Clippers PL

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Clippers PL

Polska: sąsiedzi Toro nie potrzebują już węgla brunatnego

Europamacyna

Stan: 17.04.2021 04:08

Węgiel brunatny wydobywano od XVIII wieku na pograniczu polsko-czesko-niemieckim. Zgodnie z życzeniem Polskiego Operatora Otwartego Górnictwa powinno tak pozostać co najmniej do 2026 roku. Narasta sprzeciw wśród krajów sąsiednich.

Dirk Lipsky,
ARD Studio Warszawa

Węgiel brunatny jest częścią jego rodzinnej historii: Bogotan Zytlovsky był już trzecim pokoleniem, które pracowało w kopalni odkrywkowej w Troi. Jego dziadkowie i ojciec mieszkali już na węglu. 57-letni pracownik śluzy nie może sobie wyobrazić, że zrobi coś innego. – Co jeszcze mogę zrobić? Kto jeszcze mnie zatrudni? On pyta. Jest głównym żywicielem rodziny i finansuje dwoje z jej trojga dzieci. Podobnie sytuacja wyglądała z jego sąsiadami i przyjaciółmi w pobliskim miasteczku Bogotinia.

Szydłowski jest bezpieczny do 2026 roku, czyli jak długo będzie obowiązywać aktualne pozwolenie dla odkrywkowej kopalni węgla brunatnego Turo. Polski operator Polka Gruba Energeticsna, w skrócie BGE, chce to przedłużyć do 2044 roku. Nie ma jednak pewności, czy to zadziała – zatwierdzenie do 2026 r. Wywoła konflikty transgraniczne. Większość mieszkańców twierdzi, że wczesna decyzja będzie miała poważne konsekwencje dla całego obszaru.

Długa tradycja

Węgiel brunatny jest cięty w trójkącie granicznym między Polską, Niemcami i Czechami od XVIII wieku. Obecnie na głębokości 230 metrów wyłonił się duży otwór o powierzchni ponad 28 kilometrów kwadratowych. Węgiel trafia do sąsiedniej elektrowni Turo, trzeciej co do wielkości w Polsce. Jest zatem centralnym elementem zaopatrzenia kraju w energię.

Ekolodzy od dawna wzywają do zaprzestania wytwarzania energii z węgla, zwłaszcza ze względu na ochronę klimatu. Według Greenpeace Polska, Duro emituje 80 mln ton dwutlenku węgla rocznie. To nie jedyny problem, mówi aktywistka Anna Meers: „Kopalnia węgla brunatnego Turo jest połączona z niesamowicie dużym zrzutem wody. W promieniu kilkudziesięciu kilometrów wokół odkrywki następuje ogromna redukcja wód gruntowych”.

READ  Indyjscy bokserzy młodzieżowi koncentrują się na światach, które w Polsce nie otwierają się liczbami rządowymi - The New Indian Express

Tragedia, którą znasz z wielu odkrywkowych terenów wydobywczych: kopalnia węgla brunatnego stworzyła jałowy ląd o szerokości kilometra. (Eksportuj obraz)

Obawy sąsiadów

Można to odczuć w sąsiednich Czechach i Niemczech. Republika Czeska jest zaniepokojona obniżającym się poziomem lustra wody. Sąsiednie niemieckie społeczności obawiają się dodatkowych uszkodzeń konstrukcyjnych budynków.

Z tego powodu oba kraje złożyły skargę do Komisji UE na koncesję do 2026 roku. Republika Czeska pozywa również do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

„Polskie władze nie traktują poważnie prawa europejskiego” – mówi Thomas Jenker, burmistrz niemieckiego miasta Zita. Zastrzeżenia projektu co do obowiązkowej oceny oddziaływania na środowisko zostałyby całkowicie zignorowane. Trzeba to złapać, żąda: „Jakie są możliwe konsekwencje, jakie są zagrożenia, co można z tym zrobić i co najważniejsze: jaka jest jego perspektywa?”.

Greenpeace od dawna sprzeciwia się wytwarzaniu energii elektrycznej z elektrowni w Troy i węgla brunatnego – tutaj w 2013 roku z akcją

Wbudowane: Image Alliance / DPA

„Całkowicie przejrzysty proces”

Strona polska nie zna winy. Wymagana koncesja została wydana w ścisłej zgodności z obowiązującymi przepisami, a wpływ na środowisko został bardzo dokładnie uwzględniony. Rafał Skorupiński, główny inżynier górnictwa w BGE, spotyka się z krytyką ze strony krajów sąsiednich: „Dokumenty i dane, które oceniliśmy, pochodzą od ekspertów z Czech i Niemiec. Proces jest całkowicie przejrzysty”. Tak więc jest się „zaskoczonym” zarzutem, że nie odnotowano szkód w środowisku.

Według szacunków ekspertów, gdyby polski operator BG został zatwierdzony do 2044 r., Wszystkie rezerwy zostałyby rozkopane. PGE uważa, że ​​ochrona środowiska przemawia za tak długim okresem użytkowania. Gdyby kopalnia została zamknięta teraz, osunięcia ziemi mogłyby wystąpić w ciągu dwóch lat, a Łużycka rzeka Nicea mogłaby się przelać do wykopów. „To będzie katastrofa ekologiczna, która dotknie cały region” – mówi Skorupinsky. Dodatkowo potrzeba czasu na przygotowanie bezpiecznej odbudowy.

READ  Polska widzi powolny wzrost bezrobocia w Unii Europejskiej

Wieże nad elektrownią Turo i okolicami (obraz transmitowany)

„Mimo to organizacja non-profit”

Dla ekologów era energetyki węglowej już dawno minęła. „Oprócz cen emisji dwutlenku węgla i zawsze surowej polityki klimatycznej UE wiemy, że dalsze dążenie do węgla i tak nie jest opłacalne” – mówi Anna Mirz.

Teraz kolej na Komisję Europejską: zdecydować, czy przeprowadzić nową ocenę oddziaływania na środowisko. Dla Bokton Sidowski nie jest jasne, jak długo potrwa historia odkrywkowego górnictwa węgla brunatnego w jego rodzinie.

Te i inne raporty można znaleźć na Europamacasin – niedziela o 12.45 na Das Erstay