Connect with us

Economy

Raport rynkowy: Inwestorzy nie są już tak odważni

Published

on

Raport rynkowy: Inwestorzy nie są już tak odważni


Raport rynkowy

Stan na: 28 maja 2024 r. o 16:35

Inwestorzy zmienili kierunek przed publikacją ważnych danych o inflacji ze strefy euro i Stanów Zjednoczonych. DAX spada umiarkowanie, ale nadal jest na wysokim poziomie.

Dziś indeks DAX wzrósł o około 37 punktów, z dziennego maksimum wynoszącego 18 855 punktów do ostatniego rekordowego poziomu 18 892 punktów, zanim inwestorzy stracili odwagę. Indeksowi zabrakło siły, aby osiągnąć nowy rekordowy poziom przed publikacją ważnych danych o inflacji z Europy i Stanów Zjednoczonych.

Indeks DAX jest obecnie o około 0,6% lżejszy i osiągnął dzienne minimum na poziomie 18 643 punktów. Wiodący niemiecki indeks zamknął się wczoraj wzrostem o 0,4 procent, do 18 774,71 punktów, pomimo rozczarowującego klimatu biznesowego i braku wsparcia ze strony Wall Street. „Po święcie w USA tydzień giełdowy zaczyna się właściwie dopiero dzisiaj” – powiedział obserwator rynku Thomas Altmann z QC Partners. Czas pokaże, czy wzrosty cen z poprzedniego dnia będą trwałe.

To, że droga wskaźników giełdowych do nowych rekordów w ostatnim czasie stała się trudniejsza, wynika głównie z niepewnej polityki stóp procentowych amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Biorąc pod uwagę utrzymującą się presję inflacyjną, nie jest jasne, kiedy władze monetarne zaczną zmieniać stopy procentowe.

Według bankiera Rezerwy Federalnej USA Neela Kashkariego musi upłynąć „jeszcze kilka miesięcy dodatnich danych o inflacji”, zanim będzie można rozważyć jakiekolwiek złagodzenie kontroli polityki pieniężnej, powiedział CNBC. Ponieważ sezon raportowania przedsiębiorstw dobiegł już końca, inwestorzy ponownie coraz częściej zwracają uwagę na dane ekonomiczne.

W szczególności są to nowe dane o inflacji, które zostaną opublikowane w tym tygodniu. Fed zawsze powtarzał, że działa na danych, czyli „na nosie”, dlatego liczby mają znaczenie. Najpierw opublikowane zostaną jutro aktualne dane o inflacji z Niemiec. Ceny hurtowe dostarczyły już dziś pierwszego wskaźnika krajowych cen konsumenckich: w kwietniu spadły zaledwie o 1,8 procent w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku, ogłosił Federalny Urząd Statystyczny. To dwunasty z rzędu spadek, ale jednocześnie najmniejszy od dziesięciu miesięcy.

READ  Zittau: Powiat Görlitz: O to opowiadają się kandydaci do Bundestagu

Przez cały tydzień napływają także dane o inflacji ze strefy euro i USA, które powinny dostarczyć dalszych informacji na temat polityki pieniężnej banków centralnych. Rynek jest przekonany, że Europejski Bank Centralny (EBC) obniży stopy procentowe w czerwcu, w miarę jak inflacja zbliża się do celu na poziomie 2,00%.

Jeśli inflacja w strefie euro będzie nadal spadać zgodnie z oczekiwaniami, w czerwcu może nastąpić pierwszy krok w zakresie łagodzenia polityki pieniężnej, a do końca roku może nastąpić jeden lub dwa kolejne. „Obecnie słychać coraz więcej głosów ze strony EBC, że obniżka kluczowych stóp procentowych jest już nieuniknionym rezultatem” – podkreślił analityk Jochen Stanzel z CMC Markets.

Wśród poszczególnych akcji DAX zyski i straty obejmowały wszystkie sektory. Siemens-Energy kontynuuje niedawne wzrosty po pozytywnych komentarzach analityków i obecnie znajduje się na szczycie indeksu z ceną nieco poniżej 27 euro za akcję. Od początku roku udziały w dawnym oddziale elektrowni Siemensa wzrosły ponad dwukrotnie. Rośnie także liczba papierów produkowanych przez producenta aromatów Symrise.

Z drugiej strony akcje Bayera znajdują się na dole indeksu bez nowych wiadomości, po tym jak ostatnio nieco odreagowały. Hannover Re również się poddaje.

Po długim weekendzie amerykańskie giełdy rozpoczynają nowy tydzień giełdowy niewiele zmieniony i niespójny. Referencyjny indeks giełdowy Dow Jones stracił prawie 0,4 procent, a S&P 500 i Nasdaq od piątku utrzymują się na poziomach zamknięcia. Inwestorzy w dalszym ciągu skupiają uwagę na polityce pieniężnej USA. Niedawnemu odrodzeniu się optymizmu w zakresie stóp procentowych wielokrotnie równoważą powolne wypowiedzi przedstawicieli Rezerwy Federalnej USA.

Pozytywne wieści napływają z rynku nieruchomości, choć to zazwyczaj osłabia nadzieje na stopy procentowe. Jak wynika z opublikowanego dzisiaj w Nowym Jorku indeksu Standard & Poor’s/Case Shiller, w 20 największych obszarach metropolitalnych Stanów Zjednoczonych ceny domów wzrosły w marcu o 7,4 procent w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku. Już w lutym zanotowano wzrost o 7,3 proc.

READ  ARD chce wyprzedzić Netflixa

Tymczasem gwałtowny wzrost sprzedaży iPhone’a w Chinach zwiększył akcje Apple. Papiery amerykańskiego giganta technologicznego zwyżkowały o 0,6 proc. Według danych chińskiej firmy badawczej CAICT, na największym na świecie rynku smartfonów sprzedaż telefonów zagranicznych marek wzrosła w kwietniu o ponad połowę, do 3,49 mln sztuk.

Choć w raporcie nie wspomniano wprost o nazwie Apple, amerykańska firma uznawana jest za wiodącą zagraniczną firmę produkującą telefony komórkowe na rynku chińskim. Akcje Apple znalazły się ostatnio pod presją ze względu na nasilającą się konkurencję w Chinach, ale w zeszłym miesiącu wzrosły o ponad dziesięć procent i ponownie przekraczają 190 dolarów.

Euro nie jest w stanie utrzymać wyższych kursów od rana, przy wspólnej walucie wciąż na poziomie 1,0860 USD, ale mając za sobą lepsze dane fundamentalne z Niemiec, dobrze utrzymuje się na wyższym poziomie. Ze względu na utrzymujący się dobry nastrój na rynkach finansowych, amerykańska waluta nie cieszy się już w ostatnim czasie tak dużym popytem, ​​jak oaza stabilności. W przeciwnym razie rynek walutowy zdominowany jest głównie przez spekulacje na temat zmiany stóp procentowych w USA.

Katalizatorem mógłby być dzisiejszy raport Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) oceniający sytuację gospodarczą Niemiec. Będzie zawierać kilka zaleceń dla rządu federalnego. Ekonomiści za słabe perspektywy wzrostu gospodarczego w Niemczech obwiniają problemy strukturalne, niedobór wykwalifikowanych pracowników, wysokie ceny energii, brak inwestycji i nadmierną biurokrację.

Niemiecki przemysł jest jednak bardziej optymistyczny co do swojej działalności zagranicznej niż od ponad roku. Monachijski instytut Ifo ogłosił dzisiaj, że jego miara oczekiwań eksportowych wzrosła w maju do plus 0,3 procent z -1,5 punktu w kwietniu. To najwyższa wartość od kwietnia 2023 r.

W ThyssenKrupp odejście Martina Stilgera, szefa firmy Materials Services zajmującej się handlem materiałami, powoduje dalsze zamieszanie. Firma potwierdziła, że ​​Stilger ustąpi ze stanowiska pod koniec miesiąca. Dyrektor na jego prośbę opuści Thyssenkrupp. Decyzja wywołała konsternację największego związku zawodowego grupy, IG Metall: „Zakładamy zmianę personalną, do której wyraźnie przyczynił się dyrektor generalny Miguel Lopez” – powiedział Ingo Klotzer, radca prawny IG Metall.

READ  Dacia Duster w relacji z jazdy - dużo auta za te pieniądze

Znajdująca się w trudnej sytuacji firma inwestycyjna na rynku nieruchomości Adler Group również odnotowała stratę na początku nowego roku. Spółka podała, że ​​Adler odnotował stratę netto w wysokości 81 mln euro w okresie styczeń-marzec z powodu kosztów renowacji i zwiększonych kosztów odsetek. Wskaźnik zadłużenia (Epra-Ltv) wzrósł do 99,1 proc.

Dziś po południu w wyspecjalizowanych komitetach obywatelskich odbędą się końcowe dyskusje na temat planowanego wejścia przedsiębiorstwa żeglugowego MSC do przedsiębiorstwa logistycznego HHLA w porcie w Hamburgu. Red-Green planuje wprowadzić firmę Mediterranean Shipping Company (MSC) do HHLA w celu ustabilizowania przepustowości kontenerów. Plany muszą zatwierdzić obywatele, co uważa się za pewne, biorąc pod uwagę większość dwóch trzecich głosów socjaldemokratów i Partii Zielonych.

Holenderski bank ABN Amro przejmuje prywatny bank Hauck Aufhäuser Lamp z siedzibą we Frankfurcie nad Menem. Początkowa cena zakupu wynosi 672 mln euro, ogłosiło ABN Amro. Bank jest już właścicielem Bethmann Bank, z którym teraz chce połączyć Hauck Aufhäuser Lamp. To sprawia, że ​​Niemcy są drugim co do wielkości rynkiem dla Holendrów.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Economy

Usterka techniczna wpływa na ruch lotniczy w BER

Published

on

Usterka techniczna wpływa na ruch lotniczy w BER

Stan na: 19 lipca 2024 r. o 11:28

Rano na lotnisku Berlin Brandenburg były ogromne problemy. Tymczasem żaden samolot nie był w stanie wystartować ani wylądować. Jako przyczynę podaje się awarię techniczną.

 • W piątek rano ruch lotniczy na lotnisku BER był znacznie utrudniony
 • Powodem są problemy techniczne
 • Na całym świecie zgłaszano zakłócenia IT – najwyraźniej w związku z firmą programistyczną Microsoft
 • Oprócz lotnisk i linii lotniczych dotknięte zostały także media, banki i kliniki

Ogromne problemy techniczne zakłócają obecnie operacje lotnicze Lotnisko Berlin Brandenburgia (Niedźwiedź). Rzeczniczka lotniska powiedziała RBB, że rano ruch lotniczy w dużej mierze ustał. Tylko kilka samolotów zdołało wystartować.

Jak podaje lotnisko, operacje powinny zostać wznowione około godziny 10:00. Jednak początkowo na miejscu było niewiele oznak tego zjawiska. W samym BER personel poinformował pasażerów po godzinie 10:00, że loty nie powinny wylatywać przed godziną 14:00 – jak poinformował na miejscu reporter RBB. Rzeczniczka Niemieckiej Agencji Informacyjnej poinformowała również, że systemy zostaną uruchomione ponownie. „Stopniowo wracamy do normalnej działalności” – powiedziała dziś rano niemieckiej agencji informacyjnej.

Reporterzy RBB na miejscu zgłosili chaos: z samolotów ponownie wyładowano bagaż, a pasażerowie musieli go odebrać z wózków bagażowych i wrócić, aby się odprawić i zmienić rezerwację. Do kas ustawiały się długie kolejki.

Nowa ustawa ma na celu uregulowanie kwestii ochrony kluczowej infrastruktury

Sieci kolejowe, sieci energetyczne, wodociągi – wszystko to jest niezbędne do funkcjonowania społeczeństwa. Jako „infrastruktura kluczowa” wymaga szczególnej ochrony. Ale sposób, w jaki to się dzieje, nie został jeszcze odpowiednio uregulowany przez prawo. Autorzy: Susette Klein i Ute Barthelwięcej

Zakłócenia na całym świecie – spowodowane przez Microsoft i ITFirma ochroniarska przypuszczalny

Mówi się, że problemy są spowodowane awarią techniczną, która powoduje opóźnienie w przetwarzaniu. Według niepotwierdzonych informacji doszło do poważnej awarii serwera i podobno uruchomiono systemy awaryjne.

READ  Dacia Duster w relacji z jazdy - dużo auta za te pieniądze

W piątek rano ogłoszono, że zakłócenia dotknęły systemy komputerowe na całym świecie. Według doniesień mediów podejrzewano, że operator był błędem w aktualizacji oprogramowania opracowanej przez firmę Crowdstrike zajmującą się bezpieczeństwem IT. Media, takie jak serwis finansowy Bloomberg, poinformowały, że błąd w Crowdstrike doprowadził z kolei do wyłączenia oprogramowania Microsoft. Gigant oprogramowania zgłaszał już problemy ze swoją usługą w chmurze 365.

Zakłócenia IT mają wpływ na linie lotnicze, media i firmy telekomunikacyjne na całym świecie. Kanały informacyjne w Australii i Wielkiej Brytanii nie mogły nadawać kanałów telewizyjnych i radiowych.

Awatar: mężczyzna siedzący przed ekranami wyświetlającymi fałszywe programy hakerskie i programy do zdalnego usuwania. (Źródło: DPA/L. Mergeler)

Regiony przygotowują się na potencjalne sytuacje kryzysowe poprzez plany reagowania kryzysowego

Niedobory gazu, przerwy w dostawie prądu, powodzie, ataki piratów: władze powiatowe Brandenburgii Wschodniej przygotowują się na wiele różnych sytuacji kryzysowych, aby zapewnić ludności zaopatrzenie w żywność.więcej

bardzo Linie lotnicze i dotknięte lotniska

Globalny ruch lotniczy został poważnie dotknięty. Problemy IT zgłosiły także niemieckie linie lotnicze Lufthansa i Eurowings. „Wywoływanie profili i rezerwacje są obecnie możliwe jedynie w ograniczonym zakresie” – podała Lufthansa na swojej stronie internetowej. Ryanair również zgłosił problemy.

Wpłynęło to również na operacje lotnicze w Hamburgu, Düsseldorfie, Kolonii, Zurychu i Norymberdze. Największy niemiecki port lotniczy we Frankfurcie początkowo informował, że nie ma problemów informatycznych.

Według raportu CNN Federalna Administracja Lotnicza (FAA) uziemiła kilka lotów w USA. Mówi się, że były problemy z komunikacją, więc samoloty zmuszone były pozostać na ziemi. Holenderska linia lotnicza KLM tymczasowo zawiesiła działalność.

Transmisja: rbb24 Inforadio, 19 lipca 2024, 8:20

Continue Reading

Economy

Pod żadnym pozorem nie jedz dżemu

Published

on

Pod żadnym pozorem nie jedz dżemu
 1. ruhr24
 2. praca
Klienci powinni zwrócić uwagę na przywołanie aktualnych zacięć. © Yai Obrazy/Imago; ebner/imago; Wydział: RUHR24

Nowe wycofanie supermarketu: Konsumenci nie powinni jeść dżemu. Produkt sprzedawany jest w sklepach Edeka, Rewe i Kaufland.

Dortmund – Konsumenci powinni zwrócić uwagę na aktualne wycofanie. Tym razem jest to dżem od Lausitzer Fruitprocessing GmbH (10 lipca). W przypadku spożycia żywności istnieje ryzyko zakażenia.

Przypomnijmy z Ediki, Rio i Kauflandu: Pod żadnym pozorem nie jedzcie dżemu

W związku ze skargą firma Lausitzer Fruit Processing GmbH nakazała wycofanie swojego produktu „Lausitzer Cranberries – Light Sugar” w 340-gramowym słoiku.

Istnieje możliwość obecności ciał obcych w produkcie, zwłaszcza kamieni. Aby zapewnić bezpieczeństwo konsumentów, zdecydowanie odradza się spożywanie dotkniętego produktu – podobnie jak w przypadku obecnego wycofania sera.

Dżemy marek Edeka, Rewe i Kaufland objęte wycofaniem – informacja dla klientów

Dotyczy to wyłącznie produktów z datą przydatności do spożycia 18 kwietnia 2027 r. i numerem partii 24040379.

 • Produkt: Dzikie Jagody Łużyckie – Niska zawartość cukru, 340g/370ml w filiżance
  Najlepiej spożyć przed: 18 kwietnia 2027 r
  Partia: 24040379
  Numer EAN: 4012950100071
dżem
Wycofanie ma wpływ na dżem żurawinowy. © Lausitzer Fruit Processing GmbH

Konsumenci mogą zwrócić produkt w miejscu zakupu – m.in. w Rewe, Edeka i Kaufland – i otrzymać zwrot ceny zakupu nawet bez przedstawienia paragonu. Dalsze informacje można uzyskać w dziale obsługi klienta Lausitzer Fruchtverfahren GmbH, pisząc na adres e-mail [email protected].

Zacięcie wywołania spowodowane ciałem obcym: W sytuacjach awaryjnych natychmiast udzielić pierwszej pomocy

Jeśli przypadkowo zjesz obcy przedmiot, może dojść do obrażeń jamy ustnej, gardła i przełyku. Ryzyko jest szczególnie wysokie w przypadku cząstek o ostrych krawędziach. Federalny Urząd Ochrony Konsumentów i Bezpieczeństwa Żywności powołuje się na informacje Niemieckiego Czerwonego Krzyża.

Ciała obce w żywności mogą również powodować ryzyko obrażeń lub zadławienia. Jeśli po połknięciu cząstki utkną w tchawicy lub przełyku, należy je natychmiast leczyć Pierwsza pomoc Jest podjęte. W przypadku wystąpienia obrażeń konsumenci powinni natychmiast zwrócić się o pomoc lekarską.

READ  Zittau: Powiat Görlitz: O to opowiadają się kandydaci do Bundestagu
Continue Reading

Economy

Ogromne zwolnienia w dziale motoryzacyjnym – „Bosch musi walczyć”

Published

on

Ogromne zwolnienia w dziale motoryzacyjnym – „Bosch musi walczyć”
 1. Strona główna
 2. Praca

Naciska

Bosch ogłosił dopiero w grudniu, że rozważa zwolnienie do 1500 pracowników w dziale silników. © Marijane Murad/DPA

Bosch był zmuszony zwolnić tysiące pracowników w swoim dziale motoryzacyjnym. Potencjał ulepszeń istnieje jednak także w innych obszarach przedsiębiorstwa. To słowa prezesa firmy Stefana Hartinga.

Gerlingen – dostawca samochodów Bosch zwolni w tym roku tysiące stanowisk pracy. Przesunięcie w kierunku Samochód elektryczny Niemieckiemu gigantowi z siedzibą w Gerlingen koło Stuttgartu sprawy nie układają się pomyślnie. W wywiadzie z Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) Prezes firmy Stefan Hartung wyjaśnia, w jaki sposób firma chce się rozwijać w przyszłości i czego obecnie brakuje. Bush chce walczyć o rozwój każdego centymetra przestrzeni.

Problemy popytowe we wszystkich sektorach Bosch

W sumie Bosch planuje zwolnić 3200 pracowników w sektorze motoryzacyjnym, z czego 1500 w samym dziale pojazdów w Niemczech. Według Hartunga odejście od samochodów z silnikami spalinowymi na rzecz samochodów elektrycznych maleje, ponieważ coraz więcej osób woli samochód hybrydowy niż samochód w pełni elektryczny. Ponadto światowy popyt na samochody ogólnie spadł.

Zdaniem ekspertów jeszcze kilka lat temu przewidywano, że przejście na samochody elektryczne będzie kosztować około 20 proc. miejsc pracy. Jednakże biorąc pod uwagę, że firma Bosch zatrudnia na całym świecie około 429 400 pracowników, redukcje stanowisk pracy określa się jako stosunkowo niewielkie, jak wynika z raportu firmy Bosch. Codzienne wiadomości jest on nazywany.

Ale nie tylko przemysł motoryzacyjny cierpi z powodu braku popytu na produkty Bosch. To samo planuje firma także w segmencie gadżetów i sprzętu AGD Aby wyeliminować sto kolejnych stanowisk pracy. „Nasza firma celowo zajmuje szeroką pozycję na wielu produktach i rynkach” – wyjaśnia Hartung. wygrał-Wywiad: „Ale obecnie prawie wszędzie występują problemy z popytem”. Przykładem tego jest nadmierny popyt na pompy ciepła w Bosch w 2023 roku, który spowodował już spadek popytu oczekiwany w 2024 roku.

READ  Jednostkowe koszty pracy: nowa słabość Niemiec w porównaniu europejskim

Bosch chce nadal się rozwijać, także za granicą

Hartung nie może zagwarantować, że w przyszłości nie będzie dalszych redukcji zatrudnienia. Jednak w dłuższej perspektywie postrzega pojazdy elektryczne jako obiecujący obszar biznesowy dla Boscha. Szczególnie istotna jest tutaj elektronika mocy, silniki i osie. Firma oczekuje, że do 2030 r. co trzeci samochód na świecie będzie w pełni elektryczny, a do 2035 r. co drugi samochód.

Ogólnie rzecz biorąc, celem Boscha jest uzyskanie w tym roku zwrotu od pięciu do siedmiu procent. Zdaniem Hartunga, aby osiągnąć ten cel, firma musi nadal walczyć i „wykorzystywać każdy centymetr przestrzeni na rozwój”. Bosch będzie mógł polegać nie tylko na rynku niemieckim, ale także… Ale musi także rozwijać się na arenie międzynarodowej. Firma inwestuje około 1 miliard euro w centrum rozwojowe w Chinach, a obecnie w Czechach budowany jest nowy ośrodek mobilności elektrycznej.

Continue Reading

Trending