Connect with us

science

Sonda marsjańska wysyła próbki gleby na Ziemię – eksperci ostrzegają: „ możliwe zanieczyszczenie ziemi ”

Published

on

  • ZBanner Tania

    Blisko

„Wytrwały” łazik marsjański ma wysyłać próbki gleby z powrotem na Ziemię. Eksperci pilnie ostrzegają: potencjalne stworzenia z Marsa mogą skazić Ziemię.

Odkąd „wytrwały” statek kosmiczny wylądował na Marsie w lutym, był źródłem wielkiego szczęścia dla NASA. Pierwsze testy eksperymentu „Moxie”, w którym na Marsie wytwarzano tlen, zakończyły się sukcesem. Kilka „kreatywnych” lotów małym helikopterem jest całkiem udanych, a sam „wytrwały” łazik jeździ i robi zdjęcia – dwa ważne punkty w robotycznej eksploracji planety.

Ale chyba najważniejsza misja łazika NASA wciąż wyprzedza „wytrwałość”: zadaniem jest wielokrotne zdeponowanie próbek gleby w probówkach podczas eksploracji Czerwonej Planety, przygotowując ją w ten sposób do kolejnej misji: „Zwrot próbki Marsa” jako część tej misji, którą NASA wspiera od swojego europejskiego odpowiednika ESA, „Fitch Rover” ma wylądować na Czerwonej Planecie, zebrać probówki z próbkami skał i umieścić je w specjalnym pojemniku. Pocisk wyrzuci następnie próbki Marsa na orbitę wokół Czerwonej Planety – gdzie sonda kosmiczna przechwyci pojemnik i zwróci go na Ziemię.

NASA i Europejska Agencja Kosmiczna planują sprowadzić próbki gleby z Marsa z powrotem na Ziemię

Niezależne dochodzenie dało już NASA zielone światło dla kampanii powrotu. W raporcie stwierdzono, że amerykańska agencja kosmiczna „jest gotowa do wdrożenia programu”. Ale jedna organizacja jest temu przeciwna: Międzynarodowy Komitet ds. Zwrotów Próbek Marsowych (ICAMSR) ostrzega, że ​​Ziemia może być skażona żywymi organizmami z Marsa. Wymagania ICAMSR: próbki gleby z Marsa muszą zostać zbadane w laboratorium pozaziemskim – na przykład w przyszłej „Bramie Księżycowej”, stacji kosmicznej krążącej wokół Księżyca lub bezpośrednio na Księżycu. „Tylko w ten sposób możemy zagwarantować 100-procentowe bezpieczeństwo ziemskiej biosfery” – powiedział dyrektor ICAMSR Barry DeGregorio w The New Scientist.

FR- biuletyn

Mars, Księżyc, czarne dziury, rakiety, satelity i ich partnerzy: Dzięki nowemu biuletynowi FR o astronomii i podróżach kosmicznych nigdy nie przegapisz żadnych ważnych wiadomości i zawsze będziesz dobrze poinformowany.

READ  Tych pięciu rzeczy nie powinno zabraknąć

W powszechnej opinii naukowej jest mało prawdopodobne, aby potencjalne zanieczyszczenie z obiektów Marsa miało znaczący wpływ na Ziemię. Jednak materiał, który zostanie przywieziony z Marsa na Ziemię, jest traktowany tak, jakby stanowił zagrożenie biologiczne. Plan zakłada bezpieczne wielokrotne napełnianie próbek gleby z Marsa w tym samym czasie, aby pojemnik transportowy pozostał nienaruszony po wylądowaniu. Po dotarciu na ziemię próbki gleby należy zbadać w bardzo bezpiecznym laboratorium na najwyższym poziomie, gdzie cały proces jest monitorowany przez zewnętrzne obiekty. Celem jest stwierdzenie, że prawdopodobieństwo ucieczki cząstki Marsa jest mniejsze niż jedna na milion.

NASA z niecierpliwością oczekuje próbek gleby z Marsa

Jednym z głównych priorytetów badań będzie analiza próbek gleby z Marsa. „Dostarczenie próbek Marsa na Ziemię było celem planetologów od wczesnych dni ery kosmicznej” – mówi NASA. Próbki gleby z Księżyca i innych ciał niebieskich zostały już przeanalizowane. Ale dzięki misji „Mars Sample Return” próbki po raz pierwszy przyjdą na Ziemię z ciała niebieskiego, na którym może istnieć życie. Poprzednia eksploracja Marsa za pomocą robotów nie dostarczyła jeszcze żadnych wyraźnych dowodów na to – ale nie wykluczyła również istnienia wcześniejszego życia na Marsie.

„Wytrwały” łazik NASA (pierwszy plan) ma w przyszłości wysłać próbki gleby z Marsa na Ziemię.

© NASA / Jet Propulsion Laboratory

Czy na Marsie jest życie? Naukowcy z NASA chcą to wiedzieć

Obecnie wiadomo, że na czerwonej planecie była woda, a niektórzy badacze zakładają również, że NASA znalazła już życie na Marsie. Gilbert Levine, który brał udział w eksperymencie z sondami „Viking” i do dziś regularnie twierdzi, że eksperyment odkrył życie na Marsie, zaprasza na Marsa misje zawierające narzędzia do odkrywania życia na Marsie. Levin, członek rady doradczej ICAMSR, krytykuje: Od czasu śledztwa „Viking” NASA wysłała „serię misji na Marsa, które miały sprawdzić, czy Mars jest przyjazny dla życia” – nie natychmiast po tym. Życie szuka Marsa.

READ  Mars: sonda kosmiczna dokonuje niesamowitego odkrycia - tony wody pod „Wielkim Kanionem”

Wiadomości z Podróż kosmiczna I Wiadomości astronomiczne Można go znaleźć na naszych stronach tematycznych.

Dokładnie to powinni zrobić naukowcy na Ziemi w przyszłości: zbadać próbki gleby z Marsa pod kątem potencjalnego życia. Na Ziemi mają do dyspozycji inne urządzenia – większe i bardziej złożone – niż łaziki marsjańskie, które nie są większe niż rozmiar pojazdu. Jednak minie trochę czasu, zanim naukowcy będą mogli po raz pierwszy trzymać próbki Marsa w rękach: pod koniec swojej podstawowej misji „wytrwały” łazik wypełni pierwsze probówki próbkami gleby i wrzuci je do ciężarówki. Zadanie. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, statek kosmiczny musi wylądować na Marsie w 2026 roku, pobierając próbki gleby i przechowując je w sondzie, która przenosi rury na orbitę Marsa. Próbki powinny dotrzeć na Ziemię najwcześniej w 2031 roku. (Sztandar Tania)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

science

NASA zastanawia się nad sztucznym kraterem uderzeniowym na Księżycu

Published

on

Czas czytania: ok. 2 Minuty

Nowy krater podwójny na Księżycu dodaje więcej tajemnic do obiektu, który zderzył się tutaj 4 marca 2022 r., ale nie został zajęty przez żaden naród kosmiczny.
Prawa autorskie: NASA / Goddard / Arizona State University

Greenbelt (USA) – 4 marca 2022 r. na Księżyc uderzył „fragment rakiety”, którego misji do dziś nikt nie zna i którego posiadania odmawiają wszystkie znane narody podróżujące w kosmos. Teraz Lunar Reconnaissance Orbiter NASA odkrył krater uderzeniowy tajemniczego obiektu – co jest jeszcze bardziej zaskakujące.

„Zaskakujące jest to, że nie jest to tylko jedna dziura, ale dwie dziury” – wyjaśnia Komunikat prasowy z NASA Goddard Space Flight Center. Krater wschodni o średnicy 18 metrów przykrywa krater zachodni o wysokości około 16 metrów.

Szczegółowe powiększenie podwójnego otworu.  Prawa autorskie: NASA / Goddard / Arizona State University

Szczegółowe powiększenie podwójnego otworu.
Prawa autorskie: NASA / Goddard / Arizona State University

moja wiedza
„Rakieta” została odkryta w połowie lutego 2022 r., a jej dalszą trajektorię do uderzenia 4 marca 2022 r. można szybko dokładnie przewidzieć. Po raz pierwszy można było oczekiwać nieplanowanego uderzenia w naszego satelitę. Chociaż początkowo podejrzewano wystrzelenie rakiety SpaceX Elona Muska, astronom Bill Gray poprawił to założenie niedługo później i wyjaśnił, że jest to silnik wspomagający dla chińskiej misji księżycowej „Chang’e5-T1”. Jedyny problem z tą interpretacją: Chińska Agencja Kosmiczna również zaprzeczyła, że ​​​​powiedziano o rakiecie i wyjaśniła na konferencji prasowej 21 lutego 2022 roku, że górny stopień rakiety całkowicie spłonął w atmosferze tuż po wystrzeleniu.

Eksperci nie tylko nie spodziewali się podwójnego krateru, ale także wykazali, że „część rakietowa” musiała być na końcu dość masywna. „Zazwyczaj zużyta masa rakiety jest skoncentrowana na końcu silnika, ponieważ reszta rakiety to w większości teraz pusty zbiornik paliwa” – powiedział NASA. „Ale ponieważ pochodzenie tej struktury rakiety nie jest jeszcze znane, podwójny krater może stanowić wskazówkę dotyczącą pochodzenia obiektu”.

READ  Zdrowe odżywianie — mit się rozpada: brak ochrony serca, brak ochrony przed rakiem i...

www. Grenzwissenschaft-aktuell.de
+ tutaj Możesz to zrobić Bezpłatny codzienny newsletter GreWi prośba +

W rzeczywistości podwójny krater utworzony przez znane części rakiety nie jest jeszcze znany. Na przykład cztery kratery wykonane przez jednostki SIV-B misji Apollo 13, 14, 15 i 17 były dość masywne (patrz następny rysunek) i, co nie mniej ważne, były znacznie większe i miały średnicę około 35 metrów.

Kratery uderzeniowe jednostek Apollo 13, 14, 15 i 17 SIV-B | Prawa autorskie: NASA

Kratery uderzeniowe jednostek SIV-B na Apollo 13, 14, 15 i 17.
Prawa autorskie: NASA

Cokolwiek uderzyło w księżyc, pozostawiło podwójny krater, którego kształt pozostaje tajemnicą.

Inne wiadomości na ten temat
Aktualizacja: W ten sposób skała staje się „Domem Księżyca” – i na odwrót 7 stycznia 2022
Księżycowa tajemnica rozwiązana: chiński „księżycowy dom” skurczył się do „królika” 7 stycznia 2021
Chiński moduł księżycowy do zbadania „tajemniczej chaty” po drugiej stronie księżyca 5 grudnia 2021
„Wizja statku kosmicznego” — dlaczego powinniśmy szukać rozproszeń 6 lutego 2019

źródło wyszukiwania: NASAA Chińskie Ministerstwo Spraw ZagranicznychA Projekt Pluton

© Grenzwissenschaft-aktuell.de

Continue Reading

science

„Niepokojące” pokarmy: badania ostrzegają – 5 może prowadzić do demencji

Published

on

Dla wielu z nas jedna rzecz jest szczególnie ważna, jeśli chodzi o jedzenie: powinno być szybkie, wygodne i smaczne. żywność wysoko przetworzona Dokładnie tak postępowało w życiu codziennym. Można go przygotować w międzyczasie iw krótkim czasie i zapewnić uczucie sytości, przynajmniej na krótki czas. Nie wiadomo, czy są w dobrym zdrowiu. Fakt, że oprócz nadwagi może również prowadzić do demencji, jest nowym odkryciem naukowym.

Uważaj na wysoko przetworzoną żywność? Tak mówią badania

Naukowcy z Ohio State University odkryli możliwy związek między wysoko przetworzoną żywnością a rozwojem utraty pamięci i demencji w eksperymentach na myszach. Według 2021 opublikowanych w Brain, Behavior and Immunity nauka Zwierzęta podzielono na dwie grupy – małą i dużą – i karmiono odpowiednią karmą.

Po czterech tygodniach starsze myszy nie przeszły zestawu testów poznawczych. Wykazali częściową utratę pamięci. Nie pamiętali, gdzie przed chwilą byli, lub zapomnieli o oznakach strachu w obliczu niebezpieczeństwa. Ktoś powiedział, że takich reakcji nie można zaobserwować w małej grupie myszy preparaty Uniwersytet.

Wysoko przetworzona żywność użyta w badaniu obejmowała żywność często przeznaczoną do długoterminowego przechowywania żywności:

  • Czipsy
  • Inne przekąski
  • Mrożony makaron błyskawiczny
  • mrożona pizza
  • Pyszne produkty mięsne z konserwantami

Badacz klasyfikuje efekty jako „niepokojące”.

Ruth Barrientos, profesor nadzwyczajny psychiatrii i zdrowia behawioralnego oraz jedna z głównych autorek badania, wyjaśnia powagę obecnych ustaleń:

„Fakt, że tak szybko obserwujemy te efekty, jest nieco niepokojący. Odkrycia sugerują, że spożywanie przetworzonej żywności może prowadzić do znacznych i nagłych deficytów pamięci – a wraz z wiekiem gwałtowny spadek pamięci jest bardziej prawdopodobny, aby przekształcić się w chorobę neurodegeneracyjną, taką jak jak choroba Alzheimera”.

Ruth Barrientos, adiunkt psychiatrii i zdrowia behawioralnego (Wydział Medycyny Behawioralnej, Uniwersytet Stanowy Ohio)

Według badań zapobieganie jest nadal możliwe

Jak naukowcy odkryli w tym samym czasie w swoich badaniach, obserwowane efekty można osłabić poprzez dodanie kwasu tłuszczowego omega-3 DHA. To zapobiegłoby utracie pamięci i prawie całkowicie zmniejszyłoby towarzyszące efekty zapalne. W związku z tym zalecenie Barrientos dotyczące działania to:

„(…) Być może możemy ograniczyć w naszej diecie przetworzoną żywność i zwiększyć spożycie pokarmów bogatych w kwasy tłuszczowe omega-3 DHA, zapobiegając w ten sposób lub spowalniając ten proces.”

Ruth Barrientos, adiunkt psychiatrii i zdrowia behawioralnego (Wydział Medycyny Behawioralnej, Uniwersytet Stanowy Ohio)

Co to jest żywność wysoko przetworzona?

Żywność wysoko przetworzona często zawiera znacznie więcej składników i może być spożywana bezpośrednio z podgrzewaniem lub bez. Ponadto w produktach znajduje się wiele dodatków, takich jak aromaty, barwniki i konserwanty. Niektóre z tych pierwiastków, takie jak azotyn sodu (E250) z przetworzonych kiełbas, mogą tworzyć substancje rakotwórcze w organizmie.

READ  Epidemia uniemożliwia poruszanie się: lekarze obawiają się dalszego rozprzestrzeniania się choroby

Ogólnie rzecz biorąc, przetworzona żywność powinna być spożywana w rozsądnych ilościach. Ich gęstość odżywcza jest zwykle bardzo niska, a zawartość kalorii jest często bardzo wysoka. Jest też dużo tłuszczu, węglowodanów, soli i cukru. Dostarczają mało białka i błonnika nasyconego. Brak regularnych ćwiczeń w tym samym czasie może prowadzić do przybierania na wadze i otyłości, jak np. Eatsmarter wspomniany.

Źródła: Brain, Behavior and Immune: „Dieta DHA zapobiega upośledzeniu funkcji poznawczych i ekspresji genów zapalnych u starszych samców szczurów karmionych dietą bogatą w rafinowane węglowodany”, Ohio State University, Whitesmarter.

Wojna szaleje na Ukrainie od 24 lutego 2022 roku. tutaj Czy możesz pomóc osobom dotkniętym chorobą?

Chcesz przeczytać od nas więcej? Śledź nas w Google News.


Continue Reading

science

Badanie: „Stara infekcja” prawie nie chroni przed nowymi wariantami Corona

Published

on

cWedług nowego badania pacjenci Orona, którzy wiosną zostali zakażeni wariantami wirusa omicron BA.1 lub BA.2 nie wykazali znaczącego wzrostu ochrony przed zakażeniem w porównaniu z obecnie dominującym wariantem BA.5.

Naukowcy z Niemieckiego Ośrodka Naczelnych w Getyndze wraz z kolegami z Hannover Medical School i Friedrich-Alexander University w Erlangen-Nuremberg wykazali, że przeciwciała nabyte w „starych infekcjach” wskazują słabo lub wcale na infekcję BA.4. Centrum Piątek blokuje BA.5. Tak więc BA.4 i BA.5 nazywane są wariantami ucieczki immunologicznej.

Przeczytaj także

Warianty patogenów powstają, ponieważ wirusy popełniają błędy podczas reprodukcji. Błędy te prowadzą do mutacji, które zmieniają białka wirusowe, w tym kolce białek powierzchniowych, które są głównym celem odpowiedzi przeciwciał.

Jeśli te mutacje skutkują słabym wiązaniem przeciwciał z białkiem wypustkowym, warianty te mogą również rozprzestrzenić się na populacje, które zostały już immunizowane w wyniku szczepienia lub szczepienia i wcześniejszej infekcji.

Przeczytaj także

Pediatra Jacob Musk obecnie leczy kilku pacjentów, którzy mieli wariant omikronowy

READ  Epidemia uniemożliwia poruszanie się: lekarze obawiają się dalszego rozprzestrzeniania się choroby
Continue Reading

Trending