Clippers PL

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Clippers PL

Polska staje się bardziej atrakcyjna dla chińskich inwestycji – EURACTIV.com

Polski Instytut Ekonomiczny ogłosił w czwartek, że Polska jest jednym z najważniejszych kierunków chińskich inwestycji w Unii Europejskiej w 2020 roku.

dystans Informacje z instytutu Łączną wartość chińskich projektów inwestycyjnych w Polsce w ubiegłym roku oszacowano na około miliard dolarów. W rezultacie jedynymi dwoma krajami w Unii Europejskiej z wyższymi chińskimi inwestycjami są Niemcy z projektami o wartości 2 miliardów dolarów oraz Francja z prawie 1 miliardem dolarów.

PIE poinformowała również, że większość chińskich inwestycji w Polsce dotyczy dwóch dużych projektów centrów logistycznych.

„Skala chińskich inwestycji w Polsce w ubiegłym roku jest bardzo zaskakująca, biorąc pod uwagę, że w 2020 roku były one na najniższym poziomie w Unii Europejskiej od 2013 roku: w 2020 roku chińskie firmy zainwestowały w Europie łącznie 7,5 mld dolarów, co stanowi 44 proc. Rok poprzedni ”- podała Fundacja PIE.

Globalnie chińskie inwestycje również spadły. O 37 procent, z około 53 do 34 miliardów dolarów. Oznacza to, że inwestycje zagraniczne systematycznie spadały od rekordowego 2017 r., A na całym świecie wydano 139 miliardów dolarów.

Ponadto chińscy inwestorzy do tej pory wykazywali stosunkowo niewielkie zainteresowanie krajami Grupy Wyszehradzkiej. Największy napływ chińskiego kapitału od początku 2019 r. Odnotowano na Węgrzech (łącznie 2,4 mld USD), a następnie w Polsce i Czechach odpowiednio 1,2 i 1 mld USD. Według PIE Słowacja zajęła bardzo późne miejsce z 0,1 mld USD chińskiego kapitału inwestycyjnego.

Rumunia może wykluczyć Chiny

Rumuński rząd przyjął już w zeszłym tygodniu memorandum o wyłączeniu firm z krajów, które nie mają umów bilateralnych z Unią Europejską, z prac związanych z infrastrukturą publiczną.

READ  Opłaty bankowe w Sparkasse, Raiffeisenbank & Co.: „Pełne trzycyfrowe” zwroty - orzeczenie w sprawie „Knaller”