Connect with us

Top News

Rosnące ceny w Polsce: „tarcza” przed inflacją

Published

on

Stan: 13.01.2022 8:10

Polska od ponad 20 lat boryka się z wysoką inflacją. Rząd próbuje temu przeciwdziałać, tymczasowo obniżając podatek VAT na wiele produktów. Ale czy to wystarczy?

David Johns, ARD Studio Warszawa

Ludzie w Polsce czują się na co dzień: w supermarkecie, na stacji benzynowej, z rachunkami za prąd i ciepło. W grudniu inflacja wyniosła 8,6 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku, czyli znacznie wyższa niż w Niemczech. Właściwie wszystko podrożało – mówi obywatel polskiej telewizji. Inna kobieta mruczy: „To wielka katastrofa! Ukończenie szkoły w biały dzień!”

VAT na żywność został zniesiony

Minister finansów Tadeusz Kościński mówi, że nie można wykluczyć, że inflacja przekroczy w tym roku dziesięć procent. Rząd próbuje temu przeciwdziałać, mówiąc, że „tarcza antyinflacyjna” to ich nowe słowo. Istnieją dotacje od rządu dla rodzin o niskich dochodach. Ponadto mają zostać obniżone podatki od towarów, zwłaszcza tych dotkniętych inflacją. Premier Mateusz Morawiecki na początku przyszłego miesiąca planuje zawiesić VAT na żywność, gaz i nawozy.

Turystyka czołgowa z Niemiec prawdopodobnie wzrośnie

Podatek VAT od paliw ma zostać obniżony z 23 do 8 proc. „Polacy zobaczą niższe ceny paliw na stacjach benzynowych, mam nadzieję, że za trzy, cztery tygodnie” – powiedział premier Moraviki. Szef rządu chce obniżyć cenę paliwa o około pięć slotów, czyli około 1,10 euro za litr. Oznacza to mniej niż jedną trzecią benzyny i oleju napędowego niż w Niemczech. Turystyka czołgowa prawdopodobnie będzie się dalej rozwijać wzdłuż granicy polsko-niemieckiej.

Obniżki podatków mogą kosztować nawet 4,4 miliarda

Witold Orłowski, ekonomista z Politechniki Warszawskiej, sceptycznie podchodzi do obniżek podatków: „Oczywiście będą miały wpływ na inflację, ale ceny za nie to największa dziura w budżecie państwa”. Sam polski rząd szacuje, że jego obniżki VAT będą kosztować łącznie 4,4 mld euro. Pierwsza runda działań przeciwko inflacji miała miejsce już w grudniu. Rząd mówi teraz o „Tarczy Antyinflacyjnej 2.0”.

READ  MUTBURGH: Mówi się, że pracownik kliniki pracował na lewicowej scenie ekstremistycznej

Ekonomista nazywa to „mieczem” zamiast „zbroją”.

Ekonomista Orłowski uważa słowo „tarcza” za zdradliwe, przede wszystkim metaforę ze świata rycerzy: „Nie walczysz tarczą, ale mieczem”. Sama tarcza może cię chronić przez chwilę, ale nie zmienia miecza. „Musisz walczyć z inflacją” – powiedział Orłowski.

Ekonomista odnosi się w ten sposób nie tylko do rządowych środków oszczędnościowych, ale także do gwałtownego wzrostu stóp procentowych. Polski bank centralny w ciągu ostatnich kilku miesięcy kilkakrotnie podnosił kluczowe stopy procentowe, ale według Orłowskiego był bardzo niechętny.

Obniżka podatków kończy się pod koniec lipca

Ekonomista obawia się, że taki będzie w Polsce Cykl płacowo-cenowy moze przyjsc. Zrozumiałe jest, że rosnące ceny doprowadzą do wyższych płac, a z kolei wyższe płace doprowadzą do wyższych płac. Banki centralne mogą przerwać ten ruch, podnosząc stopy procentowe.

Innym ryzykiem inflacji w Polsce jest terminowe definiowanie obniżek podatków. Do końca lipca znikną, a ceny mogą ponownie wzrosnąć. Dopóki rząd nie przedłuży obniżek podatków. Jednak znowu będzie to kosztem polskiego budżetu państwa.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top News

Obawy przed cyberatakami: ostrzeżenie Alfa-CRP w Polsce

Published

on

Za granicą Uważaj na cyberataki

Polski rząd wydał alarm Alfa-CRP w całym kraju

Premier Polski Mateusz Morawiecki

Premier Polski Mateusz Morawiecki

Co: pa / PAP

Po cyberatakach na ukraińskie serwery rządowe alarm Alfa-CRP będzie obowiązywał w Polsce do niedzieli – pierwszy z czterech w sumie poziomów alarmowych. Wynik ten wskazuje, że Polska rozważa cyberatak na kluczową infrastrukturę.

miWynika to z napiętej sytuacji w bezpośrednim sąsiedztwie Rosji. Od wtorku o 23:59 alert Alfa-CRP będzie obowiązywał w całej Polsce. Rząd ogłosił we wtorek wieczorem.

Według doniesienia premier Mateusz Morawiecki podpisał stosowne rozporządzenie po spotkaniu z ministrem spraw wewnętrznych i szefem krajowej agencji wywiadowczej ABW. Alpha-CRP to pierwszy z czterech poziomów alarmowych, które można uruchomić w przypadku zagrożenia cyberatakami.

Organy powinny poddawać monitoringowi, tj. przeglądowi, ważną infrastrukturę, taką jak połączenia telekomunikacyjne. „To sygnał dla służb bezpieczeństwa i całej administracji publicznej do szczególnej czujności” – czytamy w oświadczeniu Ministerstwa Cyfryzacji w Warszawie.

W raporcie stwierdzono, że posunięcie polskiego rządu było związane z atakami cybernetycznymi na serwery ukraińskiego rządu w ciągu ostatnich kilku dni. Poziom CRP ma charakter prewencyjny i powinien być stosowany początkowo do niedzieli.

W piątek w Polsce zgłoszono wyciek danych. Według serwisu Onet do 9 stycznia ponad 1,7 miliona szczegółów dotyczących polskiej armii zostało załadowanych na serwer i podobno pobrane. Powiadomienie o poziomie alarmowym CRP wskazuje, że polski rząd uważa, że ​​w najbliższych dniach można sobie wyobrazić cyberataki na kluczową infrastrukturę.

Czytaj

Najwyższy stopień pilności: istnieje pilna potrzeba pozostania wśród grup przestępczych

Oprócz infrastruktury telekomunikacyjnej obejmuje to dostawy energii. Decyzja zapada w czasie wzmożonych napięć między Rosją a Ukrainą w sąsiedniej Polsce. Moskwa przewiozła przez granicę na Ukrainę tysiące żołnierzy i ciężki sprzęt. Dyplomacja kryzysowa na Zachodzie nie pomogła jeszcze złagodzić napięć. Polska, zachodni sąsiad Ukrainy, również jest zagrożona wydarzeniami.

READ  Drużyna Austrii na Mistrzostwa Europy Pony w Polsce
Continue Reading

Top News

Lipsk: Missing Jesse (19) nie żyje | Regionalny

Published

on

Lipsk – Tragiczne potwierdzenie w sprawie Jessego (19), który zaginął z Lipska. Teraz leżał martwy na polu niedaleko Schkeuditz. Musiał zostać zabity! (20) został zatrzymany pod zarzutem.

„Według wstępnych ustaleń, zmarły został uznany za zmarłego na miejscu” – powiedział we wtorek rzecznik policji.

Jesse był publicznie poszukiwany

Zdjęcie: © Posterunek Policji Południowo-Wschodni w Lipsku

„Dalsze dochodzenia są w toku. Żadne dalsze informacje na temat lokalizacji, czasu i miejsca odkrycia nie zostały ujawnione, aby nie zakłócać tych badań ”.

Pierwsi śledczy przybyli na miejsce w poniedziałek po południu i znaleźli ciało. We wtorek Altscherbitzer zmierzył pole za pomocą technologii LKA 3D i przeleciał nad obszarem za pomocą dronów. Wydział medycyny sądowej przeszukał wykrywacz metalu i usunął wierzchnią warstwę gleby z miejsca, w którym leżało ciało.

„Nie jest jasne, czy 20-letni podejrzany jest rzeczywiście mordercą” – powiedział Andreas Ricken, rzecznik prokuratora stanowego w Lipsku. Nie jest jeszcze pewne, czy zostanie złożony wniosek o nakaz aresztowania.

Jesse był ostatnio widziany 11 stycznia 2022 roku. Był tam w ciągu dnia ze znajomym. Pożegnali się na głównym dworcu kolejowym w Halle, gdzie 19-latek chciał pojechać do Probstidy.

W poszukiwania zaginionego zaangażowana jest policja. Ciało młodego mężczyzny zostało znalezione w poniedziałek.

Zwiastun filmu

Kryminalistyka na miejscu. We wtorek kontynuowali poszukiwania i bronili dowodów

Zdjęcie: Silvio Burger

READ  Drużyna Austrii na Mistrzostwa Europy Pony w Polsce
Continue Reading

Top News

Protesty w Polsce w sprawie akt kościelnych związanych z nadużyciami | DOMRADIO.DE

Published

on

Obecnie akta postępowania kościelnego przeciwko sprawcom nie są dostępne dla Polskiej Państwowej Komisji do Spraw Wykorzystywania Seksualnego Dzieci. Watykan jest za to odpowiedzialny.

Sobór Biskupów w Warszawie ogłosił w poniedziałek, że za nadużycia w Kościele katolickim odpowiedzialny jest Watykan. Dlatego diecezje i zakony prowadziły w imieniu władz Watykańskich śledztwa karne. W rezultacie rząd powinien zwrócić się o międzynarodową pomoc prawną do Watykanu, aby mógł dostarczyć dokumentację konkretnych nominacji, które podlegają jurysdykcji Stolicy Apostolskiej.

„Dlatego nie mamy tu do czynienia z relacją między władzą państwową a kościołem w Polsce, ale o relację między polskim rządem a władzami Stolicy Apostolskiej” – powiedział Piotr Studniki, szef Urzędu Ochrony Dzieci przy ul. Konferencja Episkopatu. Oficer. Ksiądz Arcybiskup Wojciec Polak, który jest odpowiedzialny za ochronę dzieci i młodzieży w kościele, powiedział w zeszłym tygodniu w liście do Błażeja Kmieciaka, szefa Państwowej Komisji Śledczej.

Próbowałem zdobyć pliki na próżno

Jak dotąd Komisja podjęła daremną próbę uzyskania dostępu do akt Kościoła. We wrześniu 2021 r. przewodniczący Komisji Kmieciak zaproponował nawet wspólną komisję śledczą do analizy akt Konferencji Episkopatu. Od jesieni 2020 r. Komisja rejestruje przypadki wykorzystywania dzieci w wieku poniżej 15 lat w społecznościach edukacyjnych, kulturalnych, rekreacyjnych, sportowych i religijnych.

Według Statnickiego Konferencja Episkopatu chce współpracować z Komisją Badań Statystycznych i Ochrony Dzieci i Młodzieży przed Wykorzystywaniem Seksualnym. Bodźcem dla podobnych programów w państwowych placówkach oświatowo-opiekuńczych będzie praca profilaktyczna katolickich szkół i ośrodków dla osób niepełnosprawnych.

Kłóć się o liczby

Kościół skrytykował wstępny raport komisji rewizyjnej o nadużyciach z lipca 2021 roku. Stuttnicki zarzucił komisji fałszywy obraz poziomu przemocy seksualnej księży oraz niesłuszne zarzucanie Kościołowi braku chęci współpracy. W swoim raporcie komisja napisała, że ​​w 30 proc. przypadków zgłoszonych lub odnotowanych nadużyć oskarżonym jest duchowny.

READ  Corona Current: Wydarzenie znacznie spada - Polityka Poli

Badanie Konferencji Biskupów wykazało, że duchowni są odpowiedzialni za jeden procent wszystkich przestępstw związanych z wykorzystywaniem seksualnym dzieci. We własnej ocenie akt sądowych postępowań karnych od połowy 2017 r. do końca 2020 r. Komisja ustaliła, że ​​dwóch z 265 skazanych przestępców to księża.

Continue Reading

Trending