Connect with us

Economy

Polska: dobra gospodarka, dobre firmy – tak można zarabiać – 21.07

Published

on

W ostatnich latach słabiej spisywała się warszawska giełda, a teraz zaczyna się toczyć. Dzięki dobrej gospodarce i dobrym firmom. Od Martina Blummela

takPo stronie Odry ludzie są w dobrym nastroju: siła gospodarcza Polski prawdopodobnie na początku tego roku osiągnie lub przekroczy poziom 2019 r. Tylko nielicznym krajom na świecie udaje się to. Główną tego przyczyną jest skurczenie się polskiej gospodarki o zaledwie 2,7 proc. w Coronie 2020. To z kolei wynika z faktu, że kraj ma zróżnicowaną strukturę gospodarczą, a firmy dobrze przetrwały kryzys dzięki hojnemu wsparciu politycznemu. Produkcja przemysłowa, aw szczególności gospodarka eksportowa, trzymają się bardzo dobrze.

Ponieważ pierwsza fala korony była słabsza, blokada była również krótsza, a rząd nie musiał zamykać gospodarki, jak większość krajów Unii Zachodnioeuropejskiej. Ponadto kraj nie jest uzależniony od sektora turystycznego. Gospodarka więc nadal dynamicznie rośnie: w bieżącym roku ma wzrosnąć o 3,5 proc., a eksperci zakładają, że PKB wzrośnie nawet o 4,5 do 4,8 proc. w 2022 roku.

Polska ma dobre warunki ramowe: do dziś istnieją przewagi pod względem kosztów pracy i dostępności wykwalifikowanych pracowników. To przyciąga firmy z zagranicy. Zgodnie z tym polski premier Mateusz Morawiecki zapewnił niemieckim firmom równie atrakcyjne ulgi podatkowe. Jednak powoli, ale pewnie osiąga swoje granice: stopa bezrobocia wynosi zaledwie trzy procent, a niektóre branże obawiają się, że wkrótce zabraknie wykwalifikowanych pracowników.

Doświadczenie giełdowe od ponad 30 lat

Co tydzień więcej tematów, strategii, wskazówek i rekomendacji od profesjonalistów. Zapisz się teraz do BÖRSE ONLINE!

dla naszych ofert

dobrze splecione

Kraj bardzo skorzystał na rozszerzeniu UE na wschód: Polska jest częścią ogromnego europejskiego rynku wewnętrznego z jednolitymi unijnymi regulacjami i łatwą obsługą handlową. Widać to wyraźnie w sektorach takich jak przemysł motoryzacyjny, gdzie prawie wszyscy najwięksi europejscy producenci są związani ze swoimi wschodnimi sąsiadami. Państwo odgrywa również coraz większą rolę w nowych technologiach, takich jak produkcja i recykling baterii.

READ  Aldi i Lidl: marka detergentów może wylecieć poza zasięg

Ma szczególnie silne relacje z Niemcami. Polska stała się trzecim największym dostawcą po Chinach i Holandii – przed USA. A z pozostałymi trzema krajami wyszehradzkimi, Czechami, Węgrami i Słowacją, handlują więcej z Niemcami niż z Chinami czy USA.

„Historia wzrostu na Wschodzie pozostaje taka sama”, mówi Odile Renaud-Basso, prezes Wschodnioeuropejskiego Banku Rozwoju EBOR. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że silna gospodarka i silny rynek pracy powstały bez żadnych znaczących pożyczek rządowych: w Polsce dług publiczny wynosi tylko 50 proc. Strefa euro Stanowi łącznie 102 procent produkcji gospodarczej, ponad dwukrotnie i o 15 punktów więcej niż w 2018 roku.

W tej kwestii kluczowa jest także rynkowa polityka gospodarcza rządu w Warszawie. Jest na to duże wsparcie UE: Polska jest jednym z tych krajów, które w przeszłości otrzymały jedne z najwyższych miliardów funduszy europejskich. Pieniądze płyną też z unijnego Funduszu Odbudowy: Warszawa ma otrzymać 38 mld euro dotacji i 24 mld euro pożyczek. Oprócz ciągłego wzrostu dopłat rolniczych i strukturalnych.

Znajduje to odzwierciedlenie zarówno w gospodarstwach domowych, jak i prywatnych firmach: konsumpcja i inwestycje wzrosły o 15,4 proc. w pierwszym kwartale 2021 r. w porównaniu z poprzednim kwartałem.

na huśtawce

Widać też, że Polska dobrze radzi sobie na giełdzie. Widać wyraźnie, że WIG 20, wiodący indeks warszawskiej giełdy, wyraźnie wyprzedził inne indeksy w Europie, takie jak DAX, zwłaszcza w ciągu ostatnich trzech-czterech miesięcy. Inaczej było w poprzednich latach, kiedy wskaźnik odgrywał rolę drugorzędną i późną.

Akcje finansowe dominują na giełdzie i stanowią około jednej trzeciej indeksu. Istnieją również trzy grupy dziedzin energii, surowców i mediów. z marką modową ماركة LPP i sieć supermarketów Dino Polska Dla konsumentów reprezentowane są również dwie wartości. Jednak pojedyncza największa wartość to – z dużym marginesem – Allegro. W październiku ubiegłego roku firma przeszła do tej pory największą europejską ofertę publiczną w 2020 roku o wartości około 2 miliardów euro. Założona w 1999 roku jako internetowy dom aukcyjny, firma jest obecnie kompleksowym przedsiębiorstwem e-commerce. Allegro obejmuje tradycyjne transakcje online, a także porównania cen, sprzedaż biletów i płatności cyfrowe. W przypadku blokady Corony biznes kwitł bardziej niż kiedykolwiek. Allegro dostrzega ogromne możliwości w ogromnym trendzie technologii finansowych.

READ  Ochrona eksperta: czy historia Lehmana się powtórzy? W ten sposób analitycy oceniają bałagan informacyjny Evergrande

Ciekawa jest też firma wydobywcza KGHM. Firma prowadzi działalność w górnictwie miedzi i srebra w Polsce. Prowadzi również szereg kopalń miedzi, niklu, molibdenu i złota w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych i Chile. KGHM zajmuje szóste miejsce wśród największych światowych producentów miedzi i drugie wśród producentów srebra. Polacy korzystają na rosnącym popycie na miedź, bo bez surowca nie mogą się teraz obejść ani nowoczesne budynki, samochody elektryczne, farmy wiatrowe, ani panele fotowoltaiczne.


W skrócie

Źródło obrazu: BÖRSE ONLINE, BÖRSE ONLINE, BÖRSE ONLINE

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Economy

N26 osiąga większą niż oczekiwano rundę finansowania – Gospodarka

Published

on

Neo-Bank N26 otrzymał duży zastrzyk środków. Pomimo gniewu na regulatora bankowego Baffina, jest on większy niż oczekiwano. Ale w pewnym momencie N26 musi pójść na ustępstwa wobec Baffina.

Continue Reading

Economy

Stresujące dane przemysłowe: Ceny ropy pod presją po nowych podwyżkach | biuletyn

Published

on

Wczesnym rankiem ceny ropy osiągnęły najwyższy poziom od kilku lat.

Wczesnym wieczorem cena beczki North Sea Brent (159 litrów) wyniosła 84,60 USD. To było o 26 centów mniej niż w piątek. Cena wcześniej wzrosła do 86,04 USD, najwyższego poziomu od trzech lat. Cena baryłki amerykańskiej ropy West Texas Intermediate (WTI) spadła o jeden cent do 82,27 USD. Wcześniej osiągnął najwyższy poziom od 2014 r., wynoszący 83,87 USD.

Reklama

l, złoto, handluj wszystkimi towarami z dźwignią (do 30)

Handluj towarami z wysoką dźwignią i małymi spreadami. Możesz zacząć handlować już za 100,00, aby skorzystać z efektu 3000 euro kapitału!

Uwaga dotycząca Plus500: 74% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD z tym dostawcą. Zastanów się, czy możesz podjąć wysokie ryzyko utraty pieniędzy. Plus500UK Ltd jest autoryzowany i regulowany przez Financial Conduct Authority (FRN 509909). Plus500CY Ltd jest autoryzowany i regulowany przez CySEC (nr 250/14).

Po południu rozczarowujące dane przemysłowe z USA zaważyły ​​na cenach ropy. Produkcja przemysłowa we wrześniu niespodziewanie spadła. Problemy z międzynarodowymi łańcuchami dostaw nadal wywierają presję na produkcję. Spadek produkcji przemysłowej ogranicza również popyt na surowce.

Początkowo ceny ropy kontynuowały niedawny wzrost. Osiem tygodni temu ceny miały tendencję do wzrostu, wywołane obawami inwestorów o niewystarczającą podaż przed zimą. W miarę jak wiodące kraje uprzemysłowione wychodzą z kryzysu gospodarczego w wyniku kryzysu koronowego, rosną obawy o deficyt podaży na rynku ropy.

Inwestorzy obserwują przede wszystkim niedobór gazu ziemnego, który zwiększył zapotrzebowanie elektrowni na ropę naftową. Na tym tle eksperci nie mogą wykluczyć kolejnego wzrostu cen ropy.

„Napięta sytuacja rynkowa, którą Organizacja Krajów Eksportujących Ziemię (OPEC) i Międzynarodowa Agencja Energii (IEA) widziały w swoich miesięcznych raportach w zeszłym tygodniu, kontrastuje z wczesnym zakończeniem wysokich cen ropy naftowej i produktów naftowych” – skomentował Raw. ekspert ds. materiałów Carsten Fritsch z Der Commerzbank in Trading.

READ  Grozukauf: Po cofnięciu postów na Twitterze: Dlatego Cathy Wood weszła na Twittera | Wiadomość

Nowy Jork/Londyn (dpa-AFX)

Więcej informacji o cenie ropy (Brent)

Źródła obrazu: QiuJu Song / Shutterstock.com, B Studio / Shutterstock.com

Continue Reading

Economy

Dostawa teraz także do Polski

Published

on

Firma modowo-lifestyle’owa Breuninger wchodzi do Polski w październiku 2021 roku. Początkowo nie ma nawet kosztów wysyłki zamówień.

Podstawy w skrócie

  • Breuninger rozwija swój sklep internetowy.
  • Zgłoszenia są teraz przyjmowane z Polski.
  • Dla firmy jest to ważny krok w kierunku internacjonalizacji.

Breuninger jest jednym z odnoszących największe sukcesy dostawców e-commerce w sektorze premium w krajach niemieckojęzycznych.

Niemiecka firma zajmująca się modą i stylem życia rozszerzyła działalność na Austrię w 2017 r. i Szwajcarię w 2019 r.

Kolejnym krokiem jest teraz Polska: Breuninger zamierza po raz pierwszy oferować swoje usługi w krajach nieniemieckojęzycznych w październiku 2021 roku.

Sklep internetowy i obsługa klienta prezentowane są w języku polskim. Jak informowaliśmy w doniesieniu medialnym, dostępne będą metody płatności online P24 i BLIK. Po złożeniu zamówienia klienci mogą oczekiwać, że zamówiony towar dotrze w ciągu trzech do pięciu dni roboczych. Ponadto początkowo nie będą naliczane koszty wysyłki zamówień z Polski.

Breuninger stał się międzynarodowy

Holger Blecker, dyrektor generalny Breuninger, jest podekscytowany ekspansją do sąsiedniego kraju: “Z entuzjazmem i podekscytowaniem czekamy na naszą pierwszą ekspansję online poza region DACH. Nasza sąsiednia Polska jest bardzo interesującą, dynamicznie rozwijającą się i wysoce internetową powiązanym rynku.”

W związku z tym firma planuje stale poszerzać swoją strefę internetową w Europie o gamę marek premium, luksusowych i designerskich.


READ  Program finansowania Niemieckiej Rady Mody: Młode niemieckie firmy modowe mają nadzieję na swoją szansę
Continue Reading

Trending