Connect with us

entertainment

Spór o polskie duchy natury – Jezus i pustkowie 13

Published

on

od Martina Sandera

We wsi Usik Jezus Chrystus zajął miejsce kaszubskiego demona Gablona. (Deutschlandradio / Martin Sander)

Katolicyzm zapanował na polskich Kaszubach później niż w pozostałej części kraju. Na szlaku turystycznym przypominają o tym posągi przedchrześcijańskich duchów i bóstw. Ale teraz kościół wypowiedział im wojnę.

Kaszuby położone są na południe i zachód od Gdańska. Obszar ten jest dobrze znany z powojennej literatury niemieckiej: są tam powieści Güntera Grassa, takie jak „Die Blechtrommel”. Około 200 tys. ludzi do dziś postrzega siebie jako Kszubów, czyli przede wszystkim jako potomków swoich zachodniosłowiańskich ludów, a w drugiej kolejności jako Polaków.

Dusze przedchrześcijańskie na drodze ku pamięci

Kaszubi są katolikami, ale nie tak bardzo jak inni katoliccy Polacy: Polska została schrystianizowana na przełomie tysiącleci, a Kaszubi porzucili swoje przedchrześcijańskie tradycje kilka wieków później.

Kliknij tutaj, aby zobaczyć Lato Literackie Deutschlandfunk Kultur.  (Zdjęcie: imago / fStopImages / Malte Müller)

O tej przeszłości wspomina się w niektórych wsiach kaszubskich położonych około 50 kilometrów na zachód od Gdańska. Dziesięć lat temu powstało 13 drewnianych figurek, każda o wysokości około trzech metrów. Tworzy „Drogę Duchów Kaszubskich” o długości 80 kilometrów, która również została stworzona dzięki funduszom europejskim.

Tańczący demon i bogini płodności

Tych 13 rzeźb w drewnie to duchy, bogowie i demony z duchowego uniwersum Kaszubów – ale tutaj rozumianych w sensie historii kultury, nie tylko jako atrakcja turystyczna. W jednej z wiosek żyje na przykład Jigrzan, dobrotliwy duch zabawy i tańca.

Głowa przyjaznego demona, wyrzeźbiona z pnia drzewa z postrzępionym cięciem, przedstawia okrągłą uśmiechniętą twarz z wąsami i łysą głową.  Zdjęcia kręcono na zewnątrz, w nasłonecznionym miejscu, z drzewami w tle.  (Dom Kultury Linya)Friendly Demon: Jigrzan to kaszubski duch zabawy i tańca. (Dom Kultury Linya)

Jadąc dalej, natkniesz się na Plac Pólnica, boginię pól i płodności, która jeździ nago na koniu. Musisz uwieść mężczyzn, a następnie zaciekle ich oczarować. W innym małym miasteczku znajduje się Gablon, demon sadów, który sprawia, że ​​ludzie sięgają po zagraniczne owoce.

Albo było: bo te rzeźby trzeba zregenerować. Wykonany jest z drewna i przez lata uległ częściowemu zniszczeniu z powodu deszczu i warunków atmosferycznych. Niektórzy skorzystali z tej okazji. W jednym miejscu Gablon, demon sadów, został zastąpiony po głosowaniu w małej wiosce postacią Jezusa Chrystusa.

READ  Görlitz: Synagoga w Görlitz jest rzeczywiście magnesem dla zwiedzających

Zwiększone upolitycznienie kościoła

Przez długi czas nikomu w Polsce nie przeszkadzały te rzeźby. Od dwóch, trzech lat część duchowieństwa krytykuje fakt, że ta droga w ogóle istnieje – skoro Kościół katolicki w Polsce ściśle współpracował z narodowymi populistami pod przewodnictwem Jarosława Kaczyńskiego i był także pod wpływem narastającego fundamentalizmu.

Camila Soroko, dyrektor Centrum Kultury, stoi w szarej kraciastej marynarce przed ścianą obwieszoną różnymi tradycyjnymi haftami w kwiatowe wzory.  (Deutschlandradio / Martin Sander)Camila Soroko, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury na Linii, chce podtrzymywać kaszubskie duchy. (Deutschlandradio / Martin Sander)

Teraz, gdy bohaterowie mieli się odrodzić, stoczono walkę z pogaństwem. Chociaż dla wszystkich powinno być jasne, że te postacie dotyczą aspektu kulturowego i historycznego, a nie religijnego. W przeciwieństwie do Litwy, na przykład, nie ma odnowienia kościoła przedchrześcijańskiego. Jednak niektórzy przedstawiciele Kościoła upierają się przy swoim twierdzeniu, że wszystko powinno wyglądać tak, jak tego chcą.

Czy jest to skierowane przeciwko kulturze kaszubskiej? To wyjaśnienie jest proste, ale nie do końca działa. Nawet wśród tych, którzy czują się po kaszubsku, nagle niektórzy boją się tych „pogańskich” rzeźb.

Proxy walka o „pogańskie” duchy?

Być może konflikt wykracza poza spór o bohaterów. Kościół katolicki, a przynajmniej jego bardzo fundamentalistyczne skrzydło, stara się sprowokować nowe konflikty w polskim społeczeństwie, aby zmobilizować wierzących. W wyniku upolitycznienia Kościoła katolickiego w ostatnich latach poprzez jego uprzedzenie do rządu zmniejsza się liczba osób chodzących do kościoła.

Najwyższa postać demona z wysokim pniem, wyrzeźbiona z pni drzew, stoi na przystanku autobusowym między ławką a tablicą informacyjną.  (Archiwum Rady Miejskiej Lenya)Jablón, kaszubski demon na dworcu autobusowym w Osiku, został niedawno zastąpiony figurą Chrystusa. (Archiwum Rady Miejskiej Lenya)

W międzyczasie Kościół próbuje rozpętać jakiś kontr-ruch na ziemi. Jest wiele kwestii, z których najważniejszą jest prawdopodobnie opór Kościoła wobec roszczeń społeczności LGBT. Teraz odkrywają „pogańską” tradycję Kaszubów jako dodatkowy obszar sporu i chcą egzorcyzmować duchy i demony starożytności.

Liberalna polityka kulturalna w defensywie

Liderzy społeczności w okolicy, którzy opowiadali się za „Drogą Duchów Kaszubskich”, zareagowali z oburzeniem. Widzą, że są atakowani i nagle zmuszeni do prowadzenia swojej polityki kulturalnej w defensywie, i są przerażeni.

READ  Zacznij od skandalu: Słowenia obejmuje przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej - Polityka

Cały konflikt wpisuje się w obraz postępującego podziału społeczeństwa polskiego na część nacjonalistyczną, katolicką – która wyraźnie domaga się demokracji i wolności słowa – oraz zwolenników społeczeństwa otwartego, demokratycznego i liberalnego.

Obecnie stosunek ten wynosi dwanaście do jednego dla duchów kaszubskich: jeden znak został najpierw zastąpiony przez Jezusa, a co dzieje się z pozostałymi liczbami, pozostaje niejasne.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

entertainment

„Niebieska kobieta” Strobla to coś więcej niż powieść MeToo

Published

on

Frankfurt nad Menem. Niemiecka Nagroda Książkowa 2021 trafi do pisarki Ange Ravik Strobel. Jury ogłosiło to w poniedziałek we Frankfurcie nad Menem. Strobel została uhonorowana za powieść „Blaue Frau”. Nagroda dla najlepszej powieści niemieckojęzycznej roku została przyznana 25 000 euro.    Autorem jest Ravik Strobel.


© Sebastian Julnow
Autorem jest Ravik Strobel.

Pozostałych pięciu zawodników otrzyma po 2500 euro każdy. Ceremonia wręczenia nagród w Kaisersaal w Römer City Hall na dzień przed otwarciem Targów Książki we Frankfurcie była transmitowana na żywo.

Początkowo młoda kobieta była w rozpaczliwym stanie: odurzyła się likierem w obcym mieszkaniu w obcym kraju, drzwi były zamknięte i wyobrażała sobie, jak będzie zeznawać w sądzie w Helsinkach. Ma nadzieję, że zadrżą ręce związanych mężczyzn. Młoda kobieta, która nosi trzy imiona – Nina, Sala, Adina – przeżywa traumę i doświadcza oderwania od świata, co ilustruje pierwszy rozdział powieści Antje Ravik Strobel „Niebieska kobieta”.

Na ponad 420 stronach 47-letni pisarz opowiada historię MeToo o kobiecie szukającej sposobu na dalsze życie po tym, jak została zgwałcona. Blue Woman dotyczy również struktur władzy w związkach, instytucjach i państwach. Chodzi o władzę i mentalny podział między Wschodem a Zachodem, związek między pieniędzmi a władzą oraz wyzysk ludzi w rzekomo zjednoczonej Europie 2004 roku.

Strobel potraktował temat z „egzystencjalną siłą i poetycką precyzją”, orzekło w poniedziałek jury Niemieckiej Nagrody Książki. „Historia usamodzielniania się kobiet rozszerza się na odzwierciedlenie konkurujących ze sobą kultur pamięci w Europie Wschodniej i Zachodniej oraz różnic we władzy między płciami”.

Strobel, który zdobył już wiele nagród literackich, umiejętnie zmieniał poziomy i sceny czasu. Adina leci z czeskiego ośrodka narciarskiego Harrachov do Berlina, gdzie zostaje uchwycona przez dominującego i błyskotliwego fotografa Rickie, który wkrótce wysyła ją na szkolenie do Uckermarku, gdzie przy granicy z Polską za funduszem powstanie centrum kulturalne.

READ  Zacznij od skandalu: Słowenia obejmuje przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej - Polityka

Jedna zbrodnia zmienia wszystko, Adina ucieka do Finlandii. W hotelu, w którym wykonuje niepewną pracę, poznaje profesora Leonidsa, posła do Parlamentu Europejskiego z Estonii. W związku ze starszym mężczyzną najpierw eksploduje nadzieja. Życie psychiczne bohaterów często znajduje odzwierciedlenie w opisach przyrody. Liryczne klipy z tajemniczymi spotkaniami z niebieską kobietą w porcie w Helsinkach przecinają i odwracają fabułę. Tożsamości narratora i bohatera coraz bardziej się zacierają.

„Niebieska kobieta” to także powieść rozwojowa. Podczas czytania pojawia się pytanie, w jaki sposób Adina może uwolnić się od ról narzucanych jej przez różnych mężczyzn, a także społeczność gejowską otaczającą fotografa Ricky’ego. Czy „Ostatni Mohikanin” jest wyjściem? Tak Czeszka opisywała się w rozmowach jako nastolatka – odnosząc się do tego, że jest ostatnią miejscową nastolatką w swojej wiosce, a ton nadają turyści narciarscy z Niemiec i Rosji. Jako Mohikanin czuje się silna, wolna i niezależna.

Poczdamska pisarka pracowała nad Błękitną kobietą przez osiem lat, otrzymując stypendium w Los Angeles i Helsinkach. Niewykluczone, że sama spotkała urzędników kulturalnych, którzy byli wzorami dla niekiedy przerysowanych bohaterów powieści. To, co wyróżnia Blue Woman, to sposób, w jaki Strobel łączy indywidualną walkę zgwałconej kobiety i jej drogę do usamodzielnienia się z fundamentalnymi pytaniami o nadużywanie władzy i wyzysk w Europie.

Więcej od RP ONLINE

Jury nominuje nominację do Niemieckiej Nagrody Książkowej

Te 20 powieści zostało nominowanych do Niemieckiej Nagrody Książkowej

Średniowieczny MeToo

Continue Reading

entertainment

Jenny Elvers: „Doprowadził mnie do granic możliwości”

Published

on

Jenny Elvers staje przed zadaniem położnika-położnika w serii raportów SAT.1 „Die Herzblut-Task”.

Raport celebrytów do służby. Ale tym razem nie są w drodze jako aktorzy, komicy czy modele. Jenny Elvers (49), Wayne Carpendale (44), Jorge Gonzalez (54), Faisal Kawusi (30), Patricka Lindnera (61) i Lily Baker (45) odbywa szkolenie w zakresie pielęgniarstwa szpitalnego w ramach programu SAT.1 “Misja bicia serca – gwiazdy pielęgniarstwa”. Towarzyszą pielęgniarkom w ich codziennej pracy przez cztery tygodnie, a także pomagają sobie. Każda gwiazda jest umieszczana na innej stacji. Jenny Elvers przechodzi przez wzruszające sceny na oddziale położniczym, ale popycha ją emocjonalnie do granic możliwości.

Jenny Elvers i jej syn Paul mają jedno serce i jedną duszę. Na powyższym filmie możesz zobaczyć, jak Paweł zmieniał się na przestrzeni lat.

Oczekiwania Jenny Elvers zostały przekroczone

Trening w szpitalu wymagał wiele od aktorki i prezenterki. Powiedziała w sobotę 1: „Oczekiwałam ciężkiej pracy, zarówno fizycznej, jak i psychicznej. To też się wydarzyło. Emocjonalnie pchnęło mnie to do granic możliwości i zabrało mnie trochę na ludzki poziom”. Jenny Elvers zaczęła o 6 rano i była szkolona przez swoją nauczycielkę Sandrę. Blondynka była między innymi odpowiedzialna za pomiar ciśnienia i temperatury krwi pacjenta. 49-latek badał dzieci, potrząsał nimi i owijał je. dla mamy Paweł Elvers (20) Zadanie serca.

Najbardziej emocjonalne przeżycie Jenny Elvers: „Pozwolić dziecku odejść po kilku dniach bólu”

Praca z noworodkami to dla wielu bardzo fajny pomysł. Jenny Elvers również znalazła wiele w swojej nowej roli, aby być „naprawdę, naprawdę uroczą”. Jednak gwiazda reality TV również musiała doświadczyć ciosów losu, które trafiają w serce. Na przykład, co mówisz świeżo upieczonej matce bliźniaków, kiedy jedno dziecko żyje, a drugie nie żyje? Gratulacje i kondolencje w jednym zdaniu? – pyta Jenny Elvers. Dlatego zajmowanie się noworodkiem wymaga nie tylko „wielkiej wrażliwości”, ale także „historii wokół niego”.

READ  Inspektor miejsca zbrodni: co podejrzany robi z brudnym tańcem - telewizja

Podczas stażu nastąpił kolejny przełomowy moment dla aktorki. Noworodek przeszedł już odstawienie leku. Urząd ds. Młodzieży od lat próbował bezskutecznie podjąć działania przeciwko rodzinie dziecka. Dla Jenny Elvers było to „straszne” doświadczenie: „Pozwól dziecku odejść po tym, jak dziecko zostało ranne kilka dni później”.

Jenny Elvers jest „wdzięczna” za zdrowie syna

W przeszłości Jenny Elvers często wcielała się w rolę pielęgniarki, występując w serialach takich jak „Nicola”. W serialu „Weterynarz dr Mertens” zagrała rolę przebiegłej asystentki dr Mertensa. Mertens (Elżbieta Lans, 50). Była więc „bardzo podekscytowana” swoimi zadaniami w szpitalu. Ale nie była lepiej przygotowana: „To nie ma nic wspólnego z rzeczywistością, naprawdę nic!” Ponieważ była pielęgniarką, Jenny Elvers jest jej wdzięczna: “Jestem wdzięczna, że ​​pozwolono mi uczestniczyć w tym projekcie. Jestem też wdzięczna, że ​​mój syn jest zdrowy. Dopiero w szpitalu naprawdę zdajesz sobie sprawę, jak bardzo powinieneś doceniać takie rzeczy.”

„Misja pasji i troski – gwiazdy w trosce” zostanie wyemitowana w SAT.1 w poniedziałek o godz. 20:15 18 października 2021 r.

Wayne Carpendale jest również na początku „Zadania Die Herzblut” jako opiekun i jest zdecydowanie wdzięczny za zdrowie swojego syna. Na poniższym filmie możesz zobaczyć małych szaleńców grających kapitana ze swoim słynnym ojcem.

© BUNTE.de
Continue Reading

entertainment

Aktualne wskazówki dotyczące strumieniowania z biblioteki multimediów ARTE/COP26, BioNTech, Amos Oz, serii filmów Kieślowski

Published

on

Strasburg (OTS) –

Światowy Szczyt Klimatyczny – Wielkie Wyzwanie
Po trzech latach dotkliwej suszy, latem 2021 r. Europa nawiedziła ulewne deszcze i pożary. Czy klimat jest szalony? Szczyt klimatyczny w Glasgow znajduje się pod ogromną presją sukcesu: czy uda się osiągnąć na czas cele, które sobie wyznaczył? W ramach programu „Światowy Szczyt Klimatyczny – Wielkie Wyzwanie” zespół ARTE spogląda wstecz na 30-letnie światowe konferencje klimatyczne, oceniając i szukając odpowiedzi na najbardziej palące pytania. W samą porę na COP26 w Bibliotece Mediów ARTE dostępnych jest kilka filmów dokumentalnych, dokumentalnych i reportaży dotyczących palącej kwestii ochrony klimatu.

Online pod adresem arte.tv/klimawandel (https://anws.co/b8wUd/%7B5123fcfe-f750-4199-96b6-5f3ae3325f7e%7%).

Z prędkością światła po szczepionkę – BioNTec
Medyczni małżonkowie Ugur Sahin i Özlem Türeci mają wieloletnie doświadczenie w dziedzinie technologii mRNA ze względu na ich pracę w dziedzinie immunologii i badań nad rakiem, co jest warunkiem wstępnym do opracowania szczepionki przeciwko Covid-19. Michael Schindhelm zagląda za kulisy kopalni złota w Moguncji i w swoim filmie dokumentalnym podkreśla, jak BioNTech poszukuje szczepionki przeciwko Sars-Cov-2.

Online od 20 października (https://www.arte.tv/de/videos/103509-000-A/mit-lichtspiegel-zum-impfstoff/). Przejdź na presse.arte.tv (https://anws.co/b8wUf/%7B5123fcfe-f750-4199-96b6-5f3ae3325f7e%7D).

Prototypowy człowiek – wielki błąd w medycynie

Kobiety żyją dłużej niż mężczyźni, ale pozostają w tyle, jeśli chodzi o opiekę medyczną: otrzymują mniej diagnoz i dłużej czekają na leczenie niż mężczyźni. Dokument w ekscytujący i uderzający sposób rzuca światło na mechanizmy prowadzące do zaniedbania kobiet w sektorze zdrowia.

Online do 14 grudnia. (https://www.arte.tv/de/videos/102997-000-A/prototyp-mann-der-grosse-irrtum-der-medizin/)

Amos Oz: Czwarte okno
tablica postaci
Amos Oz jest uważany za najważniejszego pisarza w Izraelu i był żydowskim sumieniem swojego pokolenia. Zmarł w 2018 roku w wieku 79 lat. Kiedyś tak podsumował temat swoich prac: Nieszczęśliwe rodziny. Ale jego praca to także historia rozwoju społecznego i politycznego Izraela.

Online od 20 października (https://www.arte.tv/de/videos/092124-000-A/amos-oz-das-vierte-fenster/). Awans na presse.arte.tv (https://anws.co/b8wUi/%7B5123fcfe-f750-4199-96b6-5f3ae3325f7e%7D)
Na początku sezonu literackiego ARTE umieszcza w sieci szeroką gamę programów z grupą „Focus on Literature: Works, Authors, and Controversies” (https://anws.co/b8wUj/%7B5123fcfe-f750-4199-96b6- 5f3ae3325f7e%7D)”.

READ  Co dalej? piątek 2 lipca 2021

Dom na skarpie
Japoński serial opowiada o japońskiej Risaku, która prowadzi spokojne życie z mężem i trzyletnią córką. Nagle zostaje powołana na członka ławy przysięgłych w procesie o zabójstwo dziecka, który radykalnie zmienia jej pogląd na macierzyństwo. W miarę postępu procesu Risako rysuje coraz więcej paraleli między historią oskarżonej matki a jej przeszłością i kwestionuje jej sytuację życiową.

Online do września 2022 r. (https://www.arte.tv/de/videos/RC-021502/das-haus-am-hang/)

Filmy Krzysztofa Kieślowskiego
Jeden z najwybitniejszych polskich filmowców – Krzysztof Kieślowski zmarł 25 lat temu. ARTE wyświetla trzy ze swoich filmów wyłącznie online: „Krótki film o morderstwie” i „Miłosny film krótkometrażowy” z Dziesięciu Przykazań, a także „Potencjalna szansa”.

Online do lutego 2022 r. (https://www.arte.tv/de/videos/RC-021573/die-filme-von-krzysztof-kieslowski/)

Kontakt z mediami:

Manuel Schonung | [email protected] | +33 3 90 14 2009
Michael Kress | [email protected] | +33 3 90 14 2163

Oryginalna treść: ARTE GEIE, przekazana przez aktualności
Oryginalna wiadomość: https://www.presseportal.de/pm/9021/5048733

Continue Reading

Trending