Connect with us

science

Szczepienie przeciwko grypie może każdego roku uratować 40 000 osób przed demencją

Published

on

  • Czy regularne szczepienia przeciw grypie chronią przed demencją?
  • Eksperci widzą powód do dalszych badań
  • Odkrycie może zrewolucjonizować leczenie demencji

Jeden W obecnym badaniu na dużą skalę postawiono interesującą hipotezę. Zgodnie z tym, regularne szczepienia przeciw grypie mogą prowadzić do zmniejszenia ryzyka demencji. Naukowcy byli w stanie wykryć „znacznie” mniej demencji u badanych osób niż u osób, które nie były regularnie szczepione przeciwko grypie. Do badania przeanalizowano dokumentację medyczną 120 000 weteranów. Mediana wieku byłego personelu wojskowego wynosiła 75,3,8 procent kobiet, 91,6 procent białych.

Jaki jest wpływ szczepienia przeciwko grypie na ryzyko rozwoju demencji?

Dokonano oceny dokumentacji medycznej uczestników badania w okresie od 1 września 2009 r. do 31 sierpnia 2019 r. Kryterium włączenia było to, że dla pacjentów objętych oceną na dwa lata przed rozpoczęciem badania oraz w momencie włączenia do badania nie było diagnozy demencji.

Uczestnicy badania zostali podzieleni na grupy. Klasyfikacja opierała się na tym, czy i ilu uczestników otrzymało szczepienia w okresie badania. Naukowcy przeanalizowali następnie, u ilu osób w ostatnim czasie rozwinęła się demencja. W sumie czas trwania badania wydłużył się do sześciu lat i ośmiu miesięcy (80 miesięcy) dla zaszczepionych oraz sześciu lat i dziewięciu miesięcy (81 miesięcy) dla nieszczepionych. W tej fazie demencja rozwinęła się w sumie u 15 933 uczestników badania.

Analizując dane, stało się jasne dla naukowców, że ci, którzy zostali zaszczepieni wieloma szczepionkami przeciwko grypie, mieli również mniejsze ryzyko rozwoju demencji. Jednak efekt zaobserwowano tylko u osób, które otrzymały więcej niż sześć szczepień przeciw grypie w okresie obserwacji. W związku z tym ryzyko rozwoju demencji zostało zmniejszone o około 12% u uczestników. Wyeliminowano wpływ innych zmiennych, takich jak wiek, rasa, płeć, stan rodzinny i stan ubezpieczenia.

READ  Korona w Bawarii: ostra krytyka za przyzwyczajanie się do samotnego używania hamulców awaryjnych w szkole - „katastrofa edukacyjna”

Ekspert od demencji: Szczepienia mogą każdego roku uratować 40 000 osób przed demencją

Przeanalizowano również częstotliwość wizyt u lekarza w celu zmniejszenia możliwości „błędu wczesnego wykrywania”. Naukowcy rozumieją, że „błędność wczesnego wykrywania” najwyraźniej oznacza dłuższy czas przeżycia w przypadku diagnoz postawionych wcześniej niż w przypadku osób zdiagnozowanych tylko po objawach klinicznych.

Efekt 12% regularnych szczepień przeciwko grypie jest dla naukowców zdumiewającym odkryciem. „Ten efekt nie jest nieistotny. Przy około 330 000 nowych przypadkach demencji w Niemczech każdego roku, regularne szczepienia przeciw grypie mogą uratować około 40 000 osób rocznie przed diagnozą demencji” – wyjaśnia ekspert ds. demencji z Niemieckiego Towarzystwa Neurologicznego, profesor dr. Richarda Doodle.

Mimo obiecujących wyników badań należy podkreślić, że jest to analiza retrospektywna. “Chociaż była duża liczba uczestników badania i zostało to zrobione ostrożnie, badanie nie ma żadnych dowodów. Istnieje już kilka badań asocjacyjnych, nie tylko dotyczących szczepionek przeciwko grypie, ale także szczepionek przeciwko błonicy lub tężcowi”.

Potrzebne są dalsze badania

Badania eksperymentalne sugerują również związek między szczepieniami a niższym ryzykiem demencji. „Hipotezę wynikającą z obecnych badań można również potwierdzić patofizjologią, otoczoną danymi z eksperymentów na zwierzętach” – kontynuuje Doodle. Możliwe jest również, że obserwowany pozytywny efekt szczepień w zakresie zmniejszenia ryzyka demencji wynika z faktu, że osoby, które są rutynowo szczepione, mają tendencję do zdrowszego życia, a zatem mają również mniejsze ryzyko zachorowania, mówi Doodle.

Autorzy badania uzasadniają swoje założenie patogenezą: szczepienie prowadzi do wzrostu aktywności mikrogleju. Pozwoliłoby to na identyfikację i demontaż substancji chorobotwórczych i produktów odpadowych.

Hipotezę potwierdzają teraz przyszłe badania. Jeśli te badania wykażą również, że częste szczepionki przeciw grypie mają taki sam efekt i rozkładają beta-amyloid, „byłby to ogromny postęp w leczeniu demencji” – mówi Richard Dowdell. To znacznie zmniejszyłoby ryzyko rozwoju demencji poprzez szczepienia.

READ  Kiedy jeść śniadanie wpływa na ryzyko cukrzycy: kiedy zjeść pierwszy posiłek
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

science

Ta niebezpieczna dezinformacja pojawiła się wokół tematu profilaktyki raka piersi

Published

on

Diagnoza raka piersi dotyczy wielu kobiet w Niemczech. Niektórzy słyszą to po raz pierwszy w życiu, a inni wracają do choroby (często Odpowiadają za to dwa czynniki ryzyka). Istnieje wiele plotek o przyczynach i środkach zapobiegawczych, które chcielibyśmy dzisiaj wyjaśnić.

Geny odgrywają dużą rolę

To prawda, że ​​niektóre mutacje genetyczne kilkakrotnie zwiększają ryzyko zachorowania na raka piersi. 70% wszystkich kobiet z wykrywalną mutacją BRCA1 faktycznie zachoruje na raka piersi. Jednak większość pacjentów, którzy otrzymują diagnozę, nie ma historii rodzinnej.

Według dr. Sumana Arora, wiceprezes Zdrowie z dnia na dzień Indie, Inne czynniki odgrywają znacznie większą rolę:

Około 13% kobiet w populacji ogólnej zachoruje na raka piersi w pewnym momencie swojego życia. Zakłada się, że tylko około 5 do 10% wszystkich przypadków jest dziedzicznych. Większość ludzi nie ma historii rodzinnej, co sugeruje, że inne czynniki, takie jak środowisko i styl życia, odgrywają większą rolę.

Nie oznacza to jednak, że kobiety z chorobą często w rodzinie powinny całkowicie wykluczyć składnik genetyczny, ponieważ jest to bardzo poważny czynnik ryzyka.

Wiek odgrywa główną rolę

Jest to błąd. Diagnoza raka piersi nie kończy się w każdym wieku. Choroba najczęściej dotyka kobiety w wieku 50 lat lub starsze, ale nie oznacza to, że młode kobiety są na nią odporne i powinny poważnie podchodzić do swoich badań lekarskich.

Karmienie piersią może zapobiegać rakowi

Podczas gdy karmienie piersią dzieci może zmniejszyć ryzyko raka piersi, młode matki nie mogą temu zapobiec.

Pigułki antykoncepcyjne mogą powodować raka piersi

Zażywanie tabletek robi głośne Pinkville Nie stwarzają dużego ryzyka zachorowania na raka piersi, ponieważ zawierają raczej niewielkie ilości progesteronu i estrogenu.

współudział Mosiądz

Chociaż noszenie staników jest czasami powiązane z rozwojem raka piersi, nie udowodniono jeszcze, że są one ze sobą powiązane.

READ  ▷ Niemcy są uważane za niedobór witaminy D / opalanie się z ostrożnością: regularnie, ...

Zapobieganie jest możliwe dzięki zdrowej diecie

Generalnie zaleca się zdrowy tryb życia, ale zdrowa dieta lub aktywność fizyczna nie mogą zapobiec rakowi piersi. Tylko zdrowy styl życia może nieco zmniejszyć ryzyko.

Radzimy bardzo świadomie podchodzić do profilaktycznych badań kontrolnych i regularnie macać piersi – do czasu ich uzyskania Pięć oznak raka piersi sprężysty. Jeśli rak zostanie wykryty wcześnie, szanse na całkowite wyleczenie są bardzo duże.

Continue Reading

science

Połączenie galaktyk karłowatych: naukowcy odkrywają charakterystyczne gromady kuliste

Published

on

połączenie galaktyk karłowatych
Naukowcy odkrywają charakterystyczne gromady kuliste

Wielki Obłok Magellana to galaktyka sąsiadująca z Drogą Mleczną. Tam naukowcy natknęli się na gromadę kulistą, jedyny świadek połączenia dwóch małych galaktyk. Odkrycie potwierdza regułę w kosmologii.

Gromada kulista NGC 2005 to dziwny gaz w Wielkim Obłoku Magellana, małej galaktyce sąsiadującej z Drogą Mleczną. Obserwacje przeprowadzone przez międzynarodowy zespół naukowców pokazują, że skład chemiczny jej gwiazd znacznie różni się od składu innych gromad gwiazd w galaktyce karłowatej. W związku z tym powinny to być pozostałości mniejszej galaktyki, która połączyła się z Wielkim Obłokiem Magellana, Tak więc naukowcy z czasopisma „Nature Astronomy”. Widzisz to jako afirmację „hierarchicznego scenariusza” kosmologii.

„Następnie obserwowane przez nas duże galaktyki osiągnęły swoją ogromną masę, łącząc się z wieloma mniejszymi galaktykami” – wyjaśniają Alessio Mucciarelli wraz z kolegami z Uniwersytetu Bolońskiego we Włoszech. „Ale ten proces powinien zachodzić również w galaktykach mniejszych satelitów, takich jak Obłoki Magellana”. Widać to w symulacjach komputerowych ewolucji kosmicznej – ale jak dotąd nie ma obserwacji, które dowodzą takich połączeń w galaktykach karłowatych.

Mucciarelli i współpracownicy przebadali 11 gromad kulistych w Wielkim Obłoku Magellana i 15 gromad kulistych w Drodze Mlecznej, korzystając z własnych obserwacji i danych archiwalnych z Bardzo Dużego Teleskopu ESO w Chile. Gromady kuliste to niezwykle gęste gromady kilku tysięcy gwiazd. “Ze względu na swoją gęstość mogą przetrwać połączenia przez miliardy lat” – podczas gdy mniejsza galaktyka, która przebiła się przez większą, już w tym czasie rozpadła się bez śladu – twierdzą naukowcy.

„duże różnice chemiczne”

Zgodnie z oczekiwaniami skład chemiczny gwiazd w gromadach kulistych Drogi Mlecznej i Wielkiego Obłoku Magellana znacznie się od siebie różni, ponieważ obie galaktyki mają różne historie ewolucyjne. Mucciarelli postrzega to jako potwierdzenie, że gromady kuliste są dobrze przystosowane do badania ewolucji galaktyk. Istnieje jednak anomalia wśród gromad kulistych Wielkiego Obłoku Magellana: NGC 2005 nie pasuje do innych gromad galaktyki karłowatej.

„Oczywiste różnice chemiczne między NGC 2005 a innymi gromadami kulistymi pokazują, że musiały istnieć tutaj dwie bardzo różne ścieżki ewolucyjne” – powiedzieli Mucciarelli i współpracownicy. NGC 2005 nie mogła powstać w tym samym środowisku, co inne gromady gwiazd. Zamiast tego niższy udział ciężkich pierwiastków pokazuje, że NGC 2005 pochodzi ze znacznie mniejszej galaktyki, w której formowanie się gwiazd zachodziło wolniej niż Wielki Obłok Magellana.

Tak więc NGC 2005 jest jedynym zachowanym świadkiem połączenia małej galaktyki z Wielkim Obłokiem Magellana. Nie ma już śladu po samej małej galaktyce, ponieważ proces ten miał miejsce podobno miliardy lat temu. Zgodnie z przewidywaniami scenariusza hierarchicznego, nie tylko duże galaktyki, ale także galaktyki karłowate rosną w wyniku fuzji.

READ  Korona w Bawarii: ostra krytyka za przyzwyczajanie się do samotnego używania hamulców awaryjnych w szkole - „katastrofa edukacyjna”
Continue Reading

science

Leczenie raka lekami przeciwdepresyjnymi: badanie bada nową formę leczenia

Published

on

  • Nowa nadzieja dla raka okrężnicy i trzustki
  • umiejętność Leki przeciwdepresyjne spowalniają wzrost guza?
  • Leki przeciwdepresyjne na raka: Pierwsza obiecująca egzaminy z myszami

Obecne badania nad leczeniem raka w ramach badania pacjentów dają nadzieję na nową formę leczenia: Według szwajcarskich naukowców znany antydepresant „Prozac” może zapobiegać rozwojowi guzów okrężnicy i raka trzustki. Udowodniły to przynajmniej pierwsze obiecujące testy na myszach.

Leki przeciwdepresyjne na raka: mówi się, że Prozac spowalnia wzrost guza

Sprawę zbadał zespół badawczy z Uniwersytetu w Zurychu W niedawnym badaniuJak serotonina wpływa na komórki rakowe. Serotonina znana jest również jako „hormon szczęścia” i odpowiada przede wszystkim za nasz nastrój. Osoby z niskim poziomem serotoniny mogą cierpieć na depresję. Tak wiele popularnych antydepresantów zaczyna się tutaj. Często są inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny i zwiększają poziom serotoniny w mózgu.

Jednak większość serotoniny jest wytwarzana w wyściółce jelit i magazynowana w płytkach krwi. Inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) zwiększają poziom serotoniny w mózgu, zmniejszając w ten sposób poziom serotoniny w płytkach krwi. Naukowcy odkryli, że komórki rakowe wykorzystują serotoninę przekaźnikową do kamuflowania się przed komórkami odpornościowymi.

W jaki sposób antydepresyjna fluoksetyna, lepiej znana jako Prozac, może pomóc w walce z rakiem? Ponieważ antydepresanty obniżają poziom serotoniny w płytkach krwi, nowotwory nie mogą już używać substancji przekaźnikowej. W eksperymentach na myszach naukowcy odkryli, że wzrost guza znacznie spowolnił u myszy i że więcej limfocytów T migrowało do guzów, aby walczyć z rakiem.

Blokery serotoniny pomagają zidentyfikować komórki rakowe

„Leki przeciwdepresyjne i inne blokery serotoniny powodują, że komórki odpornościowe ponownie rozpoznają komórki rakowe i skutecznie je eliminują” – wyjaśnia jeden z naukowców biorących udział w badaniu. Może spowolnić wzrost raka okrężnicy i trzustki u myszy.

Porada dla książek: komórki rakowe nie lubią jagód — sprawdź Amazon

„Nasze wyniki dają nadzieję pacjentom chorym na raka, ponieważ stosowane leki zostały już zatwierdzone do użytku klinicznego” – mówi badacz Pierre-Alain Clavin. Mam nadzieję, że rozpoczną się również badania kliniczne leki przeciwdepresyjne na raka Zacznij wkrótce.

READ  Promuj strony z zaburzeniami odżywiania na Instagramie dla nastolatków

Interesujące również: Antybiotyki zwiększają ryzyko raka okrężnicy: badanie pokazuje związek

Artykuł zawiera linki afiliacyjne

*Uwaga: W redakcji zawsze szukamy produktów przydatnych dla naszych czytelników. Linki podane w tym artykule i oznaczone ikoną koszyka na zakupy lub gwiazdką są nazywane linkami partnerskimi/linkami sponsorowanymi. Jeśli klikniesz na jeden z tych linków i dokonasz z niego zakupu, otrzymamy prowizję od sprzedawcy. To nie zmienia ceny dla Ciebie. Nasze raporty redakcyjne są przede wszystkim niezależne od obecności lub wysokości prowizji.

Continue Reading

Trending