Connect with us

Tech

Windows 11: Microsoft oferuje bezpłatną aktualizację

Published

on

Sześć lat temu grupa obiecała już pozostać przy Windows 10 na zawsze: ale teraz gigant oprogramowania podał nowy numer wersji dla całkowicie odnowionego systemu operacyjnego. Okna 11 Zaczyna się we wtorek (5 października).

W pierwszej ofercie system z pewnością będzie dostępny na nowych komputerach. Należą do nich z jednej strony nowe komputery Surface od samego Microsoftu, a na pokładzie jest kilku partnerów sprzętowych, takich jak Lenovo, HP, Dell, Acer, Huawei i wielu innych.

Jednak system Windows 11 jest również stopniowo instalowany jako bezpłatna aktualizacja na istniejących komputerach z systemem Windows 10. Jednak będą używane tylko komputery, które spełniają długą listę wymagań.

Wymagany jest stosunkowo nowy procesor. Są to procesory Intel 8. generacji, układy Zen-2 firmy AMD oraz układy ARM serii 7. i 8. firmy Qualcomm. Oznacza to, że użytkownicy starszych systemów z procesorami Intel 6. lub 7. generacji, a także starszych modeli AMD są wykluczeni z przejścia na Windows 11.

Wymagania dotyczące chipów bezpieczeństwa

W przypadku wielu modeli z 2017 r. i wcześniejszych aktualizacja do systemu Windows 11 również się nie powiedzie, ponieważ na płycie głównej komputera nie zainstalowano jeszcze specjalnego układu zabezpieczającego. To jest kontrowersyjny Trusted Platform Module (TPM) 2.0.

Nadchodzące miesiące i lata pokażą, czy Microsoftowi uda się powstrzymać szybko rosnącą cyberprzestępczość dzięki nowemu systemowi operacyjnemu Windows 11 w odniesieniu do sprzętu zabezpieczającego nowoczesne komputery. Jedno jest jasne: w obronie Złośliwe oprogramowanie, który atakuje całe sieci komputerowe i szyfruje całe bazy danych, połączenie systemu Windows 11 i TPM może odegrać ważną rolę.

TPM prawdopodobnie pozostanie kontrowersyjny, nawet jeśli zwiększy bezpieczeństwo komputerów. W końcu ta architektura pozwala na dokładniejszą identyfikację tożsamości niż niektórzy użytkownicy. W ten sposób, na przykład, zarządzanie licencjami dla zainstalowanego oprogramowania może być wdrażane bardziej rygorystycznie niż wcześniej.

READ  Sonda kosmiczna "Lucy" w drodze do trojanów - misja NASA po raz pierwszy odwiedzi asteroidy na orbicie Jowisza

Windows 11 jako „pakiet doświadczeń”

Dość wysokie wymagania systemu Windows 11 wywołały krytykę. Microsoft usprawiedliwiał się we wpisie na blogu pod koniec czerwca: Windows 11 został zaprojektowany i opracowany jako kompletny pakiet doświadczeń. „Potrzebujemy minimalnych wymagań systemowych, które pozwolą nam dostosować oprogramowanie i sprzęt do oczekiwań i potrzeb ludzi oraz wykorzystać prawdziwą wartość i wydajność komputera, aby zapewnić najlepsze wrażenia teraz i w przyszłości”. Obejmuje to również układ TPM, który między innymi umożliwia bezpieczne uruchamianie komputerów.

Użytkownicy, którzy nie mogą korzystać z systemu Windows 11 na swoich urządzeniach, nie odczuwają żadnych krótkoterminowych niedogodności. Oczekuje się, że wsparcie dla oprogramowania dla systemu Windows 10 zakończy się dopiero w 2025 r. Doświadczenie w wymianie bardzo starych wersji, takich jak Windows XP, pokazało, że wielu użytkowników prywatnych i komercyjnych prawdopodobnie nie będzie zainteresowanych szybką i bezpieczną wymianą.

Krosno wielkiego biznesu

Dla Microsoftu i jego partnerów planowana data wygaśnięcia systemu Windows 10 to ogromna sprawa. Według szacunków ekspertów, obecnie w użyciu jest około 1,3 miliarda komputerów z systemem Windows 10. Setki milionów tych urządzeń nie będzie świecić zielonym światłem, aby przełączyć się na system Windows 11 podczas sprawdzania za pomocą aplikacji PC Health firmy Microsoft. Wcześniej czy później te komputery będą musiały zostać wymienione. Firma Microsoft generuje około 25 USD przychodów za każdy nowy komputer z opłat licencyjnych producentów.

Windows 11 może również zwiększyć sprzedaż w sektorze oprogramowania biurowego. Narzędzie do komunikacji Microsoft Teams jest zintegrowane z systemem Windows, dzięki czemu można szybciej i łatwiej łączyć się ze współpracownikami, przyjaciółmi i rodziną. Powinno to zwiększyć sprzedaż powiązanego pakietu oprogramowania Office 365 i wywołać obawy u konkurentów zespołowych, takich jak Zoom czy Slack. Slack złożył jesienią skargę do Komisji Europejskiej w sprawie kompilacji.

READ  W manekinie iPhone'a 13 Pro Max powinny pojawić się nowe i większe aparaty

To jeszcze nie koniec

Ta funkcja również nie była gotowa na czas do uruchomienia systemu Windows 11 aplikacje Android Do uruchomienia na komputerze z systemem Windows. Obsługa aplikacji na Androida będzie dostępna dopiero w przyszłym roku. Microsoft opracował projekt z Amazonem. Sam gigant internetowy prowadzi sklep z aplikacjami na Androida i tym samym konkuruje z Google. Microsoft przynajmniej częściowo wejdzie w drzwi z aplikacjami mobilnymi dzięki tej współpracy, ponieważ od końca Windows Mobile gigant oprogramowania nie ma już własnej platformy mobilnej.

Zapowiadane innowacje Windows 11 zostały dobrze przyjęte na giełdzie. Od czasu wprowadzenia systemu pod koniec czerwca cena akcji Microsoftu wzrosła o około dziesięć procent. Odegrała również rolę w systemie Windows 11, który konsekwentnie uzyskiwał dobre oceny od dziennikarzy technicznych, którzy już pracowali z wersją beta.

Potencjalni nabywcy, którzy chcą kupić nowy komputer, powinni odłożyć zakup o kilka miesięcy, jeśli to możliwe, i doradzić rzecznikom konsumentów. w Kryzys koronowy W szczególności firmy, instytucje i szkoły kupiły pusty rynek laptopów. Na tym tle producenci nie mają powodu, aby oferować atrakcyjne oferty. Sytuacja może wyglądać inaczej latem 2022 roku.

© dpa-infocom, dpa: 211001-99-440951 / 2

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tech

macOS (12) Monterey: nowy system operacyjny Apple dla komputerów Mac i MacBook gotowy

Published

on

Firma Apple ogłosiła, że ​​macOS „Monterey” dla komputerów Mac i MacBook został ukończony. Bezpłatna aktualizacja wprowadzona w czerwcu jest nieco nieśmiała w porównaniu z poprzednim rokiem, który przyniósł natywne wsparcie dla SoC ARM serii M firmy Apple z systemem macOS 11 Big Sur. Nazywa się jednak macOS 12. Zostanie wydany 25 października.

Wersja skacze nawet bez remontu

Przejście z macOS 10.x na 11 w Big Sur było nie tylko spowodowane mnóstwem poważnych zmian, w tym obsługą ARM, ale wydaje się, że Apple co roku odlicza co roku do przecinka. Jednak producent dopiero od lat podawał do publicznej wiadomości nazwę systemu operacyjnego.

To są główne innowacje

Z systemem macOS „Monterey”, nazwanym na cześć Nadmorskie miasto w KaliforniiApple chce lepiej łączyć Maca (Booka) i iPadOS. Dzięki Universal Control użytkownicy mają możliwość kontrolowania iPada za pomocą klawiatury i myszy komputera Mac lub MacBook — w tym wymiany danych.

Już na WWDC 2021 firma Apple zaprezentowała z jednej strony, jak za pomocą gładzika MacBooka przesuwano wskaźnik myszy na znajdującym się obok iPadzie, zamykano aplikacje i przeciągano plik z tabletu na laptopa. Ale łańcuch może się przedłużyć: plik można przenieść z iPada za pośrednictwem MacBooka do iMaca znajdującego się po prawej stronie laptopa; W tym przypadku był obsługiwany za pomocą myszy.

W takim przypadku urządzenia wejściowe zawsze wysyłają swoje dane wejściowe do tego samego systemu, macOS 12 Monterey przekazuje dane wejściowe do innego komputera z systemem macOS lub iPada z iPadOS 15. Na przykład w przeciwieństwie do Logitech Flow urządzenie wejściowe nie zmienia Bluetooth gospodarz.

Następujące urządzenia peryferyjne obsługują macOS Universal Control:

 • MacBook Pro (2016 i nowsze)
 • MacBook (2016 i nowsze)
 • MacBook Air (2018 i nowsze)
 • iMac (2017 i nowsze)
 • iMac (5K Retina 27-calowy, koniec 2015 r.)
 • iMac Pro i Mac mini (2018 r. i nowsze)
 • Mac Pro (2019)
 • iPada Pro
 • iPad Air (3. generacji i nowsze)
 • iPad (6. generacji i nowsze)
 • iPad mini (5. generacji i nowsze)
READ  Sonda kosmiczna "Lucy" w drodze do trojanów - misja NASA po raz pierwszy odwiedzi asteroidy na orbicie Jowisza

Safari nie jest tak kompaktowe, jak planowano

Dzięki macOS Monterey przeglądarka Safari otrzymała nową metamorfozę, a jej elementy sterujące powinny się cofnąć, aby zrobić więcej miejsca w witrynie. Jednak na początku wersji beta Apple porzucił pierwszy pomysł: adres URL i pasek wyszukiwania zostały początkowo umieszczone po prawej stronie aktywnej karty na pasku kart, czyli w stale zmieniającej się pozycji. W ostatecznej wersji domyślnie pojawiają się ponownie dwa znajome paski.

W ten sposób pasek kart nie pojawia się już w ostatecznej wersji (Zdjęcie: Apple)

Monterey otrzymuje nowe mapy Apple i VRR

Inne innowacje w macOS Monterey są związane z uniwersalnymi aplikacjami, które są również dostępne na iOS i iPadOS. Zmiany, które Apple planuje wprowadzić w FaceTime, iMessage, nowych Apple Maps lub Centrum powiadomień z SharePlay, Share i Focus można znaleźć w wiadomościach o ogłoszeniu iOS 15 oraz w raporcie iOS 15: Nowe mapy Apple to ogromny krok naprzód. Monterey obsługuje również zmienną częstotliwość odświeżania na monitorach Adaptive Sync.

Pełny przegląd wszystkich innowacji, w tym nowy pasek kart w Safari, który w końcu nie został wdrożony, Już połączono z Apple.

Komputery Mac i MacBooki otrzymają tę aktualizację

Apple wprowadza również macOS Monterey jako bezpłatną aktualizację dla niektórych już bardzo starych systemów. Najstarszym obsługiwanym komputerem Mac jest Mac Pro 2013. Aktualizacja będzie dostępna we wszystkich zgodnych systemach 25 października.

 • iMac (koniec 2015 i nowsze)
 • Mac Pro (koniec 2013 i nowsze)
 • iMac Pro (2017 i nowsze)
 • Mac mini (koniec 2014 r. i nowsze)
 • MacBook Air (początek 2015 r. i nowsze)
 • MacBook (początek 2016 r. i nowsze)
 • MacBook Pro (początek 2015 r. i nowsze)
Continue Reading

Tech

BSI ostrzega: nowe ataki SMS na smartfony

Published

on


Federalny Urząd ds. Bezpieczeństwa Informacji ostrzega o kilku nowych wariantach ataków nadchodzących za pośrednictwem wiadomości SMS.

Federalny Urząd Bezpieczeństwa Informacji

(BSI) ostrzega
nowych ataków przez SMS. Podstawowa zasada tych ataków była znana od dawna (podczas blokady była to szczególnie fałszywa

Powiadomienia o paczkach
Przyszedł przez SMS: SMS zawiera łącza, które odbiorca musi kliknąć. Złośliwe oprogramowanie czai się na odpowiednich stronach internetowych i jest pobierane na smartfony. Lub wiadomości SMS służą do próby szpiegowania danych osobowych odbiorcy. Ten rodzaj ataku nazywany jest „smishingiem” – słowem utworzonym z pojęć SMS i Phishing. Jednak od jesieni 2021 r. napastnicy próbują wykorzystywać nowe formy SMS-ów.

Teraz zły SMS informuje odbiorców, że jest dla nich wiadomość głosowa. Lub SMS ostrzega, że ​​smartfon jest zainfekowany złośliwym oprogramowaniem. Następnie linki w wiadomości SMS obiecują „instrukcje pobrania wiadomości głosowej” lub instalację „domniemanej aktualizacji zabezpieczeń”. Ale pobierając pliki, dostajesz złośliwe oprogramowanie na swój smartfon.

Inną obecną metodą ataku jest to, że SMS fałszuje odbiorców, że ich prywatne zdjęcia wyciekły, ponieważ złośliwe oprogramowanie jest podobno na telefonie komórkowym. Również w tym przypadku odbiorcy powinni zainstalować rzekomą aktualizację zabezpieczeń. To oczywiście znowu złośliwe oprogramowanie. Poniżej przedstawiamy bardziej szczegółowo ten schemat ataków, który krążył kilka dni temu:

Atak SMS – Malware infekuje urządzenia z Androidem.

Jak się chronić

 • Nie klikaj linków w SMS-ie, jeśli nie masz całkowitej pewności co do pochodzenia wiadomości.

 • Nigdy nie pobieraj plików z nieznanych źródeł

 • Pobieraj aplikacje tylko z App Store lub Google Play

 • Natychmiast usuń podejrzane SMS-y

Ostrzeżenie policji: SMS z niebezpiecznymi linkami atakującymi androidy

READ  Grand Theft Auto — Rockstar pracuje nad trylogią mającą na celu remake klasyków PS2
Continue Reading

Tech

Sonda kosmiczna “Lucy” w drodze do trojanów – misja NASA po raz pierwszy odwiedzi asteroidy na orbicie Jowisza

Published

on

W sobotę sonda kosmiczna NASA Lucy wyruszyła na misję z niezwykłym celem. Sonda ma po raz pierwszy odwiedzić Jowisza – trojany – asteroidy krążące wokół Jowisza. W przeciwieństwie do części pasa asteroid, trojany te pochodzą z zewnętrznych obszarów Układu Słonecznego. Tak więc badanie ich może dostarczyć fascynujących informacji na temat wczesnej ewolucji tego odległego regionu oraz sposobów, w jakie asteroidy i komety wnikają do układu wewnętrznego.

Po zakończeniu formowania się planet w Układzie Słonecznym duża część pozostałych części połączyła się ze szczątkami wczesnej kolizji w Asteroidngürtel Między Marsem a Jowiszem. Zawiera głównie jałowe kamienne asteroidy, które powstały we wnętrzu dawnego Pierwotnego Obłoku. Natomiast kule z bogatych w lód regionów Mgławicy Pierwotnej zbierały się na zewnątrz. Te komety, planety karłowate i asteroidy znajdują się głównie w Kuipergürtel poza Neptunem.

Pozycja i ruch Jowisza Trojana.© Instytut Astronomii Chińskiej Akademii Nauk / Peter Cherish

Trojany – starożytne kawałki na orbicie Jowisza

Ale są też asteroidy, które krążą między planetami zewnętrznego Układu Słonecznego lub nawet bezpośrednio na ich orbicie – te ostatnie określane są mianem trojanów. Dziesiątki tysięcy tych kawałków o wielkości do 250 kilometrów są skupione w dwóch miejscach przed i za planetą w pobliżu Jowisza. W tak zwanych punktach Lagrange’a siły przyciągania Słońca i Jowisza są zrównoważone. Pozwala to obiektom obracać się wokół tych punktów po stabilnych orbitach.

Na Jowiszu dwa duże obłoki tych asteroid są wyśrodkowane wokół punktów Lagrange’a 4 i 5, które znajdują się 60 stopni przed i za planetą i podążają za nią po orbicie wokół Słońca. Badacze planetarni uważają, że wiele z tych elementów już tam było Wzrost Młody Jowisz został schwytany z zewnętrznej krawędzi pierwotnego obłoku na jego obecnej orbicie. Mogą więc pozostać w dużej mierze niezmienionymi śladami tego regionu.

READ  W manekinie iPhone'a 13 Pro Max powinny pojawić się nowe i większe aparaty

„To sprawia, że ​​’kapsuły czasowe’ są bardzo ekscytujące dla bardziej szczegółowych badań”, wyjaśnia Stefano Mottola z Instytutu Badań Planetarnych w Niemieckim Centrum Lotniczym (DLR). „Mamy nadzieję zdobyć ważną nową wiedzę o wczesnych czasach Układu Słonecznego i powstawaniu planet”. Jednocześnie dane mogą dostarczyć więcej informacji na ten temat Jakie sposoby I przez nią ciała niebieskie wchodzą do wnętrza zewnętrznego Układu Słonecznego.

Pierwsza wizyta sondy kosmicznej

Sonda kosmiczna NASA Lucy odwiedzi Jowisza po raz pierwszy i dokładnie zbada te trojany. Ze względu na dużą odległość od Ziemi, niewielkie rozmiary i niską jasność trudno go zobaczyć przez teleskopy. Dlatego sonda kosmiczna, która została wystrzelona z portu kosmicznego na Przylądku Canaveral 16 października 2021 roku, była w stanie po raz pierwszy odkryć podstawowe właściwości tych pierwotnych reliktów.

W tym celu ma na pokładzie trzy instrumenty naukowe, za pomocą których może spektralnie badać chemiczne i fizyczne właściwości asteroid. Nagrania z kamer powinny również bardziej szczegółowo przedstawiać powierzchnię i strukturę niektórych określonych trojanów. „Dokładny kształt asteroid pochodzi z danych z kamer nawigacyjnych” – wyjaśnia Mottola. Ponadto niewielkie przesunięcia częstotliwości fal radiowych, które Lucy wysyła na Ziemię, powinny dostarczyć informacji o wewnętrznej strukturze i masie trojanów.

Ścieżka Lucy
Tor lotu sondy kosmicznej Lucy (na zielono).© Instytut Badawczy Południowo-Zachodni

Długie i kręte podejście

Jednak minie kilka lat, zanim tak się stanie. Ponieważ aby dotrzeć do dwóch chmur trojańskich w punktach Lagrange’a Jowisza, sonda kosmiczna NASA musi przelecieć kilka pierścieni. Przede wszystkim nabierze rozpędu do swojej podróży na orbitę Jowisza w dwóch orbiterach i dotrze do pasa asteroid w 2025 roku. Tam minie główny pas asteroid 52246) DonaldJohansson przed kontynuowaniem.

W 2027 r. sonda kosmiczna po raz pierwszy dotrze do roju trojanów Jowisza, który pędzi naprzód na planecie w punkcie L4 Lagrange’a. Jej celami są asteroida Eurybates z księżycem Queta, a także asteroidy Polymele, Leucus i Orus. Po tym, jak Lucy przerobi tę „listę przebojów” do listopada 2028 r., zostanie skierowana z powrotem do wewnętrznego Układu Słonecznego z powrotem na Ziemię – nowość w historii podróży kosmicznych.

READ  Forza Horizon 5: Ta gra wyścigowa z otwartym światem potrzebuje ponad 100 GB pamięci SSD

Powód tego: tylko przez ten duży pierścień i obracające się ślizganie Ziemi, sonda kosmiczna może zmienić swoją orbitę, aby później mogła również skierować się do tylnej chmury trojańskiego Jowisza. Lucy dotrze do tych obiektów krążących wokół punktu Lagrange’a L5 w marcu 2033 roku. Podwójna asteroida (617) Patroclus jest w trakcie programu badań przesiewowych.

Potem nominalna misja sondy kosmicznej dobiega końca, ale jeśli jest wystarczająco dużo paliwa i zasobów do działania misji, misja może zostać przedłużona, a Lucy i inne trojany zbadają orbitę Jowisza.

Źródło: NASA, Niemieckie Centrum Lotnicze (DLR)

Continue Reading

Trending