volkswagena, zaprzeczył wiedzy o oszustwach dotyczących wartości spalin na wczesnym etapie. To było kłamstwo, mówi prokurator w Berlinie i oskarża Winterkorna. Tymczasem uzgodnił z Volkswagenem odszkodowanie.

Prokuratura w Berlinie postawiła byłemu szefowi Volkswagena Martinowi Winterkornowi zarzuty za składanie fałszywych zeznań przed komisją śledczą Bundestagu w sprawie emisji spalin. Władze powiedziały, że 74-latek podał „celowo fałszywe informacje”, gdy został zapytany w dowolnym momencie, gdy został poinformowany, że oprogramowanie zostało użyte do manipulowania wartościami spalin. Akt oskarżenia został złożony w Sądzie Okręgowym w Berlinie.

W swoim zeznaniu przed filmowaniem śledczym Winterkorn zaprzeczył, jakoby wiedział o manipulacjach, zanim skandal z dieslem wyszedł na jaw we wrześniu 2015 roku. Zgodnie z aktem oskarżenia, mówi się, że „wiedział od maja 2015 roku, że oprogramowanie sterujące silnika niektórych pojazdów Volkswagena miało został wyposażony w funkcję oprogramowania do manipulowania wartościami spalin w procesie testowania”.

Proces oszustwa ma się rozpocząć we wrześniu

Winterkorn musi również odpowiedzieć przed sądem okręgowym w Brunszwiku – z powodu samej afery z dieslem, jest zarzut oszustw handlowych i gangów. Winterkorn już odrzucił to twierdzenie.

Proces ma się rozpocząć we wrześniu w Brunszwiku. W sumie zaplanowano ponad 130 dni negocjacji. Inni byli lub obecni menedżerowie w sprawie również zostali oskarżeni lub są przed sądem.

Grupa domaga się odszkodowania

Kwestia milionów fałszywych wartości emisji dla samochodów Volkswagen z silnikami wysokoprężnymi została ujawniona we wrześniu 2015 roku w USA. W tym czasie Winterkorn pełnił już funkcję CEO przez ponad osiem lat. Zrezygnował we wrześniu 2015 roku. Wówczas producent samochodów przyznał, że zainstalował w niektórych silnikach wysokoprężnych oprogramowanie, które tylko na stanowisku testowym ograniczało emisję tlenków azotu, ale nie w ruchu drogowym.

wątpić, O czym Winterkorn już wiedziałBył w pokoju przez długi czas. Volkswagen żąda swojego byłego prezesa Ponad miliard euro odszkodowania. Nigdy wcześniej zarząd firmy w Niemczech nie pytał o to tak bardzo.

READ  Hiszpania planuje z pieniędzmi z pomocy Corona: Modernizacja dzięki Unii Europejskiej

Winterkorn płaci 11,2 mln euro odszkodowania

Teraz faktycznie zapłaci swojemu byłemu pracodawcy rekordową kwotę – choć znacznie poniżej miliardów. Volkswagen osiągnął porozumienie z Winterkornem i trzema innymi członkami zarządu w sprawie szczegółów odszkodowania za skandal z dieslem. Volkswagen otrzymał łącznie 288 mln euro odszkodowania. Jednak większość z nich to specjalistyczne ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej.

Sam Winterkorn – który od dawna jest jednym z najlepiej opłacanych menedżerów w Niemczech – płaci Volkswagenowi 11,2 mln euro, a były szef Audi Robert Stadler 4,1 mln euro. Były szef rozwoju Audi i Porsche Stefan Niersch i Wolfgang Hatz zgodzili się zapłacić odpowiednio 1 milion i 1,5 miliona euro.

270 milionów euro ubezpieczenia OC

Z drugiej strony Ulrich Hackenberg, były dyrektor ds. technologii w Audi, nie był gotowy do zawarcia umowy. Volkswagen chce teraz podjąć przeciwko niemu kroki prawne. Były szef rozwoju marki Volkswagen, Heinz Jacob Neusser, również został pominięty. Volkswagen już wytoczył przeciwko niemu pozwy, a Neuser broni się przed nimi w postępowaniu z zakresu prawa pracy.

Volkswagen otrzymuje 270 milionów euro z tytułu ubezpieczenia od odpowiedzialności (D&O), które grupa wykupiła dla swojego kierownictwa wyższego szczebla. Rada nadzorcza już pod koniec tygodnia skrytykowała główne punkty porównania. Udział w kosztach konsorcjum ponad 30 ubezpieczycieli został pokonany do końca. Uzgodniona kwota jest najwyższą dotychczas zapłaconą przez to konsorcjum.