Clippers PL

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Clippers PL

Praca: w ten sposób rozpoczęcie kariery zmienia Twoją osobowość

faJednym z najważniejszych kroków w Twoim wczesnym życiu jest wybrana kariera. W końcu to, czego się nauczyliśmy podczas szkolenia lub studiów, powinno idealnie składać się na dużą część kariery – i nie tylko: dla wielu pierwsza praca oznacza również po raz pierwszy niezależność od rodziców i samodzielne podejmowanie decyzji.

Dobrze wiedzieć

Ma to również nieunikniony wpływ na naszą osobowość. Psycholog Eva Asselmann i Jule Specht z Uniwersytetu Humboldta w Berlinie zbadali, jak dokładnie zadania i decyzje zmieniają nas, gdy wkraczamy w życie zawodowe. W tym celu wykorzystali informacje od ponad 3500 potencjalnych początkujących zawodowców i ponad 2500 osób, które są na granicy emerytury lub na emeryturze. Naukowcy opublikowali swoje odkrycia w specjalistycznym czasopiśmie „Magazyn osobowości”.

Początek kariery sprawia, że ​​stajesz się bardziej dojrzały

Praca: w ten sposób rozpoczęcie kariery zmienia Twoją osobowość

Źródło: Unsplash.com/Hunters Race

Psychologowie otrzymali dane od Malarstwo społeczno-ekonomiczne, Długoterminowe, reprezentatywne badanie z Niemiec, które jest przeprowadzane corocznie od 1984 r. Za pomocą pytań, na które udzielono tam odpowiedzi, naukowcy próbowali dowiedzieć się, jak wyraźnych jest pięć cech osobowości – otwartość, więź społeczna, sumienność, zgodność i emocjonalność stabilność – każdorazowo w latach Przed i po rozpoczęciu pracy lub na emeryturze. Komisja badała cechy charakterystyczne w czterech falach w latach 2005–2017.

Wykazano, że młodzi ludzie rozpoczynający życie zawodowe po raz pierwszy zyskują w kolejnych latach zauważalnie lepsze sumienie, są bardziej otwarci i bardziej kompatybilni społecznie. Odwrotny efekt obserwowano u emerytów w podeszłym wieku: ich sumienie znacznie spadło po aktywnej pracy. Kierownik badania Eva Asselmann powiedziała w wywiadzie dla WELT:

Możesz to wiedzieć od siebie: gdy w życiu nieuchronna jest zmiana, odczuwasz lekkie mdłości.

Profesjonalne pytanie

Szkoła: w ten sposób twoi koledzy z klasy decydują o sukcesie twojej kariery

Dla początkującego w karierze może być taka myśl: teraz jest początek poważnej strony życia. Pracuję cały dzień, jak mam to zrobić? Ale takie obawy są również wśród emerytów – wyjaśnia psychiatra. Jeśli pracowałeś przez wiele lat i przestrzegałeś regularnej codziennej rutyny, która została następnie porzucona, może to również być onieśmielające. Następnie emeryci zadają sobie pytania typu: Czym zajmuję się przez cały czas?

Zdaniem naukowców nie ma różnicy między płcią a wiekiem, czy pracujesz w pełnym czy niepełnym wymiarze godzin, czy rozpoczynasz karierę zawodową lub przechodzisz na emeryturę wcześnie czy późno.

Pierwsza prawdziwa praca, która sprawia, że ​​jesteś szczęśliwszy

Praca: w ten sposób rozpoczęcie kariery zmienia Twoją osobowość

Źródło: Unsplash.com/Michael Dam

W innych badaniach psychologowie przyglądali się również, jak rozpoczęcie kariery i przejście na emeryturę wpływa na samopoczucie. Okazuje się, że młodzi ludzie po rozpoczęciu kariery stają się zauważalnie szczęśliwsi i zadowoleni z życia.

Może to być również związane z faktem, że codzienna rutyna rozwija się z wieloma strukturami i procedurami, które mają stabilizujący wpływ na psychikę.

Kierownik badania doszedł do wniosku, że pod względem zadowolenia z życia pewną rolę mogą oczywiście odegrać nowe i wyższe dochody. Nie musisz się zbytnio martwić o zakup tej rolki, ponieważ masz większą poduszkę finansową.

Niższe oczekiwania = więcej spokoju na starość?

Praca: w ten sposób rozpoczęcie kariery zmienia Twoją osobowość

Ci: Unsplash.com/Sk

Wyniki badań potwierdzają zatem panujące założenie, że stajemy się bardziej dojrzali, gdy wkraczamy w życie zawodowe, a bardziej zrelaksowani po wyjściu – zwany także efektem „la dolce vita”.

Niezależnie od tego, czy leżysz na hamaku, czy zajmujesz dziesięć honorowych stanowisk, decyzja należy do Ciebie.

Według Aselmana wyjaśnia to również, dlaczego na tym zaawansowanym etapie życia występuje tylko kilka zmian osobowości. Prawdą jest, że sumienie drastycznie spada, ponieważ ludzie są zmuszani do wykonywania mniej szczegółowych zadań i mogą po prostu być bardziej zrelaksowani. Jednak jeśli chodzi o inne cechy osobowości, naukowcy nie dostrzegają prawie żadnej różnicy.

Próbowałem tego dla ciebie

DWO_kmpkt_Microjobbing_Teaser_mku.eps

Psychologowie wyjaśniają, że młodzi profesjonaliści stają się coraz bardziej dojrzali, a emeryci bardziej zrelaksowani, ponieważ w pracy stawiamy czoła wyraźnym oczekiwaniom.

Kiedy gdzieś pracuję, zwykle dostaję bardzo jasne wskazanie, jakie są wobec mnie oczekiwania.

Gdy odejdziesz od niego, na przykład wąchając klienta, bardzo szybko zauważysz, nawet jeśli jesteś początkującym w pracy, że nie jest to mile widziane. To przejrzyste i bardzo jasne oczekiwanie pomaga młodym ludziom szybko dojrzewać na początku kariery. A ponieważ nie dotyczy już emerytów, wygodniej odbierają im życie.

Zawód określa osobowość

Praca: w ten sposób rozpoczęcie kariery zmienia Twoją osobowość

Coyle: Unsplash.com/Luis Villasmil

W innym badaniu Asselmann zbadał, jak narodziny dziecka wpływają na osobowość. Ku ich wielkiemu zdziwieniu ona i jej koledzy z klasy ledwo dostrzegli jakąkolwiek zmianę w tym życiowym wydarzeniu – pomimo powszechnego przekonania, że ​​odpowiedzialność noworodka powinna również prowadzić do bardziej dojrzałej osobowości. ona wierzy:

Wymagania rodzicielskie są mniej jasne.

Salman powiedział, że nawet jeśli wiele osób ma pojęcie, co sprawia, że ​​jest idealną matką lub idealnym ojcem. Jeśli nie zachowujesz się optymalnie wobec dziecka w życiu codziennym, rodzice nie od razu odczują konsekwencje. Psycholog wyjaśnia, że ​​im bardziej wyraźne są wymagania i cele danej osoby, tym większe jest prawdopodobieństwo, że wpłyną one na naszą osobowość.

Niestety prawda

Portret młodej kobiety biznesu w biurze

Wydaje się, że zmiany w karierze mają silniejszy wpływ na osobowość niż zmiany w rodzinie. Dlatego zawód jest bardzo ważny dla naszego rozwoju.

Według Asselmanna wyniki badania mogą pomóc pracodawcom dokładniej przemyśleć odpowiedzialność i wpływ, jaki wywierają na młodych ludzi rozpoczynających karierę. Kolejnym krokiem powinno być dalsze badanie, które powinno pokazać, jak zmienia się codzienne życie młodych i emerytowanych profesjonalistów oraz jak nowa codzienna rutyna wpływa na osobowość.

Tutaj znajdziesz treści osób trzecich

Aby móc wchodzić w interakcje z lub przeglądać treści od dostawców zewnętrznych, potrzebujemy Twojej zgody.

Tutaj znajdziesz treści osób trzecich

Aby móc wchodzić w interakcje z lub przeglądać treści od dostawców zewnętrznych, potrzebujemy Twojej zgody.

READ  Przy 401 nowych przypadkach koronawirusa w Berlinie, wskaźnik infekcji wynosi obecnie 150,9 - pięć regionów, które jeszcze nie dotarły - BZ Berlin