entertainment
Porada z filmu „Lato 1943”: Kiedy sąsiedzi stają się mordercami
Odległa osada we wschodniej Polsce, na krótko przed wybuchem II wojny światowej: przez jeden dzień i jedną noc mieszkańcy świętują ślub Helli i Wasyla. Jest Polką i Ukrainką. Takie powiązania nie są rzadkością na Wołyniu, choć oba podmioty zdają się zgadzać jedynie w odrzuceniu Żydów.
Polacy są mistrzami, a Ukraińcy służą
Po 1918 r. region w większości ukraiński ponownie przypadł Polsce. „Polacy to panowie, a Ukraińcy to służący”. Tak zamożny rolnik i burmistrz Maciej podsumowuje światopogląd, który był wówczas popularny podczas nadmiernego świętowania. Ukraińscy sąsiedzi Macieja, nawet w ten radosny dzień, są rozgoryczeni, że wykonują brudną robotę polskich ziemian i nie mają nic do powiedzenia. Doniesienia o indywidualnych nadużyciach przemocy między obiema stronami krążą.
Wielu Ukraińców ma nadzieję na przyszłość. Czy to w wieży Hitlera, czy Stalina. Obie miałyby sukcesywnie łączyć to, co jest obecnie północno-zachodnią Ukrainą. Nagle ten naukowiec, który wydaje się bardzo odosobniony, znajduje się w samym środku zamieszania, które po 1945 r. zmieni sporą część mapy Europy Wschodniej. Trudno sobie wyobrazić, że ten ksiądz wkrótce pogrąży się w chaosie i krwi, ale pierwsze oznaki końca świata są nie do pomylenia.
Prawie nikt nie jest niewinny
Nienawiść powoli rozprzestrzenia się jak trucizna, ostatecznie przeradzając się w fatalny efekt. Niemiecki tytuł filmu, który był wyświetlany w polskich kinach pod prostą regionalną nazwą „Wołyń”, jest mylący. Ani ludzie, ani warunki nie są „niewinne” na obszarze między Bugiem a Karpatami, jak pokazuje Maciej i wiele innych przykładów. Wdowiec, który ma dwoje dzieci, wybiera na swoją nową żonę siostrę Heli, Zosię, która ma dopiero 17 lat, mimo że kocha młodego Ukraińca Petra. Ale w znaku miłości prawie nie ma czasu na próby i udręki. Maciej i wielu innych mężczyzn ze wsi idzie na wojnę z Niemcami.
Kiedy Sowieci okupują kraj, jak uzgodniono w pakcie Hitlera i Stalina, zmieniają układ według własnych upodobań. Rodzina Maciejów straciła swoje gospodarstwo, a głowę rodziny, oczernianą jako „Kulak”, wywieziono. Teraz Zosia w pełni wchodzi w centrum opowieści. Od teraz to do niej należy zapewnienie przetrwania rodziny. Można to również postrzegać jako akt samostanowienia, zwłaszcza że sytuacja stawała się coraz bardziej zagmatwana w obliczu ciągle zmieniających się okupantów.
Śmierć poza wyobrażeniem
Latem 1941 r. Wehrmacht opanował miasto Wołyń. A teraz radykalni nacjonaliści ukraińscy wreszcie czują się lepiej. Zwolennicy Stepana Bandery nie cofną się przed niczym, by zrealizować swoje marzenie o niepodległej Ukrainie. Szczególnie odczuwają to Polacy. Zosia zniesie śmierć przekraczającą jej wyobraźnię. Polski reżyser Wojciech Smarzowski, zwłaszcza w ciągu ostatniego pół godziny, oczekuje obrazów nieznośnie brutalnych, nie rezygnując przy tym z delikatnego i gęstego stylu narracji, który, zwłaszcza ze strony głównego bohatera, uchodzi za bardzo skąpym scenariuszem.
Jesteśmy tak samo zszokowani jak żona młodego farmera, ale natrafiamy na scenariusz grozy, którego przerażenie wynika z faktu, że jest tak realny. W latach 1943 i 1944 ukraińskie bandy brutalnie wymordowały do 100 tys. Polaków na Wołyniu i wschodniej Galicji. Polacy wzięli odwet i zabili około 10 tys. ukraińskich cywilów. Te ekscesy, które zakończyły się wypędzeniem mniejszości polskiej na Zachód, do dziś napięły stosunki między Warszawą a Kijowem. Smarzowski nie aprobuje żadnej ze stron, ale ostrzega przed niszczycielską siłą narodowej iluzji.
Wybuchowa produkcja w dobie nowego nacjonalizmu
Smarzowski często budził poruszenie prowokacyjnymi filmami o tematyce tabu. W „Clear” z 2018 roku 56-latek zajmował się sprawami napaści w Kościele katolickim. Dwa lata wcześniej film „1943” otrzymał osiem nagród na najważniejszych krajowych nagrodach filmowych, co nigdy wcześniej nie miało miejsca. W czasach prawicowego rządu modyfikującego swój obraz historii Polski, która wielokrotnie zderzała się z krajobrazem kulturowym, reakcja ta była jeszcze bardziej atrakcyjna.
Kto może zrozumieć, dlaczego nie znaleziono niemieckiego dystrybutora kinematografii dla tej produkcji, która była bardziej wybuchowa w czasach narastającego nacjonalizmu. W końcu ten thriller jest wreszcie dostępny na DVD i Blu-ray trzy lata po premierze kinowej w Polsce.
Informacja: „Lato 1943 – Koniec niewinności” („Wołyń”, USA 2016), film Logisicha Smarzowskiego, z Michaliną Labacz, Arkadiuszem Jakobkiem i innymi, ok. 144 min, awans do konkursu RPG 18.
Premiera kinowa: 27 czerwca
„Cały czas miłośnik mediów społecznościowych. Często spada. Twórca. Oddany miłośnik jedzenia. Odkrywca. Typowy rozrabiaka”.
entertainment
Polski reżyser jest związany ze szpitalem z Cannes
Polski reżyser Jerzy Skolimowski, którego film „EO” rywalizuje na Festiwalu Filmowym w Cannes, rozmawiał z Cannes z przekazem wideo ze szpitala w Warszawie.
Podstawy w skrócie
- 84-latek powiedział w piątek, że był tak podekscytowany pokazem swojego filmu w Cannes, że nie mógł długo spać.
Z powodu braku snu upadł na ulicę i uderzył głową o chodnik. Z tego powodu musiał jechać do szpitala i nie mógł pojechać na Lazurowe Wybrzeże na premierę swojego filmu.
„EO” opowiada historię osła – z punktu widzenia zwierzęcia. We wzruszającym filmie, moderowanym małymi dialogami, widzowie śledzą różne sceny z życia osła. Zabiera go m.in. do cyrku i bitwy dorożkami.
W swojej wiadomości wideo Skolimowski naśladował odgłosy swojego „osła”, jak to nazwał. Ciągle powtarzał: „Och, och, och, och”. Osioł jest żywym stworzeniem, tak jak my. „Protestuję przeciwko przemysłowemu ubojowi zwierząt i przeciwko przemysłowi futrzarskiemu” – powiedział Skolimovsky.
Więcej na ten temat:
„Cały czas miłośnik mediów społecznościowych. Często spada. Twórca. Oddany miłośnik jedzenia. Odkrywca. Typowy rozrabiaka”.
entertainment
Organizatorzy ESC: Anomalia w drugim półfinale – Kultura i rozrywka
Turyn/Genewa (dpa) – Organizatorzy Konkursu Piosenki Eurowizji (ESC) stwierdzili nieprawidłowości w głosowaniu po Grand Prix Turynu. Wpłynęło to na drugi półfinał, poinformowała w piątek Europejska Unia Nadawców (EBU).
Z wypowiedzi organizatorów wynika, że trybunały arbitrażowe w niektórych uczestniczących krajach mogły przyznawać sobie punkty.
„Nieregularne wzorce głosowania” w głosowaniu zostały zidentyfikowane przez jury w sześciu uczestniczących krajach: Azerbejdżanie, Gruzji, Czarnogórze, Polsce, Rumunii i San Marino. Przedstawiciele tych sześciu stanów śpiewali na finał w czwartek tydzień temu. Awansowały tylko Rumunia, Azerbejdżan i Polska. Europejska Unia Nadawców nie powiedziała, czy i którym krajom groziły konsekwencje. Jest to obecnie omawiane z członkami i Komitetem Rady Ekonomiczno-Społecznej, powiedział w piątek rzecznik w odpowiedzi na pytanie dpa.
Wystartowało 18 krajów
Krajowe jury ESC nie może głosować na swój kraj. Według Europejskiej Unii Radiofonii i Telewizji cztery z sześciu jury, a mianowicie Azerbejdżan, Gruzja, Rumunia i San Marino, uplasowały się na pięciu spośród pozostałych krajów w pierwszej piątce. Czarnogóra umieściła pozostałe pięć krajów w pierwszej szóstce, a Polska w pierwszej siódemce. Głosowanie jest uważane za nieregularne, ponieważ inne kraje jury uplasowały pięć z tych sześciu krajów gorzej niż siódme.
na sekundę półfinały W konkursie wzięło udział łącznie 18 krajów. Na wystawach głosowały jury z tych krajów oraz jurorzy z Niemiec, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii. Europejska Unia Nadawców kontynuowała: „Bezprecedensowa nieprawidłowość w głosowaniu jury tej wielkości”. W oświadczeniu stwierdzono, że głosy jury i widzów z poszczególnych krajów są kluczowe dla sukcesu programu, dlatego Europejska Unia Nadawców poważnie traktuje wszelkie naruszenia przepisów.
W nocy z ostatniej soboty na niedzielę Ukraina wygrała 66. posiedzenie Rady Ekonomiczno-Społecznej w Turynie z orkiestrami Kałusz i „Stefania” z rekordową liczbą punktów w głosowaniu publiczności (439). Niemcy zamknęli się na dole 25 punktów Malika Harrisa i „Rockstars” z sześcioma punktami, a tylko widzowie z Austrii, Szwajcarii i Estonii przyznali 24-latkowi po dwa punkty.
„Cały czas miłośnik mediów społecznościowych. Często spada. Twórca. Oddany miłośnik jedzenia. Odkrywca. Typowy rozrabiaka”.
entertainment
„Uderzyłem w dno”: Gisele Bundchen otwarcie mówi o zaburzeniach lękowych
Zaktualizowano 19.05.2022 22:02
- Modelka Gisele Bundchen cierpiała w przeszłości na zaburzenia lękowe.
- W wywiadzie 41-latek szczerze o tym mówił.
- Wspomniała między innymi, że czasami czuła się tak, jakby znalazła się na dnie.
Gisele Bundchen daje szczery wgląd w swoje przeszłe życie. Modelka znana jest z uroczej osobowości i promiennego uśmiechu. Ale Bündchen nie zawsze czuła się naprawdę szczęśliwa, mówi. w jednym Wywiad z brytyjskim „Vogue” Otworzyłem się na temat mojego wyniszczającego zaburzenia lękowego i ataków paniki.
„Na zewnątrz wyglądało na to, że miałem to wszystko, gdy miałem zaledwie 22 lata. Wewnątrz czułem się, jakbym uderzył w dno” – mówi model.
Formularz przeszedł wypłatę
Gdy miała dwadzieścia kilka lat, była nałogowym palaczem i co wieczór piła butelkę wina. „Wyobraź sobie, co to zrobiło z moją głową” — mówi matka dwójki dzieci. Półtora roku później poszedłem na fizjoterapię za radą koleżanki. Szybko nazwał to kompleksową rehabilitacją, podczas której Bündchen przez kilka miesięcy cierpiał na ciężkie migreny.
Ale w tamtym czasie nie miała innego wyjścia. „Pamiętam, jak mówił do mnie: ‚Cóż, chcesz żyć? „To było takie proste” – mówi Bundchen.Do dziś 41-latek budzi się o 5 rano, aby medytować i ćwiczyć.
Szczęśliwe małżeństwo z Tomem Bradym
Modelka Gisele Bundchen Był jednym z najbardziej udanych modeli w branży od późnych lat 90-tych. Przez lata była twarzą marki bieliźnianej Victoria’s Secret. Była w prywatnym związku z Leonardo DiCaprio od 2000 do 2005. Od 2009 jest żoną zawodowego piłkarza Toma Brady. Mają dwoje dzieci, syna Benjamina i córkę Vivian.
© 1 & 1 Mail & Media / spot w wiadomościach
Hailey Bieber dzieli się z publicznością przerażającym momentem swojego życia. 10 marca amerykańskie media poinformowały, że modelka jest w szpitalu. Kilka dni później do domu wróciła żona Justina Biebera. Zasugerowała, że powodem jej hospitalizacji był udar mózgu – ale nie wyjaśniła przyczyn. Teraz 25-latka przerwała milczenie. W filmie szczerze mówiła o tym przerażającym incydencie: „To był przerażający moment w moim życiu. Przez głowę przeszło mi tyle myśli. Bałem się, skąd to się bierze? Czy doznam trwałego uszkodzenia z tego powodu? ”
„Cały czas miłośnik mediów społecznościowych. Często spada. Twórca. Oddany miłośnik jedzenia. Odkrywca. Typowy rozrabiaka”.
-
World1 rok ago
Building a new Lunar Module: Musk was awarded a billion-dollar contract from NASA
-
Tech11 miesięcy ago
Windows 11 dla programistów: aplikacje na Androida, zestaw gier i pakiet Windows SDK
-
Tech11 miesięcy ago
Kup PS5: Expert bez nowych konsol – kiedy nadejdą dostawy?
-
Economy9 miesięcy ago
Huobi Global rozpoczął kampanię zerowej opłaty dla użytkowników kart bankowych w Europejskim Obszarze Gospodarczym i Wielkiej Brytanii
-
World10 miesięcy ago
Storm: Floods in Austria! Flood shock in Hallen (Salzburg region) – News
-
entertainment9 miesięcy ago
„Helene Fischer Show”: Nagłe zakończenie bożonarodzeniowego show – ostre słowa ZDF
-
sport5 miesięcy ago
Całkowita transmisja telewizyjna: BVB – zakaz stadionowy dla nadawcy? Watzke się wycofaj
-
World8 miesięcy ago
USA: Where is Gabi Pettito? Crawler missing person case after road trip – Overseas News