Connect with us

Economy

Rosnące ceny energii – unijni ministrowie bronią celów klimatycznych

Published

on

Turbiny wiatrowe na farmie wiatrowej w Meklemburgii-Pomorzu Przednim.

© Jens Büttner / dpa-Zentralbild / dpa

Wysokie ceny energii to obecnie odwieczny problem w Unii Europejskiej. Niektóre państwa członkowskie obwiniają cele klimatyczne za wyższe ceny energii elektrycznej, a inne je chronią.

Luksemburg – Ministrowie środowiska w kilku krajach Unii Europejskiej bronili wspólnych celów klimatycznych jako rozwiązania na gwałtownie rosnące ceny energii.

„Energie odnawialne i odważna ekspansja tych energii sprawiają, że jesteśmy mniej zależni od importu paliw kopalnych i dlatego są rozwiązaniem problemu” – powiedziała minister środowiska Svenja Schulz (SPD) podczas spotkania ministrów w Luksemburgu. „Nie chcemy, aby ktokolwiek wykorzystał tę sytuację, aby zagrozić naszemu wielkiemu zaangażowaniu w przejście na odnawialne źródła energii i dekarbonizację naszej gospodarki.Wręcz przeciwnie, powiedziała hiszpańska minister środowiska Teresa Ribera.

Ceny energii, zwłaszcza gazu, od początku roku gwałtownie wzrosły. Konsumenci już to odczuwają poprzez rosnące koszty energii elektrycznej i ogrzewania. Niektóre państwa członkowskie, takie jak Polska i Węgry, obwiniały za ten trend wzrost cen dwutlenku węgla (CO2) za handel emisjami. „Przyczyna podwyżki cen jest częściowo spowodowana winą Komisji” – powiedział węgierski premier Viktor Orban na oddzielnym posiedzeniu w Słowenii. Na przykład w unijnym systemie handlu uprawnieniami do emisji dostawcy energii elektrycznej muszą płacić za emisje gazów cieplarnianych, takich jak dwutlenek węgla. Unia Europejska planuje rozszerzyć ten system na budynki i transport drogowy. Tak już jest w Niemczech.

Unijny komisarz ds. środowiska Frans Timmermans powiedział, że system handlu uprawnieniami do emisji jest zaangażowany „w bardzo małym stopniu” w obecny wzrost cen energii, maksymalnie do jednej piątej. Opiera się natomiast na niezwykle silnym zapotrzebowaniu na energię po pandemii. „Im szybciej budujemy nasze odnawialne źródła energii, tym szybciej możemy chronić naszych obywateli przed podwyżkami cen w tradycyjnym sektorze energetycznym” – powiedział Timmermans.

READ  Uszkodzenie poziomu przejazdu jest szybko naprawiane: pociągi ponownie kursują z Berlina do Szczecina - Berlin po wypadku ciężarówki

Energia atomowa prawdopodobnie stanie się również kontrowersyjną kwestią energetyczną. Francja nalega na zaklasyfikowanie energii jądrowej jako zielonej energii. „Jeśli chcemy odnieść sukces w walce ze zmianami klimatycznymi, potrzebujemy produkcji jądrowej, elektrowni jądrowych i większych inwestycji w energię jądrową” – powiedział we wtorek francuski minister finansów Bruno Le Maire. Schulz wyraźnie odmówił. Nie jest gotowy, aby ogłosić, że energia jądrowa jest zrównoważona. „Przyszłość leży w energii odnawialnej, a nie nuklearnej” – powiedział polityk socjaldemokratów.

Ribera podkreślił potrzebę podjęcia krótkoterminowych środków w celu ochrony konsumentów przed wzrostem cen. – My w Hiszpanii, podobnie jak w innych państwach członkowskich, uważamy, że to, co mamy, nie wystarczy, bo wyjątkowe sytuacje wymagają wyjątkowych rozwiązań – powiedział hiszpański minister. Hiszpania wraz z Francją, Grecją, Czechami i Rumunią przedstawiła we wtorek dokument wzywający do działań europejskich. Państwa chcą m.in. koordynować zakupy gazu i oddzielić cenę prądu od gazu. Przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen potwierdziła we wtorek, że te propozycje będą omawiane na szczycie w dniach 21-22 października.

Kilka państw członkowskich już interweniowało na szczeblu krajowym, aby chronić rodziny przed wygórowanymi rachunkami za prąd i ogrzewanie. Należą do nich na przykład Francja, Hiszpania i Włochy, które mocno ucierpiały w wyniku wzrostu cen. Jednak Ribera powiedział, że fundusze krajowe są niewystarczające. Komisja Unii Europejskiej chce w przyszłym tygodniu zaprezentować zestaw narzędzi z funduszami na wsparcie państw członkowskich w ich własnych działaniach. Pod koniec roku Komisja planuje bardziej kompleksowy pakiet energetyczny, który między innymi zajmie się rynkiem gazu.

READ  Tim Cook sprzedaje akcje, gdy jest o setki milionów bogatszy

Na spotkaniu ministrowie środowiska uzgodnili także wspólne stanowisko na konferencję klimatyczną COP26 w Glasgow pod koniec października. Na konferencji chce m.in. nakazać państwom maksymalnie pięć lat na osiągnięcie celów redukcji emisji, wynika z jednego z komunikatów.

Omówiono również pakiet klimatyczny Komisji Europejskiej „Dopasuj się do 55”. Zawiera propozycje legislacyjne mające zapewnić, że Unia Europejska stanie się neutralna dla klimatu do 2050 roku. krok w kierunku, na którym można polegać. dpa

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Economy

W Austrii, Czechach, Polsce i na Węgrzech olej napędowy i benzyna kosztują mniej

Published

on

Hanower. Jest niedziela: ADAC ogłosił najwyższą w historii cenę oleju napędowego w Niemczech – 1,55 euro za litr. Cena benzyny również zbliża się do rekordowego poziomu z 2012 roku. Dlatego wielu kierowców przyciąga tankowanie za granicą, ponieważ paliwo jest zwykle znacznie tańsze, zwłaszcza we wschodnich krajach sąsiednich.

Turystyka na zbiornikach wodnych wzrosła w ciągu ostatnich kilku dni, zapewnia Florian Hurdigen z ADAC Südbayern. Po drugiej stronie granicy można czasem zobaczyć kolejki na stacjach benzynowych. Jednak objazdy nie zawsze są opłacalne: „Przejazd przez granicę tylko w celu uzupełnienia paliwa jest szczególnie opłacalny, gdy różnice cenowe są duże, a odległości bardzo krótkie”, mówi ekspert ADAC ds. cen paliw Jürgen Albrecht. „Ponieważ trzeba również wziąć pod uwagę wymagany czas i zużycie samochodu”.

Inaczej jest w przypadku urlopowiczów, którzy i tak przejeżdżają przez granicę, ponieważ spędzają wakacje za granicą. Korzystasz również z małych spreadów.

Jest jednak kilka rzeczy do rozważenia podczas tankowania za granicą, na przykład w krajach, w których nie ma euro. Przegląd:

Możesz zaoszczędzić na tankowaniu w tych krajach

  • Austria: W Austrii kierowcy obecnie płacą morze Ze średnią 1,35 euro za litr oleju napędowego i 1,38 euro za litr benzyny premium. Niższe ceny wynikają z niższych podatków, aw Austrii nie ma podatku od emisji CO₂, co spowodowało, że paliwo w Niemczech jest droższe od początku roku. Niskie ceny paliw przyciągają ludzi w pobliżu granicy: jak donosiły lokalne media, w okolicach Pasawy powstały korki spowodowane przez turystów tankowców.
  • Republika Czeska: Diesel jest obecnie nieco tańszy w Czechach o 1,31 euro, podczas gdy cena litra benzyny wynosi średnio 1,38 euro, tyle samo co w Austrii. Ponieważ Czechy nie należą do strefy euro, podczas tankowania należy zwracać uwagę na potencjalne opłaty kursowe. Jeśli płacisz kartą, przy kasie zostaniesz zapytany, czy chcesz zapłacić w euro, czy w koronach czeskich – zawsze warto wybrać lokalną walutę. Bo jeśli przeliczysz kwotę na euro, płacisz dodatkową opłatę.
  • Polska: Poza Bułgarią i Rumunią, Polska ma obecnie najniższe ceny paliw w Europie. Według ADAC litr oleju napędowego w Polsce kosztuje obecnie równowartość 1,30 euro, a benzyna też jest dostępna za 1,27 euro. Tutaj też kierowcy muszą upewnić się, że przy płatności kartą cena jest liczona w złotówkach, a nie w euro. Jeśli chcesz zabrać ze sobą benzynę w zapasowym kanistrze, trzymaj się wytycznych: władze zezwalają na wwóz bezcłowego paliwa tylko 20 litrów w puszkach zapasowych obok pełnego baku samochodu. Ze względów bezpieczeństwa ADAC zaleca maksymalnie dziesięć litrów.
  • Węgry: Jeśli spędzasz wakacje na Wschodzie, możesz również zaoszczędzić na tankowaniu na Węgrzech. Litr oleju napędowego kosztuje równowartość 1,40 euro, a supersamochód jest tańszy, bo 1,36 euro. Jednak, podobnie jak w innych krajach, obowiązuje następująca zasada: w obszarach turystycznych, takich jak na przykład Balaton, ceny paliwa są zwykle znacznie wyższe niż w odległych obszarach. Na Węgrzech na wielu stacjach benzynowych często zdarza się, że pracownik przejmuje jednocześnie zadanie tankowania i sprawdzania ciśnienia w oponach oraz poziomu oleju. Oczekuje się porady dla tej usługi.

W tych krajach tankowanie jest droższe niż w Niemczech

  • Holandia: Jeśli chodzi o tankowanie, Holandia jest jednym z najdroższych krajów Unii Europejskiej. Więc każdy, kto tu spędza wakacje, powinien ponownie napełnić baki w Niemczech. Ceny wynoszą obecnie 1,61 € za litr oleju napędowego i 1,98 € za litr supersamochodu. Stacje benzynowe są bardzo popularne w Holandii. Kierowcy muszą najpierw trzymać kartę debetową lub kredytową przed stacją, a następnie mogą ją wypełnić. Koszt napełnienia zbiornika zostanie wówczas odliczony bezpośrednio z karty.
  • Dania: W Danii olej napędowy kosztuje obecnie średnio 1,72 euro, litr 1,90 euro. Bardzo popularne są tu stacje benzynowe. Ponieważ Dania również nie należy do strefy euro, warto po odczytaniu karty wybrać opcję rozliczenia w koronie duńskiej. Jeśli chcesz zapłacić rachunek w euro, musisz uiścić opłatę.

Tankowanie jest obecnie nieco droższe w Belgia (Diesel 1,61 euro, super 1,65 euro) Francja (diesel 1,58 euro, super 1,67 euro) i in Włochy (Diesel 1,62 euro, super 1,76 euro).

READ  Więcej wiatru, więcej fotowoltaiki: EVN rozwija odnawialne źródła energii

Continue Reading

Economy

Danone ogłasza podwyżki cen

Published

on

Oczekuje się, że produkty Fruchtzwerge, Actimel, Volvic i Milupa-Danone wkrótce będą droższe. Chociaż sprzedaż grupy ostatnio wzrosła.

Mimo rosnącej sprzedaży firma spożywcza Danone obawia się rosnących kosztów. To, co początkowo zaczęło się od wyższych cen surowców, ostatnio wzrosło ze względu na daleko idące ograniczenia w łańcuchu dostaw, powiedział we wtorek dyrektor finansowy Jürgen Esser, kiedy w Paryżu zaprezentowano sprzedaż za trzeci kwartał.

Firma chce teraz temu przeciwdziałać, podnosząc ceny i zwiększając wydajność. Oprócz problemów z zakupem surowców wiele firm skarży się również na ogromne wzrosty kosztów logistyki. Zarząd potwierdził jednak swoją prognozę na ten rok.

Danone ostatnio zwiększył sprzedaż

W trzecim kwartale Danone zwiększył swoją sprzedaż o 5,8 proc. do prawie 6,2 mld euro. Skorygowany o efekty walutowe, a także przejęcia i sprzedaż, wzrost wyniósł 3,8 proc. Tym samym utrzymał się trend wzrostowy z poprzedniego kwartału.

Wszystkie obszary przyczyniły się do wzrostu sprzedaży, przy czym w szczególności kontynuował silny rozwój branży mleczarskiej i warzywnej. Ale dział wodociągowy i dział żywności specjalistycznej również się regenerowały.

W 2021 r. Danone nadal spodziewa się powrotu rentownego wzrostu w drugiej połowie roku. Spółka wypracowała niższe przychody przez pierwsze sześć miesięcy po słabym pierwszym kwartale. Grupa nie podała żadnych informacji o zysku.

READ  Więcej wiatru, więcej fotowoltaiki: EVN rozwija odnawialne źródła energii
Continue Reading

Economy

N26 osiąga większą niż oczekiwano rundę finansowania – Gospodarka

Published

on

Neo-Bank N26 otrzymał duży zastrzyk środków. Pomimo gniewu na regulatora bankowego Baffina, jest on większy niż oczekiwano. Ale w pewnym momencie N26 musi pójść na ustępstwa wobec Baffina.

Continue Reading

Trending