Connect with us

science

Poważny niedobór witaminy B12: jak rozpoznać objawy?

Published

on

 • zSvenja i Lucha

  Blisko

Witamina B12 odgrywa ważną rolę w naszym organizmie. Potencjalny niedobór często staje się zauważalny dopiero po latach. Na to należy zwrócić uwagę.

Frankfurt – Organizm ludzki do funkcjonowania potrzebuje wielu witamin, minerałów i pierwiastków śladowych. – Obejmuje to również witaminę B12, która bierze udział w różnych funkcjach organizmu. Osoby stosujące zróżnicowaną dietę są zwykle dobrze zaopatrzone w tę witaminę. Ale nawet w Niemczech u niektórych osób może wystąpić niedobór witaminy B12. Kto jest najbardziej narażony na niedostateczną podaż, jak manifestuje się niedobór witaminy B12 i co mogą z tym zrobić chorzy – przegląd.

Niedobór witaminy B12: Chorzy zwykle czują się zmęczeni i wyczerpani. (obraz ikony)

© imago

Za terminem witamina B12 nie kryje się ani jedna witamina, ale cała grupa związków o takim samym działaniu – tzw. kobalaminy. Jest niezbędny dla organizmu. Według Niemieckiego Stowarzyszenia Dietetyków (DGE) pomaga w tworzeniu krwi i nowego materiału genetycznego (DNA), ale także pomaga w podziale komórek i rozpadzie niektórych kwasów tłuszczowych. Niedobór witaminy B12 może zaburzać te procesy, co może mieć poważne konsekwencje zdrowotne.

Witamina B12: jest wchłaniana wyłącznie przez żywność pochodzenia zwierzęcego

Objawy i przyczyny niedoboru witaminy B12 mogą być bardzo zróżnicowane. Jeśli zauważysz niedobór, powinieneś najpierw przyjrzeć się swoim nawykom żywieniowym. Ponieważ nasz organizm nie może sam wytwarzać witaminy B12, może ją wchłaniać i wykorzystywać tylko z pokarmów zwierzęcych. Jest magazynowany głównie w wątrobie. Dobrymi dostawcami są mięso, ryby, jajka, mleko i produkty mleczne – wynika z raportu apteki Umschau. Ale owoce morza dostarczają również witaminy B 12. Ślady tej witaminy można również znaleźć w produktach ziołowych, takich jak kapusta kiszona.

grupa (od 15 lat) Modyfikacja Witamina B12 mcg/dzień
Dziecko 0 do mniej niż 4 miesięcy t 0,5
Od 4 do mniej niż 12 miesięcy t 1,4
dzieci Od 1 roku do mniej niż 4 lat t 1,5
Od 4 do mniej niż 7 lat t 2,0
Od 7 do mniej niż 10 lat t 2,5
10 do poniżej 13 t 3,5
Od 13 do 15 lat t 4.0
Nastolatki i dorośli Od 15 do 65 lat 4.0
kobiety w ciąży 4,5
Karmienie piersią 5,5
(co: OK)

Niemieckie Stowarzyszenie Dietetyków (DGE) podaje szacunkową wartość odpowiedniego spożycia witaminy B12. Dla młodzieży w wieku 13 lat lub starszych i dorosłych jest to 4,0 mcg dziennie. Mówiąc w odpowiedniej perspektywie: około 100 gramów sera górskiego zawiera około 0,81 mcg witaminy B12.Zawartość witaminy B12 jest szczególnie wysoka w mięsie lub rybach, na przykład łosoś zawiera od 2 do 3 mcg na 100 gramów, ale kto jest najbardziej zagrożony braku podaży?

Witamina B12: należy wziąć pod uwagę kilka rzeczy, zwłaszcza jeśli chodzi o dietę wegańską

Niedobór witaminy B12 jest raczej rzadki, ponieważ organizm jest bardziej podatny na jej nadmiar w zachodniej diecie. Jednak są pewne grupy, które są bardziej narażone na nieodpowiednią opiekę. Szczególnie w diecie wegańskiej witamina B12 jest bardziej skoncentrowana. Ponieważ jeśli stosujesz dietę wegańską, całkowicie odcinasz się od produktów pochodzenia zwierzęcego, a tym samym dostarczasz witaminę B12.

Według DGE niezbędnego zapotrzebowania na witaminy nie można zaspokoić wyłącznie za pomocą pokarmów roślinnych. Istnieje jednak wiele suplementów witaminy B12, które osoby stosujące dietę wegańską mogą przyjmować regularnie w porozumieniu z lekarzem. Witamina B12 jest często dodawana do niektórych pokarmów roślinnych.

Niedobór witaminy B12: są te grupy ryzyka

Niektóre choroby żołądkowo-jelitowe, takie jak choroba Leśniowskiego-Crohna i zapalenie żołądka, mogą utrudniać wchłanianie witaminy B 12. Leki hamujące tworzenie się kwasu żołądkowego mogą również prowadzić do niedoboru w dłuższej perspektywie. Apteka Umschau wyjaśnia, że ​​„starsze osoby powyżej 65 roku życia często mają niedobór”. Grupy ryzyka obejmują również kobiety w ciąży i karmiące piersią, które potrzebują nieco więcej witaminy B12 niż zwykle. Ale jakie są typowe objawy niedoboru witaminy B12?

Niedobór witaminy B12 pojawia się czasami dopiero po latach. „W organizmie znajdują się zapasy witaminy B12, które dostarczają nam witaminy przez lata, nawet jeśli nie spożywamy jej w wystarczających ilościach”, wyjaśnia ekspert ds. żywienia i autor książek, profesor Hans Konrad Pesalsky w artykule na quarks.de. Ale kiedy tak się dzieje, skutki zdrowotne mogą być stosunkowo poważne.

Jak objawia się niedobór witaminy B12? Uważaj na te objawy

Osoby z przewlekłym niedoborem często czują się osłabione i zmęczone, a także mają bladą skórę, podobną do niedoboru żelaza. Zmęczenie i zmęczenie z niedoborem witaminy B12 jest spowodowane między innymi anemią, ponieważ bez witaminy B12 nie może powstać wystarczająca ilość krwinek. Zaburzenia psychiczne mogą być również wynikiem deficytów, takich jak zaburzenia pamięci, zmęczenie, problemy z uwagą, a także nieprawidłowości neurologiczne. Jednak objawy są bardzo zróżnicowane i mogą się różnić w zależności od osoby i niedoboru.

Objawy, które mogą wskazywać na niedobór witaminy B12:

 • Anemia i bladość
  wyczerpanie
  kiepska pamięć
  swędzić
  płonący język
  drętwienie
  dezorientacja
  Gangunsicherheit

Niedobór musi zostać zbadany i naprawiony bardzo szybko. Ponieważ w najgorszych przypadkach objawów poważnie dotkniętych chorobą nie można już cofnąć. Dla osób, które podejrzewają, że mogą mieć niedobór witaminy B12, ważne jest, aby zostały natychmiast zbadane przez specjalistę. Dotyczy to również innych objawów niedoboru, takich jak niedobór magnezu czy niedobór wapnia.

W przypadku niedoboru witaminy B12 towarzystwo ubezpieczeń zdrowotnych AOK zaleca „sprawdzenie poziomu witaminy B12 w badaniu krwi poprzez diagnostykę laboratoryjną”. Z drugiej strony suplementy diety należy przyjmować nie tylko w przypadku wątpliwości, ale należy je wcześniej omówić z lekarzem i zapewnić wsparcie terapeutyczne. (Svenja Walucha)

Informacje zawarte w tym artykule nie zastępują wizyty u lekarza. Tylko profesjonaliści mogą postawić prawidłową diagnozę i rozpocząć odpowiednie leczenie. Stosowanie leków lub suplementów diety należy wcześniej omówić z lekarzem.

Lista list ocen: © Imago

READ  Zaktualizowano liczby RKI Corona: Oddziały intensywnej terapii wkrótce osiągną granice swoich możliwości – dowody
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

science

Spis ludności 2022: Uważaj na oszustów

Published

on

READ  Monachium: Zmniejszenie nowej Korony - zasady od niedzieli - Monachium
Continue Reading

science

Dowody wskazują na związek między Covid-19 a ryzykiem choroby Parkinsona

Published

on

Kilka lat po wybuchu epidemii hiszpańskiej grypy w 1918 roku lekarze na całym świecie zaczęli zauważać wzrost zachorowań na chorobę Parkinsona. Ten związek między infekcją wirusową a ryzykiem rozwoju choroby Parkinsona nadal wprawia w zakłopotanie naukowców. Jasne jest jednak, że kontakt nie ogranicza się tylko do wirusa grypy H1N1, który spowodował pandemię grypy hiszpańskiej w 1918 r. Różne inne infekcje wirusowe są powiązane z ryzykiem rozwoju choroby Parkinsona. Naukowcy znaleźli teraz nowe dowody na to, że związek ten występuje również w przypadku SARS-CoV-2.

Związek między infekcją wirusową a ryzykiem rozwoju choroby Parkinsona

Już na początku 2020 roku, kiedy nowy koronawirus zaczął wisieć na świecie, naukowcy ostrzegali przed wzrostem chorób neurodegeneracyjnych w nadchodzących latach. Około pięć lat po pandemii z 1918 r. diagnoza choroby Parkinsona prawie się potroiła. Jeśli spojrzysz na charakterystykę wirusa SARS-CoV-2, możesz spodziewać się dziesiątek milionów dodatkowych diagnoz choroby Parkinsona w ciągu najbliższych 10 lat.

W nowym badaniu naukowcy z Thomas Jefferson University i New York University próbowali odkryć, w jakim stopniu SARS-CoV-2 wpływa na indywidualne ryzyko rozwoju choroby Parkinsona. Według Richarda Smyne’a, pierwszego autora badania, obecna najbardziej prawdopodobna hipoteza jest taka, że ​​infekcja wirusowa nie prowadzi bezpośrednio do chorób neurodegeneracyjnych, ale raczej czyni mózg bardziej podatnym na inne czynniki ryzyka, które mogą prowadzić do takich chorób. „Rozważamy hipotezę „wielokrotnego trafienia” choroby Parkinsona – sam wirus nie zabija neuronów, ale czyni je bardziej podatnymi na „drugie trafienie”, takie jak toksyna, bakteria, a nawet leżąca u ich podstaw mutacja genetyczna.Powiedział Sameen.

Kierowanie na SARS-CoV-2

W poprzednim badaniu Smeyne odkrył, że myszy zakażone H1N1 były bardziej narażone na wystąpienie objawów po ekspozycji na cząsteczkę MPTP, która jest stosowana w modelach zwierzęcych do wywoływania neurodegeneracji podobnej do choroby Parkinsona.

READ  Monachium: Zmniejszenie nowej Korony - zasady od niedzieli - Monachium

W nowym badaniu naukowcy przeanalizowali nowy model myszy, w którym zwierzęta mają specyficzne ludzkie receptory, które pozwalają im na zakażenie SARS-CoV-2. Zwierzęta poddano działaniu dawki wirusa w przybliżeniu odpowiadającej łagodnej infekcji Covid-19 u ludzi. Wtedy zwierzęta miały możliwość wyzdrowienia z ostrej infekcji. Miesiąc później myszom wstrzyknięto niewielką dawkę MPTP. Ta dawka była tak niska, że ​​zdrowe zwierzęta w grupie kontrolnej nie wykazywały degeneracji neuronów.

Jednak w grupie zakażonej SARS-CoV-2 dawka ta była wystarczająca do spowodowania uszkodzenia neuronów z grubsza zgodnego z degeneracją w przypadku choroby Parkinsona.

Połączenie nie jest jasno ustalone

ten badania pokazuje możliwy związek między infekcją SARS-CoV-2, ale nie potrafi wyjaśnić, w jaki sposób to połączenie wystąpiło. Ogólnie rzecz biorąc, nadal dyskutuje się, czy objawy neurologiczne związane z nowym koronawirusem są bezpośrednim wynikiem działania wirusa w komórkach mózgowych.

Wcześniejsze badania nad H1N1 wykazały, że wirus nie wpływa bezpośrednio na neurony w ośrodkowym układzie nerwowym, ale zwiększa ryzyko rozwoju choroby Parkinsona. W nowym badaniu naukowcy odkryli podwyższony poziom tak zwanego mikrogleju w zwojach podstawy myszy zarażonych koronawirusem. Są to komórki odpornościowe w mózgu, które mogą powodować uszkodzenia, gdy są nienormalnie aktywne.

Smeyne i współpracownicy stawiają więc hipotezę, że wywołane wirusem reakcje komórek mózgowych czynią komórki bardziej podatnymi na przyszłe ataki, zwiększając ryzyko rozwoju choroby Parkinsona. Jednak naukowcy wciąż wahają się, jeśli chodzi o przeniesienie tych odkryć na ludzi. „Przede wszystkim jest to praca przedkliniczna. Jest zbyt wcześnie, aby powiedzieć, czy zobaczymy to samo u ludzi, biorąc pod uwagę, że wydaje się, że między jakimikolwiek zmianami w klinicznych objawach choroby Parkinsona u ludzi upływa 5-10 lat. Jeśli COVID-19 okaże się zwiększać ryzyko zachorowania na chorobę Parkinsona, będzie to ogromne obciążenie dla naszego społeczeństwa i systemu opieki zdrowotnej. Możemy jednak przewidzieć to wyzwanie, zwiększając naszą wiedzę na temat potencjalnych „drugich wyników” i strategii łagodzeniaPowiedział Sameen.

READ  Corona: Eksperci odkrywają zupełnie nowego wirusa w Malezji

przez Uniwersytet Thomasa Jeffersona

Udostępnij artykuł lub wesprzyj nas przekazując darowiznę.

Wpłać PayPalAmazon robi zakupy za darowizny
Continue Reading

science

Nie, NASA nie znalazła tajemniczych drzwi na Marsie

Published

on


Na Marsie wciąż czeka na rozwiązanie wiele tajemnic. Tajemnicze drzwi na dachu nie należą do nich. ten NASA Wydali nowe zdjęcie, które wydaje się przedstawiać wejście w Red Rock. Ale interpretacja jest zupełnie inna.

Ludzie lubią widzieć rzeczy, które nie istnieją

Przez dekadę sonda Curiosity NASA dostarczała fascynujących przebłysków Marsa i znacznie poszerzyła naszą wiedzę o Czerwonej Planecie. W dniu Marsa 3466 – 7 maja 2022 na Ziemi – główna kamera łazika była skierowana na wzgórze zwane East Cliff. Celem było stworzenie nagrania, które z pewnością wzbudziłoby zdziwienie wśród naukowców i obserwatorów na Ziemi. Zdjęcie pokazuje coś, co wydaje się być małymi drzwiami w jednym obszarze.
30 cm wysokości i 40 cm szerokości: „Wrota Marsa”

Gdyby takie obrazy szybko rozprzestrzeniły się poza społeczność naukową jako sensacja, której można by uniknąć, NASA nie pozostawiłaby miejsca na dzikie spekulacje. Tak więc kopiec, który jest częścią większej struktury Mount Sharp, ma wiele naturalnie występujących otwartych pęknięć. „W tym takie, które ma ok. 30 cm wysokości, 40 cm szerokości i jest wielkości psich drzwi” – ​​powiedzieli naukowcy w swoim wystąpieniu. preparaty. Następnie pojawia się oczywista klasyfikacja: „Tego typu otwarte pęknięcia są powszechne w skałach pierwotnych zarówno na Ziemi, jak i na Marsie”.
Ciekawość łazika NASA Wschodni klif Jebel Sharp: pojawiające się drzwi są naturalne

zjawisko wzoru

W odpowiednim wątku na Twitterze zespół Curiosity próbuje również przedstawić jasną klasyfikację: „Może wyglądać jak małe drzwi, ale w rzeczywistości jest to naturalna cecha geologiczna”. Tu też następuje odniesienie do zjawiska, co tłumaczy, dlaczego wielu widzów od razu chce rozpoznać rzekomo sztuczną konstrukcję.

Pareidolia odnosi się do faktu, że znajome wzory wydają się być rozpoznawane w innych organizmach. To dzieje się teraz na Marsie znowu i znowu.

READ  ++ Liczby Corona w Trewirze i regionie Trier-Sarburg: liczba wypadków nadal spada ++

Zobacz też:


NASA, Mars, łazik, ciekawość, T
NASA, Mars, łazik, ciekawość, R, gleba marsjańska
NASA

Continue Reading

Trending