Connect with us

Economy

Polska: dobra gospodarka, dobre firmy – tak można zarabiać – 21.07

Published

on

W ostatnich latach słabiej spisywała się warszawska giełda, a teraz zaczyna się toczyć. Dzięki dobrej gospodarce i dobrym firmom. Od Martina Blummela

takPo stronie Odry ludzie są w dobrym nastroju: siła gospodarcza Polski prawdopodobnie na początku tego roku osiągnie lub przekroczy poziom 2019 r. Tylko nielicznym krajom na świecie udaje się to. Główną tego przyczyną jest skurczenie się polskiej gospodarki o zaledwie 2,7 proc. w Coronie 2020. To z kolei wynika z faktu, że kraj ma zróżnicowaną strukturę gospodarczą, a firmy dobrze przetrwały kryzys dzięki hojnemu wsparciu politycznemu. Produkcja przemysłowa, aw szczególności gospodarka eksportowa, trzymają się bardzo dobrze.

Ponieważ pierwsza fala korony była słabsza, blokada była również krótsza, a rząd nie musiał zamykać gospodarki, jak większość krajów Unii Zachodnioeuropejskiej. Ponadto kraj nie jest uzależniony od sektora turystycznego. Gospodarka więc nadal dynamicznie rośnie: w bieżącym roku ma wzrosnąć o 3,5 proc., a eksperci zakładają, że PKB wzrośnie nawet o 4,5 do 4,8 proc. w 2022 roku.

Polska ma dobre warunki ramowe: do dziś istnieją przewagi pod względem kosztów pracy i dostępności wykwalifikowanych pracowników. To przyciąga firmy z zagranicy. Zgodnie z tym polski premier Mateusz Morawiecki zapewnił niemieckim firmom równie atrakcyjne ulgi podatkowe. Jednak powoli, ale pewnie osiąga swoje granice: stopa bezrobocia wynosi zaledwie trzy procent, a niektóre branże obawiają się, że wkrótce zabraknie wykwalifikowanych pracowników.

Doświadczenie giełdowe od ponad 30 lat

Co tydzień więcej tematów, strategii, wskazówek i rekomendacji od profesjonalistów. Zapisz się teraz do BÖRSE ONLINE!

dla naszych ofert

dobrze splecione

Kraj bardzo skorzystał na rozszerzeniu UE na wschód: Polska jest częścią ogromnego europejskiego rynku wewnętrznego z jednolitymi unijnymi regulacjami i łatwą obsługą handlową. Widać to wyraźnie w sektorach takich jak przemysł motoryzacyjny, gdzie prawie wszyscy najwięksi europejscy producenci są związani ze swoimi wschodnimi sąsiadami. Państwo odgrywa również coraz większą rolę w nowych technologiach, takich jak produkcja i recykling baterii.

READ  Termin upłynął: tyle pieniędzy dostaje Werder Bremen za obligację!

Ma szczególnie silne relacje z Niemcami. Polska stała się trzecim największym dostawcą po Chinach i Holandii – przed USA. A z pozostałymi trzema krajami wyszehradzkimi, Czechami, Węgrami i Słowacją, handlują więcej z Niemcami niż z Chinami czy USA.

„Historia wzrostu na Wschodzie pozostaje taka sama”, mówi Odile Renaud-Basso, prezes Wschodnioeuropejskiego Banku Rozwoju EBOR. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że silna gospodarka i silny rynek pracy powstały bez żadnych znaczących pożyczek rządowych: w Polsce dług publiczny wynosi tylko 50 proc. Strefa euro Stanowi łącznie 102 procent produkcji gospodarczej, ponad dwukrotnie i o 15 punktów więcej niż w 2018 roku.

W tej kwestii kluczowa jest także rynkowa polityka gospodarcza rządu w Warszawie. Jest na to duże wsparcie UE: Polska jest jednym z tych krajów, które w przeszłości otrzymały jedne z najwyższych miliardów funduszy europejskich. Pieniądze płyną też z unijnego Funduszu Odbudowy: Warszawa ma otrzymać 38 mld euro dotacji i 24 mld euro pożyczek. Oprócz ciągłego wzrostu dopłat rolniczych i strukturalnych.

Znajduje to odzwierciedlenie zarówno w gospodarstwach domowych, jak i prywatnych firmach: konsumpcja i inwestycje wzrosły o 15,4 proc. w pierwszym kwartale 2021 r. w porównaniu z poprzednim kwartałem.

na huśtawce

Widać też, że Polska dobrze radzi sobie na giełdzie. Widać wyraźnie, że WIG 20, wiodący indeks warszawskiej giełdy, wyraźnie wyprzedził inne indeksy w Europie, takie jak DAX, zwłaszcza w ciągu ostatnich trzech-czterech miesięcy. Inaczej było w poprzednich latach, kiedy wskaźnik odgrywał rolę drugorzędną i późną.

Akcje finansowe dominują na giełdzie i stanowią około jednej trzeciej indeksu. Istnieją również trzy grupy dziedzin energii, surowców i mediów. z marką modową ماركة LPP i sieć supermarketów Dino Polska Dla konsumentów reprezentowane są również dwie wartości. Jednak pojedyncza największa wartość to – z dużym marginesem – Allegro. W październiku ubiegłego roku firma przeszła do tej pory największą europejską ofertę publiczną w 2020 roku o wartości około 2 miliardów euro. Założona w 1999 roku jako internetowy dom aukcyjny, firma jest obecnie kompleksowym przedsiębiorstwem e-commerce. Allegro obejmuje tradycyjne transakcje online, a także porównania cen, sprzedaż biletów i płatności cyfrowe. W przypadku blokady Corony biznes kwitł bardziej niż kiedykolwiek. Allegro dostrzega ogromne możliwości w ogromnym trendzie technologii finansowych.

READ  Boom budowlany: Po rekordowym majowym wzroście: Dlaczego cena drewna znowu spada, gdy pandemiczny boom słabnie | Wiadomość

Ciekawa jest też firma wydobywcza KGHM. Firma prowadzi działalność w górnictwie miedzi i srebra w Polsce. Prowadzi również szereg kopalń miedzi, niklu, molibdenu i złota w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych i Chile. KGHM zajmuje szóste miejsce wśród największych światowych producentów miedzi i drugie wśród producentów srebra. Polacy korzystają na rosnącym popycie na miedź, bo bez surowca nie mogą się teraz obejść ani nowoczesne budynki, samochody elektryczne, farmy wiatrowe, ani panele fotowoltaiczne.


W skrócie

Źródło obrazu: BÖRSE ONLINE, BÖRSE ONLINE, BÖRSE ONLINE

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Economy

IPO: Stawka Robinhood: Cathie Woods ARK stawia na nowego brokera pomimo flip-flopa w IPO | biuletyn Informacyjny

Published

on

?? Robinhood ze słabym IPO

?? Cathy Wood wciąż była obecna na IPO
?? Akcje Robinhood kupione za główne fundusze ETF

Broker giełdowy Robinhood zakończył swój pierwszy dzień notowań na giełdzie Nasdaq ze stratą na poziomie 8,37 proc. Debiut spółki na giełdzie był mieszany, ponieważ zainteresowanie akcjami spółki było już niskie. Zamiast oczekiwanej ceny 42 USD, Robinhood przyniósł swoje akcje inwestorom za jedyne 38 USD, a zatem musiał zadowolić się ceną emisyjną na dolnym końcu przedziału cenowego.

Zapasy Cathy Wood Zapasy Robinhood

Trzeciego dnia notowań akcje Robinhooda nadal były notowane poniżej ceny emisyjnej – chociaż firma uzyskała ostatnio znaczny wzrost. Gwiazda inwestora Cathy Wood nabyła 1 297 615 akcji nowego brokera dla flagowego funduszu ETF ARK Innovation. Wynika to z codziennej aktualizacji handlowej firmy inwestycyjnej. Po pierwszym dniu notowań w czwartek, 1,3 miliona akcji Robinhooda na rachunku powierniczym ARK zostało wycenione na 45,2 miliona dolarów.

Od piątku ARK Innovation ETF posiada łącznie 3 623 092 akcji Robinhood, co stanowi 0,55 procent całkowitego udziału funduszu. Ogólnie rzecz biorąc, w piątek akcje zostały wycenione na 126 milionów dolarów.

Inni inwestorzy są mniej przekonani do akcji Robinhood

Jak dotąd słabe wyniki Robinhooda na giełdzie pokazują, że nie wszyscy uczestnicy rynku podzielają optymizm Cathy Wood co do akcji Robinhood. Nawet w okresie poprzedzającym IPO podniesiono głosy, które były bardzo krytyczne wobec modelu biznesowego i roli, jaką Robinhood odegrał pod względem szumu wokół akcji memów, takich jak GameStop. Na krótko przed wejściem na giełdę spółce udało się rozstrzygnąć spór z amerykańskim regulatorem finansowym Finra o zapłatę grzywny. Agencja celowała w Robinhood za rzekomo wprowadzających w błąd klientów, zbyt luźne kontrole ryzykownych zakładów giełdowych i awarie techniczne, a kara wyniosła 57 milionów dolarów i była najwyższa, jaka kiedykolwiek została nałożona przez agencję.

READ  Haub, były szef Tengelmanna, oficjalnie ogłosił swoją śmierć

Jednak przeciwko brokerowi nadal toczy się kilka procesów sądowych i dochodzeń, których wynik jest obecnie niejasny. Ponadto model pay-to-order, na podstawie którego Robinhood zarabia pieniądze, spotkał się z ostrą krytyką. W Europie taka praktyka biznesowa jest przedmiotem zainteresowania organów nadzoru, a liczba krytyków modelu biznesowego rośnie również na krajowym rynku amerykańskim. W najgorszym przypadku mogą wystąpić ograniczenia w amerykańskim modelu biznesowym, co może poważnie obniżyć dochody Robinhooda.

Intencje Wooda są niejasne

Gwiazda inwestora nie ogłosiła, dlaczego Cathy Wood nabywa udziały w nowym brokerze w kontekście mocno krytykowanego modelu biznesowego i toczących się spraw sądowych. Udało mu się jednak dotrzeć do pierwszej oferty publicznej giełdy kryptowalut Coinbase i po gwałtownej korekcie na akcjach Coinbase był stale kilkakrotnie kupowany.

Strategia wczesnego inwestowania w obiecujące firmy była czymś, co Cathy Wood odniosła w zeszłym roku ogromny sukces dla swojej firmy inwestycyjnej ARK. W 2020 r. to producent samochodów Tesla znacznie poprawił wyniki funduszu. Zobaczymy, czy ten sukces można powtórzyć za pomocą Coinbase i Robinhood.

Zespół redakcyjny Finanzen.net

Więcej wiadomości o Robinhood

Bildkilin: Cindy Ord/Getty Images dla Bloomberg Businessweek, OpturaDesign/Shutterstock.com

Continue Reading

Economy

Megapack w nowej dużej baterii Tesla w Australii usunięty po 3 dniach> teslamag.de

Published

on

Firma energetyczna Neoen ogłosiła w środę swoją nową wiktoriańską dużą baterię w Australii, zajęło to zaledwie 205 dni od rozpoczęcia pracy, aby zainstalować nowy system baterii z megapakietów Tesli. Jest to jeden z największych systemów magazynowania litowo-jonowego na świecie i, podobnie jak inne projekty Neoen, ma na celu uczynienie energii elektrycznej czystszą, bezpieczniejszą i bardziej przystępną cenowo. Jednak w piątek podczas testów wybuchł pożar, zanim system był w pełni operacyjny. Aktualizacja: Australijska Straż Pożarna podała czas lokalny w poniedziałek po południu (patrz niżej) po trzech dobrych dniach, pożar był pod kontrolą.

Płomień i dym z akumulatora megapack

Australijska gazeta 7News poinformowała o wybuchu pożaru. Zamieściła na Twitterze kilka zdjęć lotniczych, pokazujących ogromne paczki Tesli, dwie z rzędu, w kilku rzędach. Z jednego z nich otoczonego kilkoma płomieniami i gęstym dymem. Straż pożarna jest na miejscu i stara się zapobiec rozprzestrzenianiu się ognia na inne jednostki, napisał @7NewsMelbourne w piątek czasu niemieckiego.

Wkrótce potem Straż Pożarna Stanu Wiktorii potwierdziła wypadek. Napisała, że ​​w płonącym kontenerze transportowym znajdowała się 13-tonowa bateria litowa. Specjalna załoga wyposażona jest w środki ochrony dróg oddechowych. Operacja, wspierana przez policję i siły medyczne, potrwa kilka godzin. Informacje nie ujawniają liczby zaangażowanych strażaków. Nie powinno być żadnych obrażeń.

Świergot

Pobierając Tweet, akceptujesz Politykę prywatności Twittera.
Ucz się więcej

Pobierz zawartość

Według Newena Duża wiktoriańska bateria składa się z 212 megapaków firmy Tesla Daje to do 300 megawatów mocy i 450 megawatogodzin. Po zakończeniu instalacji w zeszłym tygodniu Tesla zaczęła podłączać system do sieci i testować go.

Drugi co do wielkości projekt Tesli w Australii

W trakcie tej pracy musiał wybuchnąć ogień w jednej z ogromnych belek wielkości. Według jednego Relacja z The Sydney Morning Herald Ostrzeżono mieszkańców okolicy o obecności toksycznych oparów. Tak więc baterie Tesli zostały odłączone od sieci energetycznej, a zasilanie w Victorii nie zostało naruszone.

READ  Bilans Grupy Greiner jako lustro dla Corony

Wielka Bateria w stanie to drugi co do wielkości projekt Tesli i Neoen w Australii (powyższy obrazek to grafika komputerowa planowanego stanu końcowego). Wcześniej obie firmy miały Od 2017 roku wybudowano park magazynowy Hornsdale ReserveZ mocą 100 megawatów przez długi czas był to największy tego typu system na świecie.

Aktualizacja: Australijska straż pożarna poinformowała, że ​​pożar Megapack został sklasyfikowany w poniedziałek, krótko po godzinie 15:00 czasu lokalnego, jako „pod kontrolą”. Wszystkie drzwi uszkodzonego ogromnego kontenera zostały otwarte i nie znaleziono śladów ognia. W przypadku ponownego zapłonu niektórzy strażacy i pojazdy muszą pozostać na miejscu przez dodatkowe 24 godziny. Zgodnie z dotychczasową wiedzą, płonąca jednostka Tesli powinna zacząć rozprzestrzeniać się na jednostkę bezpośrednio za nią. Na początku nic nie było wiadomo o prawdziwej przyczynie.


Continue Reading

Economy

Sterowniki Tesli nieumyślnie aktywują drogiego autopilota: czy to możliwe?

Published

on

Z Christian Lutz AM 02.08.2021

Tesla

Twierdzi się, że po dwukrotnym pociągnięciu dźwigni zmiany biegów właściciel Tesli aktywował specjalną, pełną funkcję samodzielnego prowadzenia. Zgodnie z jego zeznaniami, równowartość 12 000 euro została obciążona jego kartą kredytową bez żadnych dodatkowych środków bezpieczeństwa. Ale wielu ekspertów wątpi, czy jest to naprawdę możliwe.

Aktualizacja z 31 lipca 2021:

Spór wybuchł pod tweetem Dominca Preussa: amerykańscy kierowcy Tesli sugerują, że “podwójne dotknięcie” w ich Modelu 3 aktywuje tempomat lub standardowego “autopilota” w nowszych samochodach, w zależności od wyposażenia. Tak więc dźwigni zmiany biegów nie można użyć do rozpoczęcia zakupu pakietu FSD (Full Autonomous Driving).

W odpowiedzi Prius spekuluje, że jego teść mógł wywołać zakup w innej procedurze, ale nadal skarży się, że jego karta kredytowa została obciążona bez potwierdzenia lub wprowadzenia hasła lub kodu PIN. Oświadczenie Tesli USA wciąż czeka.

Wiadomość oryginalna:

Amerykański Dominic Prius opisuje na Twitterze, jak doszło do incydentu. Albo on, albo jego teść spowodowali zakup błędami w obsłudze. W Modelu 3 jeden z nich “podwójnie kliknął” dźwignią zmiany biegów dwa razy z rzędu, w tym momencie autopilot powinien zostać aktywowany. Jeśli nie jest jeszcze zainstalowany, zostanie zażądana płatna aktualizacja i zostanie ona skonfigurowana automatycznie. Koszty wyniosły około 12 tysięcy euro. Według Preussa do zamówienia nie jest wymagane żadne dalsze potwierdzenie, hasło ani zatwierdzenie karty kredytowej od użytkownika.

Zwrot w ciągu kilku dni

Właściciel Tesli odkrył paskudną niespodziankę na wyciągu z karty kredytowej. Na obronę Tesli należy zauważyć, że po aktywacji zostanie wysłany e-mail o zakupie autopilota. Dodatkowo, po niezamierzonym uaktualnieniu w aplikacji Tesla, Preuss był w stanie cofnąć zakup i otrzymał pełny zwrot pieniędzy w ciągu kilku dni.

Na Twitterze wymienia również koszt różnych funkcji aktualizacji dla swojego modelu Tesla 3, zbudowanego w 2018 roku: poprawa przyspieszenia od 0 do 100 km/h w 3,7 zamiast 4,2 sekundy kosztuje jednorazową opłatę 2000 USD, autopilot z wykrywaniem ruchu Pomoc w zakresie ruchu i wyznaczania tras wynosi 3000 USD. W pełni autonomiczna jazda, wymagająca do działania autopilota, kosztuje dodatkowe 10 000 USD. Czyli te dwa miejsca pracy z podatkiem wynoszą 12 000 euro, o których mowa powyżej.

Przegląd możliwości autopilota Tesli.

TeslaPrzegląd możliwości autopilota Tesli.

Kierowcy Tesli w Niemczech nie muszą się martwić o przypadkowo zamówione i zwrócone płatne dodatki. Niezależnie od dobrej woli Tesli i zaangażowanej firmy obsługującej karty kredytowe, w Niemczech w przypadku zakupów w sklepie, które nie są dokonywane w sklepie, Prawo sprzedaży na odległość. Daje to kupującemu prawo do zwrotu towaru w ciągu 14 dni bez podania przyczyny. Ponieważ zdalne potwierdzenie funkcji autopilota również będzie musiało zostać uwzględnione, powrót tej opcji w 14-dniowym oknie czasowym nie powinien stanowić problemu.

Również interesujące: przegląd wszystkich testów Tesli

Czy jesteś również fanem samochodów elektrycznych Elona Muska? A może myślisz o zakupie Tesli? Nasze testy i filmy dostarczą Ci wszystkich informacji potrzebnych do oszacowania zakupu.

Dla wszystkich testów Tesli na EFAHRER.com


READ  Odra-Spree - Plac budowy Tesli jako koło ratunkowe dla placu budowy Tesli jako koło ratunkowe dla branży turystycznej
Continue Reading

Trending