Connect with us

Tech

Spojrzenie na przyszłość naszego Układu Słonecznego – astronomowie odkrywają pierwsze zdrowe planety wokół szczątków spalonych gwiazd

Published

on

Spojrzenie na przyszłość naszego Układu Słonecznego – astronomowie odkrywają pierwsze zdrowe planety wokół szczątków spalonych gwiazd

Zwierciadło naszej przyszłości: Układ planetarny oddalony o 6500 lat świetlnych ujawnia, jak pewnego dnia zakończy się nasz Układ Słoneczny. Bo to właśnie w nim astronomowie po raz pierwszy odkryli zdrową planetę wokół szczątków płonących gwiazd. Ten gazowy olbrzym przetrwał ekspansję umierającej gwiazdy w czerwonego olbrzyma, a następnie zapadnięcie się w białego karła, wyjaśnia zespół w specjalistycznym czasopiśmie Nature. Podobne modele przewidziały Jowisza i Saturna w naszym Układzie Słonecznym.

Nasze Słońce jest wciąż w połowie swojego cyklu życia – ale Tak nie jest. Im starsza nasza gwiazda, tym jaśniejsza i gorętsza. Może to oznaczać, że Ziemia może istnieć za około miliard lat Traci świat swojego życia. Za około pięć miliardów lat Słońce rozwinie się w czerwonego olbrzyma i stopniowo pożre cały wewnętrzny układ słoneczny – w tym naszą planetę. Nieco później słońce przywołuje swoje zewnętrzne powłoki mgławica planetarna Wytłaczany, podczas gdy jego serce pozostaje ze spalonej resztki – jak biały karzeł.

Tylko jeśli planeta przetrwa ekspansję swojej gwiazdy w czerwonego olbrzyma, może później okrążyć resztki gwiazdy, która zapadła się w białego karła. © Obserwatorium WM Kecka / Adam Makarenko

Między wiatrami gwiezdnymi a siłami pływowymi

Ale jakie są szanse, że planety krążące dalej, takie jak Jowisz i Saturn, przetrwają do końca Słońca? Zgodnie z modelami rolę odgrywają dwie przeciwstawne siły: z jednej strony coraz silniejszy wiatr słoneczny wypycha czerwonego olbrzyma na zewnątrz, a tym samym może uchronić go przed pożarciem. Z drugiej strony powiększone Słońce wytwarza ogromne siły pływowe na pobliskich planetach, które mogą je rozerwać.

Nie jest więc jasne, jaki los zagraża zewnętrznym gigantom gazowym. Ponadto: do tej pory astronomowie mieli ze sobą białe karły Gruz planetarny Nawet szczątki jednego… Rdzeń planety Zauważony. Z drugiej strony nigdy nie byli w stanie wyśledzić wypalonych szczątków gwiazdy z nienaruszoną planetą na swojej orbicie. Joshua Blackman z University of Tasmania i jego koledzy wyjaśniają, że „jak dotąd nie ma jednoznacznych dowodów na istnienie takiego ocalałego”.

READ  Microsoft: Zespoły muszą stać się szybsze i bardziej energooszczędne

Wykrywany za pomocą mikrosoczewki

Ale to się teraz zmieniło: Blackmanowi i jego zespołowi po raz pierwszy udało się zaobserwować białego karła i wciąż nienaruszoną planetę. Śledzili duet za pomocą potężnych teleskopów Obserwatorium Kecka na Hawajach. Wykorzystali go do namierzenia gwiazdy oddalonej o około 6500 lat świetlnych w kierunku centrum Drogi Mlecznej. Zwykle biały karzeł, a tym bardziej, planeta z tej odległości jest zbyt słaba, aby można ją było zobaczyć bezpośrednio.

Jednak kosmiczny łut szczęścia przyszedł z pomocą astronomom: gwiazda pierwszego planu kilkakrotnie przeszła przez odległy układ w taki sposób, że grawitacja gwiazdy pierwszego planu zachowywała się jak szkło powiększające. Dzięki tym precyzyjnym zdarzeniom soczewkowania naukowcy byli w stanie zidentyfikować gwiazdę i jej planetę w bliskiej podczerwieni i dokładniej zbadać widmo światła.

Gazowe orbity olbrzymów spaliły pozostałości gwiazd

Obserwacje ujawniły: System MOA-2010-BLG-477Lb składa się z białego karła o masie około połowy masy Słońca, krążącego wokół gazowego olbrzyma o masie 1,4 masy Jowisza. „Potwierdza to po raz pierwszy, że planety mogą przetrwać śmierć swojej gwiazdy, jeśli okrążą wystarczająco dużą odległość” – mówi Blackman. Planeta otaczająca odległego białego karła musiała przetrwać swoją ekspansję gwiezdną w czerwonego olbrzyma i późniejsze wyrzucenie jej gwiezdnych powłok bez szwanku.

Interesujące jest jednak to, że odległość planety od białego karła jest mniejsza niż przewidywana przez modele tych „ocalałych”: „Zgodnie z popularnym założeniem, planety podobne do Jowisza krążą wokół takich gwiazd po orbitach pięciu do sześć jednostek astronomicznych od karła. Białego nie ma” – wyjaśnili astronomowie. Jednak obserwowana teraz planeta MOA-2010-BLG-477Lb znajduje się zaledwie 2,8 jednostki astronomicznej – około połowy odległości od Jowisza od Słońca.

Nawet jeśli nie jest jeszcze jasne, jak i gdzie planeta przetrwała koniec swojej gwiazdy, astronomowie widzą w nowo odkrytym duecie wyraźny dowód na to, że planety mogą przetrwać koniec swojej gwiazdy.

READ  Oferta Aldi: Program rabatowy oferuje Hisense Smart TV po obniżonej cenie

Co to oznacza dla naszego Układu Słonecznego?

Odkrycie MOA-2010-BLG-477Lb ma również znaczenie dla naszego Układu Słonecznego: „W świetle faktu, że ten układ jest podobny do naszego Układu Słonecznego, oznacza to, że Jowisz i Saturn przetrwają również fazę czerwonego olbrzyma Słońce” – mówi astronom. Jednak dla Ziemi szanse są wciąż złe – nie jest wystarczająco daleko od Słońca.

„Ten system daje nam wgląd w to, jak nasz Układ Słoneczny będzie wyglądał po zniknięciu Ziemi w wyniku katastrofalnego spadku naszego Słońca” – mówi Jean-Philippe Beaulieu, Blackman Fellow. Zespół szacuje, że prawie połowa wszystkich białych karłów w Drodze Mlecznej wciąż ma jedną lub więcej dużych planet gazowych, takich jak satelity. Mają nadzieję, że w przyszłości mocniejsze teleskopy znajdą więcej tych planetarnych ocalałych. (Natura, 2021; doi: 10.1038/s41586-021-03869-6)

Tak więc planeta MOA-2010-BLG-477Lb mogła przetrwać koniec swojej gwiazdy.© Obserwatorium WM Kecka / Adam Makarenko

Quelle: WM Keck . Obserwatorium

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tech

Składany smartfon został oficjalnie pokazany na filmie

Published

on

Składany smartfon został oficjalnie pokazany na filmie

Google zaprezentuje drugą generację swojego składanego smartfona 13 sierpnia. Ale jeszcze przed wydarzeniem Pixel 9 Pro Fold, jak go pieszczotliwie nazwiemy, zostanie zaprezentowany w filmie – ujawniając pierwsze wskazówki dotyczące projektu. Jakie zmiany zajdą w porównaniu do zeszłorocznego Pixela Folda?

Wbrew początkowym przypuszczeniom, że premiera Google’a „Pixel Fold 2” będzie musiała zostać przełożona, druga generacja składanego smartfona Pixel zostanie zaprezentowana w sierpniu wraz z całą serią Pixel 9. Wiemy już również, że smartfon będzie częścią tej serii i pojawi się obok Pixela 9, Pixela 9n Pro i Pixela 9 Pro XL jako Pixel 9 Pro Fold.

Jak będzie wyglądał Pixel 9 Pro Fold?

Prezentowanie urządzeń, które nie zostały udostępnione publicznie na długo przed premierą, stało się już w Google niemal tradycją. Na niektórych zdjęciach pojawił się już Pixel Fold 2. To, co jest szczególnie uderzające, to to Garb aparatuProjekt całkowicie różni się od poprzedniego projektu. Ma być aparat główny, aparat ultraszerokokątny i aparat peryskopowy, ale o czwartym sensorze nic nie wiadomo. Może to być czujnik dalekiej podczerwieni, taki jak Pixel 8 Pro (test) lub czujnik ToF.

Duży ekran wewnętrzny z cieńszymi ramkami

Oprócz pierwszego działającego obrazu nowego Google Foldable, kilka dni później pokazano pierwsze obrazy CAD od francuskiego przeciekającego @OnLeaks Wysłano. Potwierdzają wyciekły już projekt. Według OnLeaks Pixel Fold 2 ma taki Ekran od 7,9 do 8,1 cala wewnętrzniePodczas gdy Rozmiar ekranu okładkowego wynosi od 6,4 do 6,6 cala Bierzemy.

Interesujące jest również to, że Google wybiera jednego w tym roku Przedni aparat znajduje się w wewnętrznym ekranie Zdecydował. W przypadku oryginalnego Pixela Fold użytkownicy musieli polegać na przednim aparacie ekranu głównego lub głównym aparacie, aby robić selfie lub prowadzić rozmowy wideo.

READ  Microsoft: Zespoły muszą stać się szybsze i bardziej energooszczędne

Zdjęcia: OnLeaks x Smartprix

Z dziurkowaną kamerą w środku?

Co więcej, zdjęcie to wyjaśnia Węższa szerokość krycia Fold 2. Raport dostarcza także więcej szczegółów na temat nadchodzącego składanego modelu. Tak powinna wyglądać ramka Aluminium Zostaną wykonane, przy czym wyświetlacze wewnętrzne i zewnętrzne mają być zaokrąglone w podobnym stopniu, jak w Pixelach z serii 9. W środku powinien też znaleźć się aparat wewnętrzny Prawy róg ekranu Siedzi. Ramki głównego wyświetlacza będą prawdopodobnie znacznie cieńsze niż w obecnym modelu. Honor Magic V2 (test) i Samsung Galaxy Z Fold 5 (test) pokazują, jak mogłoby to wyglądać.

Tensor G4 z głównym rdzeniem Cortex X4

Jeśli wierzyć plotkom, Tensor G4 będzie procesorem dziewięciordzeniowym. Robiąc to, powinno 1x kora X4, 4x kora A720, 4x kora A520 Używa. Dodatkowo po raz kolejny spodziewany jest procesor graficzny Immortalis G715, choć może on być nieco wyższy. Jednak w porównaniu do Tensora G3 powinien być tylko jeden Mniejszy skok wydajności Dawać. Chip będzie też prawdopodobnie wolniejszy od Qualcomm Snapdragon 8 Gen 4 i MediaTek Dimensity 9400. Fold 2 powinien mieć także 16 GB RAM-u.

z * Lub Polecane linki to „linki partnerskie”. Jeśli dokonasz zakupu za pośrednictwem tego linku, otrzymamy prowizję od sprzedaży bez dodatkowych opłat.


źródła:

Ze względu na czytelność nie używa się jednocześnie form męskich, żeńskich i różnych form językowych (m/f/d). Wszystkie imiona osobiste odnoszą się jednakowo do wszystkich płci.

Continue Reading

Tech

Microsoft zmienia architekturę aktualizacji systemu Windows

Published

on

Microsoft zmienia architekturę aktualizacji systemu Windows

Microsoft chce zmienić architekturę aktualizacji systemu Windows wraz z wydaniem systemu Windows 11 24H2 i Server 2025 i oferuje w tym celu zbiorcze aktualizacje punktów kontrolnych. Jak pokazuje artykuł społeczności technicznej, aktualizacje Checkpointa powinny pojawiać się „regularnie” — Microsoft nie byłby bardziej szczegółowy, ale można oczywiście założyć, że zajmie to kilka miesięcy. Tymczasowe miesięczne aktualizacje pojawiają się jako rodzaj przyrostowych pakietów delta, które wymieniają tylko treść, która uległa zmianie od ostatniego zbiorczego punktu kontrolnego.

reklama

Ideą tego jest zirytowanie sieci, komputera, a przede wszystkim użytkowników, instalowaniem co kilka miesięcy stosunkowo grubych pakietów zbiorczych. Pozostałe aktualizacje są dostępne w mniejszych pakietach, które – miejmy nadzieję – pobierają i instalują szybciej. w Zaangażowanie społeczności technologicznej Microsoft zauważa również, że zbiorcze punkty kontrolne prawdopodobnie zbiegną się w czasie z wydaniem aktualizacji funkcjonalności w przyszłości — przynajmniej pod warunkiem, że nie będą to pełne aktualizacje na miejscu, ale raczej jako zwykła aktualizacja zbiorcza oprócz tzw. zwany pakietem aktywacyjnym.

Nowa architektura aktualizacji nie powinna niczego zmieniać ani dla administratorów, ani dla użytkowników. Ale jest jeden wyjątek. Firma Microsoft wskazuje, że przyszłe aktualizacje pobierane z katalogu aktualizacji będą składać się z kilku pakietów: wszystkich punktów kontrolnych wydanych wcześniej dla danej wersji systemu Windows oraz innego pakietu zbiorczego zawierającego wszystkie poprawki uwzględnione od ostatniego punktu kontrolnego. Powinna istnieć możliwość instalowania pakietów jeden po drugim przy użyciu istniejących narzędzi do zarządzania.

W przeszłości Microsoft kilkakrotnie eksperymentował z technologią instalacji i pobierania. Od systemu Windows 11 usługa Windows Update najpierw sprawdza, które składniki aktualizacji zbiorczej powinny już zostać pobrane. Microsoftowi udało się zmniejszyć rozmiar pobierania, ale całość powoduje pewne obciążenie obliczeniowe, aby określić, które komponenty są potrzebne do aktualizacji – i jeszcze dłuższy czas trwania aktualizacji.

READ  Produkcja Ghost of Tsushima jest dwukrotnie większa od oryginalnego PS4 • Eurogamer.de(jss)

Continue Reading

Tech

Oficjalnie potwierdzone: to Google Pixel 9 Pro Fold

Published

on

Dzięki nowemu zwiastunowi Google robi dziś szum wokół Pixela 9 Pro Fold.

Po ujawnieniu projektu Pixela 9 Pro Google potwierdził teraz także nazwę nowego składanego modelu.

„Poczuj nowy sposób rozwoju” z Gemini

Google po raz kolejny wykorzystuje AI Gemini w obecnym zwiastunie do napisania listu pożegnalnego do starego telefonu komórkowego. Krótki film pokazuje, jak Pixel 9 Pro Fold przechodzi od pozycji pionowej do rozłożonego, a następnie składa się na tył. Google promuje smartfon jako „składany telefon zaprojektowany na erę Gemini”.

Składany Google Pixel 9 Pro

Google Pixel 9 Pro Fold: znana jest już nazwa nowego telefonu komórkowego od Google. Google

Oprócz zwiastuna Google udostępniło zdjęcie tyłu Pixela 9 Pro Fold. Wygląd wyraźnie odbiega od wyglądu pierwszego Pixela Folda, który był już znany z poprzednich przecieków informacji.

Jednak decyzja o nazwaniu go „Pixel 9 Pro Fold” budzi spekulacje. Dlaczego Google zdecydowało się nie używać prostszego tytułu „Pixel Fold 2”?

READ  Kiedy będzie można go kupić i ile będzie kosztować?
Continue Reading

Trending