Connect with us

Top News

Sygnalizacja świetlna ma na celu wprowadzenie „reżimu zatrudnienia osób starszych” – wymagającego od emerytów kontynuowania pracy

Published

on

Sygnalizacja świetlna ma na celu wprowadzenie „reżimu zatrudnienia osób starszych” – wymagającego od emerytów kontynuowania pracy
  1. Strona główna
  2. Handlowy

Naciskać

Celem stowarzyszenia Traffic Light Alliance jest utrzymanie większej liczby emerytów na rynku pracy. Budżet na rok 2025 ma dać nowy impuls. Co to oznacza dla emerytów?

BERLIN – Po intensywnych negocjacjach przywódcy sojuszu sygnalizacji świetlnej ogłosili w piątek 5 lipca porozumienie w sprawie budżetu na 2025 rok. Projekt, który obejmuje pakiet rozwojowy mający na celu wzmocnienie Niemiec jako kierunku handlu, ma zostać zatwierdzony przez rząd 17 lipca. Poinformowali o tym na konferencji prasowej kanclerz Olaf Scholz (SPD), wicekanclerz Robert Habeck (Zieloni) i minister finansów Christian Lindner (FDP). Projekt zakłada m.in. radykalne zmiany w zatrudnieniu w wieku emerytalnym.

Pobierz tutaj nasz bezpłatny przewodnik emerytalny. Zawiera cenne wskazówki dotyczące planowania emerytury i wszystkie ważne informacje, które musisz wiedzieć o emeryturach.

„Reżim zatrudnienia seniorów” – w ten sposób sygnalizacja świetlna chce zatrzymać pracę emerytów

Koalicja Traffic Light naciska na nowy „reżim zatrudnienia osób starszych”. W miarę jak coraz większa liczba osób z wyżu demograficznego (urodzonych w latach 1955–1964) będzie przechodzić na emeryturę, w ciągu najbliższych kilku lat na rynku pracy wystąpią znaczne luki. Aby przeciwdziałać temu spadkowi, rząd centralny planuje w coraz większym stopniu skupiać się na pracownikach zatrudnionych w niepełnym wymiarze godzin lub emerytach. Według artykułu opublikowanego w piątek 5 lipca przez Federalne Ministerstwo Finansów „mogą one wnieść cenny wkład w ożywienie gospodarcze w Niemczech”.

Stary człowiek zbiera pomidory (zdjęcie kodowe). Stowarzyszenie Traffic Light Alliance chce, aby więcej emerytów kontynuowało pracę. Budżet 2025 powinien przynieść nowe zachęty. Co to oznacza dla emerytów? © IMAGO

Wiele umów o pracę przewiduje obecnie, że stosunek pracy wygasa automatycznie po osiągnięciu ustawowego wieku emerytalnego. Rząd centralny planuje uchylenie tzw. zakazu wcześniejszego zatrudnienia dla ofiar. Wyjątek dotyczy sytuacji, gdy pracownik pobiera emeryturę, a „umowa niematerialna na czas określony nie przekracza ośmiu lat lub liczby 12 umownych umów na czas określony”.

READ  Polska: Nienawiść i przemoc wobec pracowników szczepionek

Chociaż obecnie nie ma w tym zakresie konkretnego planu, podobny przepis będzie miał zastosowanie do pracowników rządowych.

Nowe zachęty dla emerytów – zachęcające do zatrudnienia

W swoim porozumieniu w sprawie budżetu na rok 2025 Traffic Light Alliance zaproponowało nowe zachęty dla emerytów do pracy. Planowane są dwa środki mające wpływ na ubezpieczenie emerytów i rencistów, aby umożliwić im kontynuowanie pracy po osiągnięciu standardowego wieku emerytalnego:

  • Po pierwsze, rząd federalny planuje zniesienie składki pracodawcy na ubezpieczenie na wypadek bezrobocia i przeniesienie jej na pracownika.
  • Po drugie, dotyczy to także składki pracodawcy na ubezpieczenie emerytalne, chyba że pracownik zdecyduje się na dobrowolne składki na ubezpieczenie emerytalne.

Stowarzyszenie Traffic Light Alliance chce dopilnować, aby pozytywne skutki tych środków nie zostały „niepotrzebnie osłabione”.

„Premia za odroczenie” – emeryci mogą odroczyć emeryturę

Każdy, kto po osiągnięciu ustawowego wieku emerytalnego będzie kontynuował pracę, powinien skorzystać z nowej możliwości „wynagradzania za dodatkowe lata pracy w wieku emerytalnym”. Obejmuje to także możliwość otrzymywania miesięcznych dodatków na przyszłą emeryturę z tytułu odroczenia emerytury.

W przyszłości emeryci będą mieli możliwość wyboru tak zwanej „premii za odroczenie emerytury”. Oznacza to, że pracownik może otrzymać jednorazową wypłatę w wysokości utraconej kwoty emerytury. Mogą istnieć dodatkowe środki z ubezpieczenia emerytalnego, takie jak składki na ubezpieczenie zdrowotne zaoszczędzone przez firmę ubezpieczeniową. Ta „premia za odroczenie emerytury” powinna być wolna od podatku.

Dodatkowa płaca za nadgodziny – związki wzywają do większych inwestycji

W pozostałych obszarach rynku pracy planowane są dalsze działania, takie jak premie za nadgodziny. Każdy, kto pracuje w niepełnym wymiarze godzin i zwiększa swoje godziny pracy, powinien otrzymać nowe ulgi podatkowe. Temat biurokracji podjął także Traffic Light Alliance w ramach debaty budżetowej na 2025 rok.

READ  Na czele listy bomb są Niemcy i Polska

Choć stowarzyszenia branżowe pokładały duże nadzieje w tym, że Federacja Sygnalizacji Światła osiągnie porozumienie w sprawie projektu, wiele stowarzyszeń stwierdziło, że nadal jest nad czym pracować. „Rząd centralny wycofał się z surowych środków oszczędnościowych. Zapobiegło to degradacji naszych dróg, mostów i linii kolejowych. To dobra wiadomość dla sektora infrastruktury” – powiedział Tim-Oliver Müller, dyrektor zarządzający głównego stowarzyszenia niemieckiej branży budowlanej, odnosząc się do decyzji dotyczącej polityki budżetowej w sektorze infrastruktury transportowej.

Aby jednak zapobiec zamykaniu mostów i „zapadnięciu się sieci transportu drogowego”, Sojusz na rzecz sygnalizacji świetlnej musi „znacznie więcej inwestować w perspektywie średnioterminowej i w niezawodność”. Podobne zdanie wyraziło ministerstwo obrony – bez dodatkowych inwestycji Niemcy nie byłyby w stanie osiągnąć natowskiego dwuprocentowego celu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top News

Wspomnienie 32-latka: Ratownicy odnajdują zaginionego górnika w wypadku w polskiej kopalni

Published

on

Wspomnienie 32-latka: Ratownicy odnajdują zaginionego górnika w wypadku w polskiej kopalni

32 lata samoświadomości
Ratownicy odnajdują zaginionego górnika w wypadku w polskiej kopalni

Posłuchaj artykułu

Ta wersja audio została wygenerowana sztucznie. Więcej informacji | Wyślij komentarz

W kopalni węgla kamiennego w Rydłowie na południu Polski doszło do opadu skał. Przyjaciel ginie w akcji. Teraz ratownicy odkryli w kopalniach kolejną minę. 32-latek powinien zostać szybko wyciągnięty na powierzchnię.

Dwa dni po wypadku górniczym na południu Polski, w wyniku którego jedna osoba zginęła, a kilka zostało rannych, zespoły ratownicze odnalazły wciąż zaginionego górnika. Mężczyzna jest przytomny i jest obecnie wydobywany na powierzchnię – powiedział dziś prezes zarządu kopalni PGG Leszek Pietraszek.

Ratownicy dotarli do 32-letniego kolegi po południu. Mógł mówić, ale miał problemy z oddychaniem. Lekarz udzielił mu pierwszej pomocy i przygotował do wyniesienia na powierzchnię – powiedział Pietrasek.

Do wypadku doszło w czwartek w kopalni węgla kamiennego w Rydłowie na Śląsku, po osunięciu się skał na głębokości 1150 metrów pod ziemią. Zespół ratunkowy w ciągu kilku godzin uratował 76 z 78 górników. Innego można uratować dopiero po śmierci. Szef kopalni powiedział, że stan odnalezionego górnika jest stabilny, komunikuje się z zespołami ratowniczymi i został już przebadany przez podziemnego lekarza.

Erupcje skał to nagłe ruchy i zapadnięcia się zagłębień skalnych, które nie są spowodowane trzęsieniami ziemi wywołanymi tektonicznie. Częstą przyczyną są eksplozje w górnictwie. Ponieważ burze skalne są trudne do przewidzenia, stanowią one poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa górników i ludzi zamieszkujących obszary górnicze.

READ  Departament Meteorologii ostrzega przed silnymi burzami i okresami ulewnymi opadami deszczu
Continue Reading

Top News

Ministrowie obrony Stanów Zjednoczonych i Rosji rozmawiają przez telefon

Published

on

Ministrowie obrony Stanów Zjednoczonych i Rosji rozmawiają przez telefon

Stan na: 13 lipca 2024 r., 10:36

Po szczycie NATO ministrowie obrony Stanów Zjednoczonych i Rosji rozmawiali przez telefon. Podobno obaj rozmawiali o łagodzeniu ryzyka „możliwej eskalacji” ze strony Rosji.

USA chcą przerzucić systemy uzbrojenia do Rosji w Niemczech. Sekretarz obrony USA Lloyd Austin i jego rosyjski odpowiednik Andriej Biełousow właśnie rozmawiali przez telefon. „Omawiano kwestię zapobiegania zagrożeniom bezpieczeństwa i ograniczania ryzyka możliwej eskalacji” – podało rosyjskie Ministerstwo Obrony. Próba połączenia telefonicznego nadeszła z Moskwy.

Rzecznik Pentagonu powiedział reporterom, że Austin podkreślił „znaczenie utrzymywania linii komunikacji” z Moskwą w czasie konfliktu na Ukrainie i po szczycie NATO w Waszyngtonie.

Rozmowa telefoniczna nadeszła wkrótce po szczycie NATO

Powód rozmowy nie został ujawniony. Jednak na marginesie szczytu NATO w Waszyngtonie dowiedziano się, że USA chcą od 2026 roku przesunąć systemy uzbrojenia w Niemczech, aby lepiej odstraszać Rosję. Należą do nich rakiety manewrujące typu Tomahawk o zasięgu do 2500 km, technicznie broń nuklearna, a także wielozadaniowe rakiety SM-6 i nowo opracowana broń hipersoniczna. W czwartek kanclerz Olaf Scholes bronił tej decyzji jako „bardzo dobrą decyzję”, która „ma charakter odstraszający” i „zachowuje pokój”.

Kreml potępił porozumienie jako krok „w kierunku zimnej wojny”. Ostatni oficjalny dialog ministrów obrony Rosji i Stanów Zjednoczonych odbył się 26 czerwca. Według Moskwy Piełozow „podkreślił ryzyko dalszej eskalacji” w związku z „dostawami amerykańskiej broni” do Kijowa.

Zełenski szuka większego wsparcia w Stanach Zjednoczonych

Tymczasem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po szczycie NATO w Stanach Zjednoczonych nadal apelował o wsparcie dla swojego kraju. Na spotkaniu z gubernatorami stanów amerykańskich w Salt Lake City (Utah) rozważał możliwości pogłębienia stosunków między Ukrainą a Stanami Zjednoczonymi – napisał na platformie Zełenski, aby w przyszłości rozszerzyć współpracę naszych agencji bezpieczeństwa i uczestniczyć w odbudowie. Ukrainy.”

READ  Spojrzenie na Polskę dowodzi: Kapitalizm nie jest problemem, ale rozwiązaniem

Zełenski w przemówieniu do gubernatorów powiedział, że Ukraina nie potrzebuje zagranicznych żołnierzy. „Jedyne, o co prosimy, to odpowiednie wsparcie – systemy przeciwlotnicze dla naszych miast, broń dla mężczyzn i kobiet na pierwszej linii frontu, aby pomóc chronić i odbudowywać normalne życie”. Stany Zjednoczone są jak dotąd największym zwolennikiem Ukrainy.

Continue Reading

Top News

Görlitz: Görlitzer odnajduje w Polsce skradzione Porsche: wróciło

Published

on

Görlitz: Görlitzer odnajduje w Polsce skradzione Porsche: wróciło

Görlitzer odnajduje w Polsce skradzione Porsche: wróciło

Złodzieje kradną Porsche Cayenne w Görlitz. Mam pojazd. Niewinny. Co jeszcze wynika z raportu policji w Görlitz?


2 minuty

Symboliczne zdjęcie
© dpa

Nieznani sprawcy ukradli Porsche przy Antonstrasse w Görlitz w czwartek około godziny 13:10. Właściciel znalazł swój czarny pojazd w Polsce i natychmiast powiadomił policję. Funkcjonariusze policji kryminalnej z Görlitz ściśle współpracują ze swoimi polskimi kolegami i udało im się zlokalizować i zabezpieczyć Kane’a przetrzymywanego w Bolesławcu. Polscy kryminaliści zabezpieczyli dowody pojazdu, a następnie przekazali Porsche właścicielowi za 35 000 euro. Sprawca nie został zidentyfikowany. Rzecznik policji w Görlitz ogłosił to w piątek.

Niezidentyfikowani ludzie przebili wszystkie cztery opony samochodu

W czwartkowy wieczór niezidentyfikowani ludzie przecięli cztery opony samochodu osobowego Renault Megane przy Brautwiesenstrasse w Görlitz. Rzecznik policji w Görlitz powiedział, że na chwilę obecną nie wiadomo, w jaki sposób opony uległy uszkodzeniu. Szkoda materialna wyniosła 800 euro. Śledztwo prowadzi Okręgowy Wydział Kryminalny w Gorlicach.

Poszukiwany mężczyzna powinien trafić do więzienia

W czwartkowy wieczór funkcjonariusze z dzielnicy Corlitz w ramach patrolu spotkali się z Polakiem poszukiwanym listem gończym. Policja zatrzymała 68-latka o godzinie 20:40 i zabrała go do zakładu karnego.

Nieznane osoby kradną rowery elektryczne i akcesoria

Między środą a czwartkiem nieznane osoby ukradły dwa e-rowery z przedmieść Kraschwitz. Oskarżony zabrał także dwa drążki pod siodła i dwa siodła. Wartość kradzieży wyniosła około 2200 euro. Tak powiedział rzecznik policji w Görlitz. Obecnie szukają jednośladów.

READ  Niemcy i Polska: możliwe łatwiejsze misje ratunkowe
Continue Reading

Trending