Clippers PL

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Clippers PL

Saksonia-Anhalt: Zieloni wykluczają nową edycję z sojuszu z Kenią

Niemcy Po wyborach stanowych

Zieloni odrzucają nową wersję sojuszu z Kenią w Saksonii-Anholt

Możliwości premiera Saksonii-Anholt Reinera Hazeloffa maleją

Możliwości premiera Saksonii-Anholt Reinera Hazeloffa maleją

Źródło: dpa-infocom GmbH

CDU w Saksonii-Unhold nie zostało jeszcze ustalone. Zieloni nie chcieli jednak nowego sojuszu z CDU i SPD. FDP wyklucza także własną galaktykę.

RE.Zieloni nie wrócili do sojuszu z CDU i SPD w Saksonii-Anholt. Decyzja została podjęta przez zarząd stanowy w poniedziałek wieczorem, powiedział prezydent stanu Sebastien Strigel po poniedziałkowym posiedzeniu komisji w Niemieckim Instytucie Prasowym.

Po wyraźnym zwycięstwie wyborczym premiera Reinera Hazeloffa (CDU), CDU i SPD będą miały większość, nawet bez Zielonych, ale tylko jeden głos.

Strigel powiedział, że Zieloni są gotowi tylko na sojusz, który matematycznie będzie polegał na głosach Zielonych. Oznacza to, że jedna z czterech opcji sojuszu Hasseloffa nie jest jeszcze na stole. Zieloni są jednak nadal otwarci na sojusze z CDU i FDP. W przeciwieństwie do CDU i SPD, CDU i FDP nie mają większości w nowym parlamencie Magdaleny. Hasseloff dał dobry wynik, powiedział Strigel. W czarno-czerwonym i czarno-żółto-zielonym ma dwie demokratyczne opcje i teraz musi zdecydować, z kim chce rządzić.

Treści stron trzecich można znaleźć tutaj

Aby komunikować się lub wyświetlać treści od dostawców zewnętrznych, potrzebujemy Twojej zgody.

Można sobie również wyobrazić sojusz CDU, SPD i FDP. Czołowa kandydatka liberałów, Lydia Huskens, odmówiła przystąpienia do koalicji, twierdząc, że głosy FDP nie są barierą. FDP nie będzie „kołem zapasowym” dla takiego sojuszu.

Treści stron trzecich można znaleźć tutaj

Aby komunikować się lub wyświetlać treści od dostawców zewnętrznych, potrzebujemy Twojej zgody.

CDU postanowiła w poniedziałek wieczorem przeprowadzić badania z socjaldemokratami, FDP i Zielonymi. We wtorek przyszłe komisje parlamentarne potencjalnych partii rządowych spotkają się w parlamencie stanowym, aby omówić dalsze postępowanie. SPD chce przyjąć zaproszenie do rozmów studyjnych, powiedział wieczorem.

CDU zarobiła w niedzielnych wyborach tak duże, że nawet dwupartyjny sojusz z socjaldemokratami będzie miał niewielką większość w nowym parlamencie. CDU i SPD rządziły wspólnie w Makbecie od 2006 do 2016 roku. Koalicja będzie bardziej stabilna, jeśli weźmie w niej udział także FDP. Wielu polityków CDU opowiedziało się za taką koalicją w wieczór wyborczy.

Czytaj więcej

Armin Lacet jest teraz opiekunem Wschodu.  Reszta jego strategii pozostaje niejasna

Lekcje z CDU Sukces na Wschodzie

Hasseloff upierał się w poniedziałek, że pracuje dla „stabilnego rządu”. „Nie chcemy żadnych luźnych gier”, powiedział ARD „Morgenmagazin”. Jednocześnie 67-latek twierdził, że jest „otwarty” w rozmowach z SPD, FDP i Zielonymi przed dziennikarzami w Berlinie.

Czytaj więcej

Na złej drodze?  Zielona kandydatka na prezydenta Annalina Berbaugh

CDU uzyskała 37,1 proc. głosów w wyborach stanowych (2016: 29,8). Na poziomie 20,8 proc. AFT był poniżej poprzedniego zamknięcia (24,3). Zieloni, generalnie słabsi na Wschodzie, poprawili się nieco, ale nie spełnili swoich oczekiwań, osiągając 5,9 proc. (5,2). Socjaldemokraci odnotowali dotychczas najgorszy wynik 8,4 proc. w Saksonii-Anhalt (10,6). Lewica spadła o 11,0 proc. (16,3). FDP osiągnął 6,4 proc. (4,9).

READ  Polska dąży do ochrony sojuszników z NATO - wirusa Corona - przed Politico