Connect with us

Tech

Soczewkowanie grawitacyjne: obserwowana już supernowa 2037 jest ponownie widoczna

Published

on

Supernową obserwowaną przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a zobaczymy ponownie w 2016 roku po 16 latach. Grupa astronomów zidentyfikowała to i znalazła szczególnie intrygujący przykład soczewki grawitacyjnej.

Jak wyjaśnia teraz zespół, wykryli supernową na starożytnych zdjęciach Hubble’a gigantycznej gromady galaktyk MACS J0138.0-2155. Światło stamtąd potrzebuje więc czterech miliardów lat, aby do nas dotrzeć, ale masywna grawitacja ugina również światło obiektów znajdujących się za nią. Łącznie ze światłem supernowej, której dotarcie do nas zajęło 10 miliardów lat. Doszliśmy już na trzy sposoby, a on zajmie czwarte miejsce w ciągu 16 lat, jak oczekuje zespół.

Tak zwane soczewki grawitacyjne zostały już przewidziane w ogólnej teorii względności Alberta Einsteina. Tak masywne obiekty zaginają promienie światła tak, że emitowane przez nie obiekty wydają się obserwatorom za soczewką grawitacyjną w innym miejscu niż w rzeczywistości. Promienie światła wędrują różnymi drogami do tego samego celu, dlatego docierają w różnym czasie.

W przypadku obserwowanej obecnie supernowej Dyrektor ds. badań Steve Rodney porównuje z Uniwersytetu Południowej Karoliny z czterema pociągami odjeżdżającymi ze stacji w tym samym czasie. Podróżują do tego samego miejsca na różnych trasach, co oznacza, że ​​nie docierają w tym samym czasie. W przeciwieństwie do gwiezdnej eksplozji, która była przewidywana – błędnie – na 2022, to już się wydarzyło, przewidywania nowej wizji opierają się tylko na ścieżkach, którymi podróżuje światło.

Jak wyjaśnia teraz zespół, Gabi Brammer z Uniwersytetu Kopenhaskiego odkryła supernową z 2019 roku na zdjęciu z Hubble’a. Najpierw dowiaduje się o punkcie, którego nie widać na kolejnych zdjęciach, potem o dwóch kolejnych. Wszystkie trzy pochodzą z tej samej supernowej, ale z powodu różnych ścieżek, jakie obrało światło, w różnym czasie po wybuchu gwiazdy. Na podstawie dalszych analiz, zwłaszcza masy w gromadzie galaktyk, która działa jak soczewka grawitacyjna, naukowcy byli w stanie obliczyć, gdzie powinna pojawić się supernowa 2037 (±2 lata). Tak więc piąte objawienie w 2042 r. nie będzie wystarczająco jasne, aby je zobaczyć.

Kiedy supernowa ponownie stanie się wykrywalna około 2037 roku, tylko najpotężniejsze teleskopy będą w stanie ją zobaczyć; Jest zbyt słaby gołym okiem. Do tego czasu należy jednak wykorzystywać nie tylko najpotężniejsze obserwatoria w kosmosie. Obserwując czwarty obraz, naukowcy mają nadzieję uzyskać ważne informacje, takie jak szybkość rozprzestrzeniania się wszechświata. Dlatego ostatnio kontrowersje się nasiliły. Pomiar opóźnienia czasowego jest prostym sposobem określenia wartości tzw. stałej Hubble’a. Jest to całkowicie niezależna metoda. Ponadto obserwacja może dostarczyć dokładniejszych map rozmieszczenia ciemnej materii. Analiza z prognozami W astronomii przyrody Plecy.


(mies.)

do strony głównej

READ  Jak „nowe” marki podbiły Europę tanimi smartfonami
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tech

iPhone 14 otrzymuje „całkowicie nowy wygląd” › Macerkopf

Published

on

| 18:51 | 0 komentarzy

Mark Gorman z Bloomberg wyraził zadowolenie z kolejnego numeru swojego biuletynu.zatrudnienieTym razem Gurman potwierdza plotki na temat iPhone’a 14. Według Gurmana użytkownicy mogą spodziewać się „nowego poziomu podstawowego, modeli Pro i całkowitego przeprojektowania” dla generacji iPhone’a 14, ponieważ „małe zmiany w tym roku oznaczają również, że Inżynierowie Apple pracują za backendami nad „Wielkie rzeczy trwają dłużej”.

iPhone 12 Pro Max w porównaniu do iPhone’a 12 mini

Przeprojektowany iPhone 14

To nie pierwszy raz, kiedy słyszymy, że Apple całkowicie przeprojektowuje serię iPhone’ów 14. Zaufany analityk Apple Ming Chi Kuo Wcześniej stwierdzono, że Apple obniży notch w 2022 roku, zaczynając od iPhone’a 14 Pro. Kuo opisuje zmianę projektu jako projekt „dziurki”.

Dziurkacz to wnęka w ekranie, w której znajduje się przedni aparat. Podobnie jak notch, jest to rozwiązanie, w którym uzyskuje się jak największy obszar widzenia. Dzięki małemu „otworowi kamery” w ekranie, krawędź ekranu może być mniejsza, a tym samym ekran większy.

Również łowca plotek John Prosser Potwierdził „dziurę aparatu” i stwierdził, że widział prawdziwe zdjęcia iPhone’a 14 Pro Max, które nie mają notcha. W maju przedstawiliśmy Wam koncepcję iPhone SE 3 pokazane. Jeśli Gurman jest w drodze, iPhone 14 przyniesie ze sobą więcej zmian konstrukcyjnych. Apple może wymyślić coś w okolicy garbu aparatu, twierdził również Prosser. Grubsza ramka powinna zapewnić, że Apple może obejść się bez wstrząsu kamery dla tylnej kamery w iPhonie 14.

W przyszłym roku cztery nowe modele iPhone’a (2 x 6,1 cala i 2 x 6,7 cala) jest oczekiwany. Mogą to być nazwy iPhone 14, iPhone 14 Max, iPhone 14 Pro i iPhone 14 Pro Max. Jeśli chodzi o składane iPhone’y, Gurman mówi, że Apple opracowuje składane urządzenia „które mogą pojawić się za kilka lat”.

READ  Asus ZenFone 8 otrzymuje gwarantowane aktualizacje przez co najmniej 2 lata
Continue Reading

Tech

Nowa przeglądarka Edge jest dostępna na Xbox

Published

on

Microsoft dał Xboxowi nową przeglądarkę Edge, której można używać do grania w gry Stadia, uzyskiwania dostępu do Discord i nie tylko.

Firma Microsoft wydała zaktualizowaną wersję przeglądarki Edge dla konsoli Xbox. Po sześciomiesięcznym okresie próbnym wersja Chromium Edge jest teraz dostępna na wszystkie konsole Xbox One i Xbox Series X/S.

Wersja przeglądarki na Xbox działa teraz tak płynnie, jak na PC i wygląda w zasadzie tak samo. Synchronizuje również wszystkie ustawienia, ulubione, karty i historię online.

Dzięki obsłudze myszy i klawiatury możesz uzyskać dostęp do Worda lub Excela online lub grać w gry Google Stadia, opcjonalnie przy użyciu konsoli Xbox. Chociaż Xbox nie ma jeszcze aplikacji Discord, nowa wersja Edge może być używana do uzyskiwania dostępu do wersji internetowej. Dzięki Discord możesz wykonywać połączenia głosowe i brać udział w czatach na kanale tekstowym.

Przetestowaliśmy już nową przeglądarkę Edge i możemy potwierdzić, że ta wersja jest bardzo dużym ulepszeniem w stosunku do swojego poprzednika. Bardziej nowoczesny wygląd i krótsze czasy ładowania sprawiają wrażenie bardziej nadętych.

READ  Wskazania na drugą Ziemię z Kosmicznym Teleskopem Jamesa Webba
Continue Reading

Tech

Produkt niszowy staje się obowiązkowym stylem życia

Published

on

Jak dotąd iPad mini miał nieco drugorzędne życie w rodzinie tabletów Apple. Teraz najmłodszy aktor przeszedł metamorfozę i nagle gra na samej górze. Mimo niewielkich rozmiarów…

Innowacją był Apple Keynote 2021: Szósta generacja iPada mini jest teraz dostępna w zupełnie nowym wyglądzie. Agencja informacyjna prezentowana w wiadomościach miała już okazję przetestować nowy tablet Apple przed wejściem do sprzedaży. Od 24 września urządzenia dostępne są również w sklepach Apple na całym świecie.

Wraz z ponownym wprowadzeniem najmniejszego członka rodziny iPadów, Apple w dużym stopniu polega na karcie Lifestyle, co widać również po dostępnych kolorach. Oprócz szarej przestrzeni i gwiazdy polarnej (białej) jest róża i fiolet. W szczególności dwie ostatnie grupy mają wyraźnie żeńską grupę docelową. Po rozpakowaniu iPad mini naprawdę imponuje eleganckim, prostym designem i solidnym wykonaniem produktów Apple.

Pasuje do projektu!

Całkowicie zmieniony projekt jest atrakcyjny i opiera się na obecnych iPadach Pro, iPadach Air i iPhone’ach. Kanciasty projekt nawiązuje do obecnego Apple, który jest używany w iPhone’ach od 12. generacji. Zasadniczo podstawowy model zwykłego iPada nie osiągnął jeszcze nowego wyglądu. Nawet w ostatniej wersji, która została zaprezentowana równolegle z nowym iPadem mini.

Wyświetlacz Liquid Retina iPada mini znacznie się powiększył w porównaniu z poprzednim modelem. Apple nazywa to skutecznym pełnoekranowym wyświetlaczem reklamowym. 8,3-calowy ekran o rozdzielczości 2266 x 1488 pikseli zastąpił przycisk Home. Znajduje swoją nową lokalizację w prawym górnym rogu obudowy.

Bardziej kompaktowy pomimo większego ekranu

Ogólnie wymiary stały się mniejsze w porównaniu z poprzednim modelem. Szerokość 134,8 mm pozostała bez zmian, a grubość o 0,2 mm mniejsza, ale długość 195,4 zamiast 203,2 mm jest zdecydowanie zauważalna. iPad mini mieści się w kieszeni kurtki i łatwo znika w kopertówkach, co czyni go bardziej atrakcyjnym, szczególnie dla kobiet.

READ  Asus ZenFone 8 otrzymuje gwarantowane aktualizacje przez co najmniej 2 lata

Pod pudełkiem jest też kilka nowości: dzięki chipowi A15 Bionic iPad mini zapewnia do 80 procent wyższą wydajność niż poprzednia generacja. Tablet obsługuje również technologię 5G i jest wyposażony w nowe, mocniejsze aparaty. Z jednej strony przedni aparat z ultraszerokokątnym czujnikiem 12 MP i tylny aparat z czujnikiem 12 MP z pikselami ostrości i większą przysłoną. Apple Pencil jest teraz również obsługiwany.

wniosek

W ostatnich latach tablety wielu producentów stały się większe. Małe urządzenia często nie są w stanie sprostać wysokim wymaganiom z powodu niewystarczającej wydajności. Apple wkracza teraz w tę niszę dzięki nowemu iPadowi mini. Grupą docelową będzie można zarządzać, ale jeśli szukasz małego tabletu, który z łatwością może rywalizować z większymi braćmi pod względem wydajności, to nie możesz uniknąć najmniejszego tabletu od Apple.

Cena – przynajmniej jak na standardy Apple – jest stosunkowo umiarkowana. Cena zaczyna się od 549 euro za tablet 64 GB z Wi-Fi. iPad mini 256 GB z Wi-Fi i siecią komórkową jest dostępny za 889 EUR. Dla porównania: cena nowego iPada waha się od 379 do 689 euro, a iPada Air od 649 do 959 euro. Zaawansowane rozwiązanie Apple, iPad Pro, kosztuje od 879 do 2409 euro.

Continue Reading

Trending