Connect with us

science

Rozszerzanie źrenic zmniejsza się wraz z wiekiem

Published

on

Rozszerzanie źrenic zmniejsza się wraz z wiekiem

Złe warunki oświetleniowe mogą zwiększyć ryzyko wypadków i obniżyć jakość życia

Wraz z wiekiem widoczność w naszych oczach pogarsza się. Słabe oświetlenie lub silny kontrast między światłem a ciemnością może ograniczać zdolność osób starszych do interakcji w życiu codziennym i wpływać na ich rytm snu i czuwania. Jak potwierdzają neurolodzy z Instytutu Cybernetyki Biologicznej Maxa Plancka w Tybindze i Uniwersytetu w Bazylei, wynika to również ze zmniejszonej zdolności źrenicy do wystarczającego otwarcia.

Każdy, kto prowadzi nocą, może mieć problemy z widzeniem ze względu na nadjeżdżające pojazdy. Czasami są tak mocne, że krawędzie, pasy pośrednie lub ludzie są słabo widoczni. Choć takie sytuacje nie dotyczą wyłącznie osób starszych, ich źrenice wydają się mniej elastycznie reagować na dynamicznie zmieniające się bodźce świetlne niż osoby młodsze.

Aby przetestować swoją hipotezę, naukowcy wyposażyli kobiety i mężczyzn w wieku od 18 do 87 lat w kompaktowe, przenośne urządzenie pomiarowe w naturalnych warunkach oświetleniowych, a także zbadali je w eksperymencie laboratoryjnym w kontrolowanych warunkach oświetleniowych. „Wiele wyników dotyczących studentów pochodzi z badań czysto laboratoryjnych. Ważne było dla nas, aby wyniki były porównywalne i można je było bezpośrednio przenieść na życie codzienne. Dlatego zaprojektowaliśmy badanie tak, aby było jak najbardziej zbliżone do życia codziennego” – wyjaśnia Rafael Lazar, doktorant w Centrum Chronobiologii Uniwersytetu w Bazylei. Badanie to jest wyjątkowe w swojej formie, ponieważ wcześniej nie było technicznie możliwe wykonywanie pomiarów w codziennych warunkach przy użyciu zestawu słuchawkowego.

Uczestnicy byli narażeni na różne codzienne sytuacje w typowych warunkach oświetlenia dziennego: w pomieszczeniach przy sztucznym i naturalnym świetle, pracując na komputerze z wyświetlaczem LED oraz spacerując na zewnątrz przy naturalnym świetle. W laboratorium wszystkie osoby biorące udział w badaniu zostały następnie napromieniowane sztucznym światłem o różnych długościach fal (czerwone, zielone, niebieskie i białe) i zmierzono rozszerzenie ich źrenic w celu porównania i kontroli z innymi badaniami.

Rozszerzanie źrenic zmniejsza się wraz z wiekiem

„Nasze wyniki potwierdzają hipotezę, że zdolność źrenicy do przystosowania się do różnych sytuacji oświetleniowych zmniejsza się wraz z wiekiem. Na podstawie naszej dużej próby możemy stwierdzić, że rozmiar źrenicy zmniejsza się o około 0,4 milimetra co dekadę”. niż osoby starsze ze względu na zwiększoną mobilność ich uczniów” – wyjaśnia kierownik projektu Manuel Spechan, kierownik grupy badawczej w Instytucie Cybernetyki Biologicznej Maxa Plancka i na Wydziale Medycyny i Zdrowia Uniwersytetu Technicznego w Monachium, który pracuje jako kierownik projektu. profesor.

Gdy światło pada na oczy, źrenica zachowuje się podobnie jak przysłona aparatu, a siatkówka podobnie jak światłoczuły czujnik: przy dużej jasności źrenica zamyka się do średnicy 2 mm, pozwalając na niewielką światło dociera do wrażliwych na bodźce fotoreceptorów w siatkówce. W słabym świetle rozszerzają się do ośmiu milimetrów, dzięki czemu jaśniejsze, wrażliwe na kolor komórki siatkówki mogą otrzymać więcej światła. Jeśli natężenie światła jest zbyt duże, percepcja wzrokowa będzie prześwietlona; Jeśli jest za mało światła, percepcja wzrokowa będzie prześwietlona.

„W mieszkaniu lub w pracy pogorszenie widzenia spowodowane zmniejszonym rozszerzeniem źrenic może mieć wpływ na ogólną jakość życia i pracy. Jeśli oko musi szybko reagować na zmianę jasności, zbyt kontrastowe oświetlenie zewnętrzna część domu w nocy lub na schodach może prowadzić na przykład do niebezpieczeństwa potknięcia się w miejscu pracy. Dobrze oświetlone otoczenie bez odblasków pomaga, gdy trzeba działać szybko lub gdy wymagana jest duża koncentracja ma kluczowe znaczenie w środowiskach pracy, w których ryzyko obrażeń jest wysokie” – zaleca Alim Chronobiology Manuel Spechan.

Wpływ na rytm snu i czuwania u osób starszych

Odpowiednie oświetlenie siatkówki jest również ważne dla naszego wewnętrznego zegara, ponieważ jest on stale zsynchronizowany z otoczeniem poprzez cykl światła i ciemności. W bieżącym badaniu naukowcom udało się wykazać, że zegar wewnętrzny u osób starszych ma znacznie mniej dostępnego światła. Ma to wpływ na zdrowie fizyczne, zwłaszcza na zdrowy sen: „Wiemy, że wraz z wiekiem ludzie stają się bardziej wrażliwi na zmiany w cyklach snu i czuwania. Z naszego badania wynika, że ​​taka powinna być dzienna dawka światła potrzebna do zdrowego życia dostosowane w zależności od wieku Manuel Spechan kontynuował: „W trakcie naszych nadchodzących badań przedstawimy zalecenia dotyczące działań dla młodych ludzi i osób starszych. Interesujące jest również to, że kolor oczu, płeć ani spożycie kofeiny nie mają wpływu na widzenie starość, która wiąże się z rozszerzeniem źrenic.”

READ  Wzrost poziomu morza z powodu samego lodu Grenlandii: blisko. 30 cm | życie i wiedza
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

science

Nowy rekord w eksperymencie z energią termojądrową

Published

on

Nowy rekord w eksperymencie z energią termojądrową

początek Fuzja Rialty Ustanawia nowy rekord. wraz z Uniwersytet Wisconsin Najsilniejsze stabilne pole magnetyczne uzyskano w eksperymencie plazmowym.

Zrobiono to w tym celu UderzyćObiekt eksperymentalny uniwersytetu służy do badań nad energią termojądrową. Powstała w nim plazma potrafi wytrzymać silne pole magnetyczne 17 Tesli Trzymać. Istnieją już eksperymentalne elektromagnesy posiadające siłę pola 18 i 20 Tesli Urzeczywistnienie tego – jednak nie przechwycono jeszcze żadnej plazmy o tej mocy.

Tak niezwykle silne magnesy są niezbędne do: Reaktory tokamakowe. W tych reaktorach termojądrowych plazma powstaje w wyniku stopienia jąder atomowych Ponad 100 milionów stopni Celsjusza Robi się gorąco. Bez pola magnetycznego doszłoby do destabilizacji i przepalenia ścian reaktora.

➤ Przeczytaj więcej: Chiny osiągają przełom w dziedzinie „sztucznego słońca”

Placówka testowa WHAM

Lustro magnetyczne: wąskie gardło w polu magnetycznym

Aktualny rekord został ustanowiony przy użyciu magnesów wykonanych z nadprzewodników wysokotemperaturowych (HTML) paragon. Nazwa jest tu myląca: wysoka temperatura odnosi się do temperatury krytycznej zwykłych nadprzewodników, które mają wysoką przewodność bliską właściwościom Zero absolutne (-273,15°C). Zakres temperatur dla HTSL wynosi obecnie od -196,2°C do -135°C.

Magnesy HTSL przeznaczone są do Lustro magnetyczne użytkownik. Pole magnetyczne jest silniejsze na krawędziach niż w środku. Możesz sobie wyobrazić ścieżkę linii pola magnetycznego jak wąskie gardło. Stąd też wzięła się technologia Butelka magnetyczna O imieniu.

➤ Przeczytaj więcej: Fuzja jądrowa z paliwem ciekłym może rozwiązać duży problem

Ze względu na zwiększoną siłę pola magnetycznego na wąskich krawędziach cząstki w polu są spowalniane i zawracane w kierunku środka. Tutaj mówimy o jednym Efekt lustra – Stąd nazwa lustro magnetyczne.

Lustro magnetyczne wypróbowano już w latach 80. XX wieku do kontrolowania plazmy. Ale technologia została zapomniana. Jednak zdaniem Realty postęp w technologiach HTSL zapewnił, że lustro magnetyczne stanie się realną technologią umożliwiającą uzyskanie energii termojądrowej.

READ  Leki hipotensyjne mogą chronić przed utratą pamięci

Krok w stronę gęstszej plazmy

Silne pole magnetyczne utrzymywało się przez mniej niż sekundę, co jest normalne przy obecnym stanie badań naukowych nad energią termojądrową. Obecny rekord to pierwszy krok Więcej rekordów będzie pociągać. Potężne pole magnetyczne zostanie połączone z innymi innowacjami, takimi jak wysokowydajne grzejniki plazmowe i zaawansowane systemy kontroli plazmy. Oczekuje się, że pozwoli to na przechowywanie dzienników WHAM Gęstość plazmy To ma miejsce.

Im gęstsza plazma w reaktorach termojądrowych, tym intensywniejsze są reakcje termojądrowe. To oznacza więcej produkcja energii. Obecna praktyczna zasada jest następująca: każde podwojenie natężenia pola magnetycznego powoduje zwiększenie mocy reaktora 16-krotnie. To z kolei stanowi ważny krok w kierunku doprowadzenia energii termojądrowej do dojrzałości komercyjnej.

➤ Przeczytaj więcej: Kiedy w końcu otrzymamy prąd z syntezy jądrowej?

Nawet wtedy wiele problemów pozostaje do rozwiązania i taka sama liczba rozwiązań musi zostać zintegrowana z systemami funkcjonalnymi. Niektóre firmy starają się być pomiędzy 2030 i 2035 Podłączenie prototypów elektrowni termojądrowych do sieci elektroenergetycznej. Eksperci spodziewają się jednak, że tak będzie przynajmniej do tego czasu 2050 Minie trochę czasu, zanim reaktory termojądrowe rzeczywiście staną się wydajne, tj. wyprodukują więcej energii, niż jest to konieczne do zapalenia plazmy i utrzymania jej w polu magnetycznym.

Kliknij tutaj, aby zapisać się do newslettera

Continue Reading

science

Z szansy skorzystało 2500 osób – Sudtirol News

Published

on

Z szansy skorzystało 2500 osób – Sudtirol News

Od: Łukasz

Bolzano – Szybkie i łatwe zaszczepienie jak największej liczby osób przeciwko KZM było mottem dni otwartych organizowanych przez Południowe Tyrolskie Przedsiębiorstwo Medyczne. Inicjatywa ta spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem mieszkańców, gdyż z możliwości zaszczepienia się na kleszcze skorzystało około 2500 osób.

Firma Medyczna Południowego Tyrolu zaprosiła w sobotę 20 lipca 2024 r. na bezpłatne szczepienie przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu. Wszyscy zainteresowani obywatele mogli skorzystać ze szczepienia w godzinach od 8:30 do 15:00 w Bolzano, Meran, Szpitale Brixen i Bruneck bez wcześniejszej rejestracji.

Zainteresowanie szczepieniami na kleszcze było zachęcająco duże – ogółem 2458 osób skorzystało z zaproszenia. W Okręgu Zdrowia w Bolzano granicę tysiąca przekroczono 1038 dawek szczepionki, w Merano było ich łącznie 550, w Bruncu 522, a w Brixen co najmniej 348 osób skorzystało z wezwania do szczepienia.

Dyrektor generalny Christian Koffler jest bardzo zadowolony z powodzenia dnia szczepień: „Mieszkańcy Południowego Tyrolu bardzo potrzebują ochrony przed kleszczowym zapaleniem mózgu. Ze względu na duże zapotrzebowanie przygotowaliśmy w tym roku specjalną ofertę szczepień kilka dni Chciałbym bardzo podziękować pracownikom regionów Czterem pracownikom służby zdrowia, których wielkie zaangażowanie przyczyniło się do osiągnięcia tak przyjemnego sukcesu dni otwartych.

„Większość osób, które skorzystały z dnia otwartego, po raz pierwszy zaszczepiła się na kleszcze” – powiedziała Silvia Spertini, wiceprezes firmy ds. higieny i zdrowia publicznego. „Zaszczepiliśmy głównie osoby dorosłe, ale także część dzieci. Osoby, które dzisiaj zostały zaszczepione po raz pierwszy, mogą otrzymać drugą dawkę przypominającą podczas kolejnego dnia otwartego we wrześniu.

O tym, jak ważna jest skuteczna ochrona, świadczy fakt, że tylko w zeszłym roku w Południowym Tyrolu zgłoszono siedem przypadków kleszczowego zapalenia mózgu. Jest to ostra choroba wirusowa, która atakuje centralny układ nerwowy i może być śmiertelna.

READ  „Kosmiczny błąd” – zespół badawczy proponuje zmiany w teorii względności Einsteina

21 września br. Towarzystwo Medyczne Południowego Tyrolu organizuje kolejny dzień otwarty szczepień na kleszcze. Następnie ponownie będzie można bezpłatnie i bez wcześniejszej rejestracji wykonać pierwsze szczepienie na kleszcze lub zaktualizować ochronę szczepieniową.

Continue Reading

science

Ziemska atmosfera okazała się najlepszą tarczą ochronną przed pobliskimi supernowymi

Published

on

Ziemska atmosfera okazała się najlepszą tarczą ochronną przed pobliskimi supernowymi
  1. Strona główna
  2. Dowiedzmy się

Naciska

Teoretycznie supernowa może stanowić poważne zagrożenie dla życia na Ziemi. Jednak naukowcy wykazali teraz, że masowe wymieranie prawdopodobnie nie będzie rezultatem.

FRANKFURT – Kiedy masywna, masywna gwiazda dobiega końca swojego cyklu życia, żegna się z eksplozją – tak zwaną supernową. Teoretycznie ilość emitowanego promieniowania gamma i promieni kosmicznych może znacząco zagrozić życiu na Ziemi. Jednak nowe badania pokazują, że ziemska atmosfera stanowi skuteczną tarczę ochronną przed niebezpiecznym promieniowaniem z kosmosu.

Chociaż supernowa może stanowić zagrożenie dla życia na Ziemi, eksplozja pobliskiej gwiazdy prawdopodobnie nie doprowadzi do masowego wymierania. (Ilustracja) © IMAGO/imageBROKER/Doukdouk

Ziemska atmosfera jest najlepszą ochroną przed supernową bliską Ziemi

Jedno z nich zostało opublikowane w czerwcu w czasopiśmie Nature Communications Earth and Environment Zostań Opublikowano symulacje wpływu pobliskiej supernowej na ziemską atmosferę i klimat. Są one niezwykle rzadkie w naszym bezpośrednim otoczeniu. Geologiczny Dochodzenia Zwracamy jednak uwagę, że w ciągu ostatnich 10 milionów lat wiele z tych masywnych eksplozji gwiazd miało miejsce blisko Ziemi, w odległości do 300 lat świetlnych. Supernowa „Requiem”, która ma nastąpić w 2037 r., znajdowała się w znacznie większej odległości od Ziemi.

W skład zespołu badawczego weszli Theodoros Christoudias z Instytutu Cypryjskiego i Dominik Stolzenberg z Politechniki. WiedeńJego praca zakłada stukrotny wzrost ekspozycji na promieniowanie z pobliskiej eksplozji gwiazdowej. Wykorzystali złożony model układu ziemskiego (ESM) do zbadania wpływu supernowej na naszą planetę.

Doszli do wniosku, że „atmosfera i pole geomagnetyczne planety skutecznie chronią biosferę przed skutkami supernowych” – powiedział Stolzenberg austriackiej agencji prasowej. Abba. Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba pomógł niedawno odkryć tajemnicę legendarnej supernowej.

Ochrona przed promieniami UV: Warstwa ozonowa może być bardziej odporna niż oczekiwano

W szczególności ziemskie pole magnetyczne chroni przed promieniowaniem kosmicznym, a warstwa ozonowa odgrywa kluczową rolę w ochronie Ziemi przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym. Pochłania większość niebezpiecznych promieni ultrafioletowych i zapobiega ich przedostawaniu się do powierzchni Ziemi. Jowisz, największa planeta Układu Słonecznego, ma również działanie ochronne na Ziemię.

READ  Klarify: nowa platforma dla alergików

Jeśli supernowa pojawi się w odległości do 300 lat świetlnych, oprócz możliwego ochłodzenia w wyniku zwiększonego tworzenia się aerozolu, zwiększone narażenie na promieniowanie supernowej może również prowadzić do zubożenia warstwy ozonowej w stratosferze. Prowadziłoby to do zwiększonego narażenia powierzchni Ziemi na promieniowanie ultrafioletowe.

Graficzny wpływ pobliskiej supernowej na ziemską atmosferę i organizmy żywe na planecie
Grafika przygotowana przez badaczy kosmosu pokazuje potencjalny wpływ pobliskiej supernowej na atmosferę i klimat. © Christodias i in./Komunikacja dotycząca Ziemi i Środowiska

Jednak obecne badanie pokazuje, że warstwa ozonowa jest bardziej odporna na pobliskie supernowe, niż wcześniej sądzono. Maksymalne średnie zubożenie warstwy ozonowej w stratosferze wyniosłoby około dziesięciu procent. Według portalu wiedzy odpowiada to mniej więcej globalnemu spadkowi, który jest również spowodowany zanieczyszczeniem atmosfery spowodowanym przez człowieka Wszechświat dzisiaj trzyma się.

Intensywne promieniowanie supernowej może spowodować gwałtowny spadek temperatury na Ziemi

Stolzenburg wskazuje na Abba Zaznaczył, że wzrost ilości aerozoli w atmosferze będzie także skutkiem intensywnego promieniowania. Prowadziłoby to do zwiększonego tworzenia się chmur, a tym samym niższej temperatury powierzchni. Ale tylko na skalę obecnego kryzysu klimatycznego i – jak podkreśla naukowiec – „z przeciwnymi znakami”.

Możliwe jest również, że spotkanie naszego Układu Słonecznego z obłokiem międzygwiazdowym doprowadziło do epoki lodowcowej na Ziemi setki milionów lat temu. I nawet to Możliwe, że Mars ma wpływ na klimat Ziemi.

Autorzy badania podkreślają jednak: „Nasze badanie nie uwzględnia bezpośrednich zagrożeń dla zdrowia ludzi i zwierząt wynikających z narażenia na zwiększone promieniowanie jonizujące”. Jednak oba czynniki mogą mieć wpływ na życie na Ziemi. Poszczególne organizmy mogą być narażone na ryzyko dla zdrowia w wyniku zwiększonego promieniowania.

Masowe wymieranie jest „mało prawdopodobne” pomimo jego negatywnego wpływu na życie na Ziemi

Jednak badacze uważają masowe wymieranie za „mało prawdopodobne”. „Pobliska supernowa [hätte] Rzeczywiście konsekwencje dla życia na Ziemi i jednostek [würden] „Możemy paść ofiarą wysokiego poziomu promieniowania, ale być może nie całe życie na Ziemi zostanie zniszczone” – powiedział Stolzenberg. Abba.

„Atmosfera i pole geomagnetyczne naszej planety skutecznie chronią biosferę przed uderzeniami pobliskich supernowych, umożliwiając ewolucję życia na Ziemi w ciągu ostatnich setek milionów lat” – podsumowali naukowcy. Supernowa na początku swojej historii. (G)

Continue Reading

Trending