Connect with us

entertainment

Sztuka czy polityka? Spór o instalację w Görlitz

Published

on

Instalacja artysty z Görlitz stała się przedmiotem kontrowersji. Miasto wybrało projekt, ale odrzuciło ostateczną szatę graficzną – sprawa zajmuje teraz wymiar sprawiedliwości.

Görlitz – Kilka tygodni temu odbyła się walka między Görlitz a artystą o publiczną instalację. Chodzi o „tło” pracy w ramach „sztuki Görlitzera”.

Dzieło nieopodal Nysy, na oczach polskiego Zgorzelca, wywołuje dyskusję na temat aborcji w sąsiednim kraju. Z ratusza mówi się, że jest to sprzeczne z koncepcją wybraną przez jury. Lisa Maria Beyer, magistrantka na Uniwersytecie Sztuk Pięknych w Dreźnie, broni się przed rozwiązaniem umowy i groźbą jej rozwinięcia – także prawnie.

„Tło” to drewniana piętrowa platforma z pięcioma miejscami kinowymi. Gdzie ekran w kinie będzie znakiem z napisem „aborcja bez granic”. Bayer rozważa zaostrzenie zakazu aborcji w Polsce, co jest delikatną kwestią. „Chcę, żeby ludzie dyskutowali, o to chodzi w sztuce w miejscach publicznych”.

Miasto oskarża ją o zainstalowanie dzieła sztuki krytycznego wobec polityki polskiego rządu, a nie pracy na temat miasta kina Görlitz. Rzeczniczka miasta podkreśliła, że ​​„oczywiście nie jest się zdania, że ​​sztuka nie powinna być polityczna”. „Całkowicie niezakłócona wolność sztuki” nie podlega dyskusji, chodzi o zawartą umowę. Sądząc po tym, to, co zostało osiągnięte, nie pasuje do nagrodzonej pracy.

Bayer powiedział, że praca jest dostosowana do mocno nacechowanego politycznie miejsca na granicy z widokiem na Zgorzelec. „Dla mnie to właśnie definiuje sztukę w przestrzeni publicznej”. Miasto zarzuca jej zerwanie umowy, że praca jest „zupełnie inna” i że jakość artystyczna nie jest już podana. O ile praca konkursowa dotyczyła „Görlitz jako miasta kina, do oglądania i bycia widzianym”, teraz o prawach kobiet i aborcji w Polsce. Jest to “nowa praca” – i nie zostanie wybrana do oceny estetycznej.

Lisa Maria Bayer siedząca w swoim studio.

© Sebastian Kanert / dpa-Zentralbild / dpa

Jeśli chodzi o „krajobraz”, powiedziała Bayer, nie myślała o „The Grand Budapest Hotel” i innych filmach nakręconych w Görlitz. „Wszystkim, którzy tu mieszkają i zaglądają za granicę, zawsze powinien być pokazywany ten sam film: tam prawa kobiet są ograniczane i nikt nic nie robi”. Twoja praca powinna pobudzać do dyskusji. 32-latka powiesiła takie rzeczy jak strych z napisem „Prawa podstawowe” na ogrodzeniu, które odgradza teren przed chybotliwym ratuszem, uniemożliwiając w ten sposób dostęp do jej dzieł sztuki. Pracuję z tym.”

READ  Elbphilharmonie: Teodor Currentzis pozwala zapomnieć o wymaganiach Corony

Wykorzystanie performatywne jest zgodne z credo Bayera: „Punktem wyjścia dla praktyk partycypacyjnych może być intencja nawiązania połączenia”. Jest artystką koncepcyjną, a równość płci i prawa kobiet są obecne w jej pracy. „Mogłaś to wyczytać z mojej pracy” – powiedziała 32-latka, która regularnie zachęca kobiety do wysyłania swoich krzyczących filmów w Międzynarodowy Dzień Kobiet. Następnie wywieszasz to na ścianach domu jako oświadczenie przeciwko redukowaniu kobiet do umiejętności społecznych.

Jej szkic Görlitz zawierał już rodzaj znaku ze słowem w języku niemieckim, polskim i angielskim jako „zastępczy”. „Tendencja w kierunku Polski została ustalona” – powiedział Bayer. Sąd Administracyjny w Dreźnie przyznał miastu prawo pod koniec lipca. Wraz z zawarciem umowy Bayer poddał się własnym warunkom, a stara zasada przestrzegania umów dotyczy również artystów konceptualnych. Zdaniem sędziów, podstawowe prawo do wolności artystycznej sprzeciwia się usunięciu dzieła sztuki.

Według firmy Bayer nie wprowadzono żadnych wymagań dotyczących treści, które miałyby być egzekwowane, i złożyli skargę. Swoboda artystyczna i wolność gwarantowana umowami „nigdy nie były respektowane”. Obecnie Najwyższy Sąd Administracyjny Saksonii (OVG) zwraca się z pytaniem, czy decyzja jest nadal w toku. „Potknięcie” wciąż trwa, a Bayer ma nadzieję, że potrwa do końca lipca 2022 r. „Zrezygnowałam ze wszystkiego, co jest anty” – powiedziała. „To daje do myślenia”. d b a

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

entertainment

Zaskakująca głowa z włosami: czy księżna Kate nosi przedłużenia?

Published

on

Skąd nagle wziął się ten facet? po sobie Księżna Kate (39) i jej rodzina jest jednością małe letnie wakacje Oddani królewscy są teraz w pełni z powrotem w biznesie. Czy to wszystko? Sportowiec w pracy lub Stylowy na imprezie – Fani mają żonę książę William (39), aby patrzeć na to raz za razem. Jednak w jednym ze swoich przejawów uwagę zwrócił jeden szczegół: Kate urodziła zaskakująco pełną czuprynę — dzięki przedłużeniom?

Podczas rejsu statkiem w Windermere 39-latek pojawił się z niezwykle długimi i jeszcze pełniejszymi włosami z jasnymi lokami. Ekspert ds. przedłużania włosów w rozmowie z słońceże jest pomoc. „Chociaż zmiana jest niewielka, wydaje się, że tak Księżna Kate Twoje naturalne włosy są wydłużane kilkoma przedłużeniami.Olya Katz podzieliła się swoją opinią. Jednak dzięki najnowszej technologii nic z tego nie widać.

Eksperci pracują więc nad włosami Kate – księżna była w stanie odkryć dla siebie umiejętności stylizacji włosów podczas kryzysu zdrowotnego. Ta brunetka była na swoich dzieciach Książę Jerzy (8), Księżniczka Charlotte (6) i Prinz Lewis (3) Żył nim. “Zostałem fryzjerem na tym rezerwacie – ku przerażeniu moich dzieci”, mama trójki dzieci żartobliwie w styczniu.

Księżna Kate nad jeziorem Windermere we wrześniu 2021 r.
Księżna Kate na imprezie w Windermere we wrześniu 2021 r.
Książę Jerzy, księżniczka Charlotte i księżna Kate na weselu Pippy Middleton
READ  Elbphilharmonie: Teodor Currentzis pozwala zapomnieć o wymaganiach Corony
Continue Reading

entertainment

Love Storm: Ariane wpada w panikę – czy Robert zostawi ją samą w lesie?

Published

on

W 3682 odcinku ARD TV zatytułowanym „Love Storm” romans i intryga są nieuniknione.

Monachium – W bieżącym odcinku Telenoweli ”burza miłościLeah podejmuje decyzję, a Max ponownie rozważa swoją relację z bratem.

Ariane (Viola Wedekind, 43 lata) wpada w panikę, gdy Robert (Lorenzo Battani, 44 lata) chce iść sam po pomoc. © ARD / Jendrick Mielke

Robert (w tej roli Lorenzo Battani, 44 lata) i Ariane (Viola Wedekind, 43 lata) uciekają przed rzekomymi porywaczami. Szukając drogi powrotnej do hotelu, stwierdzili, że cały czas chodzą w kółko. Ariane całkowicie traci siły, gdy również łamie kostkę. Robert jest bohaterski i to trwało.

Ponieważ Eric (Sven Wassner, 41 lat) nie otrzymał listu od Aryana, zaczął się martwić. Leah (Deborah Muller, 39 lat) również jest zaniepokojona, ale potem przypomina sobie, że Eric ostrzegał ją w przeszłości, że Aryan wbije klin między nią a Roberta. W środku nocy Leah podjęła decyzję.

Constance (Sofia Schiller, 26) przeprasza swoją przyrodnią siostrę Mayę (Christina Arends, 30) za noc z Florianem (Arne Lauper, 28). Ale kiedy Maja przyjmuje jej przeprosiny, uważa za zgodę na dalsze spotkanie z Florianem.

"To jest zazdrość!" Czy beneficjenci Hartz IV wykonują lepszą pracę niż pracownicy?
Widowisko telewizyjne
“To jest zazdrość!” Czy beneficjenci Hartz IV wykonują lepszą pracę niż pracownicy?

Tymczasem Hannes (Pablo Conrad, 30 lat) zauważa, że ​​partii darowizny wciąż brakuje pewnej rzeczy dla Floriana. Konstanz ma śmiały pomysł. Odchylasz się z nim od okna?

Max (Stefan Hartmann, 31) chce wysłać swojego brata Jerry’ego (Johannes Huth, 32) do nadzorowanego wspólnego mieszkania. Zobowiązuje się i żegna Shirin (Merv Choucair, 27). Jerry zostaje w domu Maxa po raz ostatni. Kiedy oboje nie mogą spać, grają w grę od dzieciństwa – i to sprawia, że ​​Max jest nieco oczywisty…

Fani mogą zawczasu przekonać się, czy wszystko pójdzie dobrze w ARD .biblioteka multimediów A w ten czwartek (23 września) o godzinie 15.10 pierwszego dnia.

Od 2005 roku romantyczne historie miłosne i złe intrygi Fürstenhof są źródłem inspiracji dla fanów „Burzy Miłości”. Udana seria ARD jest emitowana na całym świecie, od Polski przez Kanadę po Islandię.

Pod koniec każdego sezonu widzowie mogą spodziewać się wymarzonego ślubu dla głównej obsady. Ale zanim to się stanie, para napotyka wiele przeszkód na swojej drodze. Chodzi o pięciogwiazdkowy hotel “Fürstenhof” w cichym Bichlheim w Bawarii.

Każdy, kto ogląda ARD od poniedziałku do piątku o 15:10, może spodziewać się podróży pełnej emocji i dramatu.

READ  Słynny Niemiecki Chór Chłopięcy dodaje własny chór dziewczęcy
Continue Reading

entertainment

“Let’s Dance” – Ciężarna Patricia: Tak dowiedział się Alex

Published

on

Niedługo będzie ich trzech! w tym chodźmy tańczyć-Mąż Patricia Biełousowa I Aleksandro Ionel Działa jak w zegarku. Zaręczyli się zaledwie kilka miesięcy temu, a teraz już śledzą Pierwsze potomstwo razem. A ta dwójka Po prostu zachwycony ujawnić się w Proflash-na wywiad. Ojciec, który byłby szczególnie na haju, był zachwycony, gdy usłyszał o swojej ciąży Patrycja Ma doświadczenie!

Wkrótce po wykonaniu testu ciążowego piękna powiedziała swojemu narzeczonemu dobrą nowinę. Ta chwila była tak magiczna i wzruszająca – Alex nie mógł w to uwierzyć. „Byłem naprawdę szczęśliwy. Wiele osób pracowało przez lata, aby mieć potomstwo. Naszym pragnieniem zawsze było, aby nie odkładać zbytnio planowania dla dzieci”.mówi in Proflash-na wywiad.

Patrycja Ona też była bardzo przytłoczona pozytywnym wynikiem testu. „Było to dla mnie bardzo zaskakujące, ponieważ dowiedziałem się tak późno – w czwartym miesiącu. Była bardzo urocza i wzruszająca – przyznaje tancerka Proflash Cena £.

Patricia Belousova i Alexandru Ionel, „Let’s Dance” – gwiazdy

Stefan Walucha / ActionPress

Patricia Belousova i Alexandru Ionel na przyjęciu dla dzieci, wrzesień 2021
Patricia Belousova, „Let’s Dance” – Star
READ  Prawdziwy kryzys dopiero nadejdzie: czeskie kina po pandemii Corony
Continue Reading

Trending