Connect with us

Economy

Prace konserwacyjne: niemiecki minister gospodarki oczekuje wstrzymania dostaw gazu z Rosji

Published

on

Prace konserwacyjne: niemiecki minister gospodarki oczekuje wstrzymania dostaw gazu z Rosji

Minister gospodarki Niemiec Robert Habeck uważa, że ​​jest prawdopodobne, że Rosja nie będzie już dostarczać gazu po okresie konserwacji gazociągu Nord Stream 1. Zapytany o to pytanie, powiedział w czwartek w RTL Nachtjournal: „Musiałbym skłam, jeśli powiedziałem, że się nie boję. Niemiecki minister finansów Christian Lindner powiedział w wywiadzie dla ZDF, że gaz nie powinien być wykorzystywany do wytwarzania energii elektrycznej ze względu na obecne niedobory.

Lindner dodał, że jest niezbędny do ogrzewania i niektórych procesów przemysłowych. Szef niemieckiej Federalnej Agencji Sieci Klaus Muller powiedział ZDF, że gdyby zbiorniki gazu były całkowicie pełne, Niemcy wytrzymałyby dwa i pół miesiąca bez dostaw z Rosji. Dotyczy to przeciętnej mroźnej zimy. W rezultacie Niemcy potrzebują dodatkowych dostawców, a także musi być dostarczany gaz.

fałszywy problem

Habeck uważa, że ​​argument za problemami technicznymi został wysunięty przez Kreml, a raczej środek polityczny. „A kto wie, jaka będzie następna akcja polityczna. Cóż, nie jestem bez obaw”. Zapytany, czy wyobraża sobie potrojenie rachunków za gaz, Habeck powiedział: „Nie można tego wykluczyć (…) Tak, to jest w sferze możliwości”. Do Niemiec nadchodzi fala cen, której nie da się już uniknąć.

Zdaniem Habeka spadek dostaw rosyjskiego gazu można również interpretować jako przejaw skutecznych sankcji wobec Rosji. „To prawda, że ​​Putin zarabia na sprzedaży paliw kopalnych, ale może ich kupić mniej, ponieważ Zachód nałożył sankcje na wiele towarów” – powiedział Habek w RTL Direct. „Ponieważ nie może już nic kupić za te pieniądze, mówi: 'Wtedy nie będę już potrzebował pieniędzy, a dostanę jeden gaz. To także znak, że sankcje są bardzo skuteczne’”.

efekt domina

W obliczu zbliżającego się zagrożenia dla gości Habeck obawia się efektu domina, który doprowadzi do poważnej recesji. „Ryzyko wejścia dostawców energii w sytuację gospodarczą, w której nie będą mogli dłużej pożyczać pieniędzy z rynku na zakup gazu” jest wysokie, powiedział Habek w ARD Daily Topics zgodnie z zapowiedzią. Należy zapobiegać „wychodzeniu z rynku”.

READ  Raport rynkowy: Giełdy w USA bez dynamiki | tagesschau.de

Obawia się „rodzaju wpływu Lehman Brothers na rynek energii”, który dotknie również przedsiębiorstwa użyteczności publicznej, firmy handlowe i przemysłowe oraz konsumentów. „A potem pojawia się efekt domina, który prowadzi do poważnej recesji”. Upewni się, że temu zapobiegniesz, więc pospiesz się.

Inne sposoby też się dławią

Ale Rosja wstrzymała dopływ gazu do Europy kilkoma innymi kanałami. Generalnie gaz dociera do Europy znacznie mniej – również znacznie mniej niż zwykle o tej porze roku. To „bardzo niebezpieczna i napięta sytuacja” – mówi Carola Milgram, szef działu gazu w E-Control.

Rurociąg jamalski, który prowadzi przez Polskę do Brandenburgii, od końca kwietnia jest całkowicie suchy. Oficjalnym powodem tego są rosyjskie sankcje wobec polskiej spółki Europol Gas, która jest właścicielem polskiej części gazociągu Jamał-Europa.

Rurociąg Turkstream, który biegnie przez Turcję do południowo-wschodniej Europy, został całkowicie zamknięty na tydzień z powodu prac konserwacyjnych. Zostało to ogłoszone dawno temu. Eksperci branżowi w Austrii mają nadzieję, że po tym nastąpi wznowienie działalności. Ale niepewność pozostaje, pomimo dostaw krajów przyjaznych Rosji, takich jak Turcja, Serbia i Węgry. Na Węgrzech politycy również podkreślają płynność dostaw gazu – o pracach konserwacyjnych nawet nie wspominają państwowe media. Te prace konserwacyjne również nie stanowią problemu w Serbii i Turcji.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Economy

Imigracja pozytywnie wpływa na rynek pracy w Polsce

Published

on

Imigracja pozytywnie wpływa na rynek pracy w Polsce

Badanie wymaga działania Unikalne wydarzenia historyczne Wróćmy do wyjaśnienia rozmieszczenia ukraińskich uchodźców w Polsce. Po II wojnie światowej większość Ukraińców zamieszkujących nowe granice Polski została przesiedlona do Związku Radzieckiego. Pozostała mniejszość – około 1Ukraińcówktóry mieszkał głównie w południowo-wschodniej Polsce – był częścią Eksploatacja Wisły (Działanie Wisły) W kwietniu 1947 r Obowiązkowy Z Ludowego Wojska Polskiego Zostali przesiedleni na terenie Polski. Oficjalnym celem tego przymusowego przeniesienia było zapobieżenie werbowaniu nowych członków do Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) i stłumienie wszelkiej potencjalnej współpracy z tą ukraińską nacjonalistyczną formacją paramilitarną. Ukraińców, którzy mieszkali w południowo-wschodniej Polsce, należy „rozdzielić wśród ludności polskiej, aby nie stanowili zagrożenia”. [für die Polnische Volksrepublik] Reprezentuj w ten sposób Jak podaje historyk Eugeniusz Mysilo.
Wysiłki polskich władz zmierzające do stworzenia zjednoczonego państwa i stłumienia ukraińskiej tożsamości narodowej doprowadziły na początku lat pięćdziesiątych do wprowadzenia zakazu języka i kultury ukraińskiej. Z biegiem czasu przepisy te złagodzono, a w Polsce rozwinęły się ukraińskie instytucje i sieci. Obecność tych ośrodków przyciągnęła także współczesnych pracowników migrujących z Ukrainy. Dane historyczne wyjaśniają obecne rozmieszczenie ukraińskich uchodźców: osiedlali się oni daleko od granicy z Ukrainą i w miejscach niezamieszkanych przez Ukraińców przed II wojną światową.

READ  Polscy cywile na wojnie
Continue Reading

Economy

Biznes motoryzacyjny słabnie: Tesla znów przeciwstawia się oczekiwaniom – martwią się analitycy

Published

on

Biznes motoryzacyjny słabnie: Tesla znów przeciwstawia się oczekiwaniom – martwią się analitycy

Branża samochodowa słabnie
Tesla po raz kolejny przeciwstawia się oczekiwaniom – niepokoją się analitycy

Posłuchaj materiału

Ta wersja audio została stworzona sztucznie. Więcej informacji | Wyślij swoją opinię

Dawno minęły czasy, gdy klienci musieli stać w kolejkach w Tesli. Konkurencja wzrosła, a samochody pionierów pojazdów elektrycznych nie sprzedają się już same, co widać wyraźnie w bilansie.

Wojna cenowa na rynku samochodów elektrycznych odcisnęła głębokie piętno na bilansie amerykańskiego producenta samochodów elektrycznych Tesli. Firma odnotowała najniższą marżę zysku od ponad pięciu lat po zamknięciu rynku amerykańskiego. Zysk netto spadł o prawie połowę, do nieco poniżej 1,5 miliarda dolarów. Elon Musk wspomniał o chwilowym zastoju popytu na samochody elektryczne i wskazał na możliwości wzrostu, jakie oferuje branża samochodów autonomicznych. Szczegóły dotyczące automatycznej taksówki ogłoszono 10 października, dwa miesiące później niż pierwotnie planowano.

Tesli
Tesli 219,95

Wśród inwestorów rosną jednak wątpliwości. Akcje spadły o siedem procent w handlu po godzinach. „Inwestorzy Tesli prawdopodobnie potrzebują wyników bardziej niż kiedykolwiek w najnowszej historii firmy” – powiedział Thomas Montero, analityk Investing.com. „Te rzeczy muszą nastąpić szybko – zarówno w przypadku robotów humanoidalnych, jak i robo-taksówek”. Tesla od czterech kwartałów z rzędu przewyższa oczekiwania analityków, powiedział Dan Coatsworth, analityk w AJ Bell. „Tesla musi teraz szybko znaleźć lepszy sposób radzenia sobie z trudnym środowiskiem dla pojazdów elektrycznych”.

Musk: „Był nadmiernym optymistą”

Musk zapowiedział, że jego firma będzie w coraz większym stopniu skupiać się na taksówkach i sztucznej inteligencji. Ważną rolę powierzono także humanoidalnemu robotowi Optimus, który początkowo zostanie wykorzystany w produkcji. „Elon jest dobry w rzucaniu marchewek przed inwestorami, ale nowe pomysły mają zwykle dużą wizję, ale słabe wykonanie” – powiedział David Wagner, zarządzający portfelem w inwestorze Tesli, Aptus Capital Advisors.

Musk powiedział, że Tesla w ostatnim czasie poczyniła duże postępy w dziedzinie robotyki. „W przeszłości moje oczekiwania były zbyt optymistyczne” – przyznał. „Byłbym zszokowany, gdyby Tesla w przyszłym roku nie pojechała autonomicznie bez bezpiecznego kierowcy”. W odróżnieniu od Mercedesa czy BMW Tesla nie oferuje jeszcze systemu wspomagania prowadzenia pojazdu, który pozwalałby kierowcy odwrócić jego uwagę od drogi. Ale to musi się zmienić. Musk powiedział, że Tesla złoży wniosek o zatwierdzenie systemu „w pełni autonomicznego prowadzenia pojazdu” w Europie i Chinach, a zatwierdzenie prawdopodobnie nastąpi przed końcem roku.

Tańsze samochody Tesli ruszą w przyszłym roku

Ale branża samochodowa również powinna się odbić, zwłaszcza dzięki nowym modelom. Tesla spodziewała się zwiększyć produkcję w trzecim kwartale. Firma stwierdziła, że ​​realizuje swój plan oferowania tańszych samochodów od pierwszej połowy 2025 r. Jednak korzyści kosztowe będą prawdopodobnie mniejsze niż pierwotnie oczekiwano. Musk niedawno wstrzymał prace nad nowym modelem podstawowym i zamiast tego konieczne będzie zmodyfikowanie istniejących modeli. Zareagował także na spadający popyt na samochody elektryczne. W sektorze motoryzacyjnym przychody spadły w drugim kwartale o siedem procent do 19,9 miliarda dolarów, głównie z powodu mniejszej sprzedaży samochodów niż rok temu.

Większemu niedoborowi zapobiegł fakt, że inni producenci samochodów zakupili od Tesli więcej certyfikatów emisji niż w roku poprzednim. Po wyłączeniu tych certyfikatów marża zysku brutto wyniosła 14,65%, znacznie poniżej oczekiwań analityków. Poprawiła się sytuacja w dziedzinie energii, która obejmuje magazynowanie baterii w domach. Uwzględniając te usługi i dział usług, przychody nieznacznie wzrosły do ​​25,5 miliarda dolarów.

READ  Polscy cywile na wojnie
Continue Reading

Economy

Mercedes eliminuje stałe ceny: rewolucja cenowa u producenta samochodów

Published

on

Mercedes eliminuje stałe ceny: rewolucja cenowa u producenta samochodów

Rewolucja cenowa Mercedesa: od środy klienci nie będą już mogli poznać prawdziwego kosztu swojego samochodu. Co to znaczy? Jaki jest sens?

Koniec mercedesów z cenami: od środy luksusowa marka nie będzie już informować klientów, ile faktycznie kosztuje samochód. Również ceny poszczególnych dodatków będą w przyszłości zupełnie niejasne. Mercedes obiecuje swoim klientom większy komfort. Ale prawdziwy zamiar może być inny. Tutaj jesteś informowany o wszystkim, co ważne.

Zwykły, stały cennik pojazdów Mercedes należy już do przeszłości. Zamiast tego ceny mogą się zmieniać w zależności od warunków rynkowych – podobnie jak ceny akcji na giełdzie. Od tej chwili rzeczywistą cenę sprzedaży pojazdu zobaczysz jedynie na stronach internetowych Mercedesa, w sklepie internetowym i w konfiguratorze. Wciąż nie jest jasne, skąd ta cena. Ponadto w przyszłości Mercedes skupi się na miesięcznej stawce wynajmu, a nie na całkowitej cenie samochodu.

Producent obiecuje klientom szereg korzyści wynikających z tego posunięcia: takich jak bardziej elastyczne ceny, które pozwalają szybciej dostosować się do warunków rynkowych. Zakupy w Internecie powinny także stać się łatwiejsze, ponieważ klienci będą mogli indywidualnie ustalać stawki czynszu. Mercedes twierdzi, że dzięki temu zakup samochodu będzie wygodniejszy.

W przyszłości w Mercedesie będzie mniejsza przejrzystość cen. Bez stałego cennika trudno jest porównać oferty i tym samym oszacować cenę modelu. Dla klientów nadal nie jest do końca jasne, czy reklamowana cena samochodu może znacząco przewyższać jego wartość. Szczególnie niedoświadczeni nabywcy mogą znaleźć się w niekorzystnej sytuacji, ponieważ mają mniejszą zdolność oceny cen rynkowych.

Zamiast rozmawiać z dealerem, klienci muszą po prostu dogadać się z Mercedesem online. Po tym terminie negocjacje nie były już możliwe. Nie ma też zniżek.

Jako nabywca Mercedesa będziesz musiał w przyszłości lepiej współpracować z rynkiem, aby znaleźć dobre oferty. Przed podjęciem decyzji o zakupie sensowne może być monitorowanie cen przez dłuższy okres czasu. Wymaga to więcej czasu i uwagi w procesie zakupowym. Mercedes twierdzi, że dzięki temu zakup samochodu jest wygodniejszy. Prawdopodobnie stanie się przede wszystkim jednym: znów droższym.

READ  Brama do wyzysku: zagraniczni pracownicy uwięzieni w prekariacie
Continue Reading

Trending