Clippers PL

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Clippers PL

Rzucić palenie: 330 000 euro za 30 lat? – Ekonomia

Palenie ma nie tylko negatywny wpływ na zdrowie, ale także wpływa na Twój portfel.

Każdy, kto pali paczkę dziennie, pozwoliłby na palenie ponad 123 000 euro w ciągu 30 lat. Gdyby konsumenci zainwestowali te pieniądze w plan oszczędnościowy zamiast papierosów, mogliby zaoszczędzić 330 000 euro w ciągu 30 lat.

Tak wynika z obliczeń przeprowadzonych przez portal porównawczy Verivox.

Dziesięć lat palenia kosztuje prawie 30 000 euro

W Niemczech, według Federalnego Urzędu Statystycznego, około jedna na pięć osób w wieku 15 lat i starszych (18,8%) regularnie pali papierosa. Z okazji Światowego Dnia Bez Tytoniu 31 maja firma Verivox obliczyła długoterminowy koszt tych pieniędzy:

Pudełko 20 papierosów kosztuje obecnie siedem euro. Każdy, kto pali pudełko dziennie, wyda 29 426 euro w ciągu dziesięciu lat i 123 546 euro w 30 lat.

Licząc, papierosy miały być każdego roku droższe o 3,1 proc. – odpowiada to przeciętnemu wzrostowi cen w ciągu ostatnich 10 lat.

Zaoszczędź 330 000 € na aktywach, rzucając palenie

Palacze, którzy spożywają jedną paczkę papierosów dziennie, oszczędzają około 213 euro miesięcznie, nie używając tytoniu. Jeśli nie tylko zostawisz pieniądze na koncie, ale mądrze je zainwestujesz, możesz zaoszczędzić do 330 000 euro w ciągu 30 lat – nie gwarantowane, ale całkiem realistyczne.

W kalkulacji modelowej zaoszczędzone pieniądze inwestowane są w plan oszczędzania funduszu, a miesięczna kwota oszczędności wzrasta o 3,1 proc. Rocznie (średni wzrost ceny papierosów). Obliczono roczny zwrot w wysokości 7,0 procent – odpowiada to historycznemu średniemu zwrotowi 15-letniego planu oszczędnościowego opartego na indeksie MSCI World Stock Index z ostatnich 40 lat.

W ten sposób inwestorzy korzystają z efektu procentu składanego

„Zgromadzone fundusze są szczególnie odpowiednie do efektywnego gromadzenia aktywów, ponieważ inwestorzy z nimi korzystają na efekcie odsetek składanych” – mówi Oliver Meyer, dyrektor zarządzający Verivox Finanzvergleich GmbH. „Zyski cenowe i zyski nie są rozdzielane między inwestora, ale są ponownie inwestowane. Oznacza to, że przyszły wzrost wartości będzie miał większy wpływ”.

READ  DAX nadal spada - Nordex przyjmuje zamówienia z Hiszpanii - Bitcoin odzyskuje - BASF może chcieć zrezygnować z udziałów Solenis - Udział AUTO1 w MDAX powinien wzrosnąć - Koncentracja na BMW, Prosus | Wiadomość

▶ ︎ Im dłuższy plan oszczędnościowy, tym większy wpływ. Po dziesięciu latach oszczędzania aktywa funduszu na rachunku modelowym wyniosły około 41 000 euro; Były palacz zapłacił do tego czasu sam około trzech czwartych tej kwoty.

▶ ︎ Po 30 latach kaucja wynosi 33034 euro. Jedna trzecia tej kwoty jest obliczana na podstawie twoich własnych płatności, a ponad 200 000 euro za wzrost wartości poprzez zwrot i efekt odsetek składanych.

Sprzedając swoje jednostki, inwestorzy nie mogą w pełni wykorzystać aktywów funduszu. W przypadku podatków u źródła i osób samotnych 26,375 procent zysków kapitałowych trafia do urzędu skarbowego. Po opodatkowaniu były palacz po 30 latach nadal zarabiał około 292 000 euro.

Więcej podatków od tytoniu pomimo mniejszej liczby palaczy

Tak poza tym: Chociaż mniej osób pali od lat, niemieckie organy podatkowe pobrały ostatnio więcej podatków od tytoniu. W Coronie 2020 do kasy państwowej trafiło łącznie 14,7 miliardów euro – wzrost o 2,8 procent w porównaniu z rokiem poprzednim.

Według Federalnego Stowarzyszenia Przemysłu Tytoniowego wynikało to między innymi z ograniczeń w podróżowaniu związanych z epidemią. Konsumenci mieli mniejszą możliwość importowania niedrogich papierosów z wakacji lub krajów sąsiednich, takich jak Polska i Czechy, ale musieli kupować swoje tlące się paluszki w Niemczech – i płacić podatki.