Connect with us

Top News

Warszawa pęcznieje na grzbiecie (nd-aktuell.de)

Published

on

Główny czołg bojowy K2: Polska przygotowuje się do dużego zakupu samolotów i czołgów z Korei Południowej, aby wzmocnić swoje siły zbrojne.

Zdjęcie: dpa/YNA

Wschodnia Polska, będąca członkiem NATO i UE, stała się ważnym obszarem rozmieszczania sił od czasu inwazji Rosji na sąsiednią Ukrainę. Gromadzą się tu alianckie wojska bojowe, odbywa się tu rozpoznanie na Daleki Wschód, stąd wysyłana jest broń i inne zaopatrzenie do ukraińskich stref wojennych. Według oficjalnych informacji Polska dostarczyła do tej pory Ukrainie broń o wartości blisko 1,7 mld euro. Polska jest również niezastąpiona jako baza remontowa ukraińskiego sprzętu wojskowego. Po przyjęciu Szwecji i Finlandii do NATO, szczeciński sztab Wielonarodowych Sił NATO Północ-Wschód również doświadczy ogromnej rozbudowy misji. Podobnie jest z obecnym stałym dowództwem V Korpusu Wojsk Lądowych USA. Podczas weekendowego otwarcia „Kampu Kościuszko” wicepremier i minister obrony Mariusz Błaszczak podkreślił, jak ważne jest „utrwalenie rotacyjnej obecności”.

Ogólnie rzecz biorąc, Warszawa dąży do większej roli w NATO, wyprzedzając Niemcy jako najbardziej lojalny zespół w Stanach Zjednoczonych. Dodatkowo atak Rosji na Ukrainę otwiera nowe możliwości. Choć Polska nie przedstawia się jako przyjaciel Ukrainy, atak Moskwy na wspólnego sąsiada otwiera nowe możliwości – nie tylko z perspektywy narodowo-konserwatywnych polskich polityków – na zaliczenie starych rachunków dla Rosji.

Restrukturyzacja kadrowa i materiałowa

Tydzień temu Błaszczak potwierdził podpisanie „umów na dostawę czołgów K2, armat haubic K9 i samolotów FA-50” z Koreą Południową. Wicepremier i minister obrony Polski zapewnili, że dostawy rozpoczną się w tym roku. W ten sposób siły zbrojne jego kraju mogły otrzymać „nowoczesną broń i możliwość dalszego rozwoju przemysłowego”. Niemal mimochodem zauważył, że siły zbrojne Warszawy wkrótce osiągną cel „co najmniej 300 tys. ludzi”: 250 tys. żołnierzy zawodowych i 50 tys. ochotników obrony terytorialnej – ponad dwukrotnie więcej niż obecnie.

READ  Dlaczego Moskwa boi się Ukraińców

Jeszcze przed rosyjską inwazją na Ukrainę Warszawa zaczęła znacząco zwiększać liczbę żołnierzy. Jarosław Kaczyński, lider partii rządzącej partii BIS, przekonywał, że aby uniknąć wojny, trzeba działać „według starego prawa odstraszania”, a w listopadzie ubiegłego roku wezwał do „planu obrony ojczyzny”. . Od tego czasu planiści w Błaszczaku organizują cały sprzęt dla czterech dywizji armii. Kolejne dwie sekcje są w dalszej części. Dla porównania: Bundeswehra, która zatrudnia około 180 000 żołnierzy, chce zgłosić do NATO jedną gotową do walki jednostkę armii do 2025 r., podczas gdy inna ma obecnie głównie dane projektowe.

Niedawno prezydent Polski Andrzej Duda gorzko narzekał na Niemcy Obietnice wymiany pierścieni Nie spełnia. Warszawa dostarczyła na Ukrainę 200 produkowanych na licencji czołgów T-72 PT-91. Można by się spodziewać batalionu czołgów Panther II w najnowocześniejszej wersji z Niemiec. Ale Berlin miał inne pomysły na kontrakty i chciał dostarczyć starego „Leosa” tylko w kawałkach.

Bardziej polubowna debata jeszcze się nie skończyła, choć inne źródła zaopatrzenia już dawno otworzyły się dla Polski. Rozeszła się już wieść, że Warszawa zamówiła kolejne 250 nowych i 116 używanych czołgów podstawowych Abrams w USA. Jednak umowa ramowa zawarta z Koreą Południową wykracza teraz poza poprzednie wymiary. Chodzi o zakup do 1000 nowoczesnych czołgów K2, w tym pojazdów wsparcia. W kraju produkcji istnieją również symulatory i szkolenia. Umowa przewiduje transfer technologii, czyli produkcję czołgów K2 w sprawdzonych polskich kuźniach czołgów. Do 2025 roku pierwsze 180 czołgów K-2 będzie pod dowództwem Biało-Czerwonych.

Co więcej: umowa zawarta z południowokoreańską Hanwha Defense Group dotyczy zakupu łącznie 672 południowokoreańskich samobieżnych haubic, w tym technologii dostaw i zajezdni. Pierwsze ruchome pistolety pojawią się w tym roku, a ich produkcja w Polsce rozpocznie się w 2024 roku. Warszawa zgodziła się na dostawę 48 samolotów FA-50PL wraz z pakietem szkoleniowym i logistycznym z Korean Aerospace Industries. Dwumiejscowy lekki myśliwiec ma uzupełniać obecne modele F-16 i bombowce stealth F-35 firmy Lockheed Martin, które zamówiono za około 5 miliardów dolarów. W Turcji Polska zamówiła 24 drony bojowe Bayraktar TB2 z czterema stacjami naziemnymi. Swoje śmiertelne działanie udowodnili już na różnych teatrach wojny. Pierwsze sześć dronów ma trafić do Polski do grudnia.

READ  Poważne uszkodzenia przed burzą | NDR.de - Aktualności

Czytaj „Kontrola wczoraj” Autor: Rene Heilig

Stany Zjednoczone zamówiły 500 rakiet do wyrzutni rakietowej HIMARS, która z powodzeniem została wdrożona na Ukrainie. To więcej niż wszystko, co wcześniej wyprodukowano w Stanach Zjednoczonych. Zasięg systemu zamówionego przez Polskę to 300 kilometrów. Według MON, jeśli producenci zajęci są dostawami na Ukrainę, jako alternatywę mogą rozważyć zakup odpowiednich rakiet artyleryjskich z Korei Południowej. Do Polski przybyło już pierwszych 20 pojazdów nośnych HIMARS.

Szczegółowa lista zamówień

Oprócz tych „dużych kawałków” budżetu obronnego realizowane są inne programy zbrojeniowe, przebieg wojny na Ukrainie był do tej pory intensywnie badany w Warszawie. Wieloletnie plany produkcyjne nowego bojowego wozu piechoty „Borczuk”, który ma powstać w Polsce, wskazują na zapotrzebowanie na 1000 do 1400 sztuk. Pozyskiwane są drony szpiegowskie i wędrująca amunicja, aby można było tanio zniszczyć drogie formacje wojskowe wroga. Mają w nie być wyposażone pułki artylerii stacjonujące zwłaszcza we wschodniej Polsce. Wielkość kontraktu pakietu to prawie 426 mln euro. Polska dywizja, która ma chronić bardzo wrażliwy na NATO korytarz suwalski między rosyjskim Kaliningradem a Białorusią, otrzymała nowe wozy dowodzenia z najnowszą technologią łączności. Zamówiono też 118 pojazdów rozpoznawczych, niszczycieli czołgów opracowanych we współpracy z firmami brytyjskimi, a zamówienie na 50 takich pojazdów jest obecnie realizowane po przeprowadzeniu odpowiednich testów prototypu polskiego systemu miotania min. Krajowy przemysł produkuje 3500 jednoosobowych pocisków przeciwlotniczych oprócz 600 pocisków. Według producenta wielkość produkcji podwoi się do 600 w tym roku. Roczna produkcja 1000 sztuk planowana jest od 2023 roku, co uwzględnia możliwości eksportu na Ukrainę. Dotyczy to również dostarczania amunicji do dział kal. 155 mm.

Warszawskie Ministerstwo Obrony zamówiło u szwedzkiego producenta SAAB centrum szkoleniowe dla wzmocnionego batalionu zmechanizowanego i porównywalne systemy do ćwiczeń na poziomie kompanii. Obiekty są „specjalnie nastawione na efektywną współpracę szkoleniową z wojskiem USA” – podkreślił płk Arthur Guptel, szef badań nad polską bronią. Jego cena to 98 milionów euro, niedawno ujawniona przez holenderską akwizycję.

READ  Pomocnicza ustawa o ochronie przed infekcjami: 2G Plus w przypadku pracy i wydarzeń

Nowa technologia wojenna wymaga dodatkowych urządzeń do konserwacji i napraw. Bezprecedensowy program zbrojeń nie jest w żaden sposób bezpieczny finansowo. Nie jest też jasne, w jaki sposób polskie wojsko przyciąga, szkoli i utrzymuje wymaganą liczbę personelu w mundurach. Tylko jedno jest pewne: Z kosztami uzbrojenia przekazanymi NATO W tempie dwóch procent PKB nie da się tego zrobić.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Top News

Podatek gazowy: Hebeck wyjaśnia plan sygnalizacji świetlnej – alarm i wściekłość podążają: „Dzwonina sala”

Published

on

 1. Strona główna
 2. Polityka

Stworzone przez:

włącznie z: Florian Naumann

Gaz dostępny jest za dodatkową opłatą. Robert Habeck wyjaśnił w poniedziałek plany sygnalizacji świetlnej – ostrzeżenia o tragicznych konsekwencjach zostały szybko docenione. O czym to jest:

BERLIN – To prawda, że ​​nie zakończył się przyjemnym spotkaniem Robert Habeck Poniedziałkowe popołudnie będzie jasne. Z bardzo bolesnym wyrazem twarzy Green wyjaśnił przyczyny i konsekwencje nowej dopłaty gazowej. Najważniejszymi z nich są niewątpliwie klienci prywatni i firmy Płać więcej za gaz. Kilka godzin temu Konsorcjum dostawców gazu ogłosiło wysokość dopłaty.

Minister gospodarki i wicekanclerz nie chcieli rozmawiać o alternatywnych środkach. Ale uczynił wybory bardzo trudnymi. Alternatywą byłby upadek niemieckiego rynku energii, a wraz z nim dużej części europejskiego rynku energii”.

Ale na pewno są co do tego wątpliwości – chociaż Habeck i kanclerz Olaf Scholes Jak najszybciej umieść pomoc na porządku dziennym. Stowarzyszenia społeczne, partie i przedstawiciele biznesu przyglądają się głównym problemom w Niemczech. I trochę niedokończonej pracy domowej. Trochę spociła też kwestia roli koalicjanta FDP.

Minister gospodarki Robert Habeck dostrzega dobre powody dla ryczałtu za gaz — i jest krytykowany ze wszystkich stron. © Odd Anderson/AFP

Dopłata za gaz: nowe sygnalizacje świetlne Zoff? Habeck unika pytań o rolę FDP

Dziennikarz chciał się dowiedzieć, czy rekompensata finansowana z podatków byłaby sprawiedliwa wobec dostawców gazu dotkniętych wysokimi cenami zakupu, a w niektórych przypadkach długoterminowymi, niskimi umowami z klientami. „Ramy polityczne, w których ta koalicja działa, były od początku jasne” – powiedział Habeck. W tym kontekście pojawia się tylko pytanie, czy dopłata zostanie nałożona na wszystkich odbiorców gazu, czy tylko na dostawców dotkniętych rosyjskim embargiem na gaz. Rząd centralny wybrał rozwiązanie „kompleksowe”.

Czy to koparka? Klasyfikacja podwyżek podatków przez liberałów zostawać? Habeck uciekł po krótkim sapnięciu. „Zgodziliśmy się na werdykt” – nalegał. Nie ma ruchu przeciwnego, aby „robić cokolwiek innego”.

W związku z tym dotyczy to nie tylko odbiorców gazu, ale wszystkich. Obliczenia, ile będzie kosztować nowy podatek dla konsumentów, szybko się rozprzestrzeniają. Dla gospodarstwa domowego o zużyciu 20 000 kWh, czyli 576 euro rocznie, 144 euro na gospodarstwo domowe. Dozwolony UE nie nalicza podatku VAT od niemieckich podatków, poziomy odpowiednio się zmniejszają. Habeck natychmiast ogłosił ulgę, której nie było. Obiecał wspólny „cel” pomocy dla osób w dużym stresie. W tweecie Scholz mówił o pełnym pakiecie pomocy. Niemniej jednak krytyka jest świetna – a żądania nie są krótkie.

READ  Szczepionki Corona: Krytyka Span dotycząca racji biotechnologicznej

Ceny gazu – Habeck zgadza się: mogą pojawić się kolejne opłaty

Przekrój ostrzeżeń pochodzi z obu kierunków ofiar. Stowarzyszenia społeczne, ale na przykład lewica potrzebuje nowych modeli dla rodzin słabych finansowo. A CSU Wzywam pomocy. Z drugiej strony branża już znajduje się w nowych problemach.

Nawiasem mówiąc, nie jest jasne, czy pojawią się dodatkowe koszty z powodu dopłaty za gaz. „Ta opłata nie jest jedyną, jaka istnieje” – przyznał Habeck – choć być może najbardziej znaczący. Jako przykład podał podatek magazynowy. Komunikat w tej sprawie zostanie wydany „wkrótce”. Niektóre kwoty są „stare”, ale w większości są „zerowe”. Habeck nie chciał podawać żadnych punktów cenowych — ale „nie było jasne” co do wysokości dopłaty za gaz.

Dopłata za gaz: ulga dla prywatnych odbiorców gazu – poniedziałkowe żądania i pomysły

 • Grupa społeczności: Verdi Union wymyślił limit ceny gazu dla „normalnego zużycia” dla czteroosobowej rodziny na poziomie 12 000 kWh. Koszty tej ilości gazu powinny zostać ograniczone do poziomu z 2021 roku.
 • Zastrzyk funduszy gdzie indziej: Lider Partii Zielonych Ricardo Long wyjaśnił: „Oprócz znacznie zwiększonej przystępności cenowej mieszkań lub wyższych zasiłków na dzieci, odpowiednia byłaby również nowa wersja ryczałtowej stawki cen energii”. FDP od razu nabrało podejrzeń. W osobie swojego szefa, Adolfa Bauera, Związek Społeczny Niemiec wezwał do „sztywnych stawek przeciwdziałania ubóstwu”, wprowadzenia podstawowej ochrony dzieci, reformy mieszkaniowej i ryczałtu energetycznego w wysokości 300 euro dla mieszkańców Funke. Gazety Emerytura.
 • Obniżenie podatku VAT: Koszt z dopłat Podatek od wartości dodanej od dopłat to tylko jeden punkt wyjścia: stowarzyszenie przemysłu energetycznego BDEW zaproponowało zmniejszenie wszystkich podatków od wartości dodanej od cen gazu i energii elektrycznej do siedmiu procent przez co najmniej dwa lata. . Zyskają na tym również firmy.
 • Duży pakiet ulgi: „To brak szacunku, by oferować dopłatę do gazu bez jednoczesnego planu pomocowego” – powiedział dpa Alexander Dobrind, szef komitetu regionalnego CSU. Pilnie potrzebny jest pakiet pomocowy. W przeciwnym razie koszty energii staną się pułapką ubóstwa wielu rodzin. Polityk CSU nadal był niekonkretny.
 • Finansowanie poprzez podatki zamiast dopłat: Ekspert ds. energii Udo Sieverding z Centrum Konsumenckiego NRW skrytykował niesprawiedliwość w modelu alokacji. Każdy, kto ogrzewa węglem, olejem lub pompą ciepła, ma szczęście – powiedział stacji telewizyjnej Phoenix. Odbiorcy gazu rozliczali się za złe decyzje, których nie podjęli: „Więc finansowanie podatkowe byłoby lepsze”. Lider Zielonych Long również rozważał rozwiązanie podatkowe — ale w inny sposób: jedno Podatek od nadwyżek związanych z wojną Może pomóc „uwolnić osoby najbardziej narażone na wzrost cen”.
 • Inne metody obliczeniowe: Lewicowcy byli sceptycznie nastawieni do arytmetycznych sposobów pobierania dodatkowych opłat. „Rachunki wydają się bardzo arbitralne. Jeśli dostawcy, którzy nie są na minusie, mogą pobierać opłatę, jest to przeciwko obywatelom” – powiedział Dietmar Bartsch, przewodniczący komisji parlamentarnej. Nie podał też żadnych szczegółów. Bartsch zagroził protestom: „Potrzebujemy gorącej jesieni protestów przeciwko polityce energetycznej rządu federalnego”. Podobnie jak Long, lider partii Martin Shirdevan również rozważał podatek od nadmiernych zysków. Potępił to jako „brzmiące pomieszczenie” w twarz, zwłaszcza rodzin o niskich dochodach.
 • Odroczenie do pakietu ulgowego: Wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi – dlatego rząd powinien odłożyć wprowadzenie opłaty, Federacja Konsumentów zażądała: „Opłatę należy finansować do czasu, gdy Koalicja będzie mogła przedyskutować dodatkowe środki pomocy”.
READ  Polska już przekroczyła oczekiwania

Dopłata gazowa dla przemysłu – wymagania gospodarki:

 • Ulga dla instytucji: Stowarzyszenie Niemieckich Związków Przemysłowo-Handlowych wskazało na rosnące koszty dla firm. „Poziom cen gazu osiągnął poziom krytyczny, ale w wielu przypadkach poziom zagrażający istnieniu firmy” – wyjaśnił prezes DIHK Peter Adrian. „Gospodarka pilnie potrzebuje jasności co do ogłoszonych właśnie środków pomocowych, w przeciwnym razie istnieje ryzyko zamknięcia zakładów i przestojów produkcyjnych”.
 • Przedłużenie czasu: Konfederacja Przemysłu Niemieckiego specjalnie zwróciła się o wsparcie dla firm potrzebujących ochrony. „Politycy powinni przedłużyć dopłatę poza 2024, ponieważ koszty przerosną wiele firm” – powiedział zastępca dyrektora generalnego Holger Lösch.
 • Wsparcie dla firm zmagających się z trudnościami: Towarzystwa mieszkaniowe zwróciły się o pomoc finansową do rządu. Są one szczególnie dotknięte, „ponieważ już muszą finansować gwałtownie rosnące koszty, płacąc znacznie więcej dostawcom” – wyjaśnił Axel Gedaschko, szef stowarzyszenia GdW. Niektóre przedsiębiorstwa budownictwa społecznego mają już poważne problemy finansowe z powodu wysokich zaliczek. „Więc pierwszym krokiem powinny być programy gwarancyjne chroniące płynność firm mieszkaniowych, które są zagrożone upadłością.”

Podatek gazowy trafia do Niemiec: Habeck atakuje Putina i jego poprzedników

Jednak była też zachęta. W przypadku przyznania zwolnienia podatkowego wzrośnie ryzyko upadłości dostawców. „Klienci będą musieli podpisać nowe umowy z wyższymi dziennymi cenami”, powiedział kilski ekonomista Stefan Kooths. Ostatecznie wzrost cen nie wynika z dopłaty gazowej, ale z wyższych cen importowych gazu ziemnego. „Jeżeli dostawcy gazu mieliby przerzucić całkowitą dopłatę za gaz w wysokości 2,419 centów za kilowatogodzinę na klientów na całym świecie, powinno to podnieść wskaźnik inflacji o prawie jeden punkt procentowy (0,9 punktu procentowego) do końca roku” – wyliczył Cooths. .

Ten model zawiódł. I nie wróci.

Habeck bez wątpienia był winny tej sytuacji: Władimir Putin, a przynajmniej pośrednio poprzednie rządy. Partia Zielonych powiedziała, że ​​Putin prowadzi „wojnę gospodarczą”. Jednocześnie Niemcy „stworzyły model biznesowy, który jest w dużej mierze zależny od taniego rosyjskiego gazu” – „Ten model zawiódł. Nie wróci” – podkreślił Habeck. (Materiał z Fn, AFP i dpa)

READ  Polska: Dlaczego wybory są determinowane na wsi
Continue Reading

Top News

Śląsk 1920: b. porucznik niemiecki prowadzi bunt

Published

on

Szef dnia Powstanie na Śląsku

Były niemiecki porucznik dowodził Polską

Alphonse Skrzepniok musiał wziąć rok wolnego od szkoły z powodu słabej znajomości języka niemieckiego. W czasie I wojny światowej awansował do stopnia oficera Armii Cesarskiej. Od 1919 do 1921 dowodził trzema propolskimi powstaniami na Górnym Śląsku.

III_powstanie_śląskie_-_Maxim_wz._08_w_powstańczej_akcji_nad_Odrą  III_powstanie_śląskie_-_Maxim_wz._08_w_powstańczej_akcji_nad_Odrą 

19 sierpnia 1920: Propolscy powstańcy pod dowództwem Alfonsa Skrzepnioka rozpoczynają II Powstanie Śląskie.

Źródło: Wikimedia / Domena publiczna

Tutaj możesz posłuchać naszych podcastów WELT

Odwołalna zgoda na przesyłanie i przetwarzanie danych osobowych jest wymagana, ponieważ zewnętrzni dostawcy treści osadzonych wymagają tej zgody w celu wyświetlenia treści osadzonych. [In diesem Zusammenhang können auch Nutzungsprofile (u.a. auf Basis von Cookie-IDs) gebildet und angereichert werden, auch außerhalb des EWR]. Ustawiając przełącznik w pozycji „on”, zgadzasz się na to (która może zostać odwołana w dowolnym momencie). Obejmuje to Twoją zgodę na przekazywanie niektórych danych osobowych do państw trzecich, w tym do Stanów Zjednoczonych, zgodnie z art. 49 ust. 1 lit. a RODO. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj. Swoją zgodę możesz wycofać w dowolnym momencie za pomocą przełącznika na dole strony i poprzez Prywatność.

DNakłanianie to mistyfikacja. 15 sierpnia 1920 r. niemieckie gazety donosiły, że oddziały Armii Czerwonej zdobyły Warszawę, stolicę Polski. Napięta sytuacja na Górnym Śląsku, w południowo-wschodniej części historycznego regionu Śląska wokół Oppeln i Kattowitz, niezwykle zróżnicowanego etnicznie, wystarczyła, aby ten tlący się konflikt otwarcie wybuchł.

16 sierpnia Wojsko Polskie rozpoczęło ostatecznie udaną kontrofensywę. Zanim jednak wieści o tym dotarły do ​​Górnego Śląska, proniemieckie milicje już tam zaczęły buntować się, przewidując rychły upadek znienawidzonego przez nich polskiego państwa narodowego.

Zamieszki w Katowicach 1920, sierpień 1920 Powstania polskie protestują przeciwko zbliżającym się głosowaniu na Górnym Śląsku. - Demonstracja Niemców przeciwko działaniom rządu polskiego na Górnym Śląsku (okupacja przez wojska polskie), Katowice Ring.- fot. sierpień 1920 r.

Pocztówka obrazkowa z Katowic 1920

Źródło: Image-Alliance / AK-Images

Zaatakowana została także siedziba przedstawiciela Francji w Katowicach; Uchodził za wroga, ponieważ jednym z jego zadań było przygotowanie referendum w sprawie podziału Górnego Śląska na część niemiecką i polską. Jego siły bezpieczeństwa walczyły, zabijając do dziesięciu napastników i przypadkowych osób. W „reakcji” na to tłum pobił na śmierć znanego polskiego lekarza Andrzeja Mielęckiego; Miał za zadanie opatrywać rannych Niemców.

W rezultacie w nocy z 18 na 19 sierpnia siły propolskie postanowiły zaryzykować drugie powstanie. Pierwsza próba przejęcia władzy na Górnym Śląsku, stwarzająca warunki do przyłączenia się do odradzającej się Polski, zakończyła się niepowodzeniem niemal dokładnie rok wcześniej. Już wtedy podżegano do gwałtownych ataków – a dokładniej przeciwko strajkującym polskim robotnikom w kopalni Myslowitz, które doprowadziły do ​​(co najmniej) dziesięciu ofiar śmiertelnych.

Podobnie jak 1919 przywódca nowego, II powstania śląskiego Alfons Zgrzebniok (1891-1937). 28-latek pochodzi z zagorzałej propolskiej rodziny. Dorastając jako najstarszy syn w rodzinie z trzema braćmi i pięcioma siostrami, jego przejście do (niemieckojęzycznego) gimnazjum na pruskim Śląsku prawie się nie powiodło z powodu niewystarczającej znajomości języka niemieckiego. Dopiero po roku nauczania mógł wstąpić do liceum w Rasipore (Ratipore). Tam został prawie wydalony z powodu swoich polskich przekonań nacjonalistycznych.

Alphonse_Zgrzebniok

Alphonse Skrzepniok (1891–1937) w mundurze kapitana armii polskiej

Źródło: Wikimedia / Domena publiczna

Przezwyciężył to iw 1909 zdał maturę. Alphonse jako pierwszy w rodzinie uczęszczał na pobliski uniwersytet Uniwersytet Wrocławski (Rokla). Pozostał wierny swoim wewnętrznym przekonaniom i wstąpił do tajnej organizacji nacjonalistycznej, która dążyła do pokojowego przebudzenia państwa polskiego.

W sierpniu 1914 został powołany do armii pruskiej i przez następne cztery lata walczył zarówno w okopach na froncie zachodnim, jak i w wojnie mobilnej na wschodzie. Został trzykrotnie ranny i awansował z szeregowca na porucznika, co jest rzadkim wyczynem. Tuż po zakończeniu wojny ostatecznie stanął po stronie Polskiego Ruchu Narodowego. Posługując się taktyką, pozyskiwał broń z niemieckich zapasów i organizował grupy zadaniowe.

Ale kilka dni później niemieckie jednostki, składające się głównie z Freikorps oficjalnie rozwiązanych, ale wciąż aktywnych żołnierzy pierwszej linii, zmiażdżyły rebeliantów. Jednak według bardziej niejasnych szacunków, w 1919 r. pod dowództwem Zgrzebnioka około 23 000 „buntowników” (określenie powszechnie używane) stanęło na Śląsku wobec około 35 000 uzbrojonych Niemców.

Powstania polskie w sierpniu 1920 r. przeciwko nadchodzącym wyborom na Górnym Śląsku. Most kolejowy pod Opolem został wysadzony przez polskich nacjonalistów. Fotografia.

Most kolejowy wysadzony podczas II powstania śląskiego

Źródło: Film Alliance / AK-Films

Rok później buntowników jest bardzo niewielu. Ale tym razem koniec wojny, ponownie koordynowany przez Alphonse’a Skrzepnioka ze strony polskiej, był dla nich bardzo udany. Ponieważ pięć dni później zdominowana przez Francuzów Komisja Tymczasowa zmusiła jednostki niemieckie do mobilizacji. Nie naruszając obiecanego referendum, Zgrzebniok zakończył wszelkie brutalne działania. Jako nowe siły bezpieczeństwa utworzono mieszaną niemiecko-polską „policję wyborczą”, która faktycznie zapewniała pokój na Górnym Śląsku do marca 1921 r.

Zgodnie z polską tradycją, II Powstanie Śląskie z 1920 r., w którym zginęło co najmniej 35 osób, a kilkaset zostało rannych, było jedną z najbardziej udanych akcji w ramach tworzenia państwa narodowego w latach 1918-1921. Musisz się podzielić.

W III powstaniu śląskim po referendum w marcu 1921 r. Zgrzebniok znów działał, tym razem jako naczelny wódz powstańców. Po niesatysfakcjonującym, ale pomyślnym dla Polski wyniku rozbioru Górnego Śląska na wschód od Buthen (Pydom) i Hindenburg OS (Jabrz), 31-latek przez kilka lat pracował jako nauczyciel.

Najwyraźniej to go nie satysfakcjonowało, bo porzucił szkołę i ponownie zaczął działać na różnych stanowiskach na rzecz polskich spraw nacjonalistycznych, m.in. jako oficer wywiadu. Gdańsk to wolne miasto (Gdańsk). Alphonse Skrzepniok zmarł na początku 1937 roku w wieku 45 lat. Odsłonięcie jego tablicy, zapowiedziane 3 września 1939 r., nie nastąpiło przez ponad pół wieku, 20 kwietnia 1992 r.

„Historia świata” można również znaleźć na Facebooku. Cieszymy się z opcji.

READ  Dlaczego Moskwa boi się Ukraińców
Continue Reading

Top News

RKI wzywa do szczepień: Ogólnokrajowa siedmiodniowa częstość występowania nadal spada

Published

on

RKI wzywa do szczepień
Wydarzenia siedmiodniowe w całym kraju nadal spadają

RKI informuje, że presja na infekcje utrzymuje się na wysokim poziomie we wszystkich grupach wiekowych – chociaż liczba infekcji ponownie spada. Dlatego ci, którzy nie są zaszczepieni, są bardziej narażeni na ciężką chorobę. Tymczasem podlinia Omicron BA.5 zastępuje wszystkie inne warianty.

Według Instytutu Roberta Kocha (RKI), liczba przypadków korony ponownie spadła w ostatnim tygodniu. Według tygodniowego raportu firmy, ogólnokrajowe wydarzenia siedmiodniowe spadły o 18 procent w porównaniu z poprzednim tygodniem (PDF), który odnosi się do tygodnia 8-14 sierpnia. Liczba zarejestrowanych nowych zakażeń koronawirusem na 100 000 osób wyniosła 356 w ciągu tygodnia. Można jednak założyć, że istnieje duża liczba niezgłoszonych przypadków.

„Pomimo spadku liczby zachorowań, presja na infekcje pozostaje wysoka w populacji ogólnej we wszystkich grupach wiekowych”, pisze RKI i zachęca do ponownego szczepienia: „Ponadto nieszczepione osoby w każdym wieku są narażone na znaczne ryzyko ciężkiej postaci choroba Covid-19.”

Jakiś czas temu Komisja ds. Standardowych Szczepień (STIKO) zaleciła drugą szczepionkę przypominającą dla grup ryzyka i osób powyżej 60 roku życia, aby chronić je przed poważnymi chorobami. Wcześniej to zalecenie było stosowane w przypadku grup ryzyka i osób powyżej 70 roku życia.

Podlinia BA.5 firmy Omicron, która dominuje w Niemczech od połowy czerwca, całkowicie wyparła pozostałe kategorie z 95-procentowym udziałem w pierwszym tygodniu sierpnia. Ich udziały ponownie nieznacznie wzrosły, natomiast kategorie BA.2 i BA.4 spadły w ciągu tygodnia o 1,1 i 3,7 proc.

Według RKI, podlinia BA.2.75, która jest szeroko rozpowszechniona w Indiach, została do tej pory wykryta dziesięciokrotnie w losowej próbie w Niemczech. W przypadku dominującym BA.4/BA.5, takim jak Niemcy, BA.2.75 nie zaobserwowano jeszcze przewagi wzrostu.

READ  Kandydat na prezydenta Unii Lacet przyznaje się do błędów we własnej książce
Continue Reading

Trending