Connect with us

Top News

Ukraińcy witają w Polsce obiema rękami | Europa | DW

Published

on

Ukraińcy witają w Polsce obiema rękami |  Europa |  DW

Dla ukraińskich uchodźców przebywających w Polsce w dzisiejszych czasach „PESEL” to magiczne słowo. To jest podsumowanie polskiego numeru ubezpieczenia społecznego. Polski rząd obiecał wszystkim uchodźcom wojennym z sąsiedniej Ukrainy pobyt do 180 dni i dostęp do rynku pracy, systemu opieki zdrowotnej i usług socjalnych. PESEL to wszystko umożliwia. Największe biuro meldunkowe, w którym uchodźcy mogą ubiegać się o nadanie numeru PESEL, znajduje się od najbliższej soboty (19 marca) na terenie Urzędu Narodowego w Warszawie.

Ukraińcy w Polsce: miliony ludzi musiały wyjechać

Przedwczoraj ustawiały się tam długie kolejki. Przy wejściu na teren postawiono termos z gorącą herbatą. „Poczekam tutaj, aż będzie to potrzebne. Potrzebuję pozwolenia na pracę, muszę jak najszybciej znaleźć pracę” – powiedziała DW 24-letnia Victoria.

Około godziny 9 rano następnego dnia na stadion wpuszczany jest informatyk z Kijowa. W nocy ustawiała się na przemian ze znajomymi i spała w samochodzie na dużym parkingu przed stadionem. Powinna dostać swój numer PESEL w ciągu kilku dni. Każdy, kto pojawi się na stadionie po 7 rano, prawdopodobnie nie zostanie obsłużony tego samego dnia. Wolontariusze robią fioletowe bransoletki i dają je tym, którzy są pewni, że przyjdą następnego dnia.

Wyzwanie dla polskiej administracji

Obecnie w Polsce przebywa ponad dwa miliony ukraińskich uchodźców. W środę i czwartek, w pierwszych dniach akcji rejestracyjnej, zarejestrowano ich 123 tysiące. Dodatkowe punkty rejestracji – podobne do tych na terenie kraju – oraz autobusy rejestracyjne do schronisk dla uchodźców powinny przyspieszyć operacje. Urzędy miejskie i lokalne, które zwykle podają numery ubezpieczenia społecznego, są przepełnione.

Aleksandra Stephaniev

Uchodźcy tacy jak Alexandra Stefaniv stoją przed wielkimi wyzwaniami

W polskim Przemyślu, niedaleko granicy z Ukrainą, urząd miasta działa na pełnych obrotach, ale przy czterech czytnikach linii papilarnych i łącznie siedmiu funkcjonariuszach czas oczekiwania jest dłuższy. Oksana Kolsnik pracowała jako urzędniczka bankowa. „Nie znam języka polskiego, może nie da się pracować w banku – tak mi się wydaje. Ale niedługo muszę poszukać pracy, żeby zapewnić sobie i mojemu synowi utrzymanie” – mówi. . Uciekając zabrała ze sobą paszport, co upraszcza rytuały. Procedury dla tych, którzy uciekli z wojny bez dokumentów tożsamości, potrwają dłużej. Dozwolone są również w Polsce, chociaż ich tożsamość nie może być w pełni zweryfikowana.

READ  ARD-DeutschlandTrend: 41 procent za przedterminowymi wyborami

Niepewność w nowym kraju

Polska I ukraińscy uchodźcy - tu w Krakowie

Ukraińcy oczekują pomocy w Polsce – tu w Krakowie

Specjalna ustawa uchwalona niedawno przez parlament zapewnia uchodźcom dostęp do rynku pracy, usług zdrowotnych i socjalnych, w tym 110 euro miesięcznych zasiłków na dziecko na dziecko. Goście otrzymują powitalny ekwiwalent pieniężny w wysokości 70 euro, po czym muszą sami pokryć koszty utrzymania. Specjalne prawo gwarantuje również obywatelom polskim, którzy zabierają Ukraińców za 9 euro dziennie.

Aleksandra Stefaniew ze Lwowa siedzi w poczekalni, podczas gdy jej polski kuzyn Leon Portnik pomaga wypełnić wniosek. Przedsiębiorca logistyczny z Przemyśla opiekuje się swoim niedawno odziedziczonym mieszkaniem, które było puste przed jego ukraińskimi krewnymi. „Nagle zadzwoniła do mnie siostra mojej mamy z Ukrainy. Zapytała mnie, czy mógłbym zabrać ją i jej następną rodzinę do środka. Prawidłowa odpowiedź była tylko jedna” – powiedział Portnik DW.

Leon Portnick, przedsiębiorca logistyczny z Presmisl

Polska: Leon Portnik pomaga swoim ukraińskim krewnym

Chce pomóc Aleksandrze znaleźć pracę, a ona zna wielu w regionie. Dla 46-latka jego przyszłość stoi pod znakiem zapytania. „Jestem zdezorientowany, nie wiem, co robić w Polsce. Poszukać pracy? Mam jednak nadzieję, że wojna wkrótce się skończy i będę mógł wrócić do domu” – mówi. Jej mąż mieszkał we Lwowie i nie planował emigracji z Ukrainy.

Wielka fala migracji – nowe zjawisko

Od początku wojny wyemigrowało 3,3 mln Ukraińców, wielu z nich do Polski. Wcześniej w 38-milionowym kraju, który opuścił swój kraj od aneksji Krymu w 2014 roku, było ponad milion ukraińskich imigrantów.

W badaniu przeprowadzonym w 2021 r. przez Centrum Badań nad Nadużyciami UW 90 proc. respondentów stwierdziło, że akceptuje Ukraińców jako kolegów i sąsiadów. W ostatnich dziesięcioleciach imigranci stali się niewielką częścią społeczności w Polsce. Poza imigrantami z Ukrainy z 2014 roku nie ma porównywalnej grupy imigrantów.

W porównaniu z innymi krajami UE Polska ukryła się przed imigrantami. Obecna fala uchodźców to zupełnie nowe zjawisko. Media coraz częściej pytają, jak i tak już przeciążony system socjalny i zdrowotny może służyć milionom ludzi po ponad trzech tygodniach desperackiego wsparcia dla oburęcznego przyjęcia ukraińskich uchodźców wojennych. W niektórych radach rodzicielskich rośnie oburzenie, że klasy szkolne są przepełnione.

Potrzebna polska społeczność

Dr Agnieszka Lada-Gonefal, zastępca dyrektora Niemieckiego Instytutu Polskiego w Dormstadt, mówi o ogromnym wyzwaniu dla zarządzania i społeczności, które z pewnością odmieni kraj. „Polacy muszą nauczyć się żyć z trochę innymi ludźmi.

Polskie dzieci uchodźców w szkole w Russo

Dzieci uchodźców w szkole w Reszu, Polska

Wielu Polaków, w tym Ukraińcy, miało już to doświadczenie w ostatnich latach, a doświadczenie jest pozytywne – mówi DW. Musisz nauczyć się żyć z innymi i być otwartym. To znaczy rozwój ”.

Jednak niektóre części społeczności mogą czuć się przytłoczone falami imigracji. „Jeżeli koszty są wysokie, a kryzys i wojna trwają długo, trudno powiedzieć, czy polska społeczność może to zaakceptować i nauczyć się z tym żyć”. Politolog ostrzega, że ​​fala wysiedleń z Ukrainy może zostać wykorzystana przez populistów do „szerzenia nienawiści i wrogości”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top News

Wiec w Norderney: Ogromna obecność policji chroniąca kierownictwo SPD | NDR.de – Aktualności – Dolna Saksonia

Published

on

Wiec w Norderney: Ogromna obecność policji chroniąca kierownictwo SPD |  NDR.de – Aktualności – Dolna Saksonia

Stan na: 19 kwietnia 2024 r. o 13:08

Kanclerz Olaf Scholes udał się w piątek do Norderney w ramach konferencji – dużej operacji policyjnej. Na wyspie wschodniofryzyjskiej odbyło się spotkanie czołowych polityków SPD.

Rzecznik policji powiedział, że do ochrony tłumu wysłano kilkuset funkcjonariuszy policji. Za akcję odpowiadał komisariat policji Aurich/Wittmund, który był wspierany przez służby ratunkowe z sąsiednich wydziałów, policję wodną, ​​policję ds. zamieszek i policję federalną. Na spotkanie przybyło ponad 70 członków SPD do Bundestagu z Dolnej Saksonii i Nadrenii Północnej-Westfalii, w tym liderzy partii Lars Klingbeil i Saskia Esken. W konferencji na wyspie wschodniofryzyjskiej uczestniczyli minister obrony Boris Pistorius, minister zdrowia Karl Lauterbach, minister pracy Hubertus Heil, przewodniczący komisji parlamentarnej Rolf Mützenich i przewodniczący Bundestagu Barbel Baas.

filmy

1 minuta

Po powtarzających się wyborach federalnych Angela Hohmann obejmuje mandat w niektórych częściach Berlina. Już się tego nie spodziewała. (02.12.2024) 1 min

SPD na Norderney – kontrole tożsamości i zakazy

Arich zauważył, że według policji było to „znacznie bardziej zauważalne” dla wyspiarzy i urlopowiczów. SPD) określiła to wydarzenie jako „wielkie wydarzenie”, oczekując go „z entuzjazmem i radością”, kanclerz Scholes i pozostali członkowie rządu złożyli swoje nazwiska w złotej księdze miasta Norderney.

Konferencja SPD: Koncentracja na usługach publicznych, państwie opiekuńczym i Europie

Grupy stanowe Dolnej Saksonii/Bremy i Nadrenii Północnej-Westfalii to dwie największe grupy stanowe SPD, liczące 28 deputowanych z Dolnej Saksonii i Bremy oraz 49 deputowanych z Nadrenii Północnej-Westfalii. Wiosenna konferencja w Północy skupi się na usługach publicznych, państwie opiekuńczym i Europie. Liderzy stanowych komisji parlamentarnych postulowali m.in. utworzenie nowego specjalnego funduszu. Rząd potrzebuje więcej pieniędzy nie tylko na bezpieczeństwo zewnętrzne, ale także wewnętrzne – napisali przywódcy w swoim stanowisku. Ponadto żądają więcej pieniędzy na silne państwo opiekuńcze, konkurencyjną gospodarkę, zrównoważone emerytury i zrównoważony system opieki zdrowotnej. Z tego powodu przywódcy partii państwowych chcą także zreformować pułap zadłużenia, wprowadzić specjalny podatek dla bogatych i podnieść podatki od bardzo wysokich dochodów.

Ten temat w projekcie:

NTR 1 Dolna Saksonia | Regionalny Hanower | 19 kwietnia 2024 | 6:30 rano

Słowa kluczowe dla tego artykułu

SPD

logo NTR
Continue Reading

Top News

Zatrzymany w Polsce: Putin rzekomo planował zamach na Zełenskiego | Polityka

Published

on

Zatrzymany w Polsce: Putin rzekomo planował zamach na Zełenskiego |  Polityka

Nächster Schlag gegen das Agenten-Netzwerk des Kreml: Polen hat einen mutmaßlichen Spion verhaftet, der ein Attentat auf Ukraine-Präsident Wolodymyr Selenskyj vorbereitet haben soll.

Der Mann namens Pawel K. habe den Kreml-Geheimdiensten bei der Planung des Anschlags geholfen, hieß es von den polnischen Ermittlern. Der ursprüngliche Tipp kam dabei aus der Ukraine: Die dortige Generalstaatsanwaltschaft hatte die polnischen Behörden alarmiert und umfangreiche Beweise vorgelegt.

Wichtigen Flughafen ausspioniert

Die Staatsanwaltschaft wirft ihm vor, dass er sensible Informationen über den Flughafen Rzeszow im Süden Polens ausgespäht und an Russland gegeben habe.

► Der Airport ist seit Beginn des russischen Großangriffs auf die Ukraine von zentraler Bedeutung. Denn: Über diesen Airport reisen alle westlichen Politiker, die nach Kiew wollen. Selenskyj und andere ukrainische Spitzenpolitiker nutzen ihn ebenfalls für Besuche im Westen.

Direktflüge aus der Ukraine sind nicht möglich, weil der Luftraum wegen der Russen-Angriffe gesperrt ist.

Auch Deutschlands Wirtschaftsminister Robert Habeck (Grüne, Mitte) reiste am Mittwoch über den Flughafen Rzeszow in die Ukraine

Foto: IMAGO/photothek

Laut den Ermittlern wurde Pawel K. am Mittwoch verhaftet. Ihm drohen bei einer Verurteilung bis zu acht Jahre Haft.

Am gleichen Tag klickten im fränkischen Bayreuth die Handschellen: Die Deutsch-Russen Dieter S. (39) und Alexander J. (37). sollen für den Kreml US-Stützpunkte ausgespäht und Anschläge auf militärische Transportwege geplant haben.

Laut Generalbundesanwalt soll sich Dieter S. bereit erklärt haben, Sprengstoff- und Brandanschläge auf Militär-Infrastruktur und Industriestandorte zu begehen. Sein Ziel: die militärische Hilfe von Deutschland an die Ukraine zu sabotieren!

READ  Ogłoszono zawieszenie broni dla korytarzy ewakuacyjnych + Sąd ONZ rozpoznał sprawę o ludobójstwo przeciwko Rosji

Einige der ins Visier genommenen Objekte soll Dieter S. vor Ort ausgespäht und fotografiert haben, etwa Militärtransporte. Alexander J., half ihm laut den deutschen Ermittlern spätestens seit diesem März. Jetzt sitzen beide Männer in Untersuchungshaft.

Continue Reading

Top News

Pożar tunelu w Monachium: ponowne otwarcie tunelu Louis Geiselbach

Published

on

Pożar tunelu w Monachium: ponowne otwarcie tunelu Louis Geiselbach

Tunel Luise Kiesselbach w Monachium będzie ponownie dostępny w obu kierunkach tuż przed godziną 20:00. Rzecznik policji wyjaśnił to wieczorem zapytany przez PR.

Pojazd zapalił się w tunelu

Wschodnia rura metra w kierunku północnym i tunel Heckenstaler na zachodzie musiały zostać zamknięte zeszłej nocy po pożarze furgonetki. Ta akcja spowodowała poranne korki.

Po południu prace konserwacyjne również wymusiły zamknięcie południowo-zachodniej metra na kilka godzin.

Nadal obowiązują ograniczenia

Chociaż ruch może zostać wznowiony, nadal obowiązują ograniczenia: wjazd do tunelu w kierunku północnym od strony Louis-Gieselbach-Platz nie jest możliwy aż do odwołania. Maksymalna prędkość w tunelu wynosi 40 km/h. Można tylko do i wyprzedzanie jest obecnie zabronione.

Van w ogniu

Pojazd zapalił się w tunelu w środę około godziny 23:15. Kilku mieszkańców zauważyło gęsty dym i widziało dym wydobywający się z końców tunelu Luise Kiesselbach. Wezwali straż pożarną.

Policja stwierdziła, że ​​nie było wypadku. 30-letni kierowca vana zdołał oswobodzić się z płonącego pojazdu, został przebadany na miejscu przez zespół ratownictwa medycznego. Nie musiał jechać do szpitala. Dwie inne osoby, które wraz z pojazdem znajdowały się w tunelu, gdy wybuchł pożar, wyszły bez szwanku.

Na razie nie jest jasne, co było przyczyną zapalenia się pojazdu. Policja prowadzi dochodzenie.

Tunele odgrywają kluczową rolę w transporcie

Strażakom udało się ugasić pożar w samochodzie, jednak został on całkowicie uszkodzony. Tunel również jest uszkodzony – nie wiadomo jeszcze, jak bardzo.

Tunel Louisa Geiselbacha ma kluczowe znaczenie dla ruchu na południowy zachód od Monachium. Dopływa do niego autostrada A95 i przepływa przez nią część ruchu pomiędzy A995 i A96 na południu. Wydział Kryminalny w Monachium zbada przyczynę pożaru.

Z raportami i informacjami od reporterów BR Davida Herdinga, Manuela Raucha, Franka Jordana, Christopha Müllera i Gerharda Bragga.

Continue Reading

Trending