Connect with us

Economy

Raport rynkowy: DAX robi postępy | tagesschau.de

Published

on

Raport rynkowy: DAX robi postępy |  tagesschau.de


Raport rynkowy

Stan na: 27 maja 2024 o 21:41

Tydzień pełen danych inflacyjnych niemiecka giełda rozpoczęła wyraźnym wzrostem. Inwestorów nie odstraszył rozczarowujący indeks ifo.

Niemiecka giełda na początku tygodnia wyraźnie wzrosła pomimo rozczarowującej koniunktury i braku wsparcia ze strony Wall Street. Po ostrożnym początku notowania DAX zakończyły się wzrostem o 0,44%, przy poziomie 18 774 punktów. Oznacza to, że perspektywy techniczne czołowego niemieckiego indeksu nieco się poprawiły.

Po piątkowych wzrostach i spadkach uczestnicy rynku wyrazili obawy przed szerszą korektą po rekordowym poziomie ok. 18 893 pkt z połowy maja. Przy dziennym minimum na poziomie 18 515 punktów, indeks DAX spadł w piątek o 18 600 punktów poniżej strefy wsparcia. Jednak po mocnym odbiciu wiodący niemiecki indeks zamknął się na niemal niezmienionym poziomie 18 693 punktów.

Amerykańskie giełdy były dziś zamknięte ze względu na święto Memorial Day, więc inwestorzy nie otrzymali żadnego bodźca ze strony Wall Street.

Najważniejszy niemiecki benchmark nie był wystarczający, aby pobudzić rynek. Instytut Badań Ekonomicznych w Monachium ogłosił, że w maju klimat biznesowy Ifo utrzymał się na poziomie 89,3 punktu. Analitycy spodziewali się czwartego z rzędu wzrostu do ok. 90,4 pkt.

Ekonomiści określili tę wartość jako rozczarowującą. „Jest mało prawdopodobne, aby niemiecka gospodarka znacząco wzrosła w drugim kwartale” – komentuje Jörg Cramer, główny ekonomista Commerzbanku. „Spodziewamy się jedynie bardziej trwałego odbicia PKB od połowy roku, chociaż ruch w górę powinien być umiarkowany, ponieważ rząd federalny nie zaradzi w zdecydowany sposób długoterminowej erozji jakości terenów”.

Po ostatnim sezonie obrachunkowym inwestorzy ponownie skupili się na polityce pieniężnej banków centralnych i sytuacji gospodarczej. Kluczową kwestią pozostaje to, czy stopy procentowe w USA ulegną zmianie.

READ  Energia jądrowa – Polska planuje wejście do gospodarki jądrowej

W tym kontekście inwestorzy z niecierpliwością czekają na piątkowe dane o inflacji bazowej w USA, tzw. indeksie osobistych wydatków konsumpcyjnych. „Preferowana przez amerykański Fed miara inflacji zwykle nie powoduje niespodzianek, a ważne jej elementy zostały już wprowadzone w ciągu ostatnich kilku dni” – stwierdzili obserwatorzy rynku z IndexRadar. Ich zdaniem nie ma obecnie przekonujących argumentów za luźną polityką pieniężną.

„Perspektywy obniżek stóp procentowych w USA są słabe” – twierdzą eksperci Helaba. Przyczyniły się do tego także zamówienia w USA na dobra trwałe, które w kwietniu wzrosły wbrew oczekiwaniom i wyraźnie przekroczyły konsensus.

W piątek oczekiwane są także dane o inflacji w strefie euro, a w środę zostaną opublikowane dane dla Niemiec. Bankhaus Metzler spodziewa się, że inflacja w strefie euro utrzyma się w maju na poziomie 2,4 procent, a następnie spadnie w kierunku średnioterminowego celu EBC na poziomie 2 procent.

Według głównego ekonomisty Philipa Lane’a potencjalna pierwsza obniżka stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny w przyszłym tygodniu nie oznacza jeszcze zwycięstwa nad inflacją. Oczekuje się, że inflacja będzie oscylować wokół obecnego poziomu przez resztę roku, powiedział podczas wykładu w Dublinie. W gospodarce europejskiej nadal istnieje duża presja kosztowa. Polityka pieniężna musi pozostać rygorystyczna. W 2025 r. inflacja będzie nadal spadać.

Na euro nie miały wpływu rozczarowujące dane Ifo. Do wieczora wspólna waluta niewiele się zmieniła na poziomie 1,0857 dolara. W związku ze świętami w głównych centrach handlowych Nowego Jorku i Londynu, na początku tygodnia handel na rynku walutowym charakteryzował się wyraźnym spadkiem wolumenów. Cena złota znacząco wzrosła do 2350 dolarów za uncję.

Ceny ropy naftowej również wzrosły na początku tygodnia. Wieczorem cena baryłki ropy Brent (159 litrów) z Morza Północnego z dostawą w lipcu wyniosła 82,87 dolara, co oznacza wzrost o 0,9 procent w porównaniu z piątkiem. Handel na rynku ropy został w dużej mierze wstrzymany ze względu na święta w USA i Wielkiej Brytanii.

READ  Chorwacki podwójny dobrobyt

Ceny ropy naftowej zostały nieco wsparte osłabieniem dolara. W niedzielę OPEC+ ma się spotkać w Wiedniu, aby omówić swoją strategię. Powszechnie oczekuje się, że obecna restrykcyjna ścieżka zostanie potwierdzona. Ma to na celu utrzymanie cen ropy na wysokim poziomie. Na czele stowarzyszenia stoją główni producenci, w szczególności Arabia Saudyjska i Rosja.

Na początku tygodnia Bitcoin ponownie tymczasowo wzrósł powyżej 70 000 dolarów. Najważniejsza kryptowaluta kosztuje około 70 507 dolarów na platformie transakcyjnej Bitstamp, zbliżając się do rekordowego poziomu około 73 800 dolarów osiągniętego w połowie marca. Analityk Timo Emden skomentował ponowne zainteresowanie kryptowalutami Bitcoin i Ether, mówiąc: „Niedawna decyzja SEC w sprawie tak zwanych spotowych funduszy ETF Ethereum to kolejne zwycięstwo całej branży na drodze do głównego nurtu inwestycji”. Inwestorzy muszą jednak uzbroić się w cierpliwość. Ostatecznie ostateczna decyzja w sprawie zatwierdzenia tych funduszy ETF nie jest wcale pewna.

Firma energetyczna RWE z Essen dała zielone światło na budowę morskich farm wiatrowych na niemieckim Morzu Północnym. Projekt o nazwie Klaster Morza Północnego, o łącznej mocy 1,6 gigawata, ma być realizowany w dwóch etapach do 2029 r. Budowa pierwszej części ma się rozpocząć w przyszłym roku.

Farmy wiatrowe powstają około 50 kilometrów na północ od wyspy Goist. „To dobry sygnał dla transformacji energetycznej w Niemczech i dla RWE” – wyjaśnił Sven Utermohlen, dyrektor Offshore Wind w RWE. Według własnych informacji przedsiębiorstwo energetyczne eksploatuje na całym świecie 19 morskich farm wiatrowych, z czego sześć znajduje się u wybrzeży Niemiec. Do 2030 roku RWE chce potroić swoją moc produkcyjną w morskich elektrowniach wiatrowych z obecnych 3,3 gigawatów do dziesięciu gigawatów.

Vodafone zawarł umowę infrastrukturalną z firmą Vonovia. Firmy ogłosiły, że od lipca 2024 r. dodatkowe 120 000 mieszkań Vonovia będzie mogło powrócić do światłowodowej sieci kablowej Vodafone.

READ  Tania alternatywa? Producent samochodów elektrycznych z Chin prowadzi teraz sprzedaż także w Bielefeld

Segment rynku jest od wielu lat bardzo konkurencyjny. W 2013 roku ówczesna UnityMedia, obecnie część Vodafone, straciła duże zamówienie od ówczesnej Deutsche Annington, obecnie będącej częścią Vonovii, na rzecz Deutsche Telekom. Pierwotny plan zakładał, że Telekom dobuduje łącza światłowodowe do mieszkań na wynajem (FTTH). Z reguły jednak pozostały przy tradycyjnych liniach miedzianych (DSL).

Austriacka grupa nieruchomościowa S Immo zwiększyła swoje zyski w pierwszym kwartale wraz ze wzrostem przychodów z wynajmu. Zysk przed odsetkami, podatkami, amortyzacją (Ebitda) wzrósł o 42 procent do 44,6 mln euro, ogłosiła spółka, której większościowym właścicielem jest CPI Property Group czeskiego miliardera Radovana Vitka. Efektem końcowym był zysk w wysokości 0,5 mln euro po stracie 1,2 mln euro w tym samym okresie roku poprzedniego. Dzięki przejęciom przychody z najmu wzrosły o 23 proc., do 58,4 mln euro.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Economy

Baywie grozi niewypłacalność – przeglądy prasy i podstawowe informacje o sytuacji

Published

on

Baywie grozi niewypłacalność – przeglądy prasy i podstawowe informacje o sytuacji

Firma zajmująca się handlem produktami rolnymi Baywa AG stoi w obliczu kryzysu. Od czasu publikacji raportu restrukturyzacyjnego cena akcji spadła. Rolnicy odczuwają skutki jako klienci i inwestorzy. Informacje zwrotne i tło:

Niedziela, 21 lipca 2024 o 9:51

Czas czytania: 6 minut

Baywa AG opublikowała w piątkowy wieczór po zamknięciu giełdy specjalny komunikat, w którym zwróciła się o sporządzenie raportu restrukturyzacyjnego. W rezultacie w poniedziałek rano akcje Baywy tymczasowo spadły o około 35%. Następnie we wtorek akcje ponownie spadły i rano spadły do ​​najniższego poziomu od 2009 roku.

Zatrudniająca około 24 000 pracowników monachijska spółka zajmująca się handlem produktami rolno-energetycznymi ogłosiła, że ​​raport restrukturyzacyjny ma na celu poprawę „napiętej sytuacji finansowej”.

Komentatorzy w gazetach i portalach giełdowych widzą zmowę ze strony wyższej kadry kierowniczej. Trudna sytuacja finansowa stała się już jasna. Wybór dźwięków:

FAZ: Rockweed powinien zasiadać w radzie nadzorczej Baywy

the Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) Komentarze na temat kryzysu pod tytułem „Baiwa House of Cards”. Zaledwie 15 miesięcy temu dyrektor generalny Klaus Lutz pożegnał się z Baywa AG bilansem otoczonym złotem. Lutz w dalszym ciągu „rozbudowuje” spółkę Green AG, dotychczas ograniczającą się do lokalnego handlu produktami rolnymi, w międzynarodową grupę o obrotach rzędu 27 miliardów euro, która sfinansowała ekspansję pożyczkami. Jego następca i wieloletni towarzysz Marcus Bollinger wspierał go „najlepiej, jak mógł”. „W czasach rosnących stóp procentowych firma założona w 1923 roku wygląda jak domek z kart w środku burzy” – napisał FAZ. Rada nadzorcza, w której zasiadają prezes rolników Joachim Rockwed i europosłanka CSU Monika Hollmayr, „biernie obserwuje, co się dzieje”. Musi działać teraz, ocenia FAZ. Nowy początek na czele Rady wydaje się nieunikniony.

DSW: Dotknięci rolnicy jako klienci i inwestorzy

Wiceprezes Niemieckiego Towarzystwa Ochrony Kolekcjonerów Papierów Wartościowych (DSW), prawniczka Daniela Bergholt z Monachium, szczególnie zaniepokojona jest inwestorami z sektora rolnego. „BayWa jest firmą prywatną: wielu tamtejszych rolników jest zarówno klientami, jak i akcjonariuszami. Akcje BayWa często stanowią ważną część oszczędności emerytalnych” – powiedziała. W komunikacie prasowym.

READ  Skoncentruj się na robotach: raport: Tesla chowa swoje plany dotyczące tanich samochodów elektrycznych

Towarzystwo Opiekuńcze uruchomiło zatem serwis informacyjny dla wszystkich akcjonariuszy i obligatariuszy. Możesz bezpłatnie zarejestrować się w kancelarii prawnej Bergdolt jako regionalnym biurze DSW w Bawarii, a będziesz informowany o bieżących wydarzeniach i środkach. W tym celu należy wysłać e-mail na adres [email protected] lub zadzwonić pod numer 089/38665430.

Handelsblatt: Lutz rządzi

the Handelsblatt Dociekał przyczyn niedoli: w 2023 roku BayWa musiała ogłosić pierwszą w historii grupy porażkę. Szczególnym problemem ze względu na wysokie stopy procentowe jest wysoki poziom zadłużenia. Ponadto nie doszła do skutku planowana sprzedaż przynoszącej straty działalności w zakresie handlu energią słoneczną.

Długi te wynikają w dużej mierze z kadencji byłego dyrektora generalnego Klausa Josefa Lutza, który do wiosny 2023 roku kierował spółką ograniczającą się do handlu produktami rolnymi i przekształcił ją w konglomerat. Menedżer rozwijał się na całym świecie dzięki kredytowi, a przede wszystkim zbudował biznes energii odnawialnej jako drugi filar grupy.

Ale za kadencji Lutza Baiwa dokonywała również wykupów w branży rolnej: firma stała się większościowym właścicielem dużych nowozelandzkich plantatorów jabłek Turners and Growers, którzy prowadzą jej gospodarstwa na całym świecie.

W walce o władzę z Lutzem, która obejmowała także podejrzenia dotyczące potencjalnych naruszeń zasad compliance, zwyciężył obecny dyrektor generalny Markus Bollinger, ponieważ ufają mu właściciele spółdzielni. „Ale rada nadzorcza dała jasno do zrozumienia, że ​​oczekuje od Bollingera postępów w restrukturyzacji w tym roku” – napisał Handelsblatt.

SZ: To są najwięksi wierzyciele

the Gazeta południowoniemiecka Spojrzał na wierzycieli Baiwy. Największymi posiadaczami są DZ Cooperative Bank, Landesbank Baden-Württemberg (LBBW) i Unicredit, które pozyskały kredyt konsorcjalny o wartości 2 miliardów euro, którego termin spłaty przypada na wrzesień 2025 roku.

Monachium Mercur: kilka kryzysów jednocześnie

Zdaniem grupy przyczyną słabej działalności jest przede wszystkim spadek cen w branży modułów fotowoltaicznych Monachium Merkury. Ceny zostałyby obniżone o połowę w 2023 r. Nadwyżka mocy produkcyjnych w produkcji ogniw słonecznych w Chinach doprowadziła do globalnego nadmiaru, a następnie spadków cen.

Rolnictwo w dalszym ciągu boryka się z ekstremalnymi warunkami pogodowymi, kontynuuje Mercur, powołując się na wcześniejsze informacje z BayWa. Straty w zbiorach i składki ubezpieczeniowe naliczone, zwłaszcza w Nowej Zelandii, w wyniku huraganu Gabriel, zmniejszyłyby wynik. Warunki pogodowe spowodowały także straty w handlu zbożem. Dodatkowo niższe ceny nawozów będą miały negatywny wpływ na działalność rolniczą w 2023 roku. Niższe ceny zbóż w efekcie taniego importu z Ukrainy przełożyły się na niższy popyt na nawozy.

Dodatkowo, po podwyżce stóp procentowych prawdopodobnie nastąpi załamanie w budownictwie mieszkaniowym w Niemczech. Spadek liczby pozwoleń na budowę od 24 miesięcy z rzędu przekłada się wyraźnie na spadek popytu na materiały budowlane. Według Stephena Mechtera, generalnego przedstawiciela i szefa działu konstrukcyjnego monachijskiej firmy BayWa AG, największy kryzys w branży budowlanej od 50 lat można przezwyciężyć jedynie poprzez transformację – twierdzi gazeta.

Finanz.net: Analitycy zawieszają rekomendację

W poniedziałek inwestorzy sprawili, że ich akcje spadły aż o 35%. Na koniec notowań pozostało około -28%. Pisze Finanzen.net. Gazeta traci teraz 7,39% do 15,04 euro za pośrednictwem XETRA. Analitycy z Warburg Research i prywatnego banku Metzler zawiesili teraz swoją ocenę.

Fakt, że grupa powołała do zarządu eksperta ds. restrukturyzacji, będzie prawdopodobnie zauważalny w codziennej działalności, powiedział finanzen.net ekspert z Warburga, Oliver Schwarz. Na przykład wyprzedaż Solar Trade może zakończyć się nagle. Ponadto dostawcy mogą nalegać na płatność z góry, a refinansowanie może stać się droższe.

Borsenzitung: Teraz kolej na banki-wierzycieli

the Gazeta Al Borsa Uważa, że ​​„Baiwa znajduje się w kryzysie egzystencjalnym”. Wraz z publikacją raportu o restrukturyzacji mocno zadłużona grupa handlu rolnego Baywa zrzekła się sterów przedsiębiorstwa, jak podała gazeta Börsenzeitung, prosząc o dalsze komentarze. Teraz kolej na banki-wierzycieli. Raport restrukturyzacyjny opublikowany przez zadłużoną grupę handlu rolnego jest przyznaniem, że zarząd osiągnął swoje granice, jeśli chodzi o restrukturyzację spółki. Jak podaje gazeta „Porsenszeitung”, instytucje kredytowe obawiają się, że członek Monachium SDax wkrótce nie będzie w stanie terminowo spłacać swoich zobowiązań.

Rozwiązanie 3: Baywa jest „zbyt duża, aby upaść”

Nieprzyjemne konsekwencje czekają na akcjonariuszy i wierzycieli Redakcja 3. Może wystąpić ryzyko obniżenia kapitału, w tym podwyższenia kapitału lub restrukturyzacji strony pasywnej. Ale jasne jest również, że Baywa jest „zbyt duża, aby upaść” – mówi komentator Stock3. Z pewnością będzie to kontynuowane, ale w jaki sposób w perspektywie krótkoterminowej pozostaje dużym znakiem zapytania.

Mówi się, że do końca 2023 r. Baiwa będzie zadłużona na 5,5 miliarda euro. Stało się to problemem w związku ze wzrostem stóp procentowych. Po poniedziałkowym ogłoszeniu cena akcji spadła o jedną trzecią, do poziomu pomiędzy 13,80 a 14,90 euro. Największym akcjonariuszem jest Bayerische Raiffeisen-Beteiligungs-AG z 33,8%, a za nim plasuje się państwowa spółka zależna Volks- und Raiffeisenbanken. Spółka nie ujawniła początkowo tożsamości biegłego ani terminu udostępnienia raportu restrukturyzacyjnego. Według kręgów finansowych ma to być firma konsultingowa Roland Berger.

ogłoszenie:

Aby w pełni wykorzystać możliwości tej witryny, włącz JavaScript w swojej przeglądarce

Aby przeczytać ten artykuł, potrzebujesz najwyższej subskrypcji agrar

O naszych subskrypcjach

Continue Reading

Economy

Producent popełnia ogromny błąd – produkt sprzedawany jest w Edece i Rewe

Published

on

Producent popełnia ogromny błąd – produkt sprzedawany jest w Edece i Rewe
  1. tz
  2. konsument

Naciska

Piwo bezalkoholowe to idealne rozwiązanie na ugaszenie pragnienia. Jednak jeden z producentów ostrzega obecnie przed jednym ze swoich napojów. W sześciopakach znajdują się fałszywe butelki.

Kassel – Szczególnie w gorące letnie dni zimne piwo jest szczególnie popularne po treningu, na zakończenie dnia lub w towarzyskim gronie przy grillu. Jeśli wolisz unikać alkoholu, możesz zdecydować się na wersję bezalkoholową, ponieważ w supermarkecie jest duży wybór.

Konsumenci muszą jednak obecnie zachować ostrożność: alkohol przedostaje się do rzekomo bezalkoholowego napoju. Producent udostępnia informacje nt On pamięta Ostrzega wcześniej.

Pilne wycofanie piwa bezalkoholowego: Nieprawidłowa zawartość w produkcie bezalkoholowym

Dotknięte piwo nosi nazwę „Hirsch Non-Alcoholic” i pochodzi z firmy HirschBrauer Honer GmbH z siedzibą w Wurmlingen w Badenii-Wirtembergii. Firma pisze w A komunikat prasowy: „Niektóre sześciopaki oznaczone jako „Hirsch Alcohol Free” mogą zawierać butelki piwa zawierającego alkohol lub nasz produkt „Hirsch Hefe Weisse” z datą przydatności do spożycia 25 stycznia 2025 r.”.

Dotyczy następującego produktu:

Hirsch biały bezalkoholowy
Honor browaru Hirsch
25.01.2025
Sześciopakowe pudełka

Browar Hirsch informuje klientów o wycofaniu piwa – butelki, których to dotyczy, są również sprzedawane w supermarketach

Konsumenci powinni zwracać uwagę na reklamy umieszczone na butelkach podczas otwierania pudełek zawierających sześciopaki. „Możesz wymienić nieprawidłowo zapakowane butelki na zewnętrzne opakowanie alkoholu bezalkoholowego Hirsch na nowy towar w sklepie, w którym produkt został zakupiony, lub zwrócić cenę sprzedaży.”

Piwo sprzedawane jest w sklepie internetowym Hirsch Brewery Honer. Można go również dostać w wielu sklepach z napojami, zwłaszcza w Badenii-Wirtembergii. Nawet w dużych sieciach supermarketów, m.in edicanetto i RoyJest na półce.

Producent informuje o pilnym wycofaniu piwa. Napój bezalkoholowy, który nieprawidłowo zawiera alkohol. (Awatar) © Svetlana Iakusheva/Imago

Inne produkty, których nie dotyczy wycofanie

Producent udziela pełnej aprobaty dla innych produktów: „Pojedyncze butelkowane butelki z asortymentu „Hirsch Hefe Weisse” (z alkoholem) nadają się do spożycia lub mają typową jakość, a deklaracja pojedynczej butelki odpowiada również zawartości butelki .” Jedynie opakowanie zewnętrzne z napisem „Hirsch Alcohol Free” zawiera podrobione butelki.

READ  Skoncentruj się na robotach: raport: Tesla chowa swoje plany dotyczące tanich samochodów elektrycznych

Aktualnie jest też pilny Zadzwoń do kiełbasek w Edece, w najgorszych przypadkach istnieje ryzyko zatrucia krwi. Konsumenci powinni również: Kupując ser, należy zachować ostrożność: producent ostrzega, że ​​w jednym z produktów znajdują się bakterie. (Progresywny)

Continue Reading

Economy

Czy Smart Roadster powróci jako samochód elektryczny?

Published

on

Czy Smart Roadster powróci jako samochód elektryczny?

Adelmann, oficjalny dyrektor generalny Smart Europe, powiedział Autocar, że opcją jest ożywienie małego Smart Roadstera jako samochodu elektrycznego w celu poszerzenia gamy modeli marki. „Jeśli zbudujemy roadstera, możecie być pewni, że będzie on bardzo kompaktowy – na pewno dwumiejscowy” – powiedział.

W Europie Smart sprzedaje obecnie E-SUV nr 1 i powiązane z nim SUV-y coupe nr 3 – oto nasz aktualny raport dotyczący napędu tego modelu. Większy model SUV-a nr 5 ma zostać wypuszczony na rynek w przyszłym roku, jego badanie pokazano na kwietniowym salonie Auto China, a wstępne zdjęcia i dane dotyczące wersji seryjnej stały się znane w czerwcu. Smart nadal pracuje nad elektrycznym następcą oryginalnego Smarta – Fortwo. Aby obniżyć koszty w segmencie małych samochodów, Smart twierdzi, że będzie musiał dzielić platformę z innym producentem.

Gdy ta podstawowa gama modeli elektrycznych będzie już dostępna, marka będzie mogła zacząć „przekierowywać uwagę na bardziej dynamiczne i smuklejsze oferty” – stwierdził Autocar w raporcie. Wielkie ale: w przypadku tak kompaktowych pojazdów ceny i marże są zwykle tak niskie, że zyski (lub nawet próg rentowności) można osiągnąć tylko w dużych ilościach – problem, z którym Smart już się boryka w przypadku następcy Fortwo. Modele specjalistyczne dla entuzjastów ekonomii są bardzo trudne w realizacji, zwłaszcza w segmencie minivanów i minivanów.

Sam Smart również wie to ze swojej historii: zaledwie po trzech latach budowy Smart Roadster pierwszej generacji nie był sukcesem ekonomicznym ówczesnego DaimlerChrysler AG. Wysokie ceny, minimalne rabaty i nieprzekonująca motywacja doprowadziły do ​​spadku popytu. Do końca produkcji na początku listopada 2005 roku wyprodukowano 43 000 egzemplarzy, z czego około 11 000 nie zostało wówczas jeszcze sprzedanych.

To, że Adelmann jest w dalszym ciągu tak otwarty na pomysł nowego Roadstera, może wynikać także z jego „bardzo emocjonalnego związku z tym samochodem”, jak sam mówi – Smart Roadster był kiedyś pierwszym samochodem jego firmy.

READ  6 grudnia 2022 - Międzynarodowy Biuletyn Prasowy

autocar.co.uk, Archive.org (Artykuł o zakończeniu produkcji w 2005 roku)

Continue Reading

Trending