Connect with us

Economy

Południe Przegląd / Gospodarka, banki centralne, polityka

Published

on

Południe Przegląd DJ / Biznes, banki centralne, polityka

Najważniejsze wydarzenia i raporty dotyczące gospodarki, banków centralnych i polityki z Dow Jones Newswires

Niemiecki eksport spadł w sierpniu o 1,2 proc.

Pasmo wzrostów eksportu w gospodarce niemieckiej przerwało się po 15 miesiącach. Według Federalnego Urzędu Statystycznego (Destatis) w sierpniu eksporterzy wyrównani kalendarzowo i sezonowo sprzedali za granicą o 1,2 proc. mniej niż w poprzednim miesiącu. Z kolei ekonomiści ankietowani przez Dow Jones Newswires spodziewali się wzrostu o 0,5 proc. W porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku eksport wzrósł o 14,4%.

VP Bank: Eksport cierpi z powodu braku materiałów

Według Thomasa Getzela, głównego ekonomisty VP Bank w Liechtensteinie, spadek niemieckiego eksportu w sierpniu był spowodowany brakiem materiałów. Getzel napisał w komentarzu: “To tylko kwestia czasu, zanim trafi na eksport. Jeśli mniej wyprodukowano z powodu braku materiałów, po pewnym czasie mniej można było wyeksportować. Ten punkt został osiągnięty w sierpniu”. .

DIHK postrzega dane dotyczące eksportu jako „rozczarowujące oczekiwania”

Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa (DIHK) postrzega najnowsze dane dotyczące eksportu z Federalnego Urzędu Statystycznego jako oznakę spowolnienia gospodarczego. „Niskie dane dotyczące eksportu oraz produkcja przemysłowa osłabiają oczekiwania na dalsze ożywienie w międzynarodowym biznesie” – powiedział Volker Trier, dyrektor ds. handlu zagranicznego w DIHK. “Biorąc pod uwagę spadek liczby zamówień, jest mało prawdopodobne, aby niemiecka gospodarka odrobiła straty z zeszłego roku w czwartym kwartale.”

BDI spodziewa się trudnego upadku dla niemieckiej gospodarki

Federalne Stowarzyszenie Przemysłu Niemieckiego (BDI) ostrzega przed trudnymi miesiącami dla niemieckiej gospodarki w świetle najnowszych danych o eksporcie opublikowanych przez Federalny Urząd Statystyczny. „Niemiecka gospodarka musi przygotować się na trudną jesień” – powiedział Joachim Lang, dyrektor zarządzający BDI. „Problemy w globalnych łańcuchach dostaw, wysokie koszty logistyczne i nierozwiązane spory handlowe zaciemniają gospodarcze niebo iw rezultacie mają ogromny wpływ na eksport”.

READ  Gospodarka - Lipsk - Niemcy chcą, aby Rosja była partnerem „Zielonego Ładu” - gospodarki

Branża hotelarska w Niemczech wychodzi z kryzysu koronowego

Niemiecki sektor hotelowy znacznie wychodzi z kryzysu Corona. Według Federalnego Urzędu Statystycznego (Destatis) w sierpniu w obiektach noclegowych odnotowano 56,1 mln noclegów gości krajowych i zagranicznych. To o 13,4 proc. więcej niż rok temu i o 3,1 proc. mniej niż w sierpniu roku przedkryzysowego 2019. Oznacza to, że branża „prawie ponownie osiągnęła poziom sprzed kryzysu” – ogłosił Destatis.

Commerzbank zmienia perspektywy wzrostu, inflacji i Europejskiego Banku Centralnego

Commerzbank zmienił swoje prognozy wzrostu dla Niemiec i strefy euro oraz prognozy inflacji na 2022 rok. Według głównego ekonomisty Jörga Kramera analitycy zmienili również swoje prognozy dotyczące polityki pieniężnej Europejskiego Banku Centralnego (EBC).

Wifo: austriacka gospodarka wzrośnie o 4,4% w 2021 r.

Według badaczy ekonomii ożywienie gospodarcze w Austrii jest bardzo niejednorodne pod względem sektorowym, ale generalnie jest bardzo silne. Austriacki Instytut Badań Ekonomicznych (Wifo) przewiduje, że w 2021 r. PKB wzrośnie o 4,4%. W następnym roku powinien nieznacznie przyspieszyć do 4,8%.

Mueller: Chaos wyborczy w Berlinie bez wpływu na wynik wyborów

Według rządzącego burmistrza Michaela Mullera (SPD) chaos wyborczy w Berlinie nie miał wpływu na wyniki wyborów. Mueller powiedział dziennikarzom w stolicy, że błędy z 26 września nie były związane ze stanem lub były oszustwem wyborczym. Dlatego nie jest potrzebne nowe głosowanie.

Maas wezwał Polskę do przestrzegania unijnych przepisów

Minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas wezwał Polskę do przestrzegania europejskich przepisów. „Jeżeli jakiś kraj politycznie zdecyduje się być częścią Unii Europejskiej, musi również zapewnić pełne wdrożenie uzgodnionych zasad” – powiedział Maas gazetom Funke Media Group. Pośrednio groził konsekwencjami, jeśli tak się nie stanie.

Francja ostro krytykuje decyzję sądu w Polsce

Francja ostro skrytykowała orzeczenie polskiego sądu o pierwszeństwie prawa unijnego nad prawem krajowym. „To atak na Unię Europejską” – powiedział BFMTV francuski minister stanu UE Clement Bonn. „Istnieje realne ryzyko wyjścia (z Unii Europejskiej)” – powiedział Bonn. Decyzja sądu jest „częścią długiej listy prowokacji”.

READ  Chaos w Aldi, Lidl, Rewe i Edece: Hamulce awaryjne zaskoczyły wielu klientów

Asselborn ostrzega przed „rozbiciem” UE przez Polskę

Dwa europejskie państwa założycielskie, Francja i Luksemburg, z przerażeniem zareagowały na decyzję polskiego Trybunału Konstytucyjnego o nadawaniu pierwszeństwa prawu krajowemu przed prawem UE. Minister spraw zagranicznych Luksemburga Jean Asselborn ostrzegł przed „rozłamem” w Unii Europejskiej. Francuski minister stanu ds. Europy Clément Bonn mówił o „ataku na Unię Europejską”.

Von der Leyen chce bronić unijnego prawa przed Polską

W sporze prawnym z Polską przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen chce za wszelką cenę bronić rządów prawa europejskiego. W Brukseli zapowiedziała, że ​​komisja wkrótce podejmie decyzję o „dalszych krokach” przeciwko Polsce. Traktaty UE są jasne: „prawo UE ma pierwszeństwo przed prawem krajowym, w tym przepisami konstytucyjnymi”.

Morawiecki: Polska chce pozostać częścią społeczeństwa pomimo orzekania wbrew prawu UE

Zdaniem premiera Mateusza Morawieckiego Polska powinna pozostać częścią społeczeństwa pomimo przełomowego orzeczenia polskiego Trybunału Konstytucyjnego przeciwko praworządności Unii Europejskiej. „Miejsce Polski jest i pozostanie w europejskiej rodzinie narodów” – powiedział Morawiecki na Facebooku. “Wejście Polski i krajów Europy Środkowej do Unii Europejskiej to jeden z kamieni milowych ostatnich dziesięcioleci.”

Apele o pomoc z wysp Pacyfiku przed negocjacjami klimatycznymi w Glasgow

Trzy tygodnie przed rozpoczęciem konferencji ONZ w sprawie zmian klimatu w Glasgow w Szkocji szefowie rządów Pacyfiku zaapelowali do społeczności międzynarodowej o zgodność z celami klimatycznymi Paryża z 2015 r. Premier Fidżi Frank Bainimarama powiedział na szczycie internetowym z Unią Europejską, że małe narody Użyje „pełnej siły” swojego „autorytetu moralnego” przeciwko przestępcom środowiskowym, którzy nie podejmą „mocnych zobowiązań” w Glasgow.

Pokojowa Nagroda Nobla trafia do dziennikarzy Muratowa i Rysa

Tegoroczną Pokojową Nagrodę Nobla otrzymali dziennikarze Maria Ressa z Filipin i Dimitri Morato z Rosji. Szefowa norweskiego Komitetu Noblowskiego Berit Reiss-Andersen powiedziała w Oslo, że obaj będą „odważnie” walczyć o wolność słowa w swoich krajach. Wolność słowa jest „warunkiem wstępnym demokracji i trwałego pokoju”.

READ  Samoloty Airbus, Puma i Zalando obejmowały: Boris wymienia dziesięciu wspinaczy Dax

DJG / DJN / AFP / apo

(koniec) Dow Jones Newswires

08 października 2021, 07:30 ET (11:30 GMT)

Prawa autorskie (c) 2021 przez Dow Jones & Company, Inc.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Economy

W Austrii, Czechach, Polsce i na Węgrzech olej napędowy i benzyna kosztują mniej

Published

on

Hanower. Jest niedziela: ADAC ogłosił najwyższą w historii cenę oleju napędowego w Niemczech – 1,55 euro za litr. Cena benzyny również zbliża się do rekordowego poziomu z 2012 roku. Dlatego wielu kierowców przyciąga tankowanie za granicą, ponieważ paliwo jest zwykle znacznie tańsze, zwłaszcza we wschodnich krajach sąsiednich.

Turystyka na zbiornikach wodnych wzrosła w ciągu ostatnich kilku dni, zapewnia Florian Hurdigen z ADAC Südbayern. Po drugiej stronie granicy można czasem zobaczyć kolejki na stacjach benzynowych. Jednak objazdy nie zawsze są opłacalne: „Przejazd przez granicę tylko w celu uzupełnienia paliwa jest szczególnie opłacalny, gdy różnice cenowe są duże, a odległości bardzo krótkie”, mówi ekspert ADAC ds. cen paliw Jürgen Albrecht. „Ponieważ trzeba również wziąć pod uwagę wymagany czas i zużycie samochodu”.

Inaczej jest w przypadku urlopowiczów, którzy i tak przejeżdżają przez granicę, ponieważ spędzają wakacje za granicą. Korzystasz również z małych spreadów.

Jest jednak kilka rzeczy do rozważenia podczas tankowania za granicą, na przykład w krajach, w których nie ma euro. Przegląd:

Możesz zaoszczędzić na tankowaniu w tych krajach

  • Austria: W Austrii kierowcy obecnie płacą morze Ze średnią 1,35 euro za litr oleju napędowego i 1,38 euro za litr benzyny premium. Niższe ceny wynikają z niższych podatków, aw Austrii nie ma podatku od emisji CO₂, co spowodowało, że paliwo w Niemczech jest droższe od początku roku. Niskie ceny paliw przyciągają ludzi w pobliżu granicy: jak donosiły lokalne media, w okolicach Pasawy powstały korki spowodowane przez turystów tankowców.
  • Republika Czeska: Diesel jest obecnie nieco tańszy w Czechach o 1,31 euro, podczas gdy cena litra benzyny wynosi średnio 1,38 euro, tyle samo co w Austrii. Ponieważ Czechy nie należą do strefy euro, podczas tankowania należy zwracać uwagę na potencjalne opłaty kursowe. Jeśli płacisz kartą, przy kasie zostaniesz zapytany, czy chcesz zapłacić w euro, czy w koronach czeskich – zawsze warto wybrać lokalną walutę. Bo jeśli przeliczysz kwotę na euro, płacisz dodatkową opłatę.
  • Polska: Poza Bułgarią i Rumunią, Polska ma obecnie najniższe ceny paliw w Europie. Według ADAC litr oleju napędowego w Polsce kosztuje obecnie równowartość 1,30 euro, a benzyna też jest dostępna za 1,27 euro. Tutaj też kierowcy muszą upewnić się, że przy płatności kartą cena jest liczona w złotówkach, a nie w euro. Jeśli chcesz zabrać ze sobą benzynę w zapasowym kanistrze, trzymaj się wytycznych: władze zezwalają na wwóz bezcłowego paliwa tylko 20 litrów w puszkach zapasowych obok pełnego baku samochodu. Ze względów bezpieczeństwa ADAC zaleca maksymalnie dziesięć litrów.
  • Węgry: Jeśli spędzasz wakacje na Wschodzie, możesz również zaoszczędzić na tankowaniu na Węgrzech. Litr oleju napędowego kosztuje równowartość 1,40 euro, a supersamochód jest tańszy, bo 1,36 euro. Jednak, podobnie jak w innych krajach, obowiązuje następująca zasada: w obszarach turystycznych, takich jak na przykład Balaton, ceny paliwa są zwykle znacznie wyższe niż w odległych obszarach. Na Węgrzech na wielu stacjach benzynowych często zdarza się, że pracownik przejmuje jednocześnie zadanie tankowania i sprawdzania ciśnienia w oponach oraz poziomu oleju. Oczekuje się porady dla tej usługi.

W tych krajach tankowanie jest droższe niż w Niemczech

  • Holandia: Jeśli chodzi o tankowanie, Holandia jest jednym z najdroższych krajów Unii Europejskiej. Więc każdy, kto tu spędza wakacje, powinien ponownie napełnić baki w Niemczech. Ceny wynoszą obecnie 1,61 € za litr oleju napędowego i 1,98 € za litr supersamochodu. Stacje benzynowe są bardzo popularne w Holandii. Kierowcy muszą najpierw trzymać kartę debetową lub kredytową przed stacją, a następnie mogą ją wypełnić. Koszt napełnienia zbiornika zostanie wówczas odliczony bezpośrednio z karty.
  • Dania: W Danii olej napędowy kosztuje obecnie średnio 1,72 euro, litr 1,90 euro. Bardzo popularne są tu stacje benzynowe. Ponieważ Dania również nie należy do strefy euro, warto po odczytaniu karty wybrać opcję rozliczenia w koronie duńskiej. Jeśli chcesz zapłacić rachunek w euro, musisz uiścić opłatę.

Tankowanie jest obecnie nieco droższe w Belgia (Diesel 1,61 euro, super 1,65 euro) Francja (diesel 1,58 euro, super 1,67 euro) i in Włochy (Diesel 1,62 euro, super 1,76 euro).

READ  Zwiększenie pakietu zysków: wzrost akcji ING: ogłoszenie wypłaty miliarda akcjonariuszom | biuletyn Informacyjny

Continue Reading

Economy

Danone ogłasza podwyżki cen

Published

on

Oczekuje się, że produkty Fruchtzwerge, Actimel, Volvic i Milupa-Danone wkrótce będą droższe. Chociaż sprzedaż grupy ostatnio wzrosła.

Mimo rosnącej sprzedaży firma spożywcza Danone obawia się rosnących kosztów. To, co początkowo zaczęło się od wyższych cen surowców, ostatnio wzrosło ze względu na daleko idące ograniczenia w łańcuchu dostaw, powiedział we wtorek dyrektor finansowy Jürgen Esser, kiedy w Paryżu zaprezentowano sprzedaż za trzeci kwartał.

Firma chce teraz temu przeciwdziałać, podnosząc ceny i zwiększając wydajność. Oprócz problemów z zakupem surowców wiele firm skarży się również na ogromne wzrosty kosztów logistyki. Zarząd potwierdził jednak swoją prognozę na ten rok.

Danone ostatnio zwiększył sprzedaż

W trzecim kwartale Danone zwiększył swoją sprzedaż o 5,8 proc. do prawie 6,2 mld euro. Skorygowany o efekty walutowe, a także przejęcia i sprzedaż, wzrost wyniósł 3,8 proc. Tym samym utrzymał się trend wzrostowy z poprzedniego kwartału.

Wszystkie obszary przyczyniły się do wzrostu sprzedaży, przy czym w szczególności kontynuował silny rozwój branży mleczarskiej i warzywnej. Ale dział wodociągowy i dział żywności specjalistycznej również się regenerowały.

W 2021 r. Danone nadal spodziewa się powrotu rentownego wzrostu w drugiej połowie roku. Spółka wypracowała niższe przychody przez pierwsze sześć miesięcy po słabym pierwszym kwartale. Grupa nie podała żadnych informacji o zysku.

READ  Gospodarka - Lipsk - Niemcy chcą, aby Rosja była partnerem „Zielonego Ładu” - gospodarki
Continue Reading

Economy

N26 osiąga większą niż oczekiwano rundę finansowania – Gospodarka

Published

on

Neo-Bank N26 otrzymał duży zastrzyk środków. Pomimo gniewu na regulatora bankowego Baffina, jest on większy niż oczekiwano. Ale w pewnym momencie N26 musi pójść na ustępstwa wobec Baffina.

Continue Reading

Trending