Clippers PL

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Clippers PL

Turcja chce rozpocząć budowę samochodów elektrycznych od końca 2022 roku

W Turcji z inicjatywy rządu Recepa Tayyipa Erdogana trwa budowa nowej fabryki samochodów Togg. Pierwszy w kraju samochód osobowy ma być pojazdem elektrycznym, a kilka innych serii ma być napędzanych elektrycznie. Mehmet Gurkan Karakas, dyrektor generalny Togg, przez wiele lat pracował u niemieckiego dostawcy samochodów Bosch, ostatnio jako szef działu silników elektrycznych. Niedawno poinformowany Karakaş Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) O aktualnym statusie projektu.

W zakładzie produkcyjnym w zachodniej prowincji Bursa w Turcji oczekuje się, że pierwsze samochody elektryczne trafią na linie produkcyjne pomimo wybuchu pandemii Corona „pod koniec 2022 r., W ostatnim kwartale” – według Karakash w wywiadzie z Zrobić W siedzibie firmy w Bilecim Vadisi, u bram Stambułu. Chce nie tylko budować samochody, ale „inteligentne urządzenia”, rodzaj telefonu komórkowego na czterech kołach.

Szef Togga postrzega fakt, że on i jego rosnący zespół nie mają doświadczenia w produkcji samochodów jako zaletę. „Skoncentrowanie się na zadaniu jest znacznie łatwiejsze niż w tradycyjnej firmie”. Ponieważ nie musisz radzić sobie z ciężarami organizacji, która rozrosła się przez dziesięciolecia z całą biurokracją i oporem. Powinno to ułatwić Toggowi współpracę z najlepszymi startupami. „Na wysokości oczu” – podkreślił Karakash, urodzony w 1965 roku.

Togg w futurystyczny sposób spojrzał na pierwsze modele pod koniec 2019 roku. W tym czasie prototyp SUV-a średniej wielkości został pokazany na imprezie w Turcji wraz z koncepcją sedana. Przy tych dwóch samochodach Togg współpracował z włoskim studiem projektowym Pininfarina. Ponadto planowany jest mniejszy SUV i samochód kompaktowy, a także pickup.

Szef Togg Gürcan Karakaş był wcześniej odpowiedzialny za silniki elektryczne Bosch

Seria AV według ZrobićKarakash powiedział, że sekcja odpływowa jest nieco bardziej kanciasta – tył jest ozdobiony ciągłym paskiem świetlnym, a przód SUV-a z podwyższoną osłoną chłodnicy jest „dynamiczny”. Ciągły ekran pod przednią szybą powinien zapewniać informacje dotyczące jazdy, ale powyżej wszystko to działa w wiadomościach i rozrywce. Karakash wyjaśnił, że celem Togg jest wymyślenie czegoś przenośnego na czterech kołach z punktu widzenia użytkownika. Firma przeprowadziła szczegółowe wywiady z przyszłymi klientami.

READ  Muzeum Rübezahl opuszcza Görlitz na wschodzie

Konsorcjum stojące za Togg zrzesza duże firmy tureckie: konglomerat Anadolu, dostawcę telekomunikacyjnego Turkcell, producenta pojazdów użytkowych BMC, producenta telewizorów Zorlu oraz grupę Istanbul Kök, z których każda posiada 19 procent. Na pokładzie jest również Turecka Izba Handlowo-Przemysłowa. Do tego dochodzi wsparcie rządu, który według doniesień prasowych obiecał m.in. przyjąć 30 tys. Samochodów. Ulgi podatkowe, takie jak cła na samochody elektryczne, które w lutym zostały podniesione do 60 proc. Ceny importowej, oddzielają konkurencję na rynku krajowym. Miejsce na nową fabrykę było wolne.

W zależności od modelu i zastosowanej baterii, samochody elektryczne Togg powinny zapewniać zasięg od 300 do ponad 500 kilometrów na jednym ładowaniu. Fabryka została zaprojektowana w Bursie dla rocznej zdolności produkcyjnej 175 000 samochodów. Karakaş ogłosił, że do 2030 r. Zakład będzie produkować pięć różnych łańcuchów. Większość komponentów jest produkowana w Turcji. Ich udział musi wynosić co najmniej 51 procent na początku produkcji, a później więcej. Dyskutuje się również o własnej produkcji ogniw akumulatorowych, ale akumulatory będą początkowo pochodzić z nowej fabryki chińskiego dostawcy Farasis w Bitterfeld.

Samochody elektryczne Togg będą sprzedawane po raz pierwszy w Turcji od 2023 roku; Początkowo miał wejść na rynek w 2022 roku. Planowana ekspansja w Europie Środkowej powinna rozpocząć się najwcześniej w 2024 roku. „Zostaniemy w kraju przez pierwsze 18 miesięcy” – powiedział Karakasz. Odnosząc się do rzekomej ceny zakupu 25 000 euro, powiedział tylko, że konkurs był skierowany i na określoną kwotę jest za wcześnie.