Connect with us

Top News

Polska: prawo krajowe czy prawo unijne – co się dzieje?

Published

on

Czy prawo europejskie może mieć pierwszeństwo przed polskim prawem konstytucyjnym? Sprawą zajmie się we wtorek Sąd Konstytucyjny w Warszawie. W szczególności postanowienia traktatów unijnych uzasadniają, czy prawo do komentowania kwestii praworządności Komisji UE jest zgodne z Konstytucją RP.

2 marca 2021 r. premier Matteo Moravicki zwrócił się do polskiego Trybunału Konstytucyjnego o ponowne rozpatrzenie orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS). W wyroku prawo unijne uznało, że państwa członkowskie mogą być zmuszone do lekceważenia poszczególnych przepisów prawa krajowego, nawet jeśli byłyby one prawem konstytucyjnym. Zdaniem ETS procedura obsadzenia Sądu Najwyższego jest zakończona W Polsce Narusza prawo UE. Oznacza to, że ETS może zmusić Polskę do uchylenia części kontrowersyjnej reformy sądownictwa narodowego konserwatywnego rządu PIS.

Federalny Trybunał Konstytucyjny podziela pogląd Polski

W wyniku reform Komisja Europejska zainicjowała już szereg naruszeń wobec rządu w Warszawie i skierowała sprawy do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS). Między innymi brukselski organ ma wątpliwości co do niezależności polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Julia Przylebska jest bliską powiernicą szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Jednak polski Trybunał Konstytucyjny nie jest osamotniony w UE. W oczach Federalnego Trybunału Konstytucyjnego dyskusyjne jest również to, czy orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości są generalnie lepsze od orzecznictwa sądów krajowych.

Działania naruszeń wobec Niemiec

W maju 2020 r. sędziowie Carlsruhe sprzeciwili się wykupowi miliardowych obligacji przez Europejski Bank Centralny – tym samym po raz pierwszy sprzeciwiając się orzeczeniu TSUE. Sędziowie konstytucyjni argumentowali, że bank centralny naruszył mandat dla polityki pieniężnej programem uruchomionym w 2015 roku. Rząd federalny i modna moda muszą zapewnić, że Europa Urzędnicy walutowi nie mogą się doczekać, czy zakup jest proporcjonalny. Stało się to teraz, gdy sąd wydał decyzję pod koniec kwietnia. Kontrowersyjna w związku z orzeczeniem Komisja Europejska ogłosiła w czerwcu, że rozpocznie rozprawę z Niemcami.

READ  Corona News Ticker: Ograniczenia w podróżowaniu do Wielkiej Brytanii od dzisiaj | NDR.de - Nowości