Connect with us

science

Powyżej tych wartości nadciśnienie staje się krytyczne – przegląd

Published

on

Szacuje się, że od 18 do 35 milionów ludzi w Niemczech cierpi na nadciśnienie. Eksperci zalecają regularne mierzenie go od 40 roku życia. Ważne jest, aby uniknąć niektórych błędów. W przeciwnym razie wartości ciśnienia krwi mogą zostać zafałszowane.

Ponieważ wysokie ciśnienie krwi, medycznie nazywane wysokim ciśnieniem krwi, przez lata nie powoduje żadnych objawów, choroba często nie jest leczona lub leczona późno. Rezultatem jest zwapnienie naczyń krwionośnych (miażdżyca). W najgorszych przypadkach istnieje ryzyko udaru, zawału serca, upośledzenia wzroku i uszkodzenia nerek. tylko od niego ciśnienie krwi Kontrolowany, może też stwierdzić, czy jest za wysoki. Ciśnienie krwi jest ważnym wskaźnikiem wielu innych chorób i dlatego powinno być regularnie sprawdzane.

Środki ostrożności: mierz ciśnienie krwi co najmniej raz w roku

Nie później niż od 40 roku życia Niemieckie Stowarzyszenie Nadciśnienia zaleca wykonywanie pomiaru ciśnienia krwi przynajmniej raz w roku. Od 50 roku życia zaleca się pomiar ciśnienia krwi co sześć miesięcy. W przypadku rozpoznania nadciśnienia, lekarz powinien omówić, jak często konieczne są badania kontrolne.

Wysokie ciśnienie krwi: wartości często są niższe w domu

Według Niemieckiej Fundacji Kardiologicznej o nadciśnieniu mówi się wtedy, gdy pomiary dokonywane przez lekarza w różne dni pokazują wartości od 140 do 90 mm Hg lub wyższe. Ponieważ wielu pacjentów osiąga wyższe wartości z powodu stresu w gabinecie lekarskim (nadciśnienie białego fartucha), niższe wartości ciśnienia krwi stosuje się przy pomiarach w domu. Tutaj górna granica od 135 do 85 mmHg to już wysokie ciśnienie krwi. Wysokie ciśnienie krwi występuje również w przypadku przekroczenia tylko jednej z dwóch wartości progowych.

Skurczowe i rozkurczowe ciśnienie krwi

Wyższa wartość nazywana jest skurczowym ciśnieniem krwi, które powstaje, gdy serce nagle pompuje krew do głównej tętnicy (aorty). Niższa wartość nazywana jest rozkurczowym ciśnieniem krwi i wskazuje pozostałe ciśnienie krwi, gdy serce jest w spoczynku.

READ  Jak niektóre pokarmy szkodzą mózgowi – praktyka lecznicza

wykres wysokiego ciśnienia krwi: wartości ciśnienia krwi na pierwszy rzut oka

klasyfikacja ciśnienia krwi Skurcz (pierwsza wartość) rozkurcz (druga wartość)
naturalny 120-129 mmHg 80-84 mmHg
Normalny – Wysoki 130-139 mmHg 85-89 mmHg
Nadciśnienie pierwszego stopnia
Łagodne wysokie ciśnienie krwi
140-159 mmHg 90-99 mmHg
Nadciśnienie II stopnia
umiarkowane wysokie ciśnienie krwi
160 – 179 mmHg 100-109 mmHg
Wysokie ciśnienie krwi stopnia 3
ciężkie nadciśnienie tętnicze
Ponad 180 mmHg Ponad 110 mmHg

Ciśnienie krwi jest mierzone w milimetrach słupa rtęci. spotkanie mmHg oznacza milimetry słupa rtęci (Rtęć jest symbolem chemicznym rtęci.) Ta jednostka ma historyczne tło, gdy ciśnienie mierzono za pomocą kolumny rtęci. Tak więc 1 mmHg to ciśnienie wywierane przez słup rtęci o wysokości jednego milimetra.

Prawidłowo zmierz ciśnienie krwi: Należy zauważyć

Jeśli sam mierzysz ciśnienie, musisz przestrzegać pewnych zasad: ważne jest, aby wcześniej zrelaksować się na kilka minut i nie pić alkoholu ani kawy. Utrzymuj nogi w równowadze, ponieważ gdy nogi się krzyżują, ciśnienie krwi wzrasta z powodu napięcia mięśni. German Heart Foundation zawsze zaleca wykonanie dwóch pomiarów w odstępie jednej minuty, ponieważ ciśnienie krwi w drugim pomiarze jest często niższe i dlatego jest to prawidłowy pomiar.

Jeśli wykonujesz pomiar po raz pierwszy, powinieneś sprawdzić ciśnienie krwi na obu ramionach, a następnie później, zawsze na ramieniu, które pokazuje najwyższą wartość. Do pomiaru punkt pomiarowy na ramieniu powinien znajdować się na poziomie serca. Jeśli jest zbyt wysokie, urządzenie mierzy zbyt niskie ciśnienie krwi. Jeśli punkt pomiarowy jest niższy niż poziom serca, pomiar ciśnienia krwi jest zbyt wysoki. Monitorowanie ciśnienia krwi jest zalecane w celu łatwego określenia wartości ciśnienia krwi.

Nie należy jednak mierzyć ciśnienia krwi zbyt często. „Prognozy mogą również zwiększyć wartości”, ostrzega Norbert Smetak z Bundesverband Niederlassunger Kardiologen eV. Zbyt częste pomiary mogą mieć negatywny wpływ na ciśnienie krwi.

READ  Wysokie spożycie kawy zmniejsza objętość mózgu

Zapobiegaj wysokiemu ciśnieniu krwiZwróć uwagę na dietę i wagę

Zdrowy styl życia jest ważny wysokie ciśnienie krwi Fundacja Serce zaleca profilaktykę i leczenie. Przyczynami i czynnikami ryzyka wysokiego ciśnienia krwi mogą być na przykład brak ruchu i niezdrowa dieta. Dlatego Heart Foundation zaleca zbilansowaną dietę, regularne ćwiczenia wytrzymałościowe, mniej alkoholu, mniej soli i relaksację w przypadku przewlekłego stresu.

Głównym czynnikiem ryzyka rozwoju wysokiego ciśnienia krwi jest nadwaga. Dlatego tak ważne jest pozbycie się nadwagi. Ponieważ jest to przyczyną wysokiego ciśnienia krwi, a tym samym ryzyka różnych chorób, takich jak zawały serca, udary mózgu i cukrzycowy zmniejszenie. Jeśli leczenie nie jest wystarczająco skuteczne poprzez zmianę diety i stylu życia, można również rozważyć leczenie farmakologiczne w celu przeciwdziałania chorobie.

ważna uwaga: Informacje te w żaden sposób nie zastępują profesjonalnej porady lub leczenia przez przeszkolonych i uznanych lekarzy. Zawartość t-online nie może i nie powinna być wykorzystywana do samodzielnego postawienia diagnozy lub rozpoczęcia leczenia.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

science

Połączenie galaktyk karłowatych: naukowcy odkrywają charakterystyczne gromady kuliste

Published

on

połączenie galaktyk karłowatych
Naukowcy odkrywają charakterystyczne gromady kuliste

Wielki Obłok Magellana to galaktyka sąsiadująca z Drogą Mleczną. Tam naukowcy natknęli się na gromadę kulistą, jedyny świadek połączenia dwóch małych galaktyk. Odkrycie potwierdza regułę w kosmologii.

Gromada kulista NGC 2005 to dziwny gaz w Wielkim Obłoku Magellana, małej galaktyce sąsiadującej z Drogą Mleczną. Obserwacje przeprowadzone przez międzynarodowy zespół naukowców pokazują, że skład chemiczny jej gwiazd znacznie różni się od składu innych gromad gwiazd w galaktyce karłowatej. W związku z tym powinny to być pozostałości mniejszej galaktyki, która połączyła się z Wielkim Obłokiem Magellana, Tak więc naukowcy z czasopisma „Nature Astronomy”. Widzisz to jako afirmację „hierarchicznego scenariusza” kosmologii.

„Następnie obserwowane przez nas duże galaktyki osiągnęły swoją ogromną masę, łącząc się z wieloma mniejszymi galaktykami” – wyjaśniają Alessio Mucciarelli wraz z kolegami z Uniwersytetu Bolońskiego we Włoszech. „Ale ten proces powinien zachodzić również w galaktykach mniejszych satelitów, takich jak Obłoki Magellana”. Widać to w symulacjach komputerowych ewolucji kosmicznej – ale jak dotąd nie ma obserwacji, które dowodzą takich połączeń w galaktykach karłowatych.

Mucciarelli i współpracownicy przebadali 11 gromad kulistych w Wielkim Obłoku Magellana i 15 gromad kulistych w Drodze Mlecznej, korzystając z własnych obserwacji i danych archiwalnych z Bardzo Dużego Teleskopu ESO w Chile. Gromady kuliste to niezwykle gęste gromady kilku tysięcy gwiazd. “Ze względu na swoją gęstość mogą przetrwać połączenia przez miliardy lat” – podczas gdy mniejsza galaktyka, która przebiła się przez większą, już w tym czasie rozpadła się bez śladu – twierdzą naukowcy.

„duże różnice chemiczne”

Zgodnie z oczekiwaniami skład chemiczny gwiazd w gromadach kulistych Drogi Mlecznej i Wielkiego Obłoku Magellana znacznie się od siebie różni, ponieważ obie galaktyki mają różne historie ewolucyjne. Mucciarelli postrzega to jako potwierdzenie, że gromady kuliste są dobrze przystosowane do badania ewolucji galaktyk. Istnieje jednak anomalia wśród gromad kulistych Wielkiego Obłoku Magellana: NGC 2005 nie pasuje do innych gromad galaktyki karłowatej.

„Oczywiste różnice chemiczne między NGC 2005 a innymi gromadami kulistymi pokazują, że musiały istnieć tutaj dwie bardzo różne ścieżki ewolucyjne” – powiedzieli Mucciarelli i współpracownicy. NGC 2005 nie mogła powstać w tym samym środowisku, co inne gromady gwiazd. Zamiast tego niższy udział ciężkich pierwiastków pokazuje, że NGC 2005 pochodzi ze znacznie mniejszej galaktyki, w której formowanie się gwiazd zachodziło wolniej niż Wielki Obłok Magellana.

Tak więc NGC 2005 jest jedynym zachowanym świadkiem połączenia małej galaktyki z Wielkim Obłokiem Magellana. Nie ma już śladu po samej małej galaktyce, ponieważ proces ten miał miejsce podobno miliardy lat temu. Zgodnie z przewidywaniami scenariusza hierarchicznego, nie tylko duże galaktyki, ale także galaktyki karłowate rosną w wyniku fuzji.

READ  Czy kofeina pomaga leczyć problemy poznawcze spowodowane brakiem snu? - Ćwicz uzdrawianie
Continue Reading

science

Leczenie raka lekami przeciwdepresyjnymi: badanie bada nową formę leczenia

Published

on

  • Nowa nadzieja dla raka okrężnicy i trzustki
  • umiejętność Leki przeciwdepresyjne spowalniają wzrost guza?
  • Leki przeciwdepresyjne na raka: Pierwsza obiecująca egzaminy z myszami

Obecne badania nad leczeniem raka w ramach badania pacjentów dają nadzieję na nową formę leczenia: Według szwajcarskich naukowców znany antydepresant „Prozac” może zapobiegać rozwojowi guzów okrężnicy i raka trzustki. Udowodniły to przynajmniej pierwsze obiecujące testy na myszach.

Leki przeciwdepresyjne na raka: mówi się, że Prozac spowalnia wzrost guza

Sprawę zbadał zespół badawczy z Uniwersytetu w Zurychu W niedawnym badaniuJak serotonina wpływa na komórki rakowe. Serotonina znana jest również jako „hormon szczęścia” i odpowiada przede wszystkim za nasz nastrój. Osoby z niskim poziomem serotoniny mogą cierpieć na depresję. Tak wiele popularnych antydepresantów zaczyna się tutaj. Często są inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny i zwiększają poziom serotoniny w mózgu.

Jednak większość serotoniny jest wytwarzana w wyściółce jelit i magazynowana w płytkach krwi. Inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) zwiększają poziom serotoniny w mózgu, zmniejszając w ten sposób poziom serotoniny w płytkach krwi. Naukowcy odkryli, że komórki rakowe wykorzystują serotoninę przekaźnikową do kamuflowania się przed komórkami odpornościowymi.

W jaki sposób antydepresyjna fluoksetyna, lepiej znana jako Prozac, może pomóc w walce z rakiem? Ponieważ antydepresanty obniżają poziom serotoniny w płytkach krwi, nowotwory nie mogą już używać substancji przekaźnikowej. W eksperymentach na myszach naukowcy odkryli, że wzrost guza znacznie spowolnił u myszy i że więcej limfocytów T migrowało do guzów, aby walczyć z rakiem.

Blokery serotoniny pomagają zidentyfikować komórki rakowe

„Leki przeciwdepresyjne i inne blokery serotoniny powodują, że komórki odpornościowe ponownie rozpoznają komórki rakowe i skutecznie je eliminują” – wyjaśnia jeden z naukowców biorących udział w badaniu. Może spowolnić wzrost raka okrężnicy i trzustki u myszy.

Porada dla książek: komórki rakowe nie lubią jagód — sprawdź Amazon

„Nasze wyniki dają nadzieję pacjentom chorym na raka, ponieważ stosowane leki zostały już zatwierdzone do użytku klinicznego” – mówi badacz Pierre-Alain Clavin. Mam nadzieję, że rozpoczną się również badania kliniczne leki przeciwdepresyjne na raka Zacznij wkrótce.

READ  Tygodniowy raport RKI na temat kryzysu koronowego: w szczególności dotyczy to młodych ludzi

Interesujące również: Antybiotyki zwiększają ryzyko raka okrężnicy: badanie pokazuje związek

Artykuł zawiera linki afiliacyjne

*Uwaga: W redakcji zawsze szukamy produktów przydatnych dla naszych czytelników. Linki podane w tym artykule i oznaczone ikoną koszyka na zakupy lub gwiazdką są nazywane linkami partnerskimi/linkami sponsorowanymi. Jeśli klikniesz na jeden z tych linków i dokonasz z niego zakupu, otrzymamy prowizję od sprzedawcy. To nie zmienia ceny dla Ciebie. Nasze raporty redakcyjne są przede wszystkim niezależne od obecności lub wysokości prowizji.

Continue Reading

science

Statek kosmiczny NASA dokonuje ekscytującego odkrycia na Marsie: „Jedna z największych rozwiązanych zagadek”

Published

on

Łazik „Persevere” dokonał przełomowego odkrycia na powierzchni Marsa. (obraz archiwalny)

© UIG / Imago

Podczas swojej misji na Marsa łazik „Perseverent” NASA dokonuje „kluczowej obserwacji”, która zdumiewa badaczy.

CAssel/Pasadena – łazik „Perseverance” NASA czeka na ważne misje w Mars*. Musi między innymi szukać oznak wczesnego życia drobnoustrojów na Czerwonej Planecie oraz badać geologię i dawny klimat Marsa. Łazik odpowiedział już na ważne pytanie pierwszymi obrazami, które wysłał z powrotem na Ziemię, jak donosi teraz NASA. Nagrania i towarzyszące im badania zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym.

„Jest to główna obserwacja, która zapewnia nas raz na zawsze, że w kraterze Jezero istniała delta jeziora i rzeki” – powiedział naukowiec Nicholas Mangold, główny autor badania, w wiadomości z NASA. Dziś krater Jezero, w którym Perseverance wylądował w lutym 2021 roku, jest bardzo suchy. Ale kiedy pojawiła się tam woda, eksperci wywnioskowali z nagrań łazika marsjańskiego. Tak więc krater Jezero 3,7 miliarda lat temu był jeziorem zasilanym przez małą rzekę.

Łazik „Wytrwały” NASA: Krater Jezero na Marsie był kiedyś jeziorem

Nagrania pokazują również ekspertom, że jezioro musiało być potężną powodzią. Według naukowców, którzy pracowali z Mangoldem nad swoimi badaniami, powodzie te niosły duże kamienie przez wiele kilometrów wzdłuż rzeki i osadzały je w jeziorze, gdzie do dziś można je znaleźć.

To nie przypadek, że „wytrwałość” trafia w dziesiątkę tuż po jej przybyciu. Miejsce lądowania w kraterze Jezero zostało wybrane przez ekspertów NASA na podstawie podejrzeń, że kiedyś tam płynęła woda. Nagrania z orbiterów Marsa wykazały wcześniej, że krater Jezero wygląda jak suche jezioro* Połączony z deltą rzeki.

Misja na Marsa: odkrycie łazika NASA nie było przypadkiem

„Łazik rozwiązał jedną z największych zagadek, nie ruszając się nigdzie”, mówi planetolog Benjamin Weiss. „Dopóki tam nie dotarliśmy, pytanie zawsze brzmiało: czy krater kiedykolwiek był jeziorem?”

READ  Tygodniowy raport RKI na temat kryzysu koronowego: w szczególności dotyczy to młodych ludzi

Eksperci od Marsa uważają, że woda na powierzchni Czerwonej Planety kiedyś istniała, ale wyschła około 3,5 miliarda lat temu. W tym czasie, zgodnie z obecnym stanem badań, Mars tracił swoje pole magnetyczne i stopniowo tracił atmosferę. Załóż inną teorię Mars był zbyt mały, by utrzymać wodę na stałe*.

Tak wygląda dzisiaj krater Jezero na Marsie. Statek kosmiczny NASA „Perseverance” wylądował w suchym jeziorze.

© NASA/JPL

Statek kosmiczny NASA na misji na Marsa: „Wytrwałość” ma odwiedzić dawną deltę rzeki

Tymczasem łazik Perseverance przebył około 2,6 kilometra w głąb krateru Jezero, a jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, zobaczysz również skały, które zebrał z daleka, aby z bliska rozwiązać zagadkę jeziora. Łazik ma udać się do dawnej delty rzeki, aby pobrać tam próbki gleby. Eksperci uważają, że osady z dawnego jeziora mogą zawierać ślady minionego życia w wodzie. Dlatego „wytrwałość” powinna również zbierać takie próbki. „Teraz mamy okazję poszukać skamieniałości” – wyjaśnia Tanya Bosak z Massachusetts Institute of Technology.

Próbki gleby zebrane przez Perseverance będą przechowywane przez łazik na Marsie, a przyszła misja zwróci próbki z Marsa na Ziemię, gdzie mogą być bezpośrednio badane przez naukowców. “Zdobycie kamieni, w których mamy nadzieję znaleźć ślady życia, zajmie trochę czasu. To maraton z ogromnym potencjałem” – kontynuował Boussac.

Wyobrażasz sobie krater Jezero na Marsie badany zgodnie z najnowszymi odkryciami.

© NASA / JPL-Caltech / MSSS / LPG

Łazik marsjański NASA: „Wytrwałość”: próbki gleby do wysłania na Ziemię

Do tego czasu jednak badania muszą opierać się na „wytrwałości” i starszym łaziku NASA Curiosity, który prowadzi badania w innym regionie Marsa. „Lepsze zrozumienie krateru Jezero jest kluczem do zrozumienia zmieniającej się hydrologii na tym obszarze” – powiedział wytrwały naukowiec Sanjeev Gupta w oświadczeniu NASA. „Może to dostarczyć cennych informacji o tym, dlaczego cała planeta wysycha”.

READ  Wydarzenie w 2100: Schwegen w epicentrum Corona

Wszystkie ważne wiadomości Z newsletterem otrzymasz astronomię i podróże kosmiczne* Bezpośrednio w Twojej skrzynce pocztowej.

Weiss ma też inną nadzieję: możliwe, że znajdziemy czas w skale, kiedy krater „przeniósł się z nadającego się do zamieszkania środowiska podobnego do Ziemi do tego zdewastowanego pustkowia”, wyjaśnia. Te ruiny mogą służyć jako zapisy tego przejścia. Nigdy wcześniej nie widzieliśmy tego nigdzie indziej na Marsie. (zakładka) *ojciec jest pokazem IPPEN.MEDIA.

Continue Reading

Trending