Connect with us

Top News

Polska-Białoruś: Czy żołnierze grozili strzelaniem na granicy? – Polityka za granicą

Published

on

Napięta sytuacja na granicy polsko-białoruskiej pogarsza się z dnia na dzień. Obecnie mówi się, że osiągnął nowe wyżyny.

Według MON białoruscy żołnierze zagrozili rozstrzelaniem polskich żołnierzy na granicy.

„Żołnierze białoruscy, którzy przybyli z nimi, grozili naszym żołnierzom, że otworzymy ogień” – powiedział Polska. Polskim piłkarzom nie pozwolono się jednak sprowokować, dlatego sytuacja nie uległa dalszej eskalacji.

Nie ma jednak zdjęć ani filmów z pierwszego rzekomego starcia.

Polska od tygodni przekonuje, że są atakowani. Kraj uzasadnia, że ​​dyktator Aleksander Łukaszenko (67 l.) nie udzielił azylu imigrantom przywiezionym na granicę.

Z drugiej strony reżim Łukaszenki na Białorusi niemal codziennie próbuje sprowokować poważny kryzys na granicy obu krajów. Eksperci podejrzewają, że dyktator Łukaszenka próbuje odwrócić uwagę od masowych problemów w polityce wewnętrznej po zeszłorocznych skradzionych wyborach.

Ministerstwo Obrony Narodowej w Warszawie poinformowało w czwartek, że polscy żołnierze mają do czynienia z około 250 migrantami na granicy białoruskiej.

Białoruski przedstawiciel został powołany dwukrotnie

W środę miał też miejsce incydent: polskie MSZ poinformowało, że umundurowani bandyci wkroczyli do Polski z Białorusi. Niezidentyfikowane osoby niosły broń długą, kiedy w nocy weszły do ​​polskiej granicy w tym tygodniu.

Następnie MSZ w Warszawie powołało białoruskich urzędników. I czwartek. Wysłano mu notę ​​potępiającą.

Od miesięcy sytuacja na granicy polsko-białoruskiej jest napięta. Setki ludzi codziennie próbują nielegalnie wjechać do Polski do UE. Twoim celem jest głównie Niemcy.

Według polskich mediów od początku roku odnotowano około 29 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy na granicy polsko-białoruskiej.

Tylko w ciągu ostatnich kilku dni polska policja aresztowała sześciu porywaczy podejrzanych o przemyt nielegalnych imigrantów. Wśród nich są obywatele Niemiec. Wielokrotnie dochodziło do prowokacji i agresji wobec polskich żołnierzy i policjantów.

Prezydent RP Andrzej Duda (49 l.) podpisał ustawę mającą na celu budowę bezpieczeństwa granic na zewnętrznej granicy Białorusi. Całkowity koszt to 1615 miliardów slotów (około 352 miliony euro). Mur oporowy powinien mieć ponad 100 km długości. Łącznie granica wynosi 400 km.

READ  Oldenburg: 11 000 osób świętuje Christopher Street Day | NDR.de - Aktualności - Dolna Saksonia

Pierwsze samoloty zrzutowe wystartowały z Mińska

W międzyczasie kilka samolotów przewożących migrantów zostało skierowanych do Iraku, jak twierdzą najwyżsi polscy urzędnicy bezpieczeństwa.

„Rozpoczęły się pierwsze loty ewakuacyjne z Mińska do Bagdadu” – napisał na Twitterze rzecznik szefa polskiej obrony. Imigranci zaczynają wracać. Według rzecznika, powodem było: „Kilka nieudanych prób przekroczenia dobrze chronionej polskiej granicy”.

W schroniskach na Białorusi pojawiają się „kwestie logistyczne”. Spadek temperatury to „kolejna poważna przyczyna”.

Niektóre samoloty wydechowe nadal „nie wyznaczają punktu zwrotnego” – wyjaśnił. „Nie spodziewamy się, że presja migracyjna spadnie w najbliższej przyszłości”.

W rzeczywistości jednak strategia Łukaszenki nie zadziałała (w pełni) do tego stopnia, że ​​więcej ludzi przyjechało na Białoruś, by zostać uwięzionym. Mówi się, że około 15 000 osób, zainspirowanych przez białoruskiego dyktatora, przebywa w kraju, aby wejść do Unii Europejskiej.


Białoruski dyktator Aleksander Łukaszenko (67) Zdjęcie: dpa

„W Mińsku jest już wystarczająco dużo imigrantów i ciągle siedzą w centrach handlowych lub na podwórkach” – mówi jeden z ekspertów. „Rośnie ryzyko zamieszek”.

Kto za tym stoi: Władimir Putin

W oczach polskiego rządu Łukaszenka (69) jest daleko za Władimirem Putinem (69) za zdradziecką grą z beznadziejnymi ludźmi (zwłaszcza z Iraku i Afganistanu oraz Syrii).

„Mamy twarde dane, że Rosja jest w to zamieszana, ale pewne jest, że nie należy kontaktować się z Moskwą” – powiedział niedawno rzecznik ds. bezpieczeństwa.

Rosja jest jednym z „węzłów lotniczych”, przez które duża liczba uchodźców jest ostatecznie deportowana do Polski.


Prezydent Rosji Władimir Putin (69)

Prezydent Rosji Władimir Putin (69) Zdjęcie: via SPUTNIK / REUTERS

Nawet minister spraw wewnętrznych Unii Horst Seehofer (72 lata, CDU) postrzega rosyjskich władców jako przyczynę imigracji do Unii Europejskiej (UE) przez Białoruś.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top News

Polsce grozi „eksplozja” długu publicznego – Euractive DE

Published

on

Polsce grozi „eksplozja” długu publicznego – Euractive DE

Według najnowszego raportu Komisji Unii Europejskiej dług publiczny Polski do 2034 roku wzrośnie do niemal 80 proc. PKB. Ekonomista Jakub Soulki uważa tę ocenę za pesymistyczną, ostrzega jednak, że obecne trendy wskazują na eksplozję długu publicznego.

Komisja opublikowała niedawno swój Monitor stabilności kredytowej. Zawiera przegląd krótko-, średnio- i długoterminowych wyzwań dla stabilności budżetowej, przed którymi stoją kraje UE. Dla Polski trzeci co do wielkości wzrost długu publicznego wśród krajów członkowskich UE przewidywany jest na rok 2034.

Szałki ze swojej strony prognozuje, że dług publiczny Polski wzrośnie z obecnych 50 proc. PKB do 77 proc. w 2034 r. „Niski wzrost PKB i wysokie stopy procentowe, w połączeniu z wysokimi deficytami, wszystko to prowadzi do eksplozji długu publicznego” – stwierdził Saulsky w X.

Prognozy Soulkiego opierają się na założeniu niezmienionej polityki fiskalnej. Dla Polski oznacza to, że deficyt pozostaje wysoki, ale wzrost PKB jest umiarkowany, który po 2030 r. raczej nie przekroczy dwóch procent. Wyższe będą również stopy procentowe, które mogą wzrosnąć z obecnych dwóch procent do czterech procent po 2030 roku.

Choć Sawulki przyznaje, że doszło do „eksplozji” długu publicznego, prognozę komisji uważa za szczególnie pesymistyczną i mało prawdopodobną. Trudno przewidzieć, czy zostaną spełnione wszystkie wymienione warunki w zakresie deficytu, stóp procentowych i wzrostu PKB.

Dlatego prognozę należy postrzegać jako „najgorszy scenariusz” – powiedział Saulsky.

Nie oznacza to jednak, że Polska powinna zignorować przewidywania Komisji. Bo w nowych zasadach budżetowych UE będą one podstawą oceny wysiłków Polski na rzecz ograniczenia deficytu. Oczekuje się zatem, że w średnim okresie Polska utrzyma deficyt poniżej 60 proc. – wyjaśnił Załowski.

Pomóc Polsce mogłoby specjalne potraktowanie wydatków na obronność, co wpłynęłoby na niezbędną redukcję deficytu. Nie jest jednak znana skala jego skutków – dodał.

READ  „Sejmflix” – jak marszałek polskiego parlamentu został gwiazdą YouTube

Polska musi jednak przygotować się na konsolidację fiskalną, szukać nowych źródeł finansowania rosnących kosztów i pamiętać, że zasady budżetowe UE stają się coraz bardziej złożone, a nie prostsze – dodał Zawlski.

Ze sprawozdania Komisji wynika, że ​​po spowolnieniu wzrostu w 2023 r. UE wkracza w 2024 r. z gorszymi niż oczekiwano wynikami gospodarczymi. Z raportu wynika, że ​​do 2025 r. poziom zadłużenia sześciu państw członkowskich przekroczy 90%.

W średnim terminie, do 2034 r., dziewięć państw członkowskich, w tym Polska, jest zagrożonych gwałtownym wzrostem długu publicznego. W dłuższej perspektywie, do 2070 roku, Polska będzie jednym z 14 krajów średniego ryzyka pod względem stabilności finansowej.

[Bearbeitet von Kjeld Neubert]

Continue Reading

Top News

„Przekracza moją wyobraźnię”: Scholz nawet nie chce myśleć o współpracy z BSW

Published

on

„Przekracza moją wyobraźnię”: Scholz nawet nie chce myśleć o współpracy z BSW

„Poza moją wyobraźnią”
Scholz nawet nie chce myśleć o współpracy z BSW

Posłuchaj artykułu

Ta wersja audio została wygenerowana sztucznie. Więcej informacji | Wyślij komentarz

Jeśli wierzyć obecnym sondażom, bardzo realistyczne wydaje się to, że w najbliższej przyszłości w Bundestagu będzie reprezentowana Koalicja Sahra Wagenknecht (BSW), która prawdopodobnie jesienią trafi do kilku parlamentów krajowych NRD. Dla kanclerza Scholesa gry umysłowe dotyczące możliwych sojuszy są całkowicie wykluczone.

Kanclerz Olaf Scholes nie wyobraża sobie współpracy rządu pomiędzy jego SPD a koalicją Sahrą Wagenknecht (BSW). Scholz powiedział „Märkische Allgemeine Zeitung” w niemieckiej sieci redakcyjnej (RND). „BSW nie ma żadnych zaleceń dotyczących lepszej przyszłości dla krajów ani planu, dokąd Niemcy powinny się udać. Dlatego moim zdaniem takie gierki umysłowe nie wchodzą w grę”.

Zapytany konkretnie, jakie rządy stanowe wyobraża sobie z udziałem BSW i SPD po wrześniowych wyborach w kilku krajach związkowych NRD, Scholz odpowiedział: „Nie, to przekracza moje wyobrażenia”.

Była lewicowa polityk Sahra Wagenknecht wraz z kolegami założyła w styczniu partię BSW. BSW zamierza startować w czerwcowych wyborach europejskich oraz wyborach krajowych w Turyngii, Saksonii i Brandenburgii. W ogólnokrajowych sondażach partia osiąga lub nieco powyżej pięciu procent. W obecnym barometrze trendów RTL/ntv prowadziła FDP z 4 proc., a Lewica z 3 proc.

READ  Strajk pociągów kończy się wcześniej: w Hamburgu nadal obowiązuje awaryjny rozkład jazdy | NDR.de - Aktualności
Continue Reading

Top News

28 przypadków w 48 godzin: Kolejni uchodźcy zatrzymani na polskiej granicy | Regionalny

Published

on

28 przypadków w 48 godzin: Kolejni uchodźcy zatrzymani na polskiej granicy |  Regionalny

Leipzig – [–>Immer mehr Flüchtlinge nutzen die neue Balkanroute über Polen!

Sie kommen aus Syrien, Afghanistan, Jemen, Sudan oder Ägypten und rollen von Schleusern versteckt über die deutsche Grenze: 28 Fälle allein bis Mittwoch (27. März) an der deutsch-polnischen Grenze im Landkreis Görlitz. Die Polizei hat alle Hände voll zu tun, um die Täter zu schnappen.

Alfred Klaner von der Bundespolizeiinspektion Ludwigsdorf: „Seit einer Woche stellen wir vermehrt unerlaubte Grenzübertritte fest. Warum sich die Fälle häufen, ist noch unklar. Denn seit einem Jahr fahren wir regelmäßig Streife an der tschechischen und polnischen Grenze zu Deutschland.“

Polizei kontrolliert an der Grenze zu Tschechien (Symbolfoto)

Foto: Picxell

In der Statistik tauchen sie irgendwann unter dem Stichwort „unerlaubt eingereist“ auf, in der Realität sind es Menschenschicksale, deren Not Schleuser zu Geld machen. Allein am Mittwoch in dieser Woche:

  • 1. In der Nacht schleust ein Ukrainer (51) mit seinem VW Passat mit polnischem Kennzeichen [–>zwei Syrer und einen Jemeniten[–> (21 bis 26) ins Bundesgebiet. Der Mann (51) chauffierte die drei in der Nacht zum Mittwoch mit seinem polnischen VW Passat über die Grenzbrücke in Hagenwerder – direkt an einer Streife vorbei. Er wird festgenommen, die Flüchtlinge kommen in Gewahrsam.
  • 2. Anwohner fallen morgens 6.30 Uhr in Bad Muskau sieben Migranten auf: [–> fünf Afghanen[–> in Begleitung von[–> zwei Pakistanern[–> (18 bis 28), sie waren über die Bahnbrücke gelaufen und wurden zur Polizei gebracht.
  • 3. Nachmittags 16.30 Uhr, wieder Bad Muskau. An der Stadtbrücke greifen Einsatzkräfte [–>fünf Somalier und einen Inder (16-28)[–> auf und nehmen sie in Gewahrsam.
  • 4. Hagenwerder, ein Ortsteil von Görlitz: Die Polizei greift [–>drei weitere Afghanen[–> (18 bis 31) auf.
  • 5. Kurz darauf machen Fahrzeuge das deutsch-tschechische Fahndungsteam auf unerlaubt Einreisende Migranten aufmerksam. Das Team ergreift kurz darauf [–>drei Syrer[–> (26 bis 28) gemeinsam mit [–>einer Sudanesin[–> (29), [–>zwei Sudanesen[–> (34, 36), [–>einem Äthiopier[–> und [–>einen Ägypter[–> (16).

Seit den wieder eingeführten Grenzkontrollen zu Polen, Tschechien, Österreich und der Schweiz stellte die Bundespolizei seit dem 16. Oktober 2023 rund 14.600 unerlaubte Einreisen fest.

READ  Strajk pociągów kończy się wcześniej: w Hamburgu nadal obowiązuje awaryjny rozkład jazdy | NDR.de - Aktualności
Continue Reading

Trending