Connect with us

Top News

Polska chce zlecić produkcję węgla państwu

Published

on

Polska chce zlecić produkcję węgla państwu

Certyfikacja w celu zrekompensowania emisji CO2 stała się poważnym obciążeniem dla firm. Jak powiedział na jesiennym szczycie UE, polski premier Mathews Moravici chce zmniejszyć presję finansową spowodowaną certyfikatami emisyjnymi. Krajowe firmy energetyczne są zagrożone utratą dużej ilości pieniędzy, zwłaszcza jeśli cena węgla nadal będzie rosła.

Byłaby to katastrofa dla Polski, ponieważ trzej dostawcy to duże firmy i dla kraju są „nie do pobicia”. Na przykład PGE, największa europejska spółka wydobywcza węgla, zatrudnia ponad 40 000 pracowników i dostarcza spółkom ponad pięć milionów gospodarstw domowych i energię elektryczną.

W perspektywie krótkoterminowej Polska znalazła rozwiązanie problemu niewypłacalności swoich firm energetycznych w okresie letnim: trzy firmy przeniosą większość swojej produkcji węglowej i energooszczędnych elektrowni do państwa o ugruntowanej pozycji. Posiadana jednostka. Służy jako zły bank dla biznesu, który ukształtował wiele miejsc kulturowo i społecznie, ale nie chce już być prowadzony przez prywatnych inwestorów.

Świetne prace dnia

Znajdź najlepszą pracę od czasu do czasu
Powiadomiony e-mailem.

Jednak prywatni inwestorzy w dostawców węgla, którzy posiadają 43 proc. akcji PGE, odczuwają ulgę, że taka budowa się pojawi. Ceny akcji spółek ponownie wzrosły ostatnio; Mogą nadal zmieniać wzorce energii odnawialnej po zakończeniu transakcji z państwem.

Polacy nie mogą obejść się bez węgla

Obok wysokiej ceny CO2 może to być druga przyczyna emisji fazy węglowej inicjowanej przez niektórych prywatnych inwestorów. Warszawski makler giełdowy Ibobema Securities, Robert Maze, mówi: „Akcje spółki mają szczęście, że są notowane”. Dopuszczenie tych obligacji na giełdzie wywiera niewielką presję na finansistów.

Polscy górnicy protestują, by zachować pracę

Kopalnia ukształtowała kulturowo całe obszary.

(Zdjęcie: Obrazy Imago / Narpoto)

Wiele polskich przedsiębiorstw państwowych uważa się za źle zarządzanych, ponieważ stanowią one również punkt zwrotny dla klientów rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS). Jednak PGE, lider branży, cieszy się dobrą opinią zwłaszcza wśród inwestorów i prowadzi studia niezależnie od rządu.

Na dłuższą metę problemu węgla jako źródła energii nie rozwiąże jednak outsourcing do państwa, które będzie musiało ponieść straty handlowe i tym samym popaść w konflikt z UE. Przede wszystkim poprzez program „Fit for 55” Konfederacja Stanów chce, aby do 2030 r. państwa znacząco ograniczyły emisję gazów cieplarnianych. Dąży do neutralności klimatycznej do 2050 roku.

Ale na razie Polska nie może zostawić węgla jako źródła energii. Około 70 do 80 procent energii elektrycznej pochodzi z elektrowni opalanych węglem kamiennym lub brunatnym.

Ta unikalna w Europie stopa automatycznie się zmniejszy, ponieważ niektóre kopalnie wyczerpią się za lata. Na przykład PGE planuje stopniowe zamykanie dużego kampusu Biełkatowa do 2036 roku.

Graficzny

Jednak firma nadal wycina duże ilości węgla brunatnego w kopalniach odkrywkowych, wytwarzając 20 proc. polskiej energii elektrycznej na tym terenie. Jednak za około 15 lat węgla nie będzie. PGE chce wyremontować ten teren z jeziorem i mariną.

Rząd chce budować elektrownie jądrowe

Kraju jednak nie uda się dostosować swojej polityki energetycznej do unijnej strategii klimatycznej – nie ma bowiem alternatywy dla węgla jako źródła energii. Wielkie firmy energetyczne mają plany, w jaki sposób chcą promować energię wiatrową na lądzie, morzu, morzu i morzu. Ale to są plany długoterminowe. Ponadto, w przeciwieństwie do Szwajcarii czy Austrii, energetyka wodna nie ma w Polsce znaczenia.

Dlatego rząd chce budować elektrownie jądrowe. Do tej pory nie ma czegoś takiego w Polsce. Planowanie elektrowni jądrowej rozpoczęło się pod rządami komunistów, ale powszechne protesty uniemożliwiły jej ukończenie.

Działacze klimatyczni demonstrowali w Warszawie, aby oczyścić fazę węglową

(Zdjęcie: Imego Images / Zuma Wire)

Nawet dzisiaj taki plan może spotkać się z ostrym sprzeciwem. Projekty energetyczne generalnie przeżywają trudny okres w Polsce w każdym kraju europejskim. Na przykład w pobliżu miasta Lotz musiała powstać nowa kopalnia węgla brunatnego.

Miejscowi jednak sprzeciwili się projektowi i PGE niedawno zrezygnowała z niego na dobre. Świadomość ekologiczna rośnie również w Polsce – mówi Maze z Ipohbema Securities. „Ludzie wiedzą, że coś musi się wydarzyć”.

Niemniej jednak, przy braku realistycznych i przystępnych cenowo alternatyw, rząd chce pozostać przy węglu jako źródle energii do 2049 roku. Stawia to jednak kraj w kolejnym konflikcie z UE.

Wydobycie węgla brunatnego w Polsce

Na razie Polska po prostu nie może odrzucić węgla jako źródła energii.


(Zdjęcie: Reuters)

Neutralność klimatyczna, o którą federacja dąży do 2050 r., powinna kompensować całą emisję CO2 – czy to rozwiązaniami technicznymi, czy absorpcją przez lasy. Przynajmniej z dzisiejszej perspektywy, w przypadku węgla wydaje się to niemożliwe.

Napięcie będzie nadal rosło

Dodatkowo Polska powinna dotować produkcję energii z węgla. Jest niekonkurencyjny, a rząd nie chce drastycznie podnieść ceny energii elektrycznej dla konsumentów.

Jednak UE nie pozwoli na hojne wsparcie wydobycia węgla, zakłócając tym samym konkurencję. Polska pójdzie zupełnie inną drogą niż pozostali członkowie UE.

Napięcia między obiema stronami będą więc eskalować: Polska nie zaakceptuje szybkich zmian, a UE chce być światowym pionierem w polityce klimatycznej.

Dalej: Ochrona klimatu nie jest przyczyną wysokich cen energii – ale może być ich ofiarą. Komentarz.

READ  Ucieczka przed bombami Putina: czy Ukraińcy mogą pracować w Niemczech? - Polityka wewnętrzna
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top News

Kupowanie grzybów w Polsce: jaka jest cena popularnych kurek na rynku?

Published

on

Kupowanie grzybów w Polsce: jaka jest cena popularnych kurek na rynku?

In Polen ist die Pilzernte in vollem Gange. Pfifferlinge sind frisch auf dem Basar in Kostrzyn nad Odrą erhältlich. Ist der Preis im Vergleich zu deutschen Supermärkten wirklich günstiger?

Kostrzyn

Ein Artikel von

Bettina Winkler

Kurki na rynku polskim w Kostrzynie

Kurki w Polsce: sprzedawca Natalia ze świeżymi grzybami na targu w Kostrynie nad Otre. Czy kurki są tańsze w krajach sąsiednich?

Bettina Winkler

„Nasze grzyby są w 100% polskie” – podkreśla Natalia na stoisku z warzywami na bazarze w Kostrzynie nad Odrą, dwadzieścia kilometrów od Śląskiego. Swoją drogą piękny polski rynek z wieloma straganami, małymi restauracjami, bezpłatnymi miejscami parkingowymi, czystymi toaletami i niezliczoną liczbą fryzjerów. Warto odwiedzić.

READ  Rzekomy gwałt w Monachium oburzył polski rząd
Continue Reading

Top News

Po upałach w NRW: Burze przynoszą ochłodę – Aktualności – WDR – Aktualności

Published

on

Po upałach w NRW: Burze przynoszą ochłodę – Aktualności – WDR – Aktualności

Sobota potem NRW Znów ciepło, a przede wszystkim wilgotno, wieczorem i w nocy przelotne opady deszczu oraz ciepłe burze.

W Wuppertal-Ronsdorf piorun uderzył w dach domu. Następnie zapalił się dach. Według straży pożarnej w Wuppertalu nikt nie został ranny.

Uczestnicy koncertów są przemoczeni

Ostrzeżenie pogodowe na festiwalu w Baruka | Źródło zdjęcia: WDR/Marvin Hoffmann

Wśród tych, którzy byli zaskoczeni ulewnym deszczem, byli ci, którzy wzięli udział w festiwalu Parookaville w Wies. Na terenie lotniska, gdzie nocowało wielu gości, organizatorzy poprosili gości o zamknięcie namiotów i zabezpieczenie ich na ziemi ze względu na pogodę.

Wieczorem w Dusseldorfie, gdzie obecnie odbywa się Jarmark Nadreński, zebrały się ciemne chmury. Później zaczęło padać. Wczorajszy koncert Coldplay, pierwszy z trzech koncertów w Düsseldorfie, był odpowiednio mokry.

Chris Martin w ulewnym deszczu | Źródło zdjęcia: Henning Kaiser/dpa

Tuż przed frontmanem Chrisem Martinem i jego ekipą na arenie zaczęło się lać Taśma Wszedł na scenę. Prawie 50 000 fanów i muzyków zostało przemoczonych.

W niedzielę ponownie możliwe są burze

W niedzielę w Nadrenii Północnej-Westfalii niebo będzie pochmurne i zawsze będą występować pojedyncze przelotne opady deszczu i burze, w niektórych obszarach czasami bardzo groźne: z ulewnymi opadami deszczu, gradem i burzliwymi wiatrami. Temperatura nieznacznie spadnie do 26–29 stopni.

Według redakcji pogody WDR pogoda we wschodniej Westfalii jest ekstremalna Po południu możliwe są burze i ulewne opady deszczu do 50 litrów na metr kwadratowy.

Uczestnicy Christopher Street Day w Kolonii mają nadzieję, że bogowie pogody będą w ciągu dnia nieco życzliwi. Przez miasto przechodzi wielka parada, w której uczestniczy około 60 000 osób. Organizatorzy spodziewają się, że na trasie pojawi się ponad milion gości.

Oto trzy wskazówki, które pomogą Ci w pełni wykorzystać gorącą i wilgotną pogodę:

  • Wentylacja wczesna i późna – ale dopiero po: Wentylacja ma sens, gdy temperatura na zewnątrz jest niższa niż w pomieszczeniu – czyli późnym wieczorem lub wczesnym rankiem. Niemniej jednak w wielu pomieszczeniach i sytuacjach ważne jest regularne wietrzenie w ciągu dnia. W przeciwnym razie powietrze w pomieszczeniu będzie nasycone parą i zanieczyszczeniami.
  • Pij dużo: Powinieneś pić regularnie przez cały dzień, zanim poczujesz pragnienie. Obowiązują następujące zasady: gorące napoje mogą zwiększyć pocenie się, bardzo zimne napoje mogą powodować nadmierne ciepło, co może wywierać nacisk na układ krążenia. Wybierz więc złoty środek między ciepłem a zimnem.
  • Zrób sobie sjestę: Jeśli to możliwe, DocEsser zaleca przebywanie w pomieszczeniach zamkniętych w godzinach od 13:00 do 18:00. Zatem od południa do późnego popołudnia słońce jest w najwyższym punkcie. Pomocne jest także noszenie w miarę możliwości luźnych i przewiewnych ubrań.

Ćwicz od północy do południa

W upalne dni, jeśli to możliwe, biegaj rano. Zdjęcie: dpa/Thomas Banneyer

Jeśli chcesz ćwiczyć, najlepiej robić to rano, szczególnie w upalne dni. „Brak powszechnie zauważanego południowego upału„Mówi meteorolog WDR Vogt.”Latem najwyższą temperaturę osiągamy pomiędzy godziną 15:00 a 18:00.”

Jeśli więc masz ochotę pobiegać w upalne dni, z pewnością możesz to zrobić w porze lunchu – ale lepiej nie robić tego wieczorem. „Oprócz upału powietrze jest również silnie zanieczyszczone– mówi Vogt.

Nasze zasoby:

  • Redakcja WDR Weather Meteorolog WDR Jürgen Vogt
  • Centrum Kompetencji Meteorologicznych ARD
  • Centrum Doradztwa Konsumenckiego NRW
  • Agencja informacyjna AFP
READ  Rzekomy gwałt w Monachium oburzył polski rząd
Continue Reading

Top News

Wizyta w Pniewach, mieście partnerskim Oer-Erkenschwick w Polsce

Published

on

Wizyta w Pniewach, mieście partnerskim Oer-Erkenschwick w Polsce

READ  Corona: Wyniki bezpłatnych prób i obowiązkowych testów dla osób, które nie zostały zaszczepione – przegląd
Continue Reading

Trending