Clippers PL

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Clippers PL

Tak słabo opłacane są polskie pielęgniarki w Niemczech

Dyżur 24 godziny na dobę, bez odpoczynku, zawsze pod telefonem. Nikt nie chce takiej pracy. Jednak w Niemczech jest 300 000 pielęgniarek z Europy Wschodniej, które nie są odnotowane w żadnych oficjalnych statystykach. Pracują w takich warunkach i otrzymują za to niskie wynagrodzenie. Umożliwiają to luka w zamożności i nierówne dochody w Europie. Program „Re:” na Arte towarzyszy dziś trzem polskim pielęgniarkom w raporcie.

Dokument daje wgląd w opiekę domową nad osobami starszymi w Niemczech, ukazując ludzką stronę pracy, ale także problemy wynikające z niefortunnych warunków pracy. Niemieckie rodziny, które zatrudniają tych opiekunów, są często w rozpaczliwej potrzebie. Około czterech milionów ludzi w Niemczech potrzebuje opieki, trzy czwarte wszystkich potrzebujących otrzymuje opiekę w domu. Jednak większość członków rodziny musi dalej pracować i nie może opiekować się bliskimi przez całą dobę.

Program towarzyszy trzem kobietom w pracy

Nie jest łatwo znaleźć pracowników nadzoru w Niemczech, a gdy już to zrobią, pensje znacznie przekraczają budżet. Dlatego coraz więcej rodzin niemieckich wybiera kadrę pielęgniarską z Polski. Większość pielęgniarek z Europy Wschodniej jest czarna i nie ma ubezpieczenia zdrowotnego ani wypadkowego. Tak też jest w przypadku Haliny z Polski, która ma 69 lat w Niemczech dla seniorów.

Barbara ma 63 lata i również pochodzi z Polski. Znalazła legalną pracę w Niemczech i przez dwanaście lat pracowała w opiece nad osobami starszymi. Trzecia polska pielęgniarka towarzysząca „Re:” nazywa się Aneta. Ma 46 lat i po długiej chorobie chce pracować jako pielęgniarka dla osób starszych w Niemczech. Zaczęła opiekować się 80-letnim Niemcem mieszkającym samotnie w swoim domu.

Dziś odbywa się „Odpowiedź: Polskie Pielęgniarki – Akcja dla Niemiec”, 9 czerwca 2021 o godz. 19.40 na aarti. Raport będzie dostępny online przez około rok.

READ  Mickey Krause przeszkadza fotografowi