Clippers PL

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Clippers PL

Świat z perspektywy PIS

MChichoki nie chciał, aby jego książka była wykorzystywana jako argument w konflikcie między partiami politycznymi w Polsce. Oczywiście chodzi o dyskusję o kulturze i tożsamości historycznej. „Ale książka nie dotyczy bieżącej polityki” – powiedział polski politolog, filozof i germanista podczas premiery wirtualnej książki. Więcej „Północ i południe. Teksty o polskiej kulturze historycznej”, jak Chichoki stara się uzasadnić i uzasadnić antyniemiecką i antyeuropejską politykę rządu Kaczyńskiego opartą na filozofii historii. W tym celu bardzo szczegółowo tworzy szczególną pozycję Polski w świecie. Polska jest prawowitym spadkobiercą starożytności w okresie chrześcijańsko-rzymskim, podczas gdy inne części Europy tymczasem straciły duszę i stały się zachodnim biurokratycznym potworem z globalnym roszczeniem do władzy.

Lista punktów spornych między Warszawą a Europą jest dziś długa. Zostało to ogłoszone w zeszłym roku po tym, jak dziesiątki polskich społeczności stały się „strefami wolnymi od LGBT” MNIE „Za Wolną Strefę dla LGBTIQ”. Jesienią Polska zaostrzyła prawo aborcyjne, a kiedy dziesiątki tysięcy osób wyszły na ulice w największych protestach od 1989 roku, parlament UE przyjął uchwałę przyznającą Polkom prawo do seksualnego samostanowienia. Ponieważ rządzący Pies nie chciał zrezygnować z kontrowersyjnej reformy sądownictwa, na początku kwietnia Komisja Europejska ponownie pozwała Polskę do Europejskiego Sądu Apelacyjnego; Pozostałe trzy działania są już w toku. Każdy, kto o tym wie, nie może powstrzymać się od zastanowienia się pokrótce o aktualnej polityce na pierwszej stronie książki Chichokiego. Pisze tam, że osiągnięcie szczęścia w Europie jest uważane za „absolutnie jedno”. Jedność ma imperatyw polityczny i intelektualny. Dzisiejsza Europa stała się „politycznie i intelektualnie bardzo nudna i zrujnowana”, a niektórzy chcą „porównać ją do starego człowieka”.

W swojej książce, która prowadzi do sześciu esejów od starożytności do współczesności, Chichoki odnajduje sedno wizerunku Polski w Europie. Nie obchodziły go bardziej podobieństwa między Polską a Europą niż różnice między nimi. Linie podziału, zwłaszcza wschodni i zachodni, wyznaczały obecną świadomość i tworzyły coś „jak ukryta mapa Europy”. Autor chce odrzucić ten podział. Najważniejsze dla niego jest to, że podział na Północ i Południe jest „ważny dla zrozumienia natury Polski i jej integracji z procesem rozwoju kultury europejskiej”. Wraz z rozbiorem Wschodu i Zachodu Polska weszła w „stan niebytu” i stała się grą sił zewnętrznych. Według Chichoki prawdziwe pochodzenie biegunów znajduje się na południu.

READ  Sytuacja epidemiologiczna: „Rząd musi być przygotowany na niepełnosprawność Hiszpanii”

Artykuły są często ułożone chronologicznie. Chizoki opowiada historię Polski w sposób jasny i szczegółowy, czasem w sposób przewidywalny. Na przykład, kiedy opisuje swoje „pierwsze rzymskie doświadczenie”: w połowie lat dziewięćdziesiątych został zaproszony na europejską konferencję Goethego w Rzymie i miał pełnić rolę zwykłego „biednego krewnego ze Wschodu”. Gwiazdą debaty był niemiecki filozof Piotr Sloderdiz. Jednak starszy gość z Włoch, prawdopodobnie członek Komisji Europejskiej, podczas przemówienia używał telefonu komórkowego i ze złością wyrobił sobie nazwisko. „Sloderdiz zachowywał się jak barbarzyńca z północy” – pisze Chichoki. Obraził Włochów, nazywając ich Eurocredin, uderzył papierami w biurko i wyszedł z pokoju. Niemiecka mowa o Europie i tak musiała wydawać się narodowi rzymskiemu dziwna, ponieważ Włochy były naturalnie matką Europy dla każdego Włocha.